Чому тріскаються помідори в теплиці при дозріванні на кущу Фото Відео

Томати корисні і смачні, тому культуру можна зустріти практично на кожній присадибній ділянці. Вирощують томати, у вітчизняних кліматичних умовах, у відкритому грунті та в теплицях.

Більшість городників, які вирощують томати в теплиці, хоч раз стикалися з розтріскування плодів. Порвані на рослині плоди не тільки втрачають привабливий вигляд, але сприяють поширенню хвороб.

Небезпечні тріщини на плодах томатів?

Почему трескаются помидоры в теплице при созревании на кусту Фото ВидеоВтрата цілісності шкірки помідори призводить до загнивання плоду. Через тріщини всередину плоду потрапляють спори грибків. В умови підвищеної вологості теплиці, розвивається цвіль, гниль. Рослини з збанкрутілими плодами стають розсадниками хвороб в теплиці.

Оглядаючи посадки і виявивши лопнули плоди на рослинах, їх негайно знімають. Стиглі помідори пускають у переробку (кетчуп, томатний соус), зелені утилізують.

Якщо тріщина на помідорі невелика, вона може зарубцюватися самостійно. Але на шкірці залишиться некрасивий рубець. Якщо томати вирощують на продаж, такі плоди мають невисоку ціну-за неналежного товарного вигляду.

Чому лопаються помідори на кущу в теплиці: причини, як з цим боротися

Щоб ефективно боротися з розтріскуванням томатів у теплиці, необхідно встановити причину виникнення проблеми. У більшості випадків, причиною є порушення правил вирощування культури.

Порушення режиму поливу під час дозрівання

Почему трескаются помидоры в теплице при созревании на кусту Фото ВидеоТомат – вологолюбна рослина не таке, як огірок. Але і йому потрібна волога, особливо в період активного наливу плодів. При недостатньому поливі, помідори утворюють в меншій кількості і дрібні, але при надлишку вологи, томати страждають від гнилей. Потрібна золота середина – полив помідорних кущів у фазу наливу плодів, здійснюється 3 рази на тиждень, по 8-15 л на кожну рослину.

Докладніше в статті: Як часто поливати помідори в теплиці з полікарбонату

Порушення регулярності поливу, коли період посухи» змінюється рясної подачею вологи, призводить до того, що шкірка томатів тріскається. Часто огородник приїжджає на ділянку тільки на вихідні і починає «відливати» рослини, прагнучи видати їм норму води за весь минулий тиждень. Рослина інтенсивно вбирає вологу, від чого плоди різко збільшуються в розмірах і їх шкірка не витримує – лопається. Виявити тріснуті помідори на кущах можна вже на наступний ранок після рясного поливу.

Згладити перепади у вологості грунту і уникнути розтріскування помідор від неправильного поливу, можна кількома способами:

 • встановити в теплиці систему крапельного поливу;
 • замульчувати поверхню грядки з томатами скошеною травою, подрібненою соломою;
 • не перевищувати рекомендовану дозу разового поливу, навіть якщо томати відчувають нестачу вологи.

Генетична причина

Сорти помідорів, які мають тонку шкірку, розтріскуються більше, ніж засолювальні томати з щільною шкіркою.

Вирощуючи культуру для продажу, слід підбирати сорти з пружною та щільною шкірою плодів. Тонкокорі сорти висаджують в невеликій кількості, приділяючи особливу увагу їх агротехніку.

Неправильне внесення підгодівлі і добрив

Почему трескаются помидоры в теплице при созревании на кусту Фото ВидеоДисбаланс у надходженні поживних речовин рослини призводить до появи тріщин на плодах. Як правило, вони не такі глибокі і великі, як при порушенні режиму поливу, але не менш небезпечні.

Згідно з правилами вирощування, помідорні кущі в теплиці підгодовують кілька разів:

 • азотними добривами на початку вирощування, коли йде активний набір зеленої маси;
 • фосфорно-калійними і мікроелементами в пору цвітіння і зав’язування плодів;
 • комплексним мінеральний добривом, з вмістом всіх основних елементів (азот, калій, фосфор) в підлозі дозрівання врожаю.

Якщо перевищити рекомендовану дозу внесення добрив або вносити підживлення частіше одного разу в 15 днів, приплив поживних речовин буде дуже активним. Всі тканини рослини бурхливо пускаються в ріст, через лопається не тільки шкірка на плодах, але і з’являються тріщинки на стеблі.

Аналогічний ефект на рослинах з’являється при надлишку азоту в складі підживлення. Цей елемент відповідає за ріст тканин і корисний на ранніх етапах розвитку помідорного куща. У фазу дозрівання плодів, частка азоту в складі живильної суміші не повинна перевищувати 15%.

Щоб захистити томати від розтріскування, в період дозрівання врожаю їх обприскують препаратами кальцію, наприклад кальцієвою селітрою (40 г препарату на 10 л води).

Докладніше в статті: Чим підживити помідори під час цвітіння і плодоношення в теплиці

Хвороби і шкідники

Почему трескаются помидоры в теплице при созревании на кусту Фото ВидеоПричиною пошкодження шкірки помідор на кущі, можуть бути такі хвороби:

 • альтернаріоз, що викликається грибком;
 • фітофтороз;
 • сіра і вершинна гниль, залишає сліди на плодах, схожі на рани від розтріскування.

Проти цих захворювань томати обробляють фунгіцидними препаратами: бордоською сумішшю, карбофосом. На плодоносних кущах використовують Триходермін, настій часнику.

В якості профілактики появи захворювань в теплиці, по закінченні сезону вирощування овочів, слід прибирати всі рослинні залишки і знімати верхній шар грунту з грядок. Стіни і стелю споруди миють з милом або спеціальним дезинфікуючим засобом.

На відкритих ринках томатного плоду можуть збиратися комахи шкідники, такі як тля.

Докладніше в статті: Хвороби і шкідники томатів: опис з фото і способи лікування

Порушення мікроклімату в теплиці

Почему трескаются помидоры в теплице при созревании на кусту Фото ВидеоРізкі перепади денної і нічної температури в теплиці теж приводять до розтріскування помідор при дозріванні. Якщо денна температура перевищує 30 градусів, а вночі вона знижується до +10, поява тріщин на плодах неминуче.

Щоб виключити різницю температур вдень і вночі в теплиці, застосовують провітрювання днем. Вдень відкривають кватирки і двері, влаштовуючи протяг, на ніч закривають усі. Для зручності обслуговування теплиці можна встановити автоматичне гідравлічний або пневматичний відкривання кватирок.

Спекотна погода

У літню спеку температура всередині теплиці може підніматися до 40 градусів і вище, незважаючи на відкриті кватирки і двері. Томатні рослини можуть отримати тепловий удар і сонячні опіки листя і плодів. На плодах, крім характерних білих плям, можуть з’являтися ранки і тріщинки.

Полив рослин в спеку холодною водою часто призводить до розтріскування плодів.

Для захисту помідорних кущів у теплиці від перегріву, стінки і дах її білять вапном з фарбопульта. Можна завісити томати спеціальною сіткою, влаштувавши легку тінь.

Чому лопаються зелені помідори на кущу в теплиці

Почему трескаются помидоры в теплице при созревании на кусту Фото ВидеоЗелені плоди томата мають більш щільною шкіркою, ніж стиглі, але і вони можуть лопатися. Причини цього явища криються в порушенні режиму поливу, скачках температури в теплиці і неправильно підібраному режимі підживлень.

Як правило, тріщини на зелених плодах виходять невеликими і заростають самі. Але луснули сильно плоди слід обривати і утилізувати.

Профілактичні заходи

Аналізуючи причини появи тріщин на плодах томата в теплиці, на плантації проводять профілактику розтріскування. Вона полягає в забезпеченні рослин стабільними і комфортними умовами життя.

 1. Регулярний, помірний полив не холодний водою дозволить тканинах рослини зростати рівномірно. У теплиці встановлюють автоматичну систему крапельного поливу. Нагріта на сонці вода із ємності самопливом або за допомогою насоса надходить з поліетиленовим руками або шлангах прямо до рослин. Через отвори в трубках, вода по краплинам потрапляє на грунт в прикореневу зону.

Завдяки системі крапельного поливу:

 • полегшується догляд за рослинами;
 • економиться вода для поливу (до 35%);
 • тепла рідина надходить повільно, не розмиваючи грунт біля коренів.

У поєднанні з крапельним поливом ефективно використовувати мульчування помідорної грядки. Шар мульчі в 10-12 см підтримує землю під кущами у вологому стані, оберігає коріння рослини від перегріву в спеку.

 1. Забезпечити помідорним рослинам знаходження при температурі від + 18 до +28 градусів, захистивши від різких перепадів. У теплиці встановлюють систему автоматичного провітрювання, якщо городник буває на ділянці наїздами. Якщо до теплиці є щоденний доступ, потрібно на ніч закривати кватирки та двері, а вранці відкривати.

У червні, коли починається сезон літньої спеки, стіни і стеля теплиці покривають спеціальною сіткою або білять, щоб створити легку тінь.

 1. Правильна формування томатного рослини є хорошою профілактикою розтріскування плодів. Прищипуючи пасинки і обрізаючи зайве листя, слід проводити роботу в кілька етапів, видаляючи зелену масу поступово. За раз томат позбавляють від 15-20% зелені, не більше. Якщо кардинально обстригти кущ, коріння не зможуть швидко перебудуватися на подачу меншої кількості води і поживних речовин до надземної частини. Харчування, замість листя, різко піде в плоди і вони полопаються.
 2. Помідорним рослинам встановлюють строгий графік підживлень, відповідно до вимог культури. В період наливу і дозрівання плодів, томат потребує в рівній мірі, у всіх трьох основних елементах (азот, калій і фосфор). Добрива вносять не частіше 1 разу в 12-14 днів, дотримуючись рекомендовану на упаковці з препаратом концентрацію розчину.
 3. Тепличні томати більш схильні до захворювань, ніж грунтові, з-за інтенсивного плодоношення. Слід проводити профілактичні обробки фунгіцидами до цвітіння. У пору цвітіння і плодоношення, помідорні кущі обприскують часниковим, тютюновим або полиновим настоєм. Народні засоби підходять для профілактики фітофторозу та інших хвороб томата, і не сприяють накопиченню небезпечних речовин у плодах.

Регулярно оглядаючи рослини в теплиці, можна рано помітити ознаки розтріскування плодів і вжити заходів до усунення проблеми.

Які сорти томатів не розтріскуються?

Почему трескаются помидоры в теплице при созревании на кусту Фото Видеосорт Де Барао

Строго кажучи, шкірка плоду будь-якого сорти томата може лопнути за порушення правил догляду. Але існують сорти, стійкі до розтріскування.

В основному, це сучасні гібриди та сорти:

 • Дамські пальчики (сорт для консервації, має невеликі грушоподібні плоди);
 • Богема (гібрид з великими (120-130 г) плодами, придатними для зберігання і транспортування);
 • Ріо Гранде (сливообразные плоди гарні в засолюванні, жаростійкий сорт);
 • Володимир (гібрид першого покоління, що дає великі щільні і м’ясисті плоди).
 • Старе, перевірене часом, Де Барао, так само вважається стійким до розтріскування сортом томату.

А також можна виділити інші сорти, схильні до розтріскування: Наша Маша F1, Геракл F1, Рожевий мед, Арлекін.

Тріскаються помідори на кущах — основні причини: відео

Томати тріскатися не будуть – прості правила! Як легко уникнути розтріскування плодів помідора — відео

У підсумку можна додати – правильний вибір сорти томата для вирощування в теплиці і дотримання рекомендацій по вирощуванню культури, допоможе уникнути розтріскування плодів.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
DvaGusya
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: