Вирощування помідорів в теплиці: особливості, технологія та рекомендації

Щоб виростити у теплиці помідори, необхідно докласти чимало зусиль. За цими рослинами необхідний постійний догляд, починаючи з посіву розсади і до останнього збору врожаю. Початківці дачники часто стикаються з труднощами. Щоб отримати великий урожай, необхідно знати правила вирощування помідорів в теплиці.

Вирощування помідорів в теплиці: особливості, технологія та рекомендації

Типи томатів

Всі сорти помідорів для вирощування в теплиці поділяються за типом росту на:

 • Індетермінантні. До них належать усі рослини, що мають необмежений ріст основного стебла. Якщо посадити такий сорт опалювальної теплиці і забезпечити йому належний догляд, а також проводити правильно формування, то він буде давати плоди протягом усього року. Як правило, такі сорти формують в одне стебло, видаляючи всі бічні пагони, так як вони знижують кількість закладених квіткових кистей.
 • Полудетерминантные. Ці сорти ростуть постійно, але можуть постійно припиняти ріст при настанні несприятливих умов. Зазвичай такі сорти формуються в два стебла.
 • Детермінантні. До цього типу відносять сорти, які припиняють своє зростання після досягнення певних розмірів або після закладки п’яти квіткових кистей. Різні види по-різному відносяться до процесу формування. Суперранні можна взагалі не пасинкувати. Деякі сорти вимагають видалення зайвих паростків. Найчастіше детермінантні сорти вирощують у північних регіонах. Такі томати можна формувати в два або три стебла, залишаючи на кожному кущику до семи кистей з плодами. Більша кількість плодів рослини рідко витягують.
 • Штамби. Новинка серед томатів – це штамби. Для них характерні високі стебла, деревоподібна будова. Штамби не пасинкують і не підв’язують: за ними мінімальний догляд. Найчастіше такі сорти вирощують в опалюваних теплицях, так як вони здатні давати врожай протягом декількох років.
 • Перші кроки до успіху – насіння

  В теплиці необхідно садити спеціальні сорти томатів, призначені саме для вирощування в теплицях. Перед посівом насіння на розсаду їх обробляють. Це допомагає підвищити стійкість рослин до різних захворювань.

  Для обробки насіння застосовують марганцівку: роблять з порошку розчин, взявши половину грама марганцівки на склянку води. Насіння розміщують на марлі і занурюють в приготоване засіб. Там їх залишають на двадцять хвилин. Потім витягують і промивають під проточною водою.

  Така обробка допомагає прискорити проростання насіння, а також посилює протистояння рослин до різних видів хвороб.

  Добре позначається на насінні загартовування. Є безліч способів загартування насіння: у кожного городника він свій. Серед них найбільш простий – це укласти шар снігу поверх посівів (близько сантиметра). При такому варіанті загартування насіння зволожуються, в них активується імунна захист.

  Вирощування помідорів в теплиці: особливості, технологія та рекомендації

  Готуємо грунт

  Щоб виростити у теплиці помідори з великим урожаєм, необхідно правильно виростити розсаду. Для отримання міцних рослин необхідно правильно готувати грунт. Це може бути готовий субстрат, пропонований в магазинах, а можна зробити суміш самостійно. Для неї знадобиться перегній, торф, дернова земля, узяті в рівних частинах. Обов’язково проводять знезараження складу методом прожарювання в духовці або ошпарювання окропом. Неодмінно додають добрива: на п’ять кілограм суміші додається п’ятдесят грам деревної золи, за п’ять грам фосфорно-калійних добрив. Щоб полегшити субстрат, в нього додається літр великого знезаражені піску.

  Посів

  Готовий грунт насипають в розсадні ящики. Між рядами роблять борозенки, витримуючи відстань у шість сантиметрів. Між насінням відстань має бути не менше двох сантиметрів. Якщо посіяти рослини частіше, то та розсада, яка буде в центрі, почне витягатися з-за нестачі світла.

  Насіння висівають в лунки на глибину близько одного сантиметра. Можна просто розкласти їх по канавці потрібної глибини, а зверху присипати грунтом.

  При вирощуванні помідорів в теплиці з полікарбонату ретельно підбираються сорту. У таких умовах можна вирощувати навіть самі примхливі рослини.

  Читайте також:  Як відіпрати білі шкарпетки вдома — найкращі методи

  Після посіву ящики ставлять на освітлене тепле місце, де температура протягом доби не опускається нижче 22 градусів. Через тиждень з’являться сходи.

  Рекомендації по догляду за розсадою

  Щоб вирощувати в теплиці з полікарбонату помідори, необхідно правильно доглядати за розсадою: від цього залежить кількість і якість врожаю. Головне завдання в період росту паростків стежити, щоб розсада не витягувалась, а набиралася сил.

  Після появи паростків, як тільки на них утворюється два справжніх листочка, починають привчати рослини до перепадів температур. При цьому денну знижують до 18 градусів, а нічна – до 15. Такі умови допомагають імітувати природні умови.

  Поливати рекомендується сходи теплою водою з температурою 20-22 градуси, при цьому стежать, щоб крапельки не потрапили на стеблинки.

  Перед пікіруванням рослини обов’язково проливають, дають воді повністю вбратися в грунт.

  Вирощування помідорів в теплиці: особливості, технологія та рекомендації

  Щоб розсада не витягувалась, ящики з розсадою щодня перевертають.

  Пікіровку розсади з окремих ємностей проводять при появі трьох справжніх листочків. Для цього використовують ту ж земляну суміш, що і для посіву насіння. Через два тижні після пікіровки розсаду підгодовують. Для цього у відрі води змішують столову ложку фосфорно-калійного добрива і п’ять-шість гранул аміачної селітри. Полив проводиться з розрахунку сто грам на одну рослину. Рости в невеликих ємностях помідори близько місяця.

  Що робити з розсадою далі?

  Як тільки на рослині буде по шість листочків, їх ще раз пікірують, але вже в ємності більшого діаметра. Подвійна пересадка важлива при вирощуванні розсади помідорів в теплиці. Вона допомагає краще розвинутися кореневої системи і запобігає витягуванню. Через два тижні після повторної пікіровки рослини підгодовують. Для цього готують розчин з 20 грам фосфорно-калійних добрив, розчинених у відрі води. Поливають з розрахунку 200 г на одну рослину.

  У квітні розсаду починають загартовувати. Якщо до цього моменту температура на вулиці вдень підніматиметься до 12 градусів, то загартування проводять на балконі або неопалюваній веранді. При загартуванню обов’язково стежать, щоб грунт був вологим.

  За три дні до висаджування розсади в теплицю у неї видаляють два нижніх листків. Це буде профілактикою захворювань, а також дозволить рослинам отримувати більше повітря і забезпечить доступ світла до стеблах і всім суцвіттям.

  Розсада вважається вдалою, якщо її висота становить близько 30 сантиметрів, на стеблі є близько десяти сформованих і добре розвинених листочків, а також є хоча б одне суцвіття.

  Вирощування помідорів в теплиці: особливості, технологія та рекомендації

  Висадка розсади

  Щоб отримати хороший врожай, необхідно дотримуватися правила вирощування помідорів в теплиці. Ця конструкція захищає рослини від негативного впливу погоди, а також забезпечує гарне провітрювання.

  При висадці розсади важливо витримувати відстань між рослинами. Для низькорослих сортів відстань повинна бути не менше півметра. Високорослі сорти рекомендується висаджувати в шаховому порядку.

  Помідори люблять злегка глинистий грунт, здатний тривалий час утримувати вологу. Піщана земля, змішана з торфом, здатна тривалий час зберігати воду. Щоб рослини нормально росли і розвивалися, їм потрібні азот, калій, фосфор і деякі інші мікроелементи.

  Теплицю готують до висадки розсади за п’ять днів до початку робіт. Починають цю процедуру з знезараження самої теплиці. Найпростіший спосіб це зробити – обробити теплицю сірчаної шашкою. При цьому двері та кватирки повинні бути закриті. Через добу теплицю провітрюють і тільки після цього можна переходити до підготовки грядок.

  Тепличні гряди найкраще робити високими, так вони швидше і краще прогріються. Висота залежить від можливостей городника засипати обсяг грунтом. Посадка і догляд при вирощуванні помідорів у теплиці вимагає правильного складання субстрату. Для цього в глинистий або суглинних землю додають перегній з розрахунку одне відро на квадратний метр грядок, а також торф в обсязі п’ять літрів. Обов’язково вносять відро дернової землі на один квадратний метр, піввідра крупного піску.

  Читайте також:  Як відмити пригорілу емальовану каструлю — професійні і народні методи

  В отриманий субстрат додають ложку калію, дві ложки фосфору на квадратний метр, все добре перемішують. Перед висадкою розсади грунт знезаражують, протоку його розчином марганцівки: один грам порошку розводять у відрі води з температурою 60 градусів.

  Розсаду обережно витягають з ємності, щоб не пошкодити коріння і стовбур, і садять в лунку. Через два тижні томати підв’язують.

  Технологія вирощування помідорів в теплиці передбачає дотримання між рослинами простору в півметра. Якщо зробити його більше, то кущі почнуть активно розростатися вшир, знижуючи кількість плодів. З-за цього городникові доведеться частіше проводити пасинкування, викликаючи сильні стреси у рослини.

  Догляд: основні правила

  У разі вирощування помідорів в теплиці з полікарбонату посадка і догляд є важливими складовими для отримання високого врожаю. Рослинам необхідні:

 • Своєчасна підтяжка. Першу процедуру проводять приблизно через десять днів з моменту висадки розсади.
 • Запилення. При ранніх строках висаджування рослини можуть потребувати додаткового запилення. Для цього необхідно просто злегка потрясти кущики. Це роблять рано вранці.
 • Полив. Особливість вирощування помідорів в теплиці – це рідкісні, але рясні поливи. Рекомендується поливати рослини раз в тиждень. Перепади вологості грунту позитивно позначаються на врожайності. Коли почнуть дозрівати плоди, кількість поливів збільшують до двох разів на тиждень, при цьому знижується кількість води. Важливо, щоб грунт залишався напівсухим.
 • Підживлення. Рослини люблять, коли їх вчасно підгодовують. При висадці розсади в грунт вносили добрива, тому важливо стежити за станом рослин. Першу підгодівлю проводять на стадії дозрівання плодів. У цей період вносять комплексне добриво по листу.
 • Підгортання. Коли в нижній частині стебла з’являться дрібні білі горбки – це сигнал до необхідності провести підгортання. Такі нарости говорять про те, що рослина не справляється з потребами надземної частини в поживних елементах і кущу потрібна допомога. Він починає нарощувати додаткові корені.
 • Вирощування помідорів в теплиці: особливості, технологія та рекомендації

  Кореневі підгодівлі

  Особливу роль при вирощуванні томатів грають кореневі підгодівлі. Вони починаються з дотримання схем посадки. Це необхідне правило, при якому коренева система зможе розвиватися нормально, а рослина буде отримувати всі необхідні поживні речовини без суперництва з іншими кущем.

  Під час вирощування томатів проводять до чотирьох підживлень за весь період вегетації. Першу – через три-чотири тижні після висадки розсади. Для цього готують розчин з:

  • 500 грам коров’яку (рідкого) або беруть дві столові ложки рідкого комплексного добрива;
  • їдальні ложки нитрофосфата;
  • відра води.

  Готовий розчин вносять під корінь з розрахунку один літр на одну рослину. Через два тижні вводиться інша підживлення, приготовлена із столової ложки органічного добрива і чайної ложки калійного добрива, взяті на відро води. Склад вноситься під корінь з розрахунку один літр на одну рослину. Третю підгодівлю проводять через десять днів після другої. Для неї використовують деревну золу (дві столові ложки) або столову ложку суперфосфату. Засіб розчиняється у відрі води: витрата – п’ять літрів на квадратний метр. Якщо дотримувати всі правила вирощування, то помідори віддячать високим урожаєм і активним ростом.

  Формування куща

  Вирощування і догляд за помідорами в теплиці зводяться до формування кущів. Це досить трудомістка процедура, під час виконання якої не можна помилятися. Для кожного типу рослин є свої методи формування.

  Формування низькорослих томатів

  При вирощуванні в теплиці огірків, помідорів взимку і в іншу пору року важливо дотримуватися технологію формування. У неї є свої особливості:

 • У скоростиглих сортів бічні пагони можна не чіпати. Зазвичай вони встигають відплодоносити до моменту, коли кущ починає розростатися. Невеликі і компактні розміри куща полегшують догляд за ним.
 • Для рослин, дозріваючих на 90-й день і пізніше, рекомендується проводити видалення пасинків. Це проста процедура: всі бічні гілки виламуються на два сантиметри вище місця відходження їх від основного стебла. Пасинкування проводять раз на тиждень, вранці, в суху погоду. Рослина ведуть в один або в два стебла. Якщо проводиться вирощування помідорів в теплиці взимку, то краще залишати тільки одне стебло. При вирощуванні в теплу пору року можна залишати два стебла, а всі бічні гілки видаляють.
 • Щоб спровокувати розгалуження на два стебла, необхідно прищипнути головний стебло – точку росту. Далі пасинкування проводять за загальними правилами, видаляючи всі бічні пагони.
 • Читайте також:  Хвороба Лайма у собак – симптоми, стадії захворювання, аналізи, методи терапії і вакцинація

  Вирощування помідорів в теплиці: особливості, технологія та рекомендації

  Формування індетермінантних сортів

  А як виростити у теплиці помідори індетермінантного типу? До цього типу відносять томати з необмеженим ростом. Для таких рослин ідеальним вважається одностеблевой метод вирощування. Найчастіше високорослі томати формуються в одне стебло. Такий варіант покращує провітрювання рослин, а також забезпечення світлом всього куща. У високорослих сортів видаляють бічні пагони.

  Є інший метод, що передбачає залишення на перших пасинках по одній квіткової гілки, що допомагає отримати більше врожаю. При такій схемі важливо стежити, щоб після кожної кисті було мінімум по два листа, інакше порушиться циркуляція поживних речовин, і всі плоди засохнуть.

  Для найкращої продуктивності і захисту рослин від проникнення інфекції з землі необхідно видаляти нижні листки до кисті з плодами. Як тільки на пензлику помідорчики наллються, листя видаляють до наступної кисті.

  Щоб рослина не відчувало стресу, видаляють не більше трьох листків.

  Правила пасинкування

  Вирощуючи помідори в теплиці, формування рекомендується проводити строго за правилами:

 • Обламувати листя і пасинки необхідно тільки рано вранці. Це необхідно для того, щоб ранки на гілках встигли затягнутися до вечора і підсохнути.
 • Якщо немає можливості провести видалення листя і пасинків вранці, то це краще зробити в теплу, сонячну погоду, без дощу. Ранки обов’язково обробляють розчином марганцівки. Такий прийом допомагає захистити рослини від проникнення інфекції.
 • Видаляти необхідно тільки ті пасинки, які досягли п’яти сантиметрів у довжину.
 • Погане самопочуття рослин

  При вирощуванні в теплиці огірків, помідорів, кропу в зимовий період, а також в інший час року, необхідно стежити за загальним станом рослин.

  Для томатів властиві наступні проблеми:

 • Активне нарощування зеленої маси. Спостерігається при дуже сильному зростанні, потовщенні стебла, фарбуванні листя в темно-зелений колір. На перший погляд може здатися, що рослина добре, але досвідчені городники знають, що такі «жируючі» кущі не дають хорошого врожаю. Причина активного зростання криється в нестачі світла і надлишку азоту. Щоб виправити цю ситуацію, необхідно припинити поливи на тиждень, піднявши температуру в теплиці на два градуси. Обов’язково проводиться ручне запилення квіток. Щоб знизити рівень азоту в ґрунт вноситься розчин суперфосфату з розрахунку 1 літр розчину на одну рослину (три столові ложки розводять у відрі води).
 • Опадання квітів, плодів. При негативному мікрокліматі томати скидають квітки й плоди. Також це явище може говорити про недостатньому поливі. Щоб виправити це, рекомендується обробити рослини препаратом «Зав’язь» або «Бутон», провести провітрювання теплиці.
 • Не наливаються плоди. Якщо на другій та наступних кистях не наливаються плоди, то це говорить про нестачу сил у рослини. Щоб це виправити, необхідно зняти урожай з першої китиці, навіть якщо вони не дозріли. Також допомагає зниження температури повітря до сімнадцяти градусів, провітрювання теплиці, рясні поливи.
 • Вирощування помідорів в теплиці: особливості, технологія та рекомендації

  При вирощуванні рослин в теплиці важливо стежити за світлопроникністю полікарбонату, а також намагатися не висаджувати високі рослини біля конструкції, так як вони можуть створювати тінь. У спекотну, суху, вітряну погоду на теплиці осідає пил, блокує проникнення сонячних променів. Для нормального росту помідорів необхідно періодично обмивати теплицю. Також важливо стежити за мікрокліматом всередині приміщення, для регулювання рівня вологості і температури теплицю провітрюють. Коли нічні температури утримуються на позначці не нижче двадцяти градусів, можна постійно залишати відчиненими кватирки.

  DvaGusya