Догляд за смородиною після збору врожаю Чим підживити Як правильно обрізати Фото Відео

Після того як смородина віддала свій урожай, розслаблятися садівникам рано. Необхідно продовжити догляд за кущами, віддячити йому за смачні і корисні ягоди, допомогти відновити сили. Ягідник необхідно поливати, підгодовувати, захищати від шкідників. Йому знадобиться санітарна обрізка та підготовка до зими.

Особливості догляду за смородиною після збору врожаю

Уход за смородиной после сбора урожая Чем подкормить Как правильно обрезать Фото ВидеоВ середині літа догляд за смородиною залежить від погоди і стану рослини. Після того як ягоди зібрані, чагарник необхідно уважно оглянути й визначити, чи потребує він в якихось екстрених процедурах. Можливо, доведеться зробити що проріджує обрізку або обприскати кущі препаратами від шкідників.

Правила поливу

Поливу смородини особливу увагу приділяють в той період, коли на неї дозрівають і наливаються ягоди, але і після віддачі врожаю чагарник потребує надходження вологи в тому випадку, якщо погода суха і тепла.

Згідно з правилами, після підношення смородину поливають двічі.

 • Перший полив проводять у серпні-вересні, хоча деякі садівники вважають, що в цьому немає необхідності.
 • Передзимовий полив проводиться в середині жовтня (терміни для середньої смуги).

Для поливу слід використовувати відстояну, злегка теплу воду. Зазвичай у дачників не виникає з цим труднощів. Вода заздалегідь наливається в бочки і прогрівається сонцем.

Найкраще поливати кущі з лійки з насадкою — дощувателем, так волога буде більш рівномірно просочувати землю.

Визначити необхідність поливу можна точніше, попередньо провівши розпушування:

 • у тому випадку, коли грунт просохла на глибину 15 см, під кущ вливають 40 л води;
 • якщо товщина сухого шару становить 10 см, буде достатньо 20 л;
 • коли грунт просох в глибину тільки на 5 см, смородина в поливі не потребує.

У спекотну погоду можна мульчувати землю після поливу – це допоможе запобігти випаровування вологи. В якості мульчі використовують тирсу, перегній, торф, сіно. Заодно такий прийом допоможе уникнути прополки. Найкраще поливати смородину перед заходом сонця.

Чим підживити смородину після збору ягід

Уход за смородиной после сбора урожая Чем подкормить Как правильно обрезать Фото ВидеоПідживлення після плодоношення є не менш значущою для смородини, ніж внесення добрив на більш ранніх етапах вегетації. Процедура допоможе зміцнити імунітет чагарнику, відновити його сили.

Внесення добрив вважається частиною заходів з підготовки смородини до зими. Особливо потребують підгодівлі ті кущі, вік яких більше 3-4 років. До цього моменту грунт вже вичерпала весь запас поживних речовин. Гостро потребують підгодівлі і ті рослини, з яких було зібрано особливо рясний урожай. З цією метою можна застосовувати різні мінеральні та органічні добрива.

Мінеральні сполуки

У цей період смородина особливо потребує надходження калію і фосфору. Їх можна внести у вигляді суперфосфату (1 ст. л. на 10 л води), сульфату калію (1 ст. л. на 10 л води) сюди ж додається «Амофос» (згідно інструкції), оскільки деяка частка азоту рослини також необхідна.

Можна використовувати спеціальне комплексне добриво, в якому присутні всі необхідні елементи. Розчин комплексного препарату можна вносити кореневим і позакореневим способом. Важливо знати, що смородина дуже любить фосфор, але зовсім не виносить хлору (особливо червоні сорти).

Для тих кущів, які багато сил віддали плодоношення, підійде підживлення нітрофоскою. При вираженому хлорозі листя проводять підживлення сечовиною (1 ст. л. на 10 л води). Добрива вносять у вологу землю, тому краще поєднати цю процедуру з поливом.

Органічні добрива

Уход за смородиной после сбора урожая Чем подкормить Как правильно обрезать Фото ВидеоПрекрасним добривом для смородини є курячий послід (1 кг на 15 л води). Можна його використовувати і в сухому вигляді. Забезпечити смородину цілим набором поживних речовин допоможе так званий «зелений коктейль». Його готують з скошених бур’янів, заповнюючи травою ємність наполовину і доливаючи до верху води.

Готується зелене добриво 5-7 днів, з-за різкого запаху в процесі бродіння ємність обов’язково закривають кришкою. Періодично суміш потрібно перемішувати. При внесенні зелений коктейль розбавляють водою в співвідношенні 1:5. Ефективним органічним добривом є зола. У ній міститься багато фосфору, калію і кальцію. Золу додають в кількості 200 г на 10 л розчину фосфорно-калієвої суміші.

Коли і як правильно проводити обрізку

Уход за смородиной после сбора урожая Чем подкормить Как правильно обрезать Фото ВидеоПравила обрізки смородини залежать від віку кущів і їх стану. Дорослим рослинам, починаючи з певного віку, потрібна омолоджуюча обрізка. Тоді як у молодої смородини проріджують крону формують скелет.

Молодих кущів

Як тільки ягоди з куща зібрані, необхідно провести санітарну обрізку. На рослині видаляють пошкоджені, засохлі гілки і пагони з ознаками захворювань. Необхідно також видалити всю прикореневу поросль. Якщо її залишити, кущ буде занадто загущене. Обрізанні підлягають і низько розташовані гілки, лягають на землю.

Однорічний приріст вкорочують приблизно на 6-8 див. Одночасно можна трохи підправити крону куща, надаючи їй правильну округлу форму. Обрізку проводять з допомогою гострого секатора. Попередньо інструмент потрібно продезінфікувати, протерши спиртом.

Дорослих кущів

На п’ятий рік після посадки крона куща повинна складатися з 5 однорічних, 4 дворічних, 3 трирічних і 3 чотирирічних гілок. Обов’язкові вирізають старі пагони з бурою корою або покриті нальотом. Ягід на них все одно не буде. Також слід видалити гілки, які майже не дали приросту і мають слаборозвинені нирки. Видаляються криві, занадто довгі, неправильно ростуть пагони.

У червоної і білої смородини після плодоношення на 4-му році життя вирізають 3 старих скелетних гілки біля основи, давши місце новим замещающим пагонів, з яких залишають три найсильніших.

На чорних сортах видаляють старі і слабо плодоносні гілки з невеликим приростом. З двох поруч зростаючих пагонів залишають один найбільш сильний, зрізуючи другий біля основи.

Профілактика хвороб і шкідників

Уход за смородиной после сбора урожая Чем подкормить Как правильно обрезать Фото ВидеоСмородину дуже люблять всілякі шкідники. Часто страждає вона від різних хвороб. В основному це грибкові захворювання:

 • антракноз;
 • бура плямистість;
 • септоріоз;
 • бокальчатая іржа;
 • борошниста роса.

Чагарник необхідно регулярно оглядати, з метою виявити симптоми зараження. Щоб захистити смородину від листовійки, метеликів скляниці, клопів необхідно застосовувати інсектицидні засоби. Для цієї мети підійдуть такі препарати, як:

 • «Актеллік»;
 • «Актара»;
 • «Базудин»;
 • «Микроцин» і ряд інших.

З грибковими хворобами допоможуть впоратися фунгіциди. Використовуйте для обробки:

 • «Фундазол»;
 • «Топаз»;
 • «Максим»;
 • «Вектра»;
 • «Витарос»;
 • «Діскор».

Після того, як урожай зібраний, можна не боятися застосовувати хімічні препарати, так як шкоди вони вже не завдадуть. Під час плодоношення ж краще вибирати народні засоби і біопрепарати, які не накопичуються в плодах.

Попелиця на смородині, як боротися народними засобами

На смородині червоні плями на листі – що робити, чим лікувати

Розмноження живцями смородини

Уход за смородиной после сбора урожая Чем подкормить Как правильно обрезать Фото ВидеоЖивцювання – популярний спосіб розмноження рослин і цілком може застосовуватися для смородини, при цьому саджанець успадкує всі якості маточного куща. Зазвичай приживається до 80% живців, що вважається дуже хорошим показником.

Для живців зрізають зелені неодревесневшие пагони. Вони повинні бути гнучкими, коричнево-зеленого кольору. Роботами краще зайнятися в прохолодну погоду. В якості посадкового матеріалу рекомендується брати середню частина пагона. Верхній зріз роблять вище бруньки на 1см, він повинен бути рівним.

Нижній зріз повинен виявитися нижче бруньки на 1см, його роблять навскоси. В якості інструменту краще використовувати гострий ніж з тонким лезом. Довжина держака повинна становити 8-12 див. На ньому повинні знаходитися 3-4 листочка. Нижні листя наполовину укорочують.

Найзручніше заготовляти живці під час обрізання. До посадки їх можна зберегти, загорнувши у вологу тканину.Для більш швидкого вкорінення за добу перед висадкою посадковий матеріал замочують у Гетероауксине. Зверху живці необхідно накрити плівкою, банками, пляшками або іншими ємностями.

Уход за смородиной после сбора урожая Чем подкормить Как правильно обрезать Фото Видео Пряме сонце для них згубно, тому потрібно організувати притінення. Для цього можна побілити банки або накидати на них марлю. Висаджують живці в шкілку, розсаджуючи наступної весни. При посадці необхідно витримувати інтервал між живцями в 5 див. Між рядками слід залишати проміжок трохи більше. Заглиблюють живці на 2-3 см, розташовуючи їх під кутом 45 градусів.

Зазвичай процес вкорінення займає 2-3 тижні. Після цього вологи смородині потрібно вже менше. Для підготовки до зими саджанці підгодовують сульфатом амонію або аміачною селітрою – це посилить процес фотосинтезу, дозволить накопичити крохмаль і успішно перезимувати. Плодоношення таких рослин розпочнеться через 2-3 роки.

Підготовка кущів смородини до зими

Смородина може пережити зиму і без додаткового догляду, але допомогти їй, все ж бажано. Якщо не готувати чагарник до зимівлі належним чином, з кожним роком урожай буде ставати все біднішим і втратить в якості. В укритті чагарник не потребує, так як спокійно переносить мороз до — 30 градусів. Однак рослині необхідні інші процедури.

Уход за смородиной после сбора урожая Чем подкормить Как правильно обрезать Фото ВидеоЯкщо ви не встигли на початку весни або влітку провести формувальне обрізання, саме час зробити це восени. Спочатку видаляють пошкоджені, хворі, засохлі гілки, потім вирізують кореневу поросль і гілки, що лежать на землі. Всі рослинні залишки необхідно спалити за межами ділянки. Так само надходять з опалим листям.

Щоб зимові вітру не поламали кущ, після обрізки смородину стягують шпагатом по спіралі. Землю під кущами необхідно прополоти і глибоко розпушити. Перед розпушуванням кущі обприскують розчином сечовини (1,5 ст. л. на відро води), а в процесі розпушування вносять фосфорно-калійні добрива, витрачаючи 30-40 г на квадратний метр посадок.

Після того як землю обробили, її вкривають мульчують шаром товщиною 10 див. Як тільки випаде сніг, його підкидають під кущі та ущільнюють. При можливості можна вкрити чагарник снігом повністю, така зимівля піде йому на користь.

Поради садівників

Уход за смородиной после сбора урожая Чем подкормить Как правильно обрезать Фото ВидеоСадівники зі стажем завжди готові поділитися своїм досвідом з вирощування смородини. Вони пропонують звертати увагу на наступне:

 • Якщо смородина початку вигоряти на сонці, значить, їй дуже жарко, кущів необхідно притінення. Можна посадити з південної сторони високі однорічні рослини, типу соняшнику і кукурудзи, або спорудити навіс.
 • Висаджувати кущі необхідно за певною схемою. Для пряморастущих сортів досить інтервалу в 1 м. При посадці розкидистою смородини між рослинами залишають відстань в 2 рази більше.
 • Перш ніж посадити смородину, необхідно зробити тест на кислотність ґрунту. Якщо грунт занадто кислий, необхідно провести вапнування.
 • При посадці кущ заглиблюють на 5-6 см порівняно з початковою висотою. Такий прийом сприяє зростанню додаткових коренів і пагонів.
 • Оскільки смородина схильна до різних захворювань, краще зупинити свій вибір на сортах, які мають комплексну стійкість до різних хвороб.
 • Не забувайте щорічно підгодовувати кущі. Першу підгодівлю роблять в період цвітіння, другу – на етапі формування зав’язей. Потім добриво вносять після збору врожаю і при підготовці до зими.
 • Смородину ніколи не садять впритул до паркану або будівель, так як це суттєво знижує кількість врожаю.
 • Щоб ягоди смородини були великими, необхідно висаджувати поруч кущі різних сортів для перехресного запилення.
 • Деякі дачники воліють вирощувати смородину на штамбі. Кущ штамбовий володіє більш високою врожайністю і до того ж служить відмінним прикрасою ландшафтного дизайну.
 • Якщо є бажання швидко отримати плодоносна рослина рідкісного сорту, то можна скористатися методом щеплення, попередньо вивчивши шанси на сумісність підщепи і прищепи.

Смородина після збору врожаю. Зробіть це обов’язково — відео

Догляд за смородиною після плодоношення — відео

Незважаючи на вибагливість, смородина потребує догляду на кожному етапі вегетації. Якщо належним чином піклуватися про чагарнику, він буде залишатися сильним, здоровим і плодоносним, а якість ягід виявиться без нарікань.

Читайте також:

 • Лист смородини: корисні властивості і протипоказання
 • Варення з чорної смородини на зиму: простий рецепт
 • Як приготувати желе з червоної смородини на зиму
 • Чим підживити смородину навесні для гарного врожаю
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
DvaGusya
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: