Кімнатний квітка цикламен: фото, догляд в домашніх умовах

Ніжні та яскраві квіти цикламена часто залучають покупців у магазинах. Популярність їх велика завдяки тому, що час цвітіння припадає на самі темні й холодні зимові дні. Пишні бутони і оригінальна забарвлення листя стануть прикрасою будь-якого будинку. Однак деяких чекає розчарування, коли придбане рослина раптом гине із-за неправильного догляду, адже для його тривалого терміну життя необхідно дотримуватися певні правила.

Ботанічний опис

Цикламен (Cyclamen) відноситься до роду трав’янистих багаторічних рослин, його назва з латині перекладається як «круглий» з-за форми бульб і листя. Усього в природі існує близько 20 видів, які поширені в Туреччині, Середземноморському регіоні, Ірані, на Північному Сході Африки. В якості домашнього квітки цикламен вирощують 2 видів: перська і європейський, перший з яких найбільш поширений.

Квіти його мають, як правило, окрас з безлічі відтінків рожевого, пурпурного і червоного кольорів, зустрічаються різновиди і строкато-пофарбовані. Час цвітіння досить тривалий: починаючи з жовтня і до першого весняного місяця, деякі цвітуть і довше.

Побачивши один раз, як виглядає квітка цикламена, кожен захоче виростити його у себе вдома. Висота кімнатного рослини досягає 30 см, знизу розташовані оригінальні округлі листя з красивими візерунчастими прожилками, тильна сторона їх залежить від виду і може бути зеленою, сріблястою або пурпурової.

Кімнатний квітка цикламен: фото, догляд в домашніх умовах

Зверху листя піднімаються квіти з різноманітним забарвленням, які іноді досягають 7-9 см довжини, проте зустрічаються і мініатюрні сорти, невеликі по висоті (до 15 см), з дрібними суцвіттями до 1,5 див.

Більшість видів цикламенів є эфемероидами, тобто мають 2 періоди розвитку: цвітіння і спокою. Однак зараз виведені гібридні сорти, які відрізняються різноманітною забарвленням, махровостью, розмірами і здатні цвісти практично цілий рік.

Домашні цикламени, відмінності перської виду

У магазині найчастіше купують ці рослини вже в квітучому стані наприкінці осені. Тим, хто це робить вперше, слід знати, що правила утримання квітки цикламена, як доглядати в домашніх умовах за ним, залежать від виду рослини: європейського пурпурного (Cyclamen purpurascens) або перської (Cyclamen persicum). Останній є більш примхливим і вибагливим у догляді та розведенні.

Зовні обидва види дуже схожі, але є і відмінності:

 • листя і квітки цикламена перського більше;
 • нижня сторона листя зелений або бордовий відтінок;
 • європейський квітка «відпочиває» менш примхлива і не скидає листя, на відміну від перського, який воліє перебувати у спокої з березня по вересень, вимагаючи до себе підвищеної уваги та спеціального догляду.

Кімнатний квітка цикламен: фото, догляд в домашніх умовах

Цикламен європейський

Народна назва європейського або пурпурного цикламена — альпійська фіалка, воно дано за схожість форми квіток. Cyclamen purpurascens має більш дрібні суцвіття (2-4 см) з приємним запахом. Відмінністю цього виду є формування бічних бульб, які в подальшому можна використовувати при розмноженні рослини.

Цикламени європейські цвітуть довше: у молодих рослин цей період доходить до року, проте з віком зменшується до 6 міс. Також у них можна зустріти більш широку гаму відтінків.

Читайте також:  Папійон: континентальний той-спанієль, фото породи

Рекомендації про те, як доглядати за квіткою цикламена європейського вигляду, наступні: період спокою у нього триває з ранньої весни і до закінчення осені, причому листя рослина не скидає, однак температуру змісту все ж краще знизити, поливати потрібно небагато.

Кімнатний квітка цикламен: фото, догляд в домашніх умовах

Догляд за квіткою в період спокою

Період відпочинку у рослин-ефемероїдів настає на початку весни. Як простежити, щоб не захворів і не загинув домашній квітка цикламен, як доглядати за ним в цей час? Відповіддю на ці питання будуть рекомендації з виконання певних правил догляду. Сигналом початку періоду спокою служить пожовтіння листя рослини після відцвітання і їх відмирання.

Правила догляду за цикламеном в такий час:

 • обірвати всі сухі квітки і листочки, більш міцні обрізати біля кореня;
 • обов’язково в ці місяці потрібно скоротити полив, підтримуючи грунт в стані невеликій вологості;
 • горщик перенести в прохолодне затінене місце;
 • деякі садівники радять зрізати засохлі листя і проводити перевалку бульби в більш свіжу грунт, присипавши зверху і поставивши в тінь.

Починаючи з червня, полив можна збільшити і робити щоденне обприскування. До початку вересня при сильному оплетании корінням кома з землею цикламен перевалюють в більший горщик, не заглиблюючи бульбу, а очищаючи його верхівку, з якої пізніше почнуть рости молоді листочки. Рослина виставляють на світло у прохолодне місце.

Кімнатний квітка цикламен: фото, догляд в домашніх умовах

Деякі довідники квітникарів радять зберігати заснулі бульби в сухому грунті в холодильнику, проте такий спосіб згубний через пересушування. Найчастіше квітка після цього вже не прокидається.

Купівля здорової рослини

Для того щоб мати здоровий та гарний квітка цикламен, догляд в домашніх умовах за яким буде успішним, при покупці в магазині його слід ретельно оглянути і звернути увагу на наступні нюанси:

 • примірники з жовтими листям або плямами на них, слабкими суцвіттями не підходять однозначно;
 • для перевірки рекомендується трохи натиснути на бульбу в основі квітки: на дотик він не повинен бути м’яким; якщо на ньому проглядаються пошкодження або плями, то купувати таке рослина не рекомендується;
 • уважно оглянути листя: якщо вони сморщены або скорчені, то це є сигналом про хворобу або ураженні шкідниками і грибками, що спричинить за собою загибель квітки;
 • при покупці тільки бульби його потрібно оглянути на наявність плям і мокрих місць, які здатні призвести до невдачі при вирощуванні;
 • часто цикламени вирощують з насіння, при покупці яких обов’язково необхідно перевіряти дату (не більше 2 років давності та строк придатності;
 • для рясного цвітіння краще купувати рослина вже квітучим, в якому багато бутонів;
 • після покупки квітка обов’язково поміщають в карантин на 2 тижні.

Кімнатний квітка цикламен: фото, догляд в домашніх умовах

Домашній квітка цикламен: догляд та садіння бульби

Цикламен воліє рости в прохолодному місці при температурі +12…+16 ºС, ідеально підходить для розміщення нього на заскленому балконі або на підвіконні. Освітлення любить розсіяне, від прямих сонячних променів можлива поява опіків на листках. Грунт підійде слабокислий, пухкий і поживний, можна купувати готову суміш для фіалок, внизу розмістити дренаж. Горщик — неглибокий і невеликий, пересадку дорослої рослини можна робити тільки раз в 2-3 року.

Цикламен не виносить протягів, проте любить провітрювання і підвищену вологість повітря. В зимові місяці його краще тримати подалі від батареї.

Читайте також:  Симптоми піроплазмозу собак — ознаки бабезіозу

Кімнатний квітка цикламен: фото, догляд в домашніх умовах

Глибина посадки бульби залежить від виду:

 • у перської корені розміщуються знизу, бо верхівка бульби повинна підніматися над землею;
 • у європейського його можна поглиблювати, т. к. корінці ростуть з усіх боків.

Догляд в домашніх умовах за квіткою цикламена залежить від сезону:

 • під час активного росту рослину поливають регулярно без застою, використовуючи метод занурення або піддон;
 • квітка любить високу вологість, тому навколо нього часто обприскувати повітря з пульверизатора;
 • підживлення мінеральними добривами використовують тільки в період цвітіння раз в 2 тижні, використовуючи готові комплексні суміші, призначені для квітучих рослин;
 • при появі бляклості листя або пожовтіння потрібно підгодувати його хелатом заліза, обприскати зелені частини або внісши в грунт.

Правильний полив

Цикламен — квітка вологолюбний, тому в домашніх умовах йому необхідний регулярний і рясний полив. Фахівці рекомендують наливати воду в горщик, а в піддон. Це пов’язано з тим, що потрапляння вологи на стебла, суцвіття або сам бульба може спровокувати процес загнивання. Спочатку живці покриваються бурими цятками, а потім квітка гине.

Воду для поливу слід використовувати тільки відстояну, кімнатної температури, водопровідну краще не брати. У крайній ситуації можна взяти кип’ячену воду, охолоджену до потрібної температури.

Волога в піддоні або горщику не повинна довго застоюватися, зайву краще виливати, коли всі шари грунту вже просочилися. Полив перських цикламенів можна робити звичайним методом, т. к. верхівка бульби в них знаходиться вище рівня грунту.

Кімнатний квітка цикламен: фото, догляд в домашніх умовах

Хвороби і шкідники

Якщо листя на цикламенів починають жовтіти і в’янути, то це означає, що рослині некомфортно: сухий або жарке повітря в приміщенні, прямі сонячні промені, недолік поливу. При правильній корегування умов і догляду стан квітки має покращитися.

Деякі недосвідчені квітникарі задають питання про те, чому у цикламена квіти і листя починають підгнивати. Відповіддю може стати можливе перезволоження грунту або регулярне потрапляння води при поливі на верхівку бульби, що і необхідно виправити: його обов’язково треба вийняти з землі, зрізати підгнилий ділянку, промити в розчині марганцю і підсушити. Потім бульба можна повторно посадити в грунт, попередньо пропарений або продезинфіковану.

Причина занадто швидкого відцвітання рослини криється в надмірній спеці в приміщенні або в нестачі поживних речовин. Щоб допомогти квітці, його краще переставити в прохолодне місце і підгодувати.

Кімнатний квітка цикламен: фото, догляд в домашніх умовах

При занадто сухому повітрі часто з’являється павутинний кліщ, також квітка цикламена можуть пошкоджувати трипси, попелиці. При появі шкідників на рослині починають деформуватися листя і квіти. У такій ситуації слід зробити обробку спеціальними хімічними препаратами проти шкідників.

Корисні і отруйні властивості цикламена

Цикламен — квітка не тільки красивий, але ще і лікувальний, енергетичний. Деякі прикмети та забобони наділяють його позитивними властивостями: він може залучати любов, підвищити матеріальний добробут господаря, допомогти йому стати більш впевненим, захистити від злих чар і духів, будинку створити позитивну дружню атмосферу.

Корисні властивості цикламена використовуються при лікуванні нежиті, синуситу та гаймориту. Сік, який отримують з бульб, розводять водою в пропорції 1:10 і закапують 1-2 краплі в носові проходи. Настій на водній основі надає заспокійливу, протимікробну та протизапальну властивості, застосовується для лікування печінки, гінекологічних захворювань. Подрібнена маса допомагає при геморої.

Читайте також:  Як побудувати альтанку своїми руками з дерева?

Однак необхідно дотримуватися обережності, оскільки нерозбавлений сік, а також насіння і коріння рослини є отруйними, можуть викликати опік або роздратування, підвищення температури і болю в горлі.

Кімнатний квітка цикламен: фото, догляд в домашніх умовах

Способи розмноження цикламена

Квіти цикламена можна розмножити 3 способами: насінням, діленням бульб і дітками. Найпростішим є останній, але підходить він тільки для європейського цикламена.

Для розмноження деленками потрібно розділити дозрілий бульбу. Для цього необхідно ретельно вибрати здорове рослина, яка перебуває в періоді спокою. Дістати його бульбу з землі, підсушити і розрізати на кілька частин. Кожна деленка повинна містити нирку і корінці. Місце зрізу потрібно просушити в тінистому місці і присипати деревним вугіллям (активованим або іншим антисептиком). Всі деленко розсаджують по горщиках.

Розмноження і вирощування насіння частіше використовують для перської виду, оскільки при способі поділу бульби часто відбувається його загнивання і загибель.

Штучне запилення

Щоб отримати насіння від свого цикламена, необхідно провести штучне запилення в період цвітіння. Фахівці радять робити це в січні в ранковий час при хорошому сонячному освітленні.

Зробити це можна 2 способами:

 • пальці скласти і клацнути по квітконосу, після чого висипається хмара пилку;
 • за допомогою сірника акуратно струсити пилок на ніготь, потім вмочити в неї товкач квітки так, щоб вона прилипла до рыльцу.

Таке запилення краще робити кілька днів поспіль. Після запліднення квіти цикламена в горщику швидко всихають, нахиляють свої стеблинки і звішуються. У цей період його ставлять у світле місце з температурою 18 ºС вдень і +12…+14 ºС вночі. Через кілька тижнів утворюється коробочка з насінням, яка поступово тріскається. Щоб насіння не висипалися, її можна зняти трохи раніше і покласти дозрівати.

Кімнатний квітка цикламен: фото, догляд в домашніх умовах

Розмноження насінням

Домашній квітка цикламен, вирощений з насіння, виходить більш сильним рослиною і краще пристосованим до сформованих умов вирощування.

Насіння цикламена можна купити в магазині або отримати від власного рослини, зробивши штучне запилення. Посів проводять на початку весни, попередньо замочивши їх у розчині «Циркону» або «Епін» на ніч (можна в розчині марганцівки). Також рекомендується продезінфікувати і приготовану грунт. Її можна приготувати з суміші торфу і піску, також додають в якості окислювача доломітове борошно.

Садять насіння з відстанню 2-3 см в борозенки, в пухку поживну суміш, заглиблюючи до 1 див. Ящик ставлять у темне місце, проводячи регулярне зволоження грунту. При температурі +18…+20 ºС вони зазвичай проростають до 40 днів, проте процес може бути і більш тривалим — до півроку.

Кімнатний квітка цикламен: фото, догляд в домашніх умовах

Після появи сходів контейнер потрібно переставити на світло, але без яскравого сонячного освітлення. При появі перших 2 листочків сіянці пікірують на відстані 5 см один від одного, закопуючи бульбочки повністю. Як правило, молоді саджанці ростуть швидко, не відпочиваючи навіть влітку. У ці місяці їх потрібно регулярно поливати, обприскувати і підгодовувати невеликими порціями добрив. Через кілька місяців саджанці обережно пересаджують разом з землею в невеликі горщики з дренажем, уважно контролюючи глибину закладення бульби: верхівка повинна на 1/3 виступати над грунтом.

Тільки через 1-1,5 року після посіву вже підросли квіти цикламена можуть зацвісти, доставивши багато радості своєму дбайливому господарю.

DvaGusya