Бура плямистість помідорів в теплиці: як боротися Чим обробити Фото

Томати по своїй природі не призначені для вирощування в нашому кліматі, тому, посадивши їх у своєму городі, багато стикаються з різними проблемами. Культура може вередувати через невідповідного догляду або погодних умов. Навіть теплиця часом не рятує помідори від різних захворювань. Одне з них — бура плямистість або кладоспориоз. Щоб не втратити урожай, потрібно уважно ставитися до найменших симптомів неблагополуччя і заздалегідь вживати заходів профілактики.

Опис хвороби і ознаки

Бурая пятнистость на помидорах в теплице: как бороться Чем обработать ФотоКладоспориоз томатів викликається патогенним грибом Cladosporium fulvum Cooke, розвитку якого сприяють певні умови.

 • Спочатку ознаки хвороби можна помітити тільки при ретельному огляді, так як симптоми з’являються з нижньої сторони листа. На листкових пластинках виникають бляклі ділянки, які поступово стають коричневими, на них утворюється бархатистий наліт, який містить дозрілі суперечки.
 • Трохи пізніше інфекція поширюється вже на верхній поверхні листя у вигляді жовтуватих плям різної форми, які темніють з часом. Грибок вражає не тільки листовий апарат, але і плоди томатів.

Найчастіше хвороба проявляє себе в теплицях, де присутня підвищена вологість повітря. Спочатку уражається нижній ярус листя, при відсутності лікування інфекція вражає усі рослину і переходить на сусідні екземпляри.

Збудник кладоспориоза має дивовижну життєздатність, він легко переносить несприятливі умови у вигляді посухи та морозів. Спори можуть прорости навіть через 10 місяців і почати активно розвиватися. Хвороба зазвичай активізується у середині вегетаційного періоду, коли томати вступають в пору цвітіння і утворення зав’язі.

Чому виникає це захворювання на помідорах

Бурая пятнистость на помидорах в теплице: как бороться Чем обработать ФотоЗараження рослин відбувається в той момент, коли на здорове рослина потрапляють конідії (особливі суперечки) грибка. Міцелій виробляє їх шляхом безстатевого розмноження. Зовнішнім виглядом конідії схожі на пил. Вони легко переносяться повітряними потоками і осідають на рослинах в теплиці.

Крім того, джерелом зараження може стати інфікований інструмент, або вода для поливу. Підступність хвороби полягає у тому, що спори можуть тривалий час зберігатися без рослини – господаря, наприклад, у грунті. Сприяє розвитку бурої плямистості показник вологості повітря на рівні 90-95%.

В таких умовах спори оживають і починають проростати. Потрапивши в теплицю, хвороба дуже швидко поширюється на всі томатні кущі. Сприяють розвитку грибка також температурні коливання.

Чим обробляти томати, щоб не втратити врожай

Вибір засобів, використовуваних для обробки томатів, залежить від стадії захворювання і етапу вегетації. У початковій фазі лікувати кладоспориоз можна екологічно чистими і безпечними народними засобами. У період плодоношення допустимо застосовувати лише біологічні препарати. На ранніх етапах вегетації та після збору врожаю для обробки можна використовувати хімічні засоби.

Народні методи

Бурая пятнистость на помидорах в теплице: как бороться Чем обработать ФотоНародні засоби вигідно відрізняються своєю доступністю і дешевизною. До того ж, застосовувати такі склади можна на будь-якому етапі вегетації. Враховувати потрібно лише те, що форма хвороби не повинна бути занедбаною.

Лікувати кладоспориоз можна настоями і розчинами, приготовленими за такими рецептами:

 1. Розчин для обприскування, приготований на основі молочнокислого продукту. Можна використовувати кефір, молочну сироватку, ряжанку. Перед застосуванням 1 л продукту розводять в 10 л води. Розчин використовують для обприскування томатів.
 2. Склад на основі хлористого калію і йоду. Розчин застосовують для обробки рослин та ґрунту. Кошти має проникнути в грунт на глибину до 10 см. Для приготування робочого розчину на 10 л води додають 30 г хлористого калію і 40 крапель аптечного йоду.
 3. Часниковий настій. Для його приготування на відро води додають 1 головку часнику або 0,5 кг часникових стрілок. Щоб посилити ефективність, можна додати 20-30 крапель йоду.
 4. Зольний розчин. Щоб його приготувати, 300 г золи розчиняють у 2-3 л води, кип’ятять 20-30 хвилин і доводять загальний об’єм до 10 л. Для підвищення ефективності кошти можна додати до складу 1-2 ст. ложки рідкого мила.
 5. Розчин марганцівки. У відрі з водою розчинити невелика кількість кристалів перманганату калію до отримання рожевого відтінку рідини.

Все обробки проводять у ранкові години, щоб рослини встигли обсохнути до появи полуденного сонця. Ввечері також не слід обприскувати томати, інакше це спровокує підвищення вологості в теплиці вночі.

Біологічні препарати

Бурая пятнистость на помидорах в теплице: как бороться Чем обработать ФотоОбробки з метою профілактики та лікування бурої плямистості можна проводити з використанням біологічних препаратів. Кошти з цієї групи безпечні для ґрунту, тварин, людини і самих рослин, мають короткий період розкладання. Вже через кілька днів після обробки можна збирати врожай і вживати плоди в їжу.

Для боротьби з кладоспориозом застосовуються:

 1. «Полірам». За сезон обробляти томати цим засобом можна 3 рази. Препарат випускається в гранулах, легко розчиняються у воді. Фунгіцид забезпечує захист від грибка на 3 тижні. «Полірам» блокує процес проростання спор, не викликає звикання у патогенів. Для обприскування томатів витрачають 40 г біофунгіциду на 10 л води.
 2. «Фітоспорин». Біопрепарат блокує розвиток грибкової інфекції, знезаражуючи як рослини, так і грунт. Одночасно засіб підвищує імунітет томатів. Щоб приготувати склад для обробки помідорів, на 10 л води додають 5 г «Фитосорина».
 3. «Гамаїр». Основною діючою речовиною препарати є особливі грунтові бактерії. Засіб володіє не тільки протигрибковою дією, але також має антибактеріальний ефект. препарат випускається в таблетках. Спочатку 10 таблеток розчиняють у невеликій кількості води кімнатної температури, а потім доводять об’єм розчину до 10 л. За сезон допустимо триразове застосування «Гамаира». Аналогом цього біофунгіциду є «Алирин».

Ефективність біопрепаратів знижується на яскравому світлі, при занадто високих і низьких температурах. Перед застосуванням слід уважно вивчити інструкцію до засобу з рекомендаціями виробника.

Хімічні засоби

Бурая пятнистость на помидорах в теплице: как бороться Чем обработать ФотоЯкщо хвороба перейшла в активну стадію, впоратися з нею допоможуть тільки сильні хімічні препарати. До них відносяться фунгіциди широкого спектру дії:

 1. «Абига-Пік». Фунгіцид пригнічує розвиток грибних спор, покращує синтез хлорофілу, може використовуватися при низьких температурах, дає тривалий захист, сумісний з іншими препаратами. «Абига-Пік» не чинить токсичного впливу на рослини і грунт, не погіршує смак плодів. Перед застосуванням 50 мл препарату розводять у 10 л води. Для лікування буде потрібно 4 обробки.
 2. «ХОМ». Сильнодіючий протигрибковий препарат на основі хлороокису міді. Порушує синтез клітин гриба. Перед застосуванням фунгіцид розводять у воді з розрахунку 40 г порошку на 10 л води. Остання обробка повинна проводитися за 3 тижні до збору врожаю.
 3. «Браво». Контактний фунгіцид на основі хлороталоніла. Випускається фунгіцид у формі суспензії. Для обробки 1 кв. метра посадок буде потрібно 3 мл препарату, розведеного в 4 л води. За сезон допускається тільки 3 обробки.
 4. «Хлорокис міді». Засіб вважається замінником бордоської суміші. Препарат має середню токсичністю, може використовуватися для профілактики і лікування бурої плямистості. Обробку повторюють з інтервалом в 10-14 днів. Для приготування робочого розчину беруть 40 г порошку на 10 л води. За сезон допускається 4 обробки.

Готувати розчин слід у гумових рукавичках, а при обприскуванні використовувати засоби індивідуального захисту, такі як респіратор, окуляри, щільний одяг. Через деякий час теплицю обов’язково потрібно провітрити.

Докладніше в статті — Хвороби та шкідники томатів: опис з фото і способи лікування

Проведення профілактичних заходів

Бурая пятнистость на помидорах в теплице: как бороться Чем обработать ФотоПростіше не допустити спалаху захворювання в теплиці, ніж потім з нею боротися. До профілактичних заходів, попереджує розвиток кладоспориоза, відносяться наступні кроки:

 1. Дотримання правил сівозміни та схеми посадки.
 2. Контроль температури і вологості в теплиці (досягається регулярним провітрюванням, выбеливанием внутрішніх поверхонь будівлі з метою захисту від перегріву).
 3. Своєчасна прибирання сміття та рослинних залишків.
 4. Дезінфекція грунту, стін теплиці, частин каркаса.
 5. Видалення листя з першими ознаками ураження грибком.
 6. Нормування поливу, перешкоджає перезволоження.
 7. Періодична заміна звичайної води при поливі розчином марганцівки.

Які сорти стійкі до ураження таким захворюванням

Бурая пятнистость на помидорах в теплице: как бороться Чем обработать ФотоСорт «Городник»

Завдяки селекційній роботі сьогодні виведені сорти томатів, стійкі до бурої плямистості. Їх вже досить багато і при цьому ведуться розробки нових різновидів томатів, що протистоять кладоспоріозу.

До найбільш відомих відносяться наступні сорти:

 1. «Марісса F1». Високорослий ранньостиглий гібрид. Кущ вимагає використання опори, потребує формування та видалення пасинків. Середня вага плодів – 150 р. Помідори мають яскраву червону забарвлення, можуть використовуватися для салатів та консервування..
 2. «Пінк Парадайз F1». Сорт з середніми термінами дозрівання, дає рясні врожаї. Максимальна висота куща – 2 м. Призначений для вирощування в теплицях. Томат потребує формування, підв’язування та пасинкування. Плоди рожеві, середньою вагою 135 р.
 3. «Лялька Маша F1». Сорт детерминантной групи. Кущі виростають до 85 см у висоту. Гібрид має середньоранні строки дозрівання. Плоди округлої форми, рожевого кольору, великі. Середня вага томатів – 250 г Помідори володіють гарною лежкістю, добре переносять транспортування.

  Бурая пятнистость на помидорах в теплице: как бороться Чем обработать ФотоСорт «Марісса F1»

 4. «Фунтик F1». Тепличний гібрид, в південних регіонах може вирощуватися в умовах відкритого грунту. Кущі індетермінантні, до 2 м заввишки. Термін дозрівання плодів – 130 днів. Сорт більше підходить для консервування та переробки.
 5. «Вежа». Рослина індетермінантна з середньоранніми термінами дозрівання. Кущі високорослі. Середня вага плодів становить 100 р. Помідори мають чудовий смак і високу врожайність.
 6. «Наша Маша F1». Гібрид російської селекції, призначений для вирощування в теплицях і у відкритому грунті. Стійкий до багатьох грибкових захворювань, відмінно переносить посуху. Висота куща – 1,5-1,7 м, вирощують в один-два стебла. Сорт вимагає пасинкування та підв’язування до опори. Помідори досягають зрілості за 100 днів. Найбільші плоди має масу близько 200 р. Шкірка томатів – яскраво-червоного кольору. В основному використовується для переробки.
 7. «Делікатес». Середньоранній детермінантний сорт, придатний для вирощування в парниках, теплицях і у відкритому грунті. Плоди дозрівають через 110 днів після висадки розсади. Кущі компактні. Стебла ламкі, тому рослини потребують підв’язування. Середня вага плодів – 100 р. Шкірка має яскраво-рожеве забарвлення. З 1 кв. метра можна отримати до 8 кг помідорів. Плоди ідеально підходять для цільноплідного консервування.
 8. «Огородник». Стійкий і урожайний сорт з ранніми термінами дозрівання. Відноситься до детерминантной групі, але вимагає підв’язки з-за великої кількості плодів. З 1 кв. метра площі сорт дає 10-15 кг плодів. Помідори мають красивою глянцевою шкіркою червоного кольору. Плоди солодкі, з невеликою кислинкою, вагою від 200 до 350 р. Сорт універсального призначення. Помідори довго зберігаються.

Кладоспориоз або бура плямистість томатів: заходи боротьби — відео

Фахівці вважають кладоспориоз захворюванням з високим ступенем шкідливості. Можна втратити не тільки до 50% урожаю, але і посадки томатів цілком. Щоб цього уникнути, краще заздалегідь проводити профілактичні заходи щодо запобігання бурої плямистості. Якщо ознаки хвороби все ж з’явилися, необхідно терміново приступати до лікування. Чим раніше це буде зроблено, тим більше шансів на успіх.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
DvaGusya
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: