Вирощування баклажанів в домашніх умовах

Одні називають баклажан ягодою, інші овочем, а треті рослиною. Незалежно від того, як називають цю культуру, більшість садівників-городників бажають вирощувати її у себе на присадибній ділянці. Вона надзвичайно поживна, смачна і містить багато клітковини.

Візьміть собі на замітку: краще зривати недозрілі плоди, так як у них менше солей. Пам’ятайте, що перезрілі овочі не так смачні і не зовсім корисні для здоров’я.

Вирощування баклажанів в домашніх умовах

Вирощування баклажанів у відкритому грунті і догляд за ними – процес трудомісткий. Спочатку треба посадити в домашніх умовах насіння на розсаду, потім пересадити саджанці у відкритий грунт або теплицю, довго і старанно доглядати за ними і тільки потім можна насолодитися зібраним урожаєм.

Розглянемо кожен етап вирощування баклажанів більш докладно.

Виробляємо посадку насіння на розсаду баклажанів

Зважаючи на те, що вегетативний період такого овочу, як баклажан, досить великий (він становить близько 150 днів), то доцільніше спочатку (у січні-лютому) садити насіння на розсаду і тільки потім зміцнілі саджанці пересаджувати у відкритий грунт або теплицю. Вирощування баклажанів з насіння в домашніх умовах може здійснюватися:

 • у таблетках з спресованого торфу;
 • касетах;
 • окремих горщиках (або загалом контейнері);
 • з допомогою пристосування під назвою «равлик».

Вирощуємо розсаду у таблетках

Спосіб дуже простий (використання), екологічно безпечний і не травматичний для кореневої системи рослин. Торф’яні таблетки (оптимальний діаметр – 4 см і більше), термін придатності яких практично не обмежений (за умови, що вони зберігаються в сухому місці), не мають щільних стінок. Це дозволяє корінню без будь-яких перешкод проростати крізь них. Згодом саджанці разом з таблетками пересаджують у відкритий грунт. При такому способі вирощування пікіровка не потрібна. Вирощування баклажанів з насіння в домашніх умовах в таблетках з спресованого торфу добре ще тим, що до їх складу входять знезаражувальні речовини, антистресові добавки та стимулятори росту, наявність яких гарантує високу схожість садивного матеріалу.

Вирощування баклажанів в домашніх умовах

Послідовність робіт по висаджування насіння:

 • Розкладаємо таблетки в глибокій ємності, розташовуючи їх таким чином, щоб поглиблення опинилися нагорі.
 • Заливаємо їх теплою водою і залишаємо набухати. Таблетки повинні збільшитися в 7-9 разів.
 • Зливаємо надлишки води.
 • Маємо в поглибленнях посадковий матеріал: в кожну лунку по 2-3 насінини (коли проростуть, більш слабкі паростки можна буде видалити).

При вирощуванні баклажана в домашніх умовах в таблетках піддавати попередній обробці насіння не треба.

 • Утапливаем насіння і закладаємо отвори торфом.
 • Укладаємо всі таблетки з насінням в іншу (прозору) ємність, що має дренажні отвори, і накриваємо поліетиленовою плівкою.
 • Переносимо ємність в тепле і світле місце.

Кожен день треба здійснювати провітрювання посівів і стежити, щоб таблетки залишалися вологими.

Розсада в касетах

Вирощування баклажанів з насіння такий спосіб є досить ефективним. У тому випадку, якщо використовуються касети з великими отворами, виробляти пікіровку в подальшому не доведеться.

Якщо ж здійснено посів насіння в маленькі клітинки, то в процесі росту саджанців доведеться їх пересаджувати (разом з грудкою землі) в окремі горщики. Причому робити це треба дуже акуратно, щоб не пошкодити кореневу систему рослини.

Як правильно садити насіння, використовуючи касети:

 • Касети встановлюємо у контейнер або піддон.
 • Наповнюємо осередку грунтовою сумішшю.
 • Поливаємо грунт відстояною водою кімнатної температури.
 • З допомогою вологої дерев’яної палички розкладаємо посадковий матеріал в центрі кожного осередку і заглубляем їх на 15-20 мм.
 • Закладаємо ямки грунтом і злегка ущільнюємо.
 • Накриваємо касети поліетиленовою плівкою (або прозорою кришкою) і поміщаємо контейнер в тепле місце. Пам’ятайте, що насіння потребують провітрювання і вологого грунту.
Читайте також:  Як відмити пригорілу емальовану каструлю — професійні і народні методи

Вирощуємо в «равлику»

Вирощування баклажанів з насіння подібним чином відрізняється простотою і швидкістю виконання. Досить укласти на плівку з поліетилену туалетний папір, на яку викласти (по черзі) насіння, присипати їх землею і злегка зволожити. Потім всю цю конструкцію згорнути (щоб вийшло щось нагадує равлика) і помістити її в невелику ємність, у яку треба буде постійно підливати рідина.

Вирощування баклажанів з насіння в домашніх тепличних умовах в горщиках

Метод полягає у використанні будь-яких відповідних ємностей (пакетів з-під молока, кефіру або пластикових стаканчиків від сметани або ряжанки). Для посадки насіння можна використовувати окремі горщики. У цьому випадку пікіровка не знадобиться. А можна зробити висаджування садивного матеріалу в єдиний контейнер: в цьому випадку пікіровка необхідна. Наповнюємо ємності грунтовою сумішшю, робимо в них поглиблення, поміщаємо в них насіння, прикриваємо ямки грунтом, ущільнюємо, накриваємо все поліетиленом і ставимо на сонечко або в будь тепле місце.

Чим можна підгодувати розсаду

Вирощування баклажанів допомогою розсади буде більш ефективним, якщо ви справите пару раз підживлення сіянців:

 • Перший раз, коли на рослині сформувалася перша пара справжніх листочків, вносимо в грунт азот і калій. Вони роблять благотворний вплив на ріст саджанців.

Вирощування баклажанів в домашніх умовах

 • Другий раз виробляємо підживлення приблизно за 1,5-2 тижні до висадки на відкриті грядки (або в теплицю). Вносимо не тільки калій і азот, але і фосфор, що сприяє розвитку кореневої системи рослини. Для цих цілей можна використовувати суперфосфат, до складу якого входять всі необхідні мікроелементи.

Строки висаджування баклажанів у відкритий грунт

Коли найкраще робити пересадку саджанців на постійне «місце проживання» при вирощуванні баклажанів у відкритому грунті? Зважаючи на те, що баклажан – рослина теплолюбна і дуже примхлива (не любить, коли турбують його кореневу систему), найкращим моментом для пересаджування саджанців на відкриті грядки є кінець весни або початок літа. Тоді небезпека нічних заморозків вже минула, і дні стають все тепліше і тепліше.

Вирощування баклажанів в домашніх умовах

До цього часу висота пересаджуваних кущиків повинна становити близько 200 мм, мати шість-сім сформованих листків (не менш) і добре розвинену кореневу систему. Дотримуючись всіх рекомендацій вирощування баклажанів у відкритому грунті, за два тижні до висаджування необхідно почати проводити заходи по загартовуванню саджанців. Для чого це треба робити? Щоб рослини змогли після домашнього тепличного змісту легше адаптуватися до нових умов існування.

Заходи щодо загартовування саджанців

Подібні процедури сприяють отриманню доброго врожаю. Що ж конкретно треба робити? Просто треба будинку створити умови, наближені до природних. Тобто вдень температура повинна бути близько 24-27 градусів, а вночі 12-14.

Існує й інший метод: просто кожен день виносьте сіянці на відкрите повітря, з кожним днем збільшуючи сеанс «повітряних процедур». В ідеалі саджанці повинні нормально переносити цілодобове перебування на природі.

Коли треба починати загартовування? За 1,5-2 тижні до пересадки у відкритий грунт.

Готуємо грунт для посадки

Вирощування баклажанів у відкритому грунті і догляд за ними припускають, насамперед, ретельну підготовку ґрунту для садіння саджанців. Причому починати готувати грунт треба вже восени (в крайньому випадку, ранньою весною). Все залежить від типів ґрунту.

 • Торф’яні. В землю цього виду вносимо по відру (на один квадратний метр) перегною, дерну і піску.
 • Суглинні і глинисті. Щоб поліпшити склад ґрунту, вносимо по відру перегною і піску, ½ відра тирси (перепрілих) і два відра торфу (на кожен квадратний метр).
 • Піщані. На ту ж одиницю площі вносимо по два відра торфу і компосту; близько трьох відер глини і відро тирси (деревних).
Читайте також:  Вітаміни для шерсті собак — які давати від випадіння та для росту

Крім цих заходів (незалежно від типу ґрунту) вносимо в неї по столовій ложці сульфату калію і суперфосфату; близько двох склянок золи і чайну ложку сечовини (на кожен квадратний метр посадкової площі). Після внесення всіх необхідних компонентів грунт перекопуємо і ущільнюємо.

Висаджуємо розсаду у відкритий грунт

Слідуючи рекомендаціям фахівців з вирощування баклажанів і догляду за ними, алгоритм робіт з висаджування саджанців у підготовлений грунт виглядає наступним чином:

 • Робимо необхідну кількість рядків (ширина міжрядь – 55-60 см) з лунками (глибиною 14-16 см). Відстань між ними становить близько 42-47 див. Ямки повинні бути такого розміру, щоб при посадці не довелося загинати кореневу систему рослини.
 • Наливаємо в лунки теплу воду. Також можна внести розчин коров’яку (по 1,5 літра в кожну ямку). Суміш готуємо з розрахунку 0,5 літра гною на 10 літрів води. А можна внести деревну золу або полити грунт слабким (рожевим) розчином марганцівки.
 • Маємо саджанці по ямах. Причому перевалку виконуємо, захоплюючи невелику грудку землі, і надзвичайно акуратно, не оголюючи коренів. Пам’ятайте: навіть невелике ушкодження кореневої системи веде до збільшення часу адаптації рослини на новому місці.

Вирощування баклажанів в домашніх умовах

 • Присипаємо саджанці грунтом, злегка ущільнюємо, поливаємо і мульчуємо шаром перегною або торфу. Не забувайте: 8-10 годин після кожного поливу треба в обов’язковому порядку рихлити грунт.

Пересадкою у відкритий грунт краще займатися у вечірні години (з 18 до 21 години) або протягом усього дня (тільки якщо він похмурий). На наступну добу вранці (особливо якщо яскраво світить сонце) саджанці треба обов’язково прикрити ковпаком, виконаним з паперу (наприклад, з газети). Подібні маніпуляції захистять рослини від попадання прямих сонячних променів і допоможуть швидше адаптуватися. Робити це треба протягом 7-10 днів.

Здійснення поливу

Вирощування баклажанів і догляд за ними припускають грамотний полив рослин. Схема «водних процедур» така:

 • Перший полив здійснюємо тільки на третю добу після пересадки. Воду використовуємо теплу (близько +24 градусів) та відстояну.
 • Наступні поливи виробляємо, на основі візуальних спостережень за рослинами: якщо листя злегка почали в’янути, скоріше за все, їм потрібна волога. Як правило, щотижня полив здійснюють двічі.

Яким чином виробляти полив? «Водні процедури» можете здійснювати або з лійки або шланга. Але тільки до моменту цвітіння. Як тільки з’явилися перші квіточки, полив треба виробляти максимально акуратно, під корінець, щоб випадково не зачепити квітки і не видалити їх. А коли з’являються плоди, можна сміливо поливати рослини зверху.

Вирощування баклажанів в домашніх умовах

В який час доби краще поливати? У похмурі дні – будь, а в спекотні – виключно перед заходом сонця.

Добрива

Вирощування баклажанів і догляд на відкритих грядках обов’язково передбачають внесення мінеральних добрив. Без певних підживлень, що включають в себе фосфор, калій і азот, виростити якісні баклажани просто неможливо. Органічні добрива (курячий послід, перепрілий коров’ячий гній, торф, компост, зола і настої з трав) також вітаються. Причому ідеальним варіантом є чергування видів добрив.

Це важливо: ніколи не використовуйте курячий послід або коров’ячий гній у свіжому вигляді зважаючи на велику кількість азоту в них. Подібні дії тільки посприяють нарощування зеленої маси рослин в збиток формування зав’язей і наступних плодів. Щоб коріння рослин не отримали опіків, рекомендується заздалегідь органіку наполягати, розбавляти водою і лише потім нею підгодовувати (в процесі звичайного поливу або відразу після «водних процедур»).

Читайте також:  Что такое выделенный сервер и как он работает

Яким чином проводити підгодівлю? Найкраще вносити всі необхідні компоненти безпосередньо в ґрунт, тобто виконувати кореневу підгодівлю. У цьому випадку листя та плоди рослини гарантовано захищені від опіків, також відбувається швидке всмоктування мікроелементів кореневою системою баклажанів.

Як готувати підгодівлю? Строго слідуючи інструкціям, ніяк інакше.

Необхідно запам’ятати: при попаданні добрива на стебла чи листя необхідно швидко змити їх чистою водою.

Графік внесення добрив за сезон (всього їх три):

 • Через 15 днів після висадки саджанців у відкритий грунт. До складу підгодівлі входять азот, калій і фосфор. Всі ці мікроелементи входять в суперфосфат.
 • Безпосередньо перед цвітінням. Підгодовуємо подвійною дозою фосфору і калію (в порівнянні з першою підгодівлею). Не забуваємо і про азот (його кількість збільшувати не треба).
 • У період плодоношення. Вносимо тільки фосфор, калій, золу (деревну) і настоянку коров’яку.
 • Вирощування баклажанів в домашніх умовах

  Якщо на вашій ділянці грунт виснажена, то кількість підживлень може бути збільшено. У цьому випадку рекомендується проводити підживлення через кожні 9-12 днів. Вирощування баклажанів немислимо без частих і сильних підживлень.

  Обрізка обов’язкове

  Треба робити обрізання листя у баклажанів? Звичайно, треба. Особливо до цвітіння – рекомендовано видаляти нижні листочки. Ці дії сприяють більш ранньому цвітінню і, як наслідок, більш швидкої появи довгоочікуваних плодів.

  Після того, як на рослині сформувалося 8 листків і з’явився перший квіточку, рекомендовано видаляти пагони-пасинки. Це треба робити для того, щоб рослина краще розвивалося. А після утворення 7-8 зав’язей необхідно провести прищипування точки росту пагонів.

  Вирощування баклажанів в домашніх умовах

  Потім в подальшому можна видаляти зайві квітки, щоб залишилися зав’язі отримували більше поживних речовин і краще сформировывались. Природно, плодів буде менше, але вони будуть більшими.

  Вирощування баклажанів в теплиці

  У південних регіонах Росії баклажани вже давно є «завсідниками» городів. Люди, що проживають на цих територіях, вирощують цей овоч і з задоволенням вживають його в їжу, використовуючи різні способи його приготування. А ось вирощуванням баклажанів у Сибіру почали займатися порівняно недавно. Так, північні райони країни не можуть «похвалитися» теплим і тривалим літом. Але так хочеться зірвати на своїй ділянці цей пружний плід темно-фіолетового кольору і насолодитися його смаком. Порада: займайтеся вирощуванням баклажанів в теплиці (з полікарбонату, наприклад). У зв’язку з цим існує кілька загальних рекомендацій:

  • Посадку розсади баклажанів рекомендовано починати, коли всередині теплиці температура повітря буде близько +18 градусів, а земля прогріється до +16 градусів. Раніше не варто, інакше ризикуєте втратити врожаю.
  • В процесі вирощування баклажанів в теплиці (з полікарбонату) необхідно підтримувати температуру в межах від +17 градусів до +30. Майте на увазі, що більш високі або низькі температурні режими дуже небажані і можуть призвести до загибелі овочів.
  • Висока вологість погано впливає на розвиток і ріст рослин. Мікроклімат в теплиці можна регулювати, відкриваючи і закриваючи наявні двері та кватирки. Але не створювати протягів – баклажани цього не люблять.

  Слідуючи рекомендаціям, викладеним вище, можна з успіхом займатися вирощуванням баклажанів в Сибіру і в інших регіонах Росії.

  Висновок

  Якщо всі правила агротехніки при вирощуванні баклажанів будуть дотримані, можна отримати непоганий урожай овочів.

  Дуже багатьом городникам хочеться вирощувати на своїх присадибних ділянках таку культуру, як баклажан. Ось тільки не завжди кліматичні умови дозволяють зробити це. На допомогу приходять так звані «парники». Вирощування баклажанів в теплиці є непоганим виходом із ситуації.

  Якщо всі правила агротехніки при вирощуванні баклажанів будуть дотримані, можна отримати непоганий урожай плодів.

  DvaGusya