Догляд за баклажанами в теплиці від посадки до врожаю, пасинкування,боротьба з шкідниками Відео

Виростити фіолетових красенів досить складно. А домогтися, щоб плоди мали ідеальний товарний вигляд, під силу навіть не кожному досвідченому овочівника, якщо він не дотримується правил агротехніки.

Баклажан надзвичайно чутливий до різноманітних захворювань, вимогливий до температурного режиму та агротехніці, тому отримання якісного врожаю цього овоча можна назвати своєрідним заліковим іспитом.

Підготовка теплиці перед висадкою баклажанів

Уход за баклажанами в теплице от посадки до урожая, пасынкование,борьба с вредителями ВидеоПідготовчий весняний процес починається з простої прибирання. Старий відпрацьований матеріал викидається, поливні приналежності і садовий інвентар ретельно миється. Отросшая зелень обов’язково спалюється, так як в ній люблять зимувати збудники захворювань і паразити.

Мити теплицю з полікарбонату слід за правилом:

 • Для скла і плівки використовують звичайний розчин мила;
 • Металеві і ПХВ частини миють гарячою водою з додаванням оцту;
 • Стільниковий полікарбонат очищають і дезінфікують марганцем;
 • Вимиту теплицю просушують, відкривши всі двері.

Дезінфекція теплиці

Сірчаної шашкою

Подібна обробка не годиться для теплиць з металевим каркасом. Її проводять для дерев’яних конструкцій. Виділяється шашкою газ проникає в самі потаємний місця, знезаражуючи їх. При обробці в теплиці залишають весь робочий інструмент.

В герметично закритій теплиці газ витримують 3 діб, після чого проводять гарне провітрювання.

Хлорним вапном

Обприскують розчином всю конструкцію, стрічки, підв’язки, грунт. Навіть якщо грунт сильно інфікована, хлор допоможе її знезаразити. Особливо ретельно обробляють щілини і всі дерев’яні елементи.

Біопрепаратами

Обробка біопрепаратами не так ефективна, зате більш безпечна. У процесі цієї дезінфекції знищуються збудники захворювань, родючість ґрунту значно підвищується.

Якщо попередній сезон рослини теплиці сильно страждали від навали шкідників або від захворювань, верхній шар землі рекомендовано замінити.

Обробка грунту в теплиці

Уход за баклажанами в теплице от посадки до урожая, пасынкование,борьба с вредителями ВидеоПеред посадкою баклажана грунт потрібно добре підготувати. Спочатку з поверхні грядок прибирають всі рослинні залишки, потім, при глибокому перекопці, коріння. Далі проводиться знезараження ґрунту, щоб знищити можливі хвороботворні мікроорганізми.

Дезінфекція грунту в теплицях з полікарбонату проводиться одним з методів 3:

 • Термічний. Поверхневий шар ґрунту обробляють гарячим пором, якщо є спеціальне обладнання. Також овочівники заливають тепличні грядки крутим окропом. Якщо теплиця не дуже велика, верхній шар землі знімають і прожарюють, висипавши на металевий лист, постелений на вуличній печі.
 • Біологічний. Це свого роду інкубатор для грунту. Відпрацьовану втомлену землю знімають з грядок і відправляють одужувати і дозрівати в спеціальні секції, які можуть розташовуватися і на вулиці. Там грунт перешаровують з органікою і залишають визрівати на 2-3 роки, часто перелопачивая. Цей метод обробки грунту досить тривалий, проте для примхливого баклажана дуже і дуже ефективний.
 • Хімічний. На першому місці по частоті застосування варто хлорне вапно. Її використовують в сухому вигляді, закладаючи в грунт граблями. Також багато городники застосовують формалін, який досить ефективно захищає баклажан від чорної ніжки. Провівши профілактику, грунт рекомендується накрити плівкою на добу.

Важливо! Баклажанів потрібно живильний легка грунт. Кисла і важка земля спровокує виникнення прикореневої гнилі.

Культура сімейства пасльонових досить чуйна на просту органіку. Неважливо, яка саме вона буде: компостний перегній або звичайний гній. Глибина внесення повинна бути ближче до коренів рослини, на глибині орного шару. При розкладанні гною покращує структуру землі, знижує кислотність, робить її більш пухкою.

Багато овочівників разом з органікою вводять золу. Цього робити не можна: подібна суміш видаляє з ґрунту азот. Підготовлений грунт далі потребує перекопуванні.

Догляд за баклажанами в теплиці з полікарбонату

Уход за баклажанами в теплице от посадки до урожая, пасынкование,борьба с вредителями ВидеоЗ усіх тепличних рослин баклажан вважається самим ніжним і примхливим. Доглядати за ним нелегко, але цікаво: кожному хочеться відстояти честь городника і виростити прекрасні екземпляри.

Культура любить добре зволожений, але не сиру грунт, а сире повітря протипоказаний. Згубними можуть стати для баклажана і високі температури, тому температурний режим у теплиці з полікарбонату слід витримувати в оптимальному режимі.

Докладніше в статті: Як виростити розсаду баклажанів в домашніх умовах

Терміни пересадки розсади в теплицю

Якщо орієнтуватися по регіонального клімату, то терміни посадки розсади можуть змінюватись з квітня по червень.

Овочівники часто орієнтуються за термінами останніх заморозків: через пару тижнів після прошествия земля зазвичай достатньо прогрівається, щоб приступати до пересадження. Її температура не повинна бути менше +15°С.

В опалювальні теплиці готову розсаду можна пересадити і в середині березня. Готова до пересадження розсада баклажанів орієнтовно повинна відповідати таким параметрам:

 • Вік – 75 діб;
 • Справжніх листків – 9 штук;
 • Розвинена система коренів;
 • Мінімальна висота стебла – 20 див.

Самим точним ознакою готовності до пересадки служить поява молоденьких бутончиків.

Схема висадки

Уход за баклажанами в теплице от посадки до урожая, пасынкование,борьба с вредителями ВидеоОскільки баклажан вважається культурою розкидистою, у якої висота стебла менше діаметра куща, то мінімальна відстань між лунками залишають в 45 див.

Висаджувати рослину можна прямими рядами, в шаховому порядку. На міжряддя залишають 60 см. Глибина, необхідна для посадки повинна становити близько 15 сантиметрів.

Сумісність з іншими культурами

Враховуючи обмежену площу теплиць, овочівники прагнуть поєднати висадку різних культур. Причому, досить часто сумісність рослин не враховується. У зв’язку з цим, можливі втрати врожаїв, сплеск захворювань.

Баклажан добре переносить сусідство з:

 • Болгарським перцем;
 • Кабачком;
 • Капустою;
 • Горохом;
 • Зеленню.

Сусідство з томатами небезпечно для баклажан, так як ці 2 культури мають спільних шкідників і захворювання. Якщо одна рослина буде інфіковано, то інше також неминуче постраждає.

Картопля дуже привабливий для колорадського жука, але поласувати зеленню баклажан він теж не відмовляється – це сусідство гарного врожаю не принесе.

Огірки дуже сильно затінюють баклажан, і він ризикує опинитися без зав’язей. Висаджувати їх разом не рекомендується. Вимогливість огірків підвищеної вологості можуть викликати гниття у його сусіда.

Полив

Уход за баклажанами в теплице от посадки до урожая, пасынкование,борьба с вредителями ВидеоВимогливість культури у волозі велика: її недолік викликає в’янення кольору і плодів. Полив здійснюють підігрітою до +25°С водою. Спочатку це роблять через 5 днів після пересадки розсади в теплиці, потім переходять на щотижневий полив.

У період плодоношення частоту поливів слід удвічі збільшити, але строго стежити за станом ґрунту. Воду ллють під корінь рослини, уникаючи потрапляння на листя і квіти.

Поливають рослини вранці, а до обіду добре провітрюють теплиці.

Мульчування

Уход за баклажанами в теплице от посадки до урожая, пасынкование,борьба с вредителями ВидеоДуже виправданий для культури метод мульчування. Він дозволяє зберегти необхідний рівень вологості грунту, запобігає захворюванню плодів від зіткнення з ним.

В якості мульчі для рослини можна застосовувати товстий шар соломи, трави, тирси. Досить часто городники просто змішують їх разом. Можна проводити мульчування торфом, добре перепрілим гноєм.

Підживлення

Підгодовують баклажани 3-5 разів за весь час вегетації. Першу порцію їжі вносять, коли коріння цілком адаптуються до нових умов і приживуться. Цей момент припадає на 3-й тиждень після посадки.

До початку зав’язування плодів рослині слід давати комплексні добрива. Поява перших плодів служить сигналом, що меню слід трохи змінити: тепер потрібні добрива азотно-фосфорні.

Органіку в цей період слід давати обмежено, інакше бурхливе зростання зеленої маси негативно позначиться на кількості зав’язей.

Під час активного плодоношення рослини з вдячністю приймуть підгодівлю золою. Не відмовляться і від сульфату калію.

Формування та пасинкування кущів

Уход за баклажанами в теплице от посадки до урожая, пасынкование,борьба с вредителями ВидеоВисокорослі потужні сорти баклажанів слід обов’язково формувати. При цій процедурі видаляються всі пасинки, які не мають зав’язей, і затінює плоди непотрібна листя.

Деякі городники починають формування куща, коли висота стебла сягає 30 див. з’явилися пасинків залишають 2 найсильніших, а решта відбраковують. Низькорослих сортів просто видаляють до першої стеблової розвилки все листя і пасинки.

Підв’язування баклажанів до опори

Тепличні рослини зазвичай виростають вище своїх побратимів на відкритих грядках, тому часто потребують підв’язування. Еля цієї мети зазвичай використовують шпалери. Підв’язування баклажана роблять в 3 місцях. При цьому виключають сильного затінення, щоб не викликати утворення гнилі.

Компактні сорти можна залишити без підв’язування. Його роблять при великому врожаї, щоб кущі не поламалися.

Боротьба з шкідниками та хворобами в теплиці

Уход за баклажанами в теплице от посадки до урожая, пасынкование,борьба с вредителями ВидеоПояві масових шкідників і захворювань сприяють грубі порушення агротехнічних правил. Також сприяє поширенню шкідників неякісна попередня дезінфекція, порушення сівозміни.

Облюбувати посадки баклажан не проти багато шкідники-комахи. Серед них особливу небезпеку для рослини представляють попелиця, павутинний кліщ, слимаки. Помітивши на будь-якому з рослин подібних шкідників, треба негайно обробити всі посадки. Дуже добре зарекомендував себе в боротьбі проти паразитів препарат «Стріла».

Рекомендовано також скористатися і народними методами захисту, такими, як деревна зола, гірчиця, мелений перець, настої тютюну, або часнику.

Поява білої гнилі на культурах

Навіть при дотриманні технології, баклажани часто може вразити біла гниль. Проникнути в теплиці цього гриба вдається під час висадження розсади. Зачаївшись, паразит вичікує зручний момент і починає активно розмножуватися, інфікуючи багато рослини.

Щоб своєчасно виявити і попередити небезпеку, кущі баклажан слід систематично уважно оглядати.

Збір і зберігання врожаю

Уход за баклажанами в теплице от посадки до урожая, пасынкование,борьба с вредителями ВидеоОскільки баклажани, як і будь-яка культура, бувають різного терміну дозрівання, технічну зрілість визначають, додаючи до терміну цвітіння 25-40 днів. Терміни ці, звичайно, умовні, але по них можна орієнтуватися і за деякими ознаками визначити точний момент дозрівання.

У початківців перезревать плодів шкірка втрачає глянсовий блиск, стає менш еластичною. Незрілий баклажан не дозріває, якщо його зняти з куща, він просто в’яне.

Урожай баклажан визріває не дружно, поступово. Кущі оглядають через 2-3 дні, виявляючи серед плодів дозрілі. Їх зрізують секатором, залишаючи невеликий хвостик.

Докладніше у статті: Салати з баклажанів на зиму — найсмачніші рецепти

Докладніше в статті: Соте з баклажанів на зиму — рецепти приготування

Зберігання баклажан

Баклажани при створенні відповідних умов можуть зберігатися кілька місяців. При цьому перед закладкою враховуються деякі нюанси:

 • Дозрілі зібрані плоди протирають чистою сухою ганчіркою. Роблять це обережно, без натиску.
 • Місце зберігання вибирають темне, з постійною температурою 0…+2°С.
 • Спочатку плоди викладають на підлогу і залишають на 2-3 тижні.
 • Потім проводять відбраковування, і тверді неушкоджені овочі загортають в папір.
 • Готують місце лежання баклажан з соломи шаром 20 см, і викладають плоди, накривши зверху мішковиною.

В таких умовах баклажани зберігаються до 3 місяців.

Заготівля власних насіння

Уход за баклажанами в теплице от посадки до урожая, пасынкование,борьба с вредителями ВидеоБудь овочівник знає, що власні насіння завжди гарантують саме той сорт, який посаджений. Саме тому й намагаються заготовити їх самостійно. Однак багато розчарувань буде очікувати огородника, пренебрегшим важливими моментами цієї процедури.

Етапи підготовки для отримання власного посадкового матеріалу починаються з самої посадки культури:

 • Зупинити свій вибір потрібно саме на сортових культурах;
 • Враховуючи здатність баклажан до самозапилення, різні сорти висаджуються на віддалі;
 • У північних широтах біологічно зрілий матеріал можна отримати тільки від розсадних зразків;
 • Щоб насінники плодів достатньо дозріли, на сильному здоровому кущі залишають максимум 3 плода. Все що з’являються слідом зав’язі видаляють;
 • Повністю доспілий плід має жовтувато-буре або зеленувато-сірий колір. Його після зрізання прибирають на 3-4 тижні достигати в прохолодне місце;
 • Визрілі насінники після подрібнення протирають крізь сито, щоб відокремити насіння;
 • Насіння баклажан не потребують попередньому зброджуванні;
 • Промитий матеріал просушують в тіні на свіжому повітрі.

Три золотих правила вирощування баклажанів — відео

Вирощування баклажанів в теплиці з полікарбонату — відео

Чіткі правила городництва створені на допомогу городникам, щоб вони могли виростити примхливий овоч, і отримати від нього якісний урожай. У теплицях і полікарбонату, де можна створити оптимальні умови для культури, кожен городник зможе виростити улюблені баклажани.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
DvaGusya
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: