Ялівець звичайний: фото і опис, посадка і догляд в домашніх умовах, відгуки

Вічнозелені чагарники не без участі людини поступово перебралися в сади і парки, де знайшли своє місце у виконанні дизайнерських функцій. Щоб живі елементи декору відповідали своєму призначенню, необхідно знайти для них ідеальне місце і правильно здійснити посадку рослин. У статті ми будемо детально розбирати правила агротехніки по догляду за ялівцем звичайним, розповімо про його корисні властивості.

Ареал проживання

Підліски старих соснових лісів, мішані ліси, ялинники, сухі горби, вапняки і піщані ґрунти – улюблене середовище проживання для хвойного дерева. Ця рослина поширена в гористій місцевості Середньої Азії, де його називають арчой. У Росії ялівець звичайний зустрічається на Уралі, Кавказі, в Сибіру і європейської частини країни. Дерево з оригінальною конусоподібною формою крони не тільки притягує погляд людини, але і служить своєрідним вимірювачем рівня екологічних показників. Воно ніколи не буде зростати в регіонах з забрудненим повітрям.

Прибудинкові території, сквери та інші громадські місця стали звичним місцем існування для хвойної культури. Її часто використовують дизайнери при оформленні ландшафту. Вічнозелена рослина володіє високими декоративними достоїнствами. Це стане зрозумілим за описом ялівцю звичайного, поданою нижче.

Ялівець звичайний: фото і опис, посадка і догляд в домашніх умовах, відгуки

Ботанічні особливості

Всього налічується більше 60 видів обговорюваного нами многолетника. Окремі екземпляри можуть жити понад 600 років. Як виглядає ялівець звичайний? Рослина-довгожитель існує в природі як у формі дерева, так і у формі чагарнику (двудомного або однодомного). Високорослі види ростуть у лісах, сланкі – воліють відкритий скелястий рельєф. Дерева тягнуться вгору більш ніж на 12 м, кущові ростуть ялівці від 1 до 3 м.

Той, хто добре знайомий зі світом фауни, не затрудняється відповісти, до якого роду належить ця рослина. Як добре помітно на фото, ялівець звичайний належить до родини кипарисових. Листя голковидні, короткі, середньої жорсткості, в мутовках вони групуються по 3 хвоїнки. Конфігурація крони формується за рахунок притиснутих, що ростуть вгору гілок або ж розходяться по боках пагонів. Стовбур покриває сіро-бура кора з характерними для неї численними тріщинами і лущенням. Молоді гілочки лискучі, мають жовто-червоний відтінок.

Рослина жіночої статі розрізняють за м’яким зеленим шишечкам овальної форми, чоловічого – з жовтим довгастим сережках. Це головна відмітна особливість роду. Відповідно, утворення шишкоягід можна очікувати лише у жіночих видів. Самі плоди розміром з вишневу кісточку, темно-сині і покриті сизим нальотом. Повне їх дозрівання настає тільки через два роки.

Ялівець звичайний: фото і опис, посадка і догляд в домашніх умовах, відгуки

Види

Видів і сортів ялівцю звичайного в арсеналі дизайнерів предостатньо. Поєднують його із закордонними представниками кипарисових. Давайте ознайомимося з найбільш популярними культурами:

 • Китайський. Чагарник з сизим забарвленням хвої є одним із самих невибагливих рослин. Сухий і кам’янистий грунт служить для нього живильним середовищем. З його участю можна створити чудовий рокарій або альпійську гірку. Ось найпоширеніші різновиди: Blue Alps, Plumosa, Gold Coast.
 • Лускатий. У ландшафтному дизайні використовується для оформлення тіньових куточків прибудинкового простору. Незважаючи на те, що саме по собі витривала рослина, воно дуже чутливе до ультрафіолету. З появою перших сонячних променів кущі необхідно накривати. До кінця весни, коли вони адаптуються до світла, покривні матеріалом користуватися не потрібно.
 • Ялівець звичайний. До достоїнств многолетника можна віднести посухостійкість, невибагливість і відмінні естетичні якості. Невибаглива рослина відрізняється великою різноманітністю видів. З високорослих дерев виділяють сорт Hibernica, з чагарників – Green Carpet.
 • Козацький. Ще один вид з роду кипарисів, відрізняється невибагливістю і красивим зовнішнім виглядом. Це сланкий чагарник, що не вимагає пильної уваги у догляді. Між тим він добре відгукується на комплексні підживки і поливи.
Читайте також:  Як відмити перманентний маркер зі шкіри

Вічнозелені рослини є прикрасою для будь-яких ділянок, оскільки завжди залишаються живими і здатними змінювати забарвлення хвої протягом року. Фото ялівцю звичайного з його використанням в якості елемента ландшафтного дизайну розміщені в нашій статті.

Ялівець звичайний: фото і опис, посадка і догляд в домашніх умовах, відгуки

Корисні властивості

Виявляється, рослина, про яку ведеться мова, висаджують не тільки в естетичних цілях. Воно увібрало в себе багато цінних властивостей, корисних для здоров’я людини. У зв’язку з цим варто розглянути питання про те, в яких сферах застосовуються ягоди хвойного чагарника.

Хотілося б відразу відзначити, що в кулінарії і народній медицині використовують виключно плоди ялівцю звичайного. Корисні властивості рослини обумовлюються концентрацією цінних речовин у його складі. Ягоди хвойника містять наступні хімічні компоненти: ефірна олія, пектин, віск, смоли, цукор. А також кислоти: яблучну, мурашину та оцтову. Для приготування народних засобів іноді застосовують незрілі шишки і кору молодих пагонів.

З-за високого вмісту ефірної олії ліки, у складі яких присутній хвойник, володіють антибактеріальною і сечогінною дією. Вони благотворно впливають на систему травлення і процеси метаболізму. Позитивний вплив ягоди надають на нервову систему, добре допомагають при судинних захворюваннях і знімають набряклість. З них готують соки, настойки і відвари.

Були розкриті і кулінарні властивості ялівцю звичайного. Специфічний аромат і смак дозволяє використовувати її як приправу, яка добре поєднується з м’ясними стравами.

Ялівець звичайний: фото і опис, посадка і догляд в домашніх умовах, відгуки

Вибір саджанців

Сімейство кипарисових пересадку переносить погано. З цього випливає, що від вибору саджанця залежатиме і подальший розвиток молодої рослини. Правильна посадка ялівцю звичайного і догляд у перші дні його існування підвищують шанси на його виживання. Саджанці необхідно перевіряти на наявність пошкоджень – хворі погано приймаються і можуть загинути. Краще, щоб вони були молодими і вирощеними в спеціальних контейнерах. Ідеальний вік для саджанця – 2-4 роки. Подивимося, на що потрібно звернути особливу увагу при виборі рослини:

 • Земляний кому повинен щільно прилягати до коріння і не розпадатися. Буде надійніше, якщо він знаходиться в контейнері і загорнутий в мішковину.
 • Наявність приросту служить ознакою здорової рослини. Потрібно, щоб були помітні молоді корінці і пагони.
 • Слід уважно оглянути ствол – якщо є тріщини, то така рослина купувати небажано.
 • Бурі або коричневі плями на хвої свідчать про захворювання саджанця.
 • Молоді гілочки повинні володіти гнучкістю.
 • Ялівець звичайний: фото і опис, посадка і догляд в домашніх умовах, відгуки

  Вибір місця і вимоги до грунту

  Ялівці – це досить світлолюбні рослини. Певні сорти потребують лише незначного затінення, зокрема, звичайний тип хвойника. Важливо врахувати, що від кількості світла, що надходить, буде залежати багато чого: густота крони, рівномірне забарвлення хвої, естетичний вигляд многолетника в цілому.

  Читайте також:  Найбільш отруйні кімнатні рослини

  Склад ґрунту особливого впливу на рослина не має, однак повітропроникність забезпечити їй потрібно. Глинистий грунт перешкоджає нормальній приживлюваності ялівцю звичайного. Пухкий грунт, навпаки, сприяє швидкому розвитку молодого саджанця. Безпосередньо перед посадкою в лунку вносять річковий пісок, садову землю, торф і хвойну грунт. Такий субстрат готується з рівних пропорцій всіх компонентів, за винятком піску. Його кладуть наполовину менше.

  Ялівець звичайний: фото і опис, посадка і догляд в домашніх умовах, відгуки

  Посадка

  Весна – найбільш відповідний час для посадки ялівцю звичайного. Його висаджують і восени, але не завжди рослина встигає адаптуватися на новому місці і прижитися.

  Щоб уникнути обгорання хвої, посадку здійснюють з настанням першої відлиги. В літній час допускається посадка добре упакованих саджанців (мається на увазі закрита коренева система). При цьому не забувайте прикривати молоденькі хвойники від попадання прямих сонячних променів.

  Посадочна яма повинна бути просторою і визначатися розмірами корінців саджанця. Їх потрібно занурювати у грунт дуже обережно. Не можна допустити, щоб кореневі відростки яким-небудь чином загиналися, їх потрібно рівномірно розподілити по всій величині лунки.

  Кипарисові не переносять близького залягання ґрунтових вод та будь-якого застою вологи. Їм необхідний хороший дренаж. Для цих цілей використовують биту цеглу, пісок та керамзит.

  Щодо відстані між саджанцями ніяких правил не існує. Це справа обраного дизайнерського стилю. Єдине – потрібно враховувати сортові особливості, тобто ступінь розростання окремого виду. Для створення живоплотів рослини висаджують близько один до одного.

  У посадкову яму можна внести додаткові добрива, такі як нітрофоска або препарат «Кемиру-універсал». Щоб знизити ризик загибелі рослини, його потрібно полити «Епіне» відразу ж після посадки.

  Обов’язковим є рясний полив і прикриття крони. Коли стане видно, що ялівець прижився, ці прийоми припиняють. Грунт навколо рослини потрібно замульчувати з допомогою соснової кори.

  Ялівець звичайний: фото і опис, посадка і догляд в домашніх умовах, відгуки

  Догляд

  Добре укорінені рослини особливої уваги не вимагають. За ялівцем звичайним догляд включає кілька простих прийомів:

 • Кипарисові посухостійкі культури, тому в частих поливах не потребують. Зволоження проводяться в тому випадку, якщо на вулиці довго стоїть спекотна, суха погода. На один кущ досить буде вилити одне відро води. Деякі різновиди з вдячністю відгукуються на обприскування. Такі процедури зазвичай здійснюють у вечірні години.
 • Належну увагу потрібно приділити біля стволового простору ділянці. Добре, щоб грунт навколо стовбура була пухкою і не засміченою.
 • Використання добрив є обов’язковим лише для деяких видів. Наприклад, козацький ялівець удобрюють доломітового борошном, в розрахунку 300 г на одну рослину. Віргінський сорт добре реагує на органічні добрива. Було б непогано періодично закладати трохи компосту в районі прикореневого кола.
 • Сорти з кольоровою хвоєю обв’язують зеленою сіткою або спанбондом під час появи перших весняних променів.
 • Обрізку проводять по мірі необхідності для додання своєрідної форми рослинам або очищення від сухих пагонів. При цьому слід враховувати той факт, що хвойник зростає повільно, тому сильно обрізати його не потрібно.
 • І нарешті, самий відповідальний етап – передзимовий догляд за многолетником. Важливо, щоб саджанець зберігся до наступного сезону живим і неушкодженим. Його обприскують бордоською сумішшю в цілях профілактики. Потрібно зробити санітарну обрізку, за якої відсікаються деформовані пагони і видаляється сушняк. Потім кущики загортають. Старі рослини в приховуванні не потребують.
 • Читайте також:  Як правильно шпаклювати стіни: поради, рекомендації

  Розмноження

  Ялівець звичайний розмножується трьома основними способами: насінням, відводками та живцюванням.

  • Відводками. Зручно розмножувати сланкі види кипарисових. Пагони просто присипають землею, і на наступний рік вони самі пускають корінці. Навесні новоутворені кущики відокремлюють від материнської і розсаджують по відведеної площі.
  • Насінням. Щоб поліпшити майбутню схожість насіння, проводять стратифікацію. Їх попередньо замочують і тримають в умовах помірної низької температури. Ящики з высеянными насінням виносять на вулицю на весь зимовий сезон і вкопують у землю. У травні їх пересаджують на вибране місце, де культура буде постійно зростати.
  • Живцюванням. У середині квітня зі старих рослин зрізають однорічні гілочки. З одного боку їх звільняють від хвої приблизно на 5 див. Живці занурюють на 24 години в стимулятор росту, а потім висаджують в пісочно-торф’яний субстрат. Через 3 місяці у них з’являться корінці. Переносити їх у відкритий грунт не рекомендується, краще їх потримати в теплиці до наступного року.

  Боротьба з шкідниками та захворюваннями

  Ялівець може вражатися інфекціями, викликаними грибками. Це виражається в побурінні хвої, іржі на гілках і всихання пагонів. Від іржавого нальоту добре допомагає розчин арцерида (на відро води 500 мг). Важливо стежити за станом рослин та при необхідності застосовувати механічні способи захисту: відразу видаляти уражені гілки і повністю викопувати хворі рослини. При таких проблемах плоди ялівцю звичайного краще не використовувати.

  З шкідників хвойник відвідують попелиця, павутинний кліщ і щитівка. Для боротьби з ними проводиться обробка за допомогою інсектицидів – «Фитоверма» і «Актеллика».

  Відгуки

  Якщо говорити про враження людей з приводу зовнішнього вигляду рослини, тут і так все зрозуміло. Безсумнівно, багатьом дачникам подобається, як воно гармонує з багаторічними квітами та іншими видами чагарників. Про ялівці звичайний у відгуках садівників можна почерпнути багато корисної інформації. З них можна виділити наступне:

  • Для вирощування саджанців на продаж в субстрат потрібно додавати мох сфагнум. Було помічено, що грунт з його наявністю стає дуже легкою і довше зберігає вологу, він володіє гігроскопічністю і дезинфікуючими властивостями.
  • Якщо теплиця зібрана під новим полікарбонатом, було б добре зробити затінення з допомогою лутрасила. Створювати тінь шляхом часткової побілки парника не рекомендується, тому що плівка починає розпадатися на шматочки.
  • У відкритому грунті занадто старі саджанці краще не садити. У більшості випадків вони не вкорінюються і гинуть. При осінній посадці потрібно подбати про те, щоб земляний ком перед зимівлею рослини залишався вологим.

  Висновок

  Якщо ви хочете відчувати в своєму саду хвойний аромат, який очищає повітря, виберіть кілька видів чудового многолетника і декорують ними ділянку. Завдяки різноманіттю видів знайти підходяще для себе рішення не так вже й складно. З опису ялівцю звичайного, яке ви мали можливість розглянути, видно, що рослина невибаглива. Приділіть йому трохи часу на початковому етапі розвитку, і воно буде радувати око довгі роки.

  DvaGusya