Як пасинкувати помідори в теплиці покроково Схема Фото Відео

Вирощуванням томатів займається кожен, хто має хоч невеликий земельну ділянку на дачі або справжній город. Цей універсальний овоч відомий своїми відмінними смаковими якостями в свіжому, вареному, тушкованому, запеченому і консервованому вигляді.

Мета кожного городника – виростити багатий урожай, але у деяких виходить тільки гарний пишний кущ з невеликою кількістю і невеликого розміру плодами. Уникнути таких проблем можна за допомогою пасинкування, яке допоможе рослині віддавати більшу частину своїх поживних речовин плодами, а не нарощування зеленої маси.

Основні правила пасинкування

Как пасынковать помидоры в теплице пошагово Схема Фото ВидеоПри повноцінному догляду за овочевими культурами, а особливо регулярному зволоженні і внесення добрив, томатний кущ починає розростатися вгору і вшир за рахунок утворення безлічі додаткових відростків над кожним листочком. Це і є пасинки, які потребують своєчасному видаленні або пасинкування. Якщо правильно сформувати кущ на певному етапі, то рясність і якість майбутнього врожаю помітно збільшаться.

Дуже важливо при проведенні цього відповідального процесу не переплутати пасинок із звичайним листом, що може трапитися при відсутності досвіду в дачних справах. Новачкам рекомендується уважно вивчити будову томатного куща.

Пасинки зазвичай з’являються між стовбуром куща і листом, тобто з листової пазухи. Ці пагони – паразити при появі перших квіткових кистей забирають собі більшу частину харчування, яке призначається для формування зав’язі і плодів.

Тепличні умови вирощування томатів допомагають протягом більш тривалого часу насолоджуватися свіжими овочами – практично до осінніх холодів. Адже, на відміну від відкритих грядок на городі, культури отримують достатню кількість світла і необхідний рівень вологості, гарне харчування і усі умови для більш раннього дозрівання врожаю. Але тільки одним з обов’язкових елементів догляду за цими рослинами повинна бути пасинкування. У ньому полягає декілька важливих моментів:

 • Відбувається правильне формування куща з урахуванням сорти рослин.
 • Культура стає більш стійкою до хвороб і шкідників.
 • Плоди дозрівають набагато раніше.
 • Значно збільшується кількість урожаю з одного квадратного метра земельної площі.
 • Термін плодоношення стає більш тривалим.

Коли проводити пасинкування?

Как пасынковать помидоры в теплице пошагово Схема Фото ВидеоЩоб не пропустити появу пасинків, помідорні культури необхідно регулярно оглядати. Як тільки під першої квіткової пензлем з’явиться перший відросток, пасинкування починається. Дуже важливо, щоб непотрібний втеча не переріс відмітку в чотири – п’ять сантиметрів, так як він почне забирати харчування у рослини.

Як правильно видаляти пасинки?

 • Одні досвідчені городники стверджують, що видалення пасинків повинно проводитися тільки руками, так як інструментом можна перенести інфекцію на здорові рослини.
 • Інші зі своїм наявним досвідом, запевняють у протилежному. Нібито саме через руки, а точніше через сік рослини на руках, легко поширюється інфекція. Тут вже кожен повинен визначитися самостійно.

У чому впевнені обидві сторони, так це у видаленні пасинка способом прищипування або обережного «відкручування» втечі. Його необхідно видалити таким чином, щоб не пошкодити частину основного стебла і щоб після відщипування залишився невеликий пенечек заввишки два – три сантиметри. Ця частина не дозволить виростати новим пасинкам на цьому ж місці.

Особливості формування томатів у теплиці

Как пасынковать помидоры в теплице пошагово Схема Фото ВидеоВсі види і сорти томатів не будуть повноцінно розвиватися і не принесуть рясного врожаю, якщо не буде проводитися формування куща. Кущі томатів можна формувати в один, два або три стебла, в залежності від кінцевої мети.

Формування куща помідорів в одне стебло найчастіше рекомендується для тепличних сортів. Рослини не заважатимуть один одному зайвими гілками. До кожної культури в достатній кількості проникатиме повітря і освітлення, а період плодоношення стане набагато триваліше.

Особливості формування:

 • спочатку повинна сформуватися перша квітуча кисть;
 • через деякий час під нею утворюється втеча – пасинок;
 • видаленню підлягають підріс пасинок і вся нижня листова маса;
 • подальше регулярне видалення з’являються бічних відростків сформує один основний стебло, на якому будуть тільки квітучі кисті.

Для формування томатного куща в два стебла на рослині залишають найсильніший пасинок під першою пензлем, а всі інші пагони і листя в нижній частині видаляють. В три стебла, відповідно, залишають два пасинка. Протягом усього періоду розвитку овочевої культури процес видалення пасинків проводиться постійно і своєчасно.

Докладніше в статті: Догляд за помідорами в теплиці від посадки до врожаю

Детермінантні сорти

Как пасынковать помидоры в теплице пошагово Схема Фото ВидеоСорти і гібриди, що відносяться до даного виду можуть утворювати тільки від чотирьох до восьми квіткових кистей, після чого зупиняються в рості.

Кущ можна сформувати в два або три стебла. У двухстеблевого примірника залишають один головний пасинок, а у трехстеблевого – два. На кожному з них будуть утворюватися квітучі кисті.

Так як кущ у три стебла має більші показники у діаметрі, то це варто врахувати ще при посадці розсади і дотримувати інтервал між ними не менше тридцяти – тридцяти п’яти сантиметрів. Така посадка буде сприяти більшій кількості врожаю, бо кущі не будуть заважати один одному одержувати потрібну кількість світла і повітря.

Кращі сорти для вирощування в теплиці — «Буржуй F1», «Ажур F1», «Лялька Маша F1», «Оля F1», «Алсу» «Весна півночі F1» «Гордість Сибіру».

Формування низькорослих (детермінантних) томатів — відео

Штамбові сорти

Особливості даних сортів:

 • для їх вирощування потрібні мінімальні зусилля і витрати;
 • їх середній зріст – близько п’ятдесяти сантиметрів, тому додаткова опора і підв’язування кущів не вимагається;
 • перші плоди з’являються на початку літа;
 • їм не потрібно пасинкування;
 • томати ростуть на відкритому ґрунті, в тепличних умовах і в якості кімнатної рослини.

Це ранні сорти з м’ясистим невисоким стеблом і не дуже великим урожаєм. З-за свого обмеженого зростання кущ може утворювати лише від трьох до п’яти плодоносних кистей. У формуванні куща даний вид не потребує.

Популярні сорти для теплиць — «Гаврош» Антошка» «Альфа» «Човник» «Буян» «Крайня північ» «Веселий гном»

Індетермінантні сорту

Как пасынковать помидоры в теплице пошагово Схема Фото ВидеоЦим томатам високорослих сортів досить одного високого стебла та підв’язування до надійної опори, щоб приносити плоди протягом усього літнього сезону. У тепличних умовах культури даного виду можуть досягати двох і навіть трьох метрів у висоту. Іноді вони просто впираються в стелю теплиці і при цьому радують рясним урожаєм. Їх перевага в можливості формувати до п’ятдесяти кистей.

При посадці розсади рекомендується дотримуватися інтервал між саджанцями – двадцять – двадцять п’ять сантиметрів, а між рядами – близько півтора метрів. В таких умовах і освітленість і провітрювання культур буде максимально сприятливим.

Кращі сорти для тепличного вирощування — «Абаканський рожевий», «Бичаче серце», «Двоколор», «Король помаранчевий», «Рожевий слон», «Акварель», «Жовта вишня»

Полудетерминантные сорту

Спосіб формування куща у даного виду томатів може бути різний і залежить він від обраного сорту, погодних і кліматичних умов, розвитку окремо взятого екземпляра і від інших причин. У будь-який момент томат може завершковаться.

У такій ситуації краще б мати кущ, сформований в два або три стебла. Особливістю цих томатів є велика кількість квіткових кистей з-за більш короткої відстані між ними, на відміну від інших томатних представників, а також підвищена товарність зрілих плодів.

Рекомендовані для теплиць сорти — «Силует F1», «Барон F1», «Купець F1», «Орлиний дзьоб», «Червона стріла», «Магнус F1», «Гравітет F1»

Поради досвідчених городників

Как пасынковать помидоры в теплице пошагово Схема Фото Видео

 • Для своєчасного позбавлення куща від зайвих відростків пасинкування рекомендується проводити один раз на сім – десять днів, після формування першої китиці. Це допоможе постійно коректувати форму куща.
 • Протягом декількох днів до пасинкування томати не рекомендується підживлювати і поливати, а ось відразу після нього рослини потрібно підтримати за допомогою комплексного мінерального добрива або органічного живильного розчину (наприклад, трав’яного настою).
 • Після проведеної процедури зелену масу можна не викидати з теплиці, а залишити прямо на грядках в якості добрива. При розкладанні частини рослин почнуть виділяти корисний для культур вуглекислий газ.
 • Щоб тепличні плоди були більш великими і швидше дозрівали, рекомендується між грядками поставити ємність з заграв трав’яним настоєм. Він буде виділяти в повітря так необхідний для овочевих культур вуглекислий газ.
 • Не рекомендується одночасно видаляти з однієї рослини більше трьох листків, тому що це негативно позначиться на формі плодів. Вони, швидше за все, деформуються.
 • Без пасинкування кількість плодів на одній рослині буде значно більшим, але дозріти до кінця сезону вони не встигнуть. Не варто нехтувати цією процедурою, щоб не довелося збирати врожай зелених томатів і протягом ще деякого часу доводити їх до повної стиглості.
 • Від своєчасного проріджування рослин залежить кількість і якість майбутнього врожаю. В загущених посадках можлива поява фітофтори.
 • Якщо пасинкування проводиться не вручну, а за допомогою інструменту, то після кожної рослини його обробляють розчином марганцівки (1%).
 • Для того щоб ранки на томатних кущах після проведеної процедури швидко гоїлися, необхідно вибирати для цього теплий і сонячний день, суху погоду. Зазвичай після пасинкування в ранкові години протягом дня «пеньочки» підсихають.
 • До повного зав’язування плодів на кисті не можна обривати листову масу, що знаходиться нижче неї.
 • Віддалені пагони – пасинки, зростаючі в листових пазухах, дуже швидко утворюють власні корінці, тому їх можна висаджувати в грунт для вирощування нового куща.

Пасинкування помідор, коли починати, як і для чого це потрібно — відео

Як обрізати пасинки і листя томатів. Як формувати кущі томатів — відео

Пасинкування помідорів в теплиці – це дуже потрібна, навіть обов’язкова і нескладна процедура, від якої залежить майбутній урожай. При дотриманні всіх правил, порад і рекомендацій томатний кущ віддасть усі свої сили і можливості на формування великої кількості зеленої маси, а на одержання здорового, визрілого, якісного та рясного врожаю помідорів.

Тільки працьовитість, наполегливість, завзятість і віра в свої сили призведе до позитивного результату всіх городників, незалежно від наявності або відсутності досвіду.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
DvaGusya
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: