Як виростити розсаду огірків: поради та технологія

З настанням весни величезна кількість дачників замислюються про те, що посадити на своїй присадибній ділянці. У нашій країні такий овоч, як огірок, користується великим попитом. Але, незважаючи на те, що він отримав досить широке поширення, це дуже примхлива культура. Посадити її легко, але от доглядати за нею складно. А якщо огірки почнуть хворіти і засихати, врятувати їх буде важко. Досвідчені дачники знають, що навіть яскраво-зелені соковиті зарості можуть буквально за кілька днів перетворитися в отсыхающие потворні петлі. Від того, як заготовлена розсада огірків, безпосередньо залежатиме, який урожай ви отримаєте протягом сезону.

Коли починати висаджувати розсаду?

Як виростити розсаду огірків: поради та технологія

Цьому питанню варто приділити особливу увагу. Отже, коли садити розсаду огірків? Існує дві крайності в цьому процесі. Частина городників воліють не зв’язуватися з пророщуванням і здійснюють висаджування прямо у відкритий грунт. Насіння сходить дуже швидко і ростуть прямо на очах. Особливо це помітно в перші дні.

Ще один мінус вирощування розсади – складності при пересаджування великого виткої рослини в землю. Культура вкрай важко переносить такий стрес. Початківці дачники часто намагаються висадити огірки на розсаду в той же час, що й інші культури – перець, помідори, баклажани. Як правило, це кінець лютого – початок березня. В результаті вони стикаються з описаною вище проблемою. Фахівці рекомендують садити розсаду за три-чотири тижні до передбачуваної пересадки у відкритий грунт. У цьому випадку овочі будуть формуватися набагато швидше, ніж більшість інших.

Висаджування насіння у відкритий грунт

У такого методу є цілий ряд недоліків. По-перше, фактично ви втрачаєте кілька тижнів часу. Це важливо в тому випадку, якщо ви хочете отримати ранній урожай. У магазинах овочі ще можуть коштувати досить дорого, а при висадці розсади ви можете вже раннім літом отримати урожай огірків. Плюс до всього, хвороби і шкідники зазвичай з’являються в середині літа, коли приходять по-справжньому посушливі дні. Таким чином, найкращий час для отримання молоденьких і солодких огірків – це червень. По-друге, при висадці розсади на грядку ви можете відразу побачити, скільки у вас повноцінних кущів. В цьому випадку ви зможете легко розподілити їх на потрібній відстані один від одного. Висіваючи насіння, ви ризикуєте отримати надто щільно розташовані один до одного сходи. Їх все одно доведеться розсаджувати. Зворотна проблема – проміжки, що утворилися в місцях не зійшли насіння.

Сприятливі умови для вирощування розсади

Як виростити розсаду огірків: поради та технологія

Що варто врахувати? Недостатньо знати, коли садити огірки на розсаду. Необхідно ще створити сприятливі умови для розвитку і зростання. Насамперед до таких умов відносяться температура, світло і вологість.

Давайте зупинимося на цьому більш детально:

 • Світловий режим. Правильна розсада огірків повинна отримувати багато світла . Продумайте заздалегідь, куди ви зможете виставити ящики з сіянцями для створення відповідних умов. Міцні гарні кущі будуть сформовані тільки за умови – якщо на них буде потрапляти достатньо сонячного світла, починаючи з середини квітня, коли світловий день вже буде досить довгим. Огірки в цьому плані створюють набагато менше клопоту, ніж представники сімейства пасльонових. Під час похмурої весни, коли важко знайти добре освітлену майданчик, розсаду можна підсвічувати за допомогою штучних джерел світла. Для підсвічування розсади вам необхідно використовувати криптонові або неонові лампи. Вони дбайливо впливають на молоді листочки розсади, а також щодо економні. У продажу ще можна знайти спеціальні фитолампы. Не слід постійно підсвічувати розсаду, світло можна включати тільки в похмурі години. Як зрозуміти, що розсада огірків недостатньо висвітлена? Рослини починають тягнутися вгору. Стебла виходять дуже тонкими і кволими. Добре освітлені паростки виглядають на їхньому тлі здоровяками.
 • Вологість і температура. Розсада огірків в домашніх умовах вимагає особливих умов. Необхідно створити рослинам оптимальний температурний режим. Огірки люблять тепло, але при дуже високих градусах розсада може сформуватися слабкою. Звичайно, в теплому приміщенні сходи з’являться швидше, але щодо вирощування огірків це не завжди добре. Проростає культура досить швидко. Поки не з’являться перші сім’ядольні листочки, контейнери з розсадою необхідно тримати при температурі до 30 градусів тепла. При виникненні паростків над поверхнею землі, можна значно знизити температуру. Дорощувати огірки слід при 19-21 градусів, вдень 15-17 градусів вище нуля вночі. Рослини при більш високих температурах зростуть слабкими і хворими. Якщо ви не користуєтеся теплицею для вирощування, то краще тримати розсаду при температурі, що відповідає нижнім значенням даного діапазону. Рослини спочатку повинні бути готові до суворих умов.
 • Вологість. Один з найважливіших аспектів, який включає в себе посадка огірків на розсаду. У більшості культур вона нормально розвивається при вологості від 60 до 70%. З огірками все трохи складніше. Для них оптимальний рівень вологості становить від 70 до 80%. Якщо повітря при цьому буде більш сирим, то розсада вийде дуже ніжною. Вона може погано перенести посушливі дні. При нестачі вологи швидкість дозрівання врожаю помітно знижується. Також у цьому випадку розсада може зав’янути ще до висадки в грунт.
 • Читайте також:  Як перевозити холодильник і через скільки можна включати

  Вибираємо грунт

  Як виростити розсаду огірків: поради та технологія

  Як садити розсаду огірків? Існує кілька варіантів ґрунту, який може використовуватися для цієї мети. Найпростіше купити спеціальну суміш для огірків.

  Ось деякі з можливих варіантів:

  • «Огородник»;
  • «Садівник»;
  • «Флора»;
  • «Спеціальний грунт №2»;
  • «Здоровань».

  Щоб покращити результат, можна додати в грунт тирсу в співвідношенні 1:1 до об’єму ґрунту. Можна також внести біогумус в кількості половини від цього обсягу. Грунт можна заготовити і своїми руками. Але для цієї мети вам обов’язково потрібно дернова земля. Це справжня родючий грунт, яка за своєю якістю не поступається компосту. Готують її протягом приблизно трьох років. Для цієї мети вам буде потрібно старий багаторічний луг з травостоєм. З нього потрібно зрізати приблизно 10 см верхнього грунту. Його перекладають трава на траві через кожні два шари, потім стелять перегноєм, посипають попелом і протягом усього літа поливають рідким гноєм. Можна також додатково прокопати і вкрити соломою на зиму. Рік потому процедуру слід повторити. Тільки через 12 місяців землю можна буде використовувати.

  Для заготівлі грунтової суміші вам потрібно:

  • торф і гній – в рівних частинах з землею;
  • злежані тирса;
  • річковий пісок.

  У тому випадку, якщо ви використовували свіжі тирсу, їх необхідно спочатку обшпарити окропом. Смола, що міститься в них, для грунту абсолютно не потрібна. Деякі дачники обробляють готову суміш пором. Однак робити це небажано, оскільки в результаті гине природна мікрофлора, необхідна рослинам так само, як і будь-яким іншим живим організмам. У суміш ще рекомендується додати деревну золу (на 10 літрів приблизно 1 склянка). Не завадить також і щіпка сечовини, суперфосфату і нітрофоска.

  Вибираємо насіння на посів

  Як виростити розсаду огірків: поради та технологія

  На що варто звернути увагу? Як сіяти огірки на розсаду? Насамперед, необхідно підготувати посадковий матеріал. Посадка огіркових насіння вимагає знання багатьох тонкощів і секретів. Зберігатися вони можуть до 10 років при дотриманні умов зберігання (вологість 50-60%, температура не вище 15 градусів). Це зовсім не означає, що від такого посіву урожай буде однаковим продовж усіх 10 років. Формула «свіже – значить краще» в даному випадку не завжди працює. Зібрані в минулому році насіння будуть чудово рости і сформують велика кількість квітів. Проблема лише в тому, що більшість з цих бутонів відносяться до чоловічих. На них не утворюються зав’язі. Вони абсолютно не цікаві з точки зору врожаю. Насіння характеризуються оптимальною схожістю на третій і четвертий рік зберігання. Якщо насіння взимку тримали в теплому і сухому місці, то з них не виростуть високі рослини. Зате на них утворюється велика кількість зав’язей. Зберігалися на холоді при високій вологості насіння будуть формувати довгі пагони. При цьому зав’язі утворюються погано.

  Читайте також:  Перець какаду: опис сорту

  Підготовка насіння

  Після того як ви виберете посадковий матеріал, можна буде приступити до його підготовки. Для початку насіння слід прогріти. Існує кілька варіантів. Можна просто залишити конверт з насінням біля джерела тепла. Добре для цієї мети підійде плита або батарея. Особливо така процедура необхідна для насіння, які довгий час зберігалися на холоді.

  Є і ще один варіант підготовки насіння – прискорений. Для цього необхідно витримати їх в протягом пари годин у гарячій воді. Щоб її температура не падала, можна використовувати термос. Насіння, підготовлені таким чином, покажуть кращу продуктивність.

  Як позбутися від шлюбу

  Якщо ви визначилися, коли садити огірки на розсаду, то перед підготовкою обов’язково потрібно відсортувати неякісний посівний матеріал. Для цієї мети насіння завадять в слабкий сольовий розчин або воду. Після цього необхідно зачекати деякий час і вибрати все, що не опустяться на дно. Вони не зійдуть.

  Вибираємо сорту

  Як виростити розсаду огірків: поради та технологія

  Які види огірків користуються популярністю? Ось лише деякі з варіантів:

  • «Меренга»;
  • «Джерельце»;
  • «Гектор F1»;
  • «Сибірська гірлянда»;
  • «Кріспіна Ф1»;
  • «Смарагдові сережки»;
  • «Таганай»;
  • «Справжній полковник»;
  • «Пальчик»;
  • «Маша F1».

  Матеріал, що пройшов перевірку, обов’язково слід знезаразити. Для цієї мети насіння на півгодини опускають у слабкий розчин марганцівки. Можна також використовувати настій часнику або сік алое. Після протруювання насіння промивають і висушують. Але цим процес обробки не обмежується. Щоб поліпшити схожість насіння, можна потримати їх у спеціальному стимулююче зростання розчині протягом 10-12 годин. Такий засіб можна знайти в спеціалізованих магазинах. На крайній випадок підійде настій деревної золи і тала вода. Температура рідини повинна бути не менше 28 градусів. З припиненням замочування краще не поспішати: зачекайте, поки насіння проклюнеться. На кінці у нього повинен утворитися корінець, схожий на невеликого білого черв’яка. У цьому випадку ви бачите, які з насіння гарантовано дадуть паростки.

  Головне – не затягувати з посадкою. В іншому випадку ви ризикуєте загубити насіння огірків, розсада з яких не вдасться. Які рекомендації можна дати тим, хто хоче зібрати багатий урожай? Для отримання кращого результату досвідчені городники радять загартувати проклюнулися насіння, розмістивши їх на нижній полиці холодильника у вологій марлі. Є і більш витончений варіант – влаштувати контрастні процедури. Для цього насіння протягом доби поперемінно то витримують кілька годин у холодильнику, то дістають з нього. Можна деякий час потримати проклюнулися насіння при низьких температурах, так вони якийсь час зможуть зберегтися в законсервованому вигляді. Це особливо корисно в тому випадку, якщо ви прямо зараз з якихось причин не можете приступити до посадки.

  Читайте також:  Як відбілити речі в домашніх умовах: білі, полинялі, пожовклі, посірілі, пофарбовані, запрані, дитячі — содою, перекисом, аспірином

  Висаджуємо розсаду

  Як виростити розсаду огірків: поради та технологія

  Як правильно підійти до цього процесу? Коли насіння будуть готові, можна приступати. Заготовлені раніше ємності необхідно заповнити грунтовою сумішшю і полити гарячою водою. Це додатково дезинфікує її. Перед посадкою почекайте деякий час, щоб грунт охолола. Після того як насіння пройдуть всі необхідні етапи обробки, можна обережно висаджувати їх у ємності. Якщо ви не дочекалися прокльовування, то можна викласти в стаканчик для розсади по дві насінини. Однак такий варіант все ж небажаний. Справа в тому, що коренева система огірків дуже ніжна. При подальшої пересадки, якщо ви спробуєте відокремити одну рослину від іншого, ви можете пошкодити їх. Саме з цієї причини у разі посадки двох насіння краще видалити те, що слабше, відразу після появи паростка. В іншому випадку ви ризикуєте отримати два слабкі рослини. Під словом «видалити» не мається на увазі повне виривання з корінням. Достатньо лише зрізати зайвий саджанець за допомогою ножиць.

  Підбираємо ємності

  Вирощування розсади огірків – саме ця тема цікавить багатьох городників з початком дачного сезону. Як правильно підібрати ємності для висаджування? Оскільки огірки володіють слабкою кореневою системою, ідеальним варіантом для них є торф’яні стаканчики. Досвідчені дачники, які вміють здійснювати перевалку, не пошкоджуючи земляний ком, можуть використовувати для цієї мети та пластиковий посуд. Є ще один цікавий метод: заготовлену під розсаду ємність поміщають кульок з газети. Після цього її заповнюють грунтом, висаджують насіннячко і доглядають за ним, як зазвичай. Після того як ви вирішите, коли висаджувати розсаду огірків, вам залишиться тільки обережно витягти кульок з газетою. Його потрібно перемістити в лунку і просто засипати землею зверху і з боків. Газета в процесі поливу поступово буде розкладатися, і огірки легко зможуть пустити коріння крізь м’яку папір. Досвідчені дачники також рекомендують змастити краї горщиків бальзамом «Зірочка». Так розсада огірків буде захищена від шкідників і домашніх тварин.

  Догляд

  Від нього безпосередньо залежить якість врожаю. Якщо ви правильно підібрали час, коли сіяти розсаду огірків, то догляд за нею не повинен доставити особливих клопотів. Головне – пам’ятати, що протягом перших тижнів поливати розсаду не рекомендується. Досить просто збризкувати грунт з пульверизатора, щоб вона не висихала.

  Поки не з’явилися перші сходи, розсада огірків повинна бути накрита плівкою. Її необхідно періодично знімати, щоб грунт дихала. Схожість насіння дуже швидко. При температурі в приміщенні +25…28 градусів листочки з пророслих на поверхні насіння з’являться вже через три дні.

  Висновок

  Як виростити розсаду огірків: поради та технологія

  У даному огляді ми розглядали, як вирости розсаду огірків, як правильно за нею доглядати, а також ознайомилися з рекомендаціями досвідчених дачників. Як виявилося, все не так вже складно. Якщо ви будете слідувати всім представленим вище рекомендацій, хороший урожай вам гарантований.

  DvaGusya