Розсада помідорів: вирощування і догляд

Помідори, безперечно, є найбільш популярними овочами. Вони володіють чудовим смаком, завдяки чому їх можна вживати в їжу як сирим, так і використовувати для консервації і приготування великої кількості страв, починаючи від звичайних салатів і закінчуючи дивними гастрономічними шедеврами. Томати продаються практично в будь-якому продуктовому магазині, однак вони будуть набагато корисніше і смачніше, якщо виростити їх самостійно на своєму городі. Саме тому багато овочівників займаються вирощуванням помідорів. Незважаючи на те що процес цей не відрізняється особливою складністю, тим не менш, щоб зібрати урожай високої якості, необхідно дотримуватися певного технологічного процесу. Кожен початківець городник повинен знати про те, коли сіяти помідори на розсаду. Давайте спробуємо розібратися у всіх особливостей вирощування томатів в домашніх умовах.

Підготовка насіння для посадки

Розсада помідорів: вирощування і догляд

Отже, що потрібно про це знати? При вирощуванні томатів дуже важливо не тільки знати, в якому сезоні року сіяти помідори на розсаду, але і мати уявлення про підготовку посадкового матеріалу. Від цього залежить як врожайність овочевих культур, так і відсоток проростання насіння. Відразу варто відзначити, що для цього доведеться витратити певну кількість часу і сил, але результат вас неодмінно порадує.

Більшість початківців овочівників збирають насіння з стиглих томатів, висушують їх на сонце, і на цьому вся підготовка посадкового матеріалу закінчується. Якась їх частина проросте, проте врожайність при цьому буде невисока, та й якість овочів буде бажати кращого.

Щоб розсада була міцною і здоровою, володіла високою стійкістю до шкідників і різних захворювань, досвідчені городники рекомендують дотримуватися наступних рекомендацій:

 • Насіння слід відбирати тільки із стиглих плодів, не уражених ніякими недугами. Їх просушування повинно здійснюватися не під сонцем, а в окремому приміщенні з хорошою циркуляцією повітря і освітленням. При цьому не рекомендується залишати посадковий матеріал під прямими сонячними променями.
 • Для того щоб відібрати тільки якісне насіння, їх необхідно ненадовго помістити в спеціальний розчин, для приготування якого одна чайна ложка звичайної кухонної солі розчиняється в теплій воді і настоюється протягом 10 хвилин. Насіння, які спливуть на поверхню, можна викидати, оскільки вони навряд чи проростуть, так і розсада помідорів не буде якісною.
 • Звертайте увагу на розмір посадкового матеріалу. Чим більшими будуть насіння, тим більше вітамінів та поживних речовин в них міститься. Такий посадковий матеріал вважається найкращим.
 • Після того як ви відберете і висушіть насіння, їх потрібно розфасувати по поліетиленовим пакетам. Зберігання має відбуватися при кімнатній температурі в захищеному від світла місці. Якщо посадковий матеріал перебував тривалий час на холоді, то за кілька днів до посіву його слід прогріти. Для цього загорніть насіння в тканину і покладіть на батарею.
 • Тільки дотримуючись цих порад, можна виростити якісну розсаду і зібрати багатий, смачний і корисний урожай.

  Технологічний процес

  Розсада помідорів: вирощування і догляд

  Що він у себе включає?

  Посадка помідорів на розсаду здійснюється в наступній послідовності:

  • просушування насіння;
  • відбір садивного матеріалу;
  • знезараження;
  • вимочування;
  • пророщування;
  • загартовування.

  Найбільш важливими етапами є знезараження і загартовування садивного матеріалу. Вся справа в тому, що саме велика кількість хвороб, до яких схильні помідори, приживається на насінні. При цьому недуги здатні виживати навіть у важких кліматичних умовах протягом тривалого проміжку часу. Тому, щоб розсада помідорів в домашніх умовах вийшла якісною, насіння потрібно знезаразити. Для цього використовується однопроцентний розчин перманганату калію, попередньо нагрітий до 40 градусів. Посадковий матеріал просто занурюється в нього на кілька хвилин, в середньому від 3 до 7 буде цілком достатньо.

  Читайте також:  Як відбувається обробка від клопів в квартирі

  Досвідчені агрономи також рекомендують за день до посіву замочити насіння в спеціальному розчині, що володіє високими живильними властивостями. Подібні засоби продаються в будь-якому спеціалізованому магазині. Якщо витрачати гроші ви не хочете, то можна використовувати свіжовіджатий картопляний сік.

  Підготовка насіння до посіву

  Це один з основних етапів. Щоб насіння помідорів на розсаду швидше проросли, рекомендується замочити їх на 10 годин до посіву у звичайній відстояною теплою воді. Посадковий матеріал рівномірно розподіляється по марлі, згорнутого в кілька шарів, і занурюється в рідину. По закінченні половини часу вода змінюється, і процедура повторюється ще раз.

  Не рекомендується відразу сіяти насіння в теплицю або на грядку, оскільки ймовірність сходу в цьому випадку мінімальна. Їх спочатку слід проростити в кімнатних умовах. Для цього береться невелика ємність, на дно якої кладуть волога марля. На ній рівномірно розподіляється посадковий матеріал, і посуд розміщується поблизу батареї або в теплому місці. Дуже важливо, щоб температура, при якій будуть проростати насіння, була в районі 20 градусів. Як правило, перші паростки пробиваються через 5 днів. Протягом всього цього часу потрібно стежити, щоб марля залишалася вологою.

  Щоб розсада помідорів на Уралі або в будь-якому іншому регіоні Росії з суворим кліматом нормально росла і розвивалася, а також не боялася перепадів температур і нічних заморозків, рекомендується її загартувати. Для цього посадковий матеріал протягом кількох днів на ніч поміщають в холодильник, якщо є, відділення для овочів. Варто відзначити, що загартування не тільки підвищить стійкість томатів до негативних факторів навколишнього середовища, але і дозволить суттєво збільшити врожайність.

  Підготовка грунту

  Розсада помідорів: вирощування і догляд

  Посадка помідорів на розсаду здійснюється незалежно від типу грунту, оскільки ця овочева культура є невибагливою і добре почувається на будь-якій ділянці. Однак для підвищення смакових і поживних властивостей томатів краще вирощувати їх на спеціальних субстратах, які можна купити в магазині або зробити самому. Ідеальним варіантом є торф’яні типи ґрунтів.

  Для приготування субстрату своїми руками потрібно буде змішати суглинистий грунт з перегноєм і додати до них будь-які органічні добрива. У розсади томатів дуже ніжна коренева система, тому вона буде набагато краще рости, якщо грунт буде більш пухнастим. Для цього в субстрат можна додати трохи звичайних деревної тирси.

  Що стосується покупних грунтів, то краще віддавати перевагу коксовим сумішей. Вони багаті поживними речовинами, а також запобігають загнивання кореневої системи. Крім цього, сучасним ноу-хау, яке показує високу ефективність при вирощуванні розсади різних овочевих культур у домашніх умовах, є спеціальні торф’яні таблетки. Якщо ви будете пророщувати насіння з їх допомогою, то пікірувати помідори при пересаджування на грядку буде не обов’язково.

  Кілька слів про ємностях під розсаду

  Розсада помідорів: вирощування і догляд

  Посів помідорів на розсаду повинен здійснюватися в правильні ємності, оскільки від цього залежить дуже багато. Краще всього для посіву насіння підходять:

  • дерев’яні ящики;
  • пластикові лотки;
  • квіткові горщики;
  • торф’яні таблетки;
  • пластикові склянки.
  Читайте також:  Чим обробити полуницю від довгоносика: як боротися з жуком

  Тут важливо розуміти, що кожна різновид посуду володіє певними перевагами і недоліками. Ящики і лотки є більш практичними. Вони просто ідеально створені для вирощування розсади у великій кількості. Крім цього, вони мають компактні габарити і добре транспортуються в разі необхідності, а також їх вартість відносно невисока. Однак є й один недолік. Такі ємності володіють невеликою глибиною, і для нормального формування здорової кореневої системи в них мало місця, тому потрібно пікірувати розсаду. Але при цьому ви повинні бути дуже обережні, оскільки розділити коріння різних паростків, не пошкодивши їх, досить проблематично.

  Буде набагато простіше, якщо розсада помідорів в домашніх умовах буде вирощуватися в спеціальних касетах, володіють перегородками, які суттєво спрощують процес пікірування. Але при покупці цих ємностей будьте уважні. Не купуйте ті, які виготовлені з полівінілхлориду, оскільки в ньому містяться токсичні речовини, шкідливі для здоров’я.

  Оптимальним варіантом, що поєднує в собі високу ефективність, доступну вартість і практичність стануть квіткові горщики і одноразові стаканчики. У них розсада помідорів може рости до самої пересадки на грядку. Основним недоліком таких ємностей є те, що вони займають дуже багато місця, а також їх проблематично переносити з місця на місце. Якщо ви вирішите використовувати такий посуд, то на дні потрібно зробити невеликі дірочки для відводу надлишкової вологи.

  Торф’яні таблетки — це ідеальний варіант, який радять більшість агрономів. У них розвивається потужна і здорова коренева система, тому розсада виходить найвищої якості, що дає чудовий урожай. Проте їх вартість досить висока, тому ця тара не є найекономічнішою.

  Посів насіння

  Багато садівники-початківці задаються питанням про те, коли садити помідори на розсаду. Найкраще робити це в середині березня, приблизно у 15-20 числах. Перші паростки з’являться десь через тиждень, а період вегетації настане через два місяці. Ще через 7 днів можна буде знижуватись, а вже на початку червня розсада стане повністю готовою для висаджування на грядці.

  Посів насіння здійснюється на глибину одного сантиметра в попередньо зволожений грунт. Між ними необхідно залишати за 5 сантиметрів, щоб коренева система кожного паростка нормально розвивалася і не перепліталася між собою. Посуд, в яку були посіяні насіння, накривається склом або поліетиленовою плівкою, після чого поміщається в тепле приміщення. Температура повітря в ньому не повинна падати нижче 20 градусів. При дотриманні цих умов, насіння пустять паростки вже через тиждень.

  Варто відзначити, що посадка помідорів на розсаду за місячним календарем також буде дуже ефективною. Вчені вже давно довели, що врожайність овочевих культур дуже сильно залежить від того, в якій фазі знаходиться небесне тіло. Цієї ж думки дотримуються і багато професійні агрономи, які займаються вирощуванням томатів в промислових масштабах.

  Правильний догляд за овочевою культурою

  Розсада помідорів: вирощування і догляд

  Після того як насіння проростуть, посуд з розсадою слід перенести в прохолодне приміщення з хорошим рівнем освітлення. Температура повітря в ньому повинна бути в межах від 14 до 16 градусів тепла. Якщо кімната знаходиться в північній частині будинку і в неї проникає невелику кількість сонячних променів, то необхідно зробити штучну підсвітку за допомогою ламп. Температурний режим потрібно дотримуватися протягом тижня. Цього часу розсаді вистачить, щоб зміцніти. Потім рослини повертають у жиле приміщення, в якому підтримується постійна температура на рівні 20 градусів.

  Читайте також:  Сезонний переїзд: поради, як переїхати на дачу з купою речей

  Розсада помідорів потребує своєчасному поливі, проте він не повинен бути дуже рясним. У перший час одного разу на тиждень буде цілком достатньо, але потім кількість разів поступово збільшується. Для цього потрібно використовувати воду кімнатної температури. До появи перших паростків грунт обприскується з пульверизатора.

  Пікірування томатів

  Розсада помідорів: вирощування і догляд

  Даний процес є обов’язковою процедурою при вирощуванні томатів в домашніх умовах, необхідної для формування кореневої системи рослини. Після її виконання розсада краще приживається на відкритому грунті і швидше адаптується до нових умов проживання.

  Пікірувати коштує приблизно через 10 днів після проростання насіння. Однак тут немає універсальних порад, оскільки вирощування помідорів вимагає індивідуального підходу і врахування безлічі факторів. Досвідчені городники стверджують, що розсаджувати розсаду з окремих ємностей потрібно після того, як на ній сформується перший повноцінний листочок.

  Під час пікірування потрібно ретельно перебрати посадковий матеріал. Відбирається тільки найкраща і здорова розсада помідорів, а всі кволі паростки викидаються, оскільки вони не тільки не дадуть доброго врожаю, але і можуть просто не вижити.

  За кілька днів до передбачуваної пересадки грунт трохи зволожують. Це дозволить без особливих зусиль діставати розсаду з землі, не пошкоджуючи при цьому кореневу систему. Для пікірування використовується посуд більшого розміру. Наприклад, відмінно підійдуть пластикові пляшки, в яких відрізані горлечка.

  Загартовування розсади

  Отже, в чому полягає цей процес? Щоб культура не загинула від холоду при пересаджування на грядку, її потрібно загартувати. Якщо вирощується розсада в лютому, помідори виносити в передпокій будинку не рекомендується, оскільки буде сильний перепад температур, який вони можуть не перенести. У цьому випадку можна на кілька годин, як це вже згадувалося раніше, ставити томати в холодильник. Якщо ви посіяли насіння в середині березня, а в квітні погода за вікном вже більш-менш сприятлива, то розсаду поливають і виставляють ненадовго на вулицю. Але це допустимо лише в тому випадку, якщо на градуснику не менше 10 градусів вище нуля. При цьому залишати ємності з паростками під прямими сонячними променями забороняється, оскільки вони просто запечуться. На ніч розсаду заносять назад в приміщення. Загартовувати слід не менше двох тижнів.

  Профілактика захворювань

  Отже, ми вже поговорили про те, коли сіяти помідори на розсаду. Тепер залишилося лише розглянути основні профілактичні заходи, які дозволять знизити ймовірність ураження томатів різними захворюваннями. Найбільш поширеними серед них є вірусні та грибкові недуги. Для зниження ймовірності їх розвитку, помідори потрібно обробити фунгіцидами. Крім цього, необхідно періодично вспушувати землю, своєчасно видаляти потемнілі листя, а також перед пересадкою у відкритий грунт додати трохи розчину мідного купоросу і обприскати розсаду 5-процентної бурою рідиною. Виконавши всі ці профілактичні заходи, ви неодмінно виростите якісний урожай, якому позаздрить кожен.

  Розсада помідорів: вирощування і догляд

  Отже, як виявилося, займатись висаджуванням томатів не так складно. Щоб отримати хороший урожай, в першу чергу необхідно вибрати відповідний для регіону сорт. Крім цього, рослинам обов’язково варто надати належний догляд, а саме вберегти від сонячних променів, своєчасно поливати і підгодовувати.

  DvaGusya