Як виростити розсаду томатів: способи, підготовка грунту, строки сівби насіння та догляд

Розсаду томатів можна без проблем придбати на ринку. Багато дачники, кому потрібно посадити всього пару десятків кущів, так і роблять. Ті, хто купують, і самі вирощують помідори з насіння, помічають, що своя розсада завжди приймається краще, зростає більш здоровою, плодів дає більше. Та й немає у продажу всіх тих сортів, які хочеться мати у себе на ділянці. Тому, звичайно, набагато вигідніше зробити все самому. Багато хто цікавиться, як виростити розсаду томатів у себе на підвіконні, щоб вона вийшла міцною і здоровою. Нічого складного в цьому немає. Все, що потрібно – дотримати деякі правила агротехніки, про яких ми докладно розповімо в нашій статті.

Вибір насіння

Вирощування будь-яких рослин починається з придбання насіння. Вибираючи, які посадити помідори, потрібно звертати увагу на терміни їх дозрівання, а також на те, призначені вони для теплиць або для відкритого грунту. Жителям північних регіонів потрібно орієнтуватися тільки на ранньостиглі сорти для вирощування на ділянці або на такі сорти, які потрібно висаджувати в теплиці. Ще одним важливим критерієм вибору є залежність від різного роду факторів:

 • хвороби;
 • низькі температури;
 • посуха;
 • зберігання.

Підготовка насіння томатів багато в чому залежить від того, який за якістю товар був придбаний. У спеціалізованих магазинах, як правило, продають посівний матеріал, вже оброблений від багатьох грибкових інфекцій. Але такі насіння завжди досить дорогі. Якщо вони підготовлені до посадки, та ще й елітні, всього десяток їх коштує стільки ж, скільки у бабусь на ринку ціла ложка зібраних власноруч. Зрозуміло, що і схожість, і врожайність, стійкість до хвороб якісного посівного матеріалу набагато вище.

Як виростити розсаду томатів: способи, підготовка грунту, строки сівби насіння та догляд

На що ще потрібно звернути увагу? На величину кущів дорослих рослин. Якщо ви вибрали високорослі томати, після посадки на постійне місце їх обов’язково потрібно підв’язувати. Розсада таких сортів буде завжди більш витягнута і потужна, ніж у низькорослих побратимів, навіть якщо вони абсолютно здорові. Тому при посадці томатів на розсаду дуже бажано в кожну ємність поміщати насіння одного сорту. Якщо у вас касета на велику кількість осередків (60 і вище), а ви не плануєте мати на своїй дачній ділянці так багато однакових рослин, потрібно справити якесь зонування своїх посадок і поміщати насіння одного сорту в сусідні клітинки. В іншому випадку їх нерівномірні схожість і розвиток ускладнять подальший догляд.

Розповідаючи про те, як виростити розсаду томатів, хочеться попередити, що паростки у різних сортів можуть значно відрізнятися по фортеці. Поміщаючи насіння в ємність із землею, обов’язково позначте яким-небудь знаком (наприклад, сірником з прикріпленою до неї етикеткою) назва. Може так статися, що паростки одних видів помідор здадуться вам менш міцними і ви почнете від них позбавлятися, але це будуть лише генетичні особливості сорту.

Коли сіяти

Багато намагаються скрупульозно дотримуватися терміни посіву насіння на розсаду. Однак точного числа і години для цієї процедури не існує. Навіть на пакетиках, які ви купуєте в магазині, завжди вказується лише передбачуваний місяць посіву. В крайньому випадку виробники можуть вказати декаду (перша, друга або третя). Але і на це не можна повністю покладатися, так як все залежить тільки від кліматичних умов вашої місцевості. Якщо ви культивуєте рослини в опалюваних теплицях, обладнані штучним освітленням, вам взагалі все одно, коли сіяти насіння.

Як виростити розсаду томатів: способи, підготовка грунту, строки сівби насіння та догляд

Якщо у вас теплиця не опалювальна, що, по суті, є парників, строки посіву насіння на розсаду, зазначені на пакетиках, можна зрушити на дві (максимум три) тижні вперед. Зрушувати більше, ніж на два тижні, ризиковано, так як не опалювальна теплиця не зможе забезпечити рослинам достатню кількість тепла, якщо на вулиці температура раптом впаде до нуля градусів або нижче. Та й потрібну довжину світлового дня в не обладнаних лампами теплицях забезпечити неможливо. Як результат, розсада буде відставати в рості, що позначиться на врожаї.

Якщо ж ви плануєте вирощувати помідори у відкритому грунті, сіяти насіння на розсаду потрібно максимум за 60 днів до передбачуваного моменту, коли її можна буде пересадити з касети на грядку. Температура на вулиці в цей період повинна бути вночі не нижче +7…+10 градусів. Помідори днем набирають силу, гріються на сонечку, а зелену масу нарощують в темний час доби. Якщо в цей час холодно, розсада буде «сидіти», що анітрошки не сприяє майбутньому врожаю. Помічено, що краще посадити її на грядку трохи пізніше, але тоді, коли вночі вже тепло. Така розсада швидко наздожене і пережене ту, що висаджена раніше, буде менше хворіти, на ній зав’яжеться більше плодів.

Читайте також:  Цибуля ексібішен – вирощування, правила догляду та пророщування, розсада, боротьба з хворобами та шкідниками

Враховуючи все сказане вище, давайте подивимося, коли садити помідори на розсаду в Підмосков’ї. Тут тільки в травні встановлюється відповідна для помідор погода з температурами +13…+15 градусів. У першій половині місяця можливі опади у вигляді граду і дощу, а також можливі поворотні заморозки на ґрунті. Тому помідори у відкритий грунт краще висаджувати з другої декади. Значить, на розсаду можна посіяти насіння в першій декаді березня. Але й в перших числах квітня буде ще не пізно. Тоді розсаду на грядку потрібно буде висадити в кінці травня.

А ось для південних регіонів Росії, а також України краще висаджувати розсаду томатів в лютому, так як у відкритий грунт там спокійно можна відправити підросли паростки вже в квітні, а якщо над посадками встановити добротний парник, то навіть в кінці березня.

Перевірка насіння

Можна просто заглибити в землю насіння, полити і дочекатися їх проростання. Така посадка томатів на розсаду дозволить отримати рослини різного ступеня фортеці. Велика частина сходів може загинути, а висаджені в грунт рослини будуть менш захищені від всіляких патогенних мікроорганізмів, які живуть у ґрунті. Щоб отримати більш сприятливий ефект, потрібно здійснювати обробку насіння томатів перед посівом.

Як виростити розсаду томатів: способи, підготовка грунту, строки сівби насіння та догляд

Незалежно від того, придбані вони у бабусь на ринку, зібрані самостійно або придбані в спеціалізованому магазині, перед висадкою в грунт їх потрібно замочувати не менше години в теплій воді. Таким чином проводиться пробудження знаходиться в них зародка і стимуляція його до зростання. Ще одна користь такої процедури в тому, що розміщуючи насіння в воду, можна розділити їх на повноцінні і порожні. Зрозуміти, які з них залишити, дуже легко, так як вже через 20 хвилин після поміщення у воду хороші насіння осядуть на дно, а неповноцінні будуть триматися на поверхні. Їх потрібно акуратно прибрати, а що залишилися процідити через дрібне ситечко і витрусити на папір, добре вбирає воду (можна на туалетний), щоб вони перед посівом трохи просохли. Якщо насіння не замочувати, вони будуть сходити дня на 2 довше. Крім того, в посадці буде великий відсоток браку.

Підготовка насіння томатів для кращої схожості

Якщо ви купили елітне насіння, вони, як правило, вже оброблені проти багатьох захворювань. Визначити це можна за їх кольором. Такі насіння можуть бути зеленими, блакитними або малиновими. Додатково їх протруювати немає сенсу. Але і елітне насіння бажано замочити в розчині, прискорюючи ріст і врожайність. Найпопулярніший – бурштинова кислота. Вона являє собою білий порошок, розчинний у воді.

Як виростити розсаду томатів: способи, підготовка грунту, строки сівби насіння та догляд

Оскільки вона може бути різної концентрації, використовувати її потрібно по інструкції, написаної на пакетику. Якщо ви купили бурштинову кислоту на вагу, і ніяких рекомендацій до неї не додається, потрібно приготувати 1 % розчин (1 грам розвести в 1 літрі води), взяти шприцом 40 мл і розвести це кількість в літрі води. Якщо немає цього препарату, замочити насіння можна в таких стимуляторів росту:

 • розчин меду (чайна ложка на склянку);
 • розчин дріжджів (ложка на 1 літр);
 • горілка (100 мл на літр води);
 • сік алое, його віджимають із зрізаних листя рослини;
 • «Епін» (розводити по інструкції до препарату).

У всіх цих розчинах насіння потрібно витримати приблизно добу, потім промити і підсушити.

Обробка насіння проти хвороб

Якщо ваш посівний матеріал куплений на ринку або зібраний вручну, його потрібно обов’язково протравити від хвороб. Як замочувати насіння томатів для цієї мети? Можна на 20 хвилин помістити їх в слабкий розчин марганцівки. Він повинен бути рожевого кольору.

Деякі використовують розчин звичайної соди, вживаної в кулінарії. Його готують, взявши 0,5 г на півсклянки води. Витримують насіння в ньому добу. Цей розчин допоможе отримати стиглі помідори трошки раніше.

Ще можна використовувати «Фітоспорин». Препарат продається в готовому розчині, якого беруть краплю на 100 мг води. Також можна придбати цей засіб в порошку. Тоді його потрібно взяти на 100 мл половину чайної ложечки. У розчині «Фітоспорину» насіння тримають близько години.

Витримавши в будь-якому з вище наведених розчинів посівний матеріал, його обов’язково потрібно промити у воді.

Як виростити розсаду томатів: способи, підготовка грунту, строки сівби насіння та догляд

Підготовка грунту

Ми розглянули, як потрібно вибирати насіння, і які з ними проводити маніпуляції до посіву. Однак важливою складовою успіху є і грунт для вирощування розсади помідорів. Зараз його можна без проблем придбати в спеціалізованих магазинах. Зазвичай на упаковці зазначено, що це грунт для розсади. З якими труднощами можна зіткнутися? Різні виробники, скажімо так, складають його за власними рецептами. Тому можна купити грунт, у якому багато великих фрагментів торфу або кокосового волокна, або інших інгредієнтів, що роблять грунт повітропроникною, але погано всмоктують воду.

Для вирощування томатів це не цілком прийнятно. Їм потрібен родючий легка земля, відмінно пропускає повітря і воду. Купуючи готовий грунт, можна ознайомитися з його складовими, вказаних на упаковці, а якщо там нічого не пишеться, по вазі пакета. Якщо в складі занадто багато кокосових волокон, сухих фрагментів деревини, торфу, він при рівній вазі буде дещо більшим за обсягом, ніж той, в якому таких складових мало або немає зовсім.

Читайте також:  Цифокс від клопів: застосування

Деякі дачники воліють наповнювати ємності для розсади землею з городу. Цей підхід має дві переваги:

 • він безкоштовний;
 • розсада відразу звикає до тієї землі, в якій буде плодоносити.

Якщо ви вирішили заощадити, дуже бажано землю з городу перед приміщенням в неї насіння півгодини прогріти в духовці. Так ви вб’єте всі мікроорганізми, які в ній знаходяться. Можна також залити цю землю густим розчином марганцівки і дати просохнути.

Найпростіший спосіб знезараження ґрунту – помістити його в ємності з отворами і залити крутим окропом.

На форумах можна знайти поради і такий грунт обробляти від мікробів. Але, як показує практика, це не обов’язково.

Зрозуміло, якщо розсада помідорів вирощується в промислових кількостях, купувати для неї грунт накладно. У такому разі його готують самостійно. Процес трохи клопіткий, але результат виходить непоганий.

Отже, прийшла осінь. Саме час почати готувати грунт для весняної посадки насіння на розсаду. Треба накопати необхідну кількість землі в тому місці, де помідори не вирощувалися кілька років. Її ретельно перебрати, очистити від корінців, які попалися личинок і іншого сміття. Далі в нього додати перетерту шкаралупу яєць, компост, золу, річковий пісок, перетертий торф. Всю зиму цей грунт потрібно загартовувати, витримуючи його 2 тижні на морозі, потім 2 тижні в теплі і знову виносячи на мороз. Перед посадкою насіння додатково грунт можна знезаразити одним із способів, зазначених вище. Далі в нього додаємо суперфосфат (2 ч. ложки), сечовину (ч. ложка), сульфат калію (ч. ложка) на відро ґрунту.

Процес посадки

У питанні, як виростити розсаду томатів, це найлегший момент. Насипаєте наявний у вас грунт в касети або в ящики з отворами. Зволожує його. Зверху розкладаєте підготовлені насіння томатів. Присыпаете їх тим же грунтом шаром 1 див. Злегка придавливаете. Накриваєте поліетиленом. Ставите на теплий підвіконня. В касети бажано класти кожне насіннячко в центр клітинки.

У ящиках їх потрібно розташовувати не ближче 2-4 см один від одного. Як правило, під плівкою немає випаровування вологи, тому грунт не буде пересихати, але перевіряти його все одно потрібно. Якщо він все-таки висох, потрібно скропити його з пульверизатора. Якщо ще до появи сходів на землі з’явився білий наліт цвілі, потрібно полити землю розчином марганцівки або розчином «Фундазолу». Якщо всі умови дотримані, перші сходи повинні проклюнуться вже на 4-й день. Дуже добре, якщо вони з’являються рівномірно. Тому що в цьому випадку їм зручно забезпечити однаковий подальший догляд.

Як виростити розсаду томатів: способи, підготовка грунту, строки сівби насіння та догляд

Як отримати хорошу розсаду

Способів вирощування розсади томатів існує багато. Почнемо з класичного, успішно практикованого довгі роки.

Як тільки проклюнуться сходи, касети потрібно переставити на саме сонячне віконце. Для розсади томатів, щоб вона не витягувалась у висоту, потрібно гарне сонячне освітлення не менше 15-16 годин. При ранньому посіві, коли світловий день ще недостатньо довгий, можна спробувати «обдурити» природу і встановити на віконця відбивачі. На їх роль підходять дзеркала або фольга. Також можна встановити над сходами люмінесцентні лампи і включати їх на пару годин в день.

Поливати паростки потрібно обов’язково, але тільки тоді, коли грунт почне висихати. Якщо упустити момент, молоденькі корінці висохнуть разом із землею. Якщо перестаратися, вони можуть загнити.

Температурний режим на підвіконні з розсадою краще витримувати в районі +15…+16 градусів. В такому випадку паростки будуть потихеньку набирати силу, не надто стараючись на зростанні вгору. Якщо ви бачите, що ваша розсада почала витягуватися і при цьому стеблинки залишаються тонкими, перенесіть її в більш прохолодне приміщення. Воно повинно бути з хорошим освітленням. Тоді паростки сповільнять зростання і почнуть зміцнювати свої стеблинки.

Ставити касети в піддон з водою немає сенсу, поки коренева система томатів слабка, так як вона не буде здатна втягувати у себе воду. А ось в період, коли на стеблинках вже є по два-три справжніх листочки, можна сміливо ставити касети в піддон з водою. Коріння самі будуть брати собі вологи, скільки їм потрібно.

Пікіровка

Цей процес передбачає не тільки пересадку в більш просторі горщики (стаканчики), але і прищипування корінців. Як показала практика, для розсади томатів це не актуально. Цим рослинам, навпаки, потрібно намагатися зберегти кореневу систему без пошкоджень. Тому найбільш виграшний варіант – насіння спочатку висівати в касети з просторими осередками (по 1 зернятку в кожну) або в пластикові або торф’яні стаканчики. Останній спосіб зручний тим, що у паростків при пересадки у відкритий грунт взагалі не травмується коренева система.

Як виростити розсаду томатів: способи, підготовка грунту, строки сівби насіння та догляд

Як виростити розсаду томатів, якщо насіння посіяне в загальний ящик? У цьому випадку приблизно на 10-й день, коли на сходах з’явиться пара справжніх листків, потрібно акуратно, намагаючись зберегти хоч невеликий ком землі, перемістити здорові на вигляд сходи в окремі горщики. Для цієї мети підходять пластикові стаканчики по 200 мл, коробочки з-під йогурту та іншої харчової продукції. В них обов’язково потрібно зробити гарячим цвяхом отвори, на дно можна насипати невеликий шар знезаражені піску.

Читайте також:  6 способів видалити сліди дезодоранту з одягу — найефективніші

Якщо ви не плануєте висаджувати ваші томати у відкритий грунт, а будете вирощувати їх на балконі, переносите паростки відразу у великі ємності (обсягом до 3-5 кг).

Добрива

Деякі городники не підживлюють свою розсаду томатів, тому що вона росте і так. Але набагато краще, якщо приблизно з 3-го тижня починати її потроху підгодовувати. Дуже добре підходять добрива, приготовані з трави або гною. Їх обов’язково потрібно розбавляти, щоб не спалити молоді корінці, а вносити під кожну рослину з допомогою піпетки. Крім того, можна використовувати біогумус або гуано, але їх теж потрібно розбавляти приблизно вдвічі більшою кількістю води, ніж зазначено в інструкції.

Загартовування

Розповідаючи, як виростити розсаду томатів, необхідно пару слів присвятити і загартовуванню сходів. Цю процедуру необхідно проводити приблизно за два-три тижні до висаджування томатів у відкритий грунт. Загартовування полягає в тому, що розсаду потрібно днем виставляти на сонечко. Починати потрібно з 1 години, поступово збільшуючи час до 6-8 годин. Можна виставляти розсаду у легку тінь. Тоді можна починати з 2-3 годин. Зазвичай це робиться, якщо терміни посадки «підтискають». Якщо ж ви взагалі не встигли загартувати свою розсаду, то після висадки її на грядку перший тиждень над нею обов’язково потрібно натягувати тент, а на ніч робити укриття, щоб дати звикнути до перепаду температур.

Вирощуємо помідори по-китайськи

Цей спосіб викликає багато суперечок. Одні кажуть, що він допомагає отримати урожай раніше, інші заперечують, що на терміни дозрівання помідорів китайський метод не впливає. Чого дійсно можна домогтися, вирощуючи розсаду томатів китайським способом, так це збільшення зав’язей на кущі. Однак при такому способі потрібно починати процес посадки на місяць раніше. Крім того, не всі рослини переживають екзекуцію, яку з ними виробляють, тобто виходить великий відсоток вибраковки.

Для елітних насіння цей метод однозначно не годиться. У чому він полягає? Коли на розсаді з’явиться 3-4 пари відмінних міцних листочків, стебло потрібно прищепити до сім’ядоль. Тобто всю зелену масу відрізати. Природно, у рослин буде величезний стрес. Після такої операції вони довгий час будуть «приходити в себе» і не всі впораються з таким завданням. Але ті, що залишаться живими, будуть нарощувати кореневу систему і збільшувати в діаметрі стебло.

У вирощування цим способом є свої нюанси. Так, перед прищипыванием розсаду треба добре полити. Відрізавши стебло, необхідно помістити росток в корнеобразователь хвилин на 10. Далі його потрібно висадити в заздалегідь підготовлені окремі стаканчики, наповнені живильним грунтом, після чого полити розчином з корнеобразователем.

Зробивши таким чином посадку, стаканчики потрібно накрити плівкою, щоб створити ефект парника, і поставити на теплий світлий підвіконня. Через три дні їх можна перенести у світле, але більш прохолодне місце, де температура повітря буде близько +16…+20 градусів. Весь час приживлюваності паростків потрібно провітрювати, для чого відкривати на пару хвилин плівку.

Як виростити розсаду томатів: способи, підготовка грунту, строки сівби насіння та догляд

Вирощуємо розсаду у «равликів»

Зрозуміло, такий спосіб не передбачає висівання насіння раковини молюсків. «Равликами» називаються спеціальні скрутки, в які поміщають грунт і насіння.

Посадка томатів на розсаду в «равлика» передбачає переміщення паростків в окрему тару майже відразу після проростання. Конструкція дозволяє заощадити місце на підвіконні, забезпечити всім сходам однакові умови проростання, використовувати меншу кількість грунту.

Робити «равлика» можна з туалетного або газетного паперу. В такому випадку грунт взагалі не використовується. Все, що потрібно рослинам – волога. Тому такі скрутки ставлять в піддон з водою. Якщо «равлика» майструють з вологонепроникного матеріалу, наприклад, ламінату, тоді в неї обов’язково поміщають грунт. Процес виготовлення скрутки:

 • Вирізати довгу смужку з обраного матеріалу. Її довжина може бути довільною, а ширина не менше 10 див. Якщо це папір, її має бути кілька шарів.
 • Розкласти смужку на столі.
 • На всьому протязі насипати на неї грунт для розсади шаром завтовшки до 2 див
 • Відступивши від краю смужки 2-2,5 см, рівним рядком укласти підготовлені насіння.
 • Присипати їх грунтом і зволожити.
 • Акуратно скрутити смужку в рулон.
 • Скріпити його резиночкою, мотузкою, скотчем.
 • Встановити піддон вгору тим краєм, до якого насіння ближче.
 • Помістити «равлика» на тепле сонячне підвіконня.
 • Накрити поліетиленовим пакетом.

Коли з’являться паростки, пакет потрібно зняти. Пікіровку і пересадку в ємності з ґрунтом проводять, коли у сходів з’являться перші справжні листочки. Для цього знімають гумку, скрутку акуратно розпрямляють.

DvaGusya