Як розмножити орхідею в домашніх умовах живцями, детами, з допомогою квітконосу Фото

Орхідеї завоювали місце в серцях багатьох квітникарів. Ці рослини невибагливі і можуть прикрашати підвіконня цвітінням протягом багатьох місяців поспіль. Купівля фаленопсиса – справа витратна, адже ці рослини експортуються до нас з інших країн і коштують недешево. Саме тому багато вирішуються розмножити орхідею самостійно в домашніх умовах. Зробити це можна різними способами. Ніяких особливих навичок в більшості випадків не потрібно.

Коли краще розмножувати орхідеї

Как размножить орхидею в домашних условиях черенками, детами, с помощью цветоноса ФотоНе існує якогось певного часу року, коли було б краще зайнятися розмноженням фаленопсиса. Вираженого періоду спокою орхідея не має. При оптимальних умовах вона може в будь-який момент випустити новий лист або квіткову стрілку. Готовність до розмноження залежить від того, на якій стадії вегетації знаходиться рослина.

Необхідні умови для розмноження рослини

Как размножить орхидею в домашних условиях черенками, детами, с помощью цветоноса ФотоЧасто необхідність розмножити фаленопсис виникає, коли рослина стало старим і потрібно його омолодити. Цей випадок не є екстреним, можна дочекатися потрібного моменту і спокійно приступити до розмноження квітки. Для отримання успішного результату необхідно дотримувати ряд умов:

 1. Перш за все, це повинна бути доросла, здорова, добре розвинена орхідея. У хворого рослини просто не вистачить сил для того, щоб дати потомство. Приступати до процесу розмноження краще в тій фазі, коли фаленопсис закінчує своє цвітіння. Саме в цей час квітка максимально готовий до продовження роду.
 2. Будучи вихідцем з тропічних лісів, фаленопсис потребує вологості повітря близько 80%. Якщо показник значно нижче, або перевищує вказане значення, шанси на успіх в отриманні нових екземплярів квітки будуть менше. Хоча орхідея цілком може жити у вас при сухому або вологому повітрі.
 3. Розмноження буде успішним, якщо температура в приміщенні підтримується на рівні 28-30° C. Більш високі цифри також не зможуть перешкодити процесу. У прохолодному середовищі укорінення нових екземплярів займе більше часу, а може і зовсім завершитися невдачею.

Як розмножувати орхідеї в домашніх умовах покроково

При виборі способу розмноження квітки враховують вік і деякі інші особливості. Наприклад, наявність діток і квітконоса, стан коренів.

Розмноження живцями

Как размножить орхидею в домашних условиях черенками, детами, с помощью цветоноса ФотоЖивцювання увазі під собою поділ квітконосу на кілька частин, кожна з яких за певних умов здатна сформувати на собі дитинку. Зрізати квіткову стрілку потрібно в той момент, коли вона повністю відцвіла. Довжина живців може бути різною.

Якщо використати відрізки по 4 см, отримати від них вдасться тільки одне дитя. Держак довжиною 10 см зможе подарувати вам відразу кілька нових рослин. Зріз проводиться на 1-1,5 см вище сплячої бруньки. Діяти потрібно канцелярським ножем або лезом. Зрізи обов’язково обробляють товченим активованим вугіллям або порошком кориці. В іншому випадку держак може загнити.

Найважливіше – створити для живців необхідні умови:

 1. Спочатку на відрізку квітконосу знімають лусочку, якою закрита спляча брунька.
 2. Після цього частина пагона поміщається в міні-тепличку, заповнену вологим сфагнумом.Как размножить орхидею в домашних условиях черенками, детами, с помощью цветоноса Фото
 3. Зверху тепличка повинна бути закрита кришкою або прозорою плівкою.
 4. Укорінювати живці можна в обрізаних пластикових пляшках, контейнерах, зіп-пакетах, коробках з-під торта.
 5. Укорінення має відбуватися при температурі не нижче +25° C, вдень +18° C вночі, інакше спляча брунька не прокинеться.
 6. Рекомендована вологість в теплиці – 70%.

Тепличку слід щодня провітрювати і обприскувати мох для підтримки вологості. Необхідна тривалість світлового дня в цей період – 14 годин. Якщо природного світла недостатньо, необхідно організувати підсвічування.

При правильному догляді через 2-3 тижні з сплячих нирок почнуть розвиватися нові рослини орхідеї.

Як розмножити фаленопсис дітками

Как размножить орхидею в домашних условиях черенками, детами, с помощью цветоноса ФотоДітки на фаленопсисе можуть з’явитися самостійно, без будь-якої стимуляції. Іноді вони формуються на квітконосі замість очікуваних бутонів. В інших випадках дітки є прикореневими. В зоні коренів молоде рослина з’являється тоді, коли орхідея потрапляє в екстремальні умови. Наприклад, точка росту загниває або з неї виростає квітконіс.

Далі розвиватися доросле рослина вже не зможе, тому екстрено дає потомство. Потім події розвиваються за таким сценарієм: стара листова розетка жовтіє і засихає, а молода дитинка починає свій ріст. У цьому випадку квітникарю залишиться лише зрізати засохле листя.

Пересаджувати молодий фаленопсис і проводити з ним будь-які інші маніпуляції не обов’язково.

Как размножить орхидею в домашних условиях черенками, детами, с помощью цветоноса ФотоЯкщо малюк з’являється на квітконосі, необхідно дочекатися появи у неї власних коренів довжиною не менше 4-х див. Після цього нове рослина акуратно зрізують, припудрюють зріз товченим вугіллям і висаджують орхідею в окремий горщик невеликого розміру.

Розмноження орхідеї через квітконіс

Іноді фаленопсис розмножують цілим, не розділеним на частини, квітконосом. У цьому випадку стрілку зрізують, не чекаючи цвітіння, як тільки виросте сам квітконіс (бутонів на ньому бути не повинно).

Довжина квіткової стрілки не важлива, головне, щоб на ній були присутні сплячі бруньки.

Как размножить орхидею в домашних условиях черенками, детами, с помощью цветоноса ФотоПокрокова процедура:

 1. Перш ніж зрізати квітконіс, ніж протирають спиртом. Можна також скористатися лезом. Зріз потрібно проводити на 1,5 см нижче сплячої нижньої бруньки.
 2. Після цього квіткову стрілку поміщають у посудину з м’якою теплою водою. У бутильовану, дощову або талу воду кладеться активоване вугілля з розрахунку 1 таблетка на склянку води і невелика кількість марганцівки (до отримання світло-рожевого кольору).
 3. В якості стимулятора росту додають янтарну кислоту (1 таблетка на 1 л води) або «Корневін» ( 1г на 1 літр води).
 4. Після цього ємність ставлять на світле тепле місце, накривши зверху поліетиленовим пакетом. Квітконіс не повинен стикатися з плівкою.
 5. Знизу пакет обв’язують навколо ємності шпагатом, щоб створити всередині тепличні умови.
 6. Раз в день пакет знімають і обприскують квітконіс будь біостимулятором («Циркон», «Епін-екстра», «Гетероауксин», «Корневін»). Концентрація препаратів повинна бути в 3 рази слабкіше, ніж для поливу під корінь.

Якщо все було зроблено правильно, незабаром нирки проростуть, на них з’являться діти. Відокремлюють нові екземпляри орхідеї, коли вони дадуть коріння завдовжки 2-3 см і будуть мати 2 розвинених листочка.

Іноді для стимуляції застосовують гормональний препарат – цитокининовую пасту. Попередньо з нирки зрізають криючу лусочку, а потім ватною паличкою наносять пасту. Кількість препарату повинно бути невеликим, його розподіляють рівномірно по всій поверхні нирки.

Після цього орхідею ставлять на добре освітлене тепле місце. Для підвищення вологості періодично обприскують квітка теплою водою. Можна поставити поруч на вікні невеликий зволожувач повітря. Через 1,5-2 тижні почнеться процес формування відростків.

Розмноження рослин повітряними коренями

Как размножить орхидею в домашних условиях черенками, детами, с помощью цветоноса ФотоОрхідея Каттлея

Розмноження повітряними коренями можливо для таких видів орхідей як каттлея, цимбідіум, пафиопедилум. Для фаленопсиса цей спосіб не застосовується. Говорячи про розмноження цього виду орхідеї корінням, мається на увазі поділ рослини на дві частини. В основному такий радикальний спосіб застосовується для омолодження старого квітки. З часом стебло фаленопсиса подовжується.

Орхідея може завалюватися на бік, їй важко підтримувати вертикальне положення. Щоб допомогти рослині, квітникарі зрізують верхню частину стебла з присутніми на ньому повітряними коренями. Зріз підсушують на повітрі, припудрюють вугіллям або корицею, після чого відбирають фаленопсис в окремий горщик. З цього дня він буде існувати як нова рослина.

Пеньок, залишився в нижній частині орхідеї, не викидають. Незабаром поруч з ним утворюється одна або кілька діток, які трохи пізніше можна буде посадити. Цей метод розмноження кілька вважається варварським, не кожній квітникар вирішиться його використовувати. Тим не менш, в результаті можна отримати як мінімум два нових примірника фаленопсиса, а якщо дітей буде дві або три і більше.

Розмноження орхідеї фаленопсис діленням куща — відео

Розмноження орхідеї в домашніх умовах насінням

Розмноження фаленопсиса насінням – справа непроста, тому і не дуже популярне. При виборі цього способу необхідно запастися часом і терпінням і отримати певні знання. Такий спосіб розмноження орхідеї не підходить для тих, хто хоче швидше отримати квітучі екземпляри, адже цвітіння можна буде дочекатися тільки через кілька років.

Как размножить орхидею в домашних условиях черенками, детами, с помощью цветоноса ФотоНасіння фаленопсиса дуже малі і швидше нагадують пил. Проростають вони тільки в симбіозі з певним грибом, утворюють мікоризу. Міцелій проростає всередину зародків і забезпечує їх вологою, а також необхідним харчуванням, тому при насіннєвому розмноженні важливу роль відіграє використовувана живильне середовище.

Перешкодою для проростання насіння може стати їх сприйнятливість до бактеріальних інфекцій. Розмноження буде проходити успішно лише в стерильних умовах, які майже неможливо створити в умовах квартири.

Формування зародків у штучно створеній середовищі займає близько дев’яти місяців:

 1. Проростання насіння найзручніше здійснювати в скляних пробірках або колбах.Как размножить орхидею в домашних условиях черенками, детами, с помощью цветоноса Фото
 2. Попередньо потрібно придбати в спеціалізованому магазині агаризованому середу Кнудсона або Черевенко.
 3. Отриману суміш розводять у невеликій кількості дистильованої води, потім доводять об’єм до 1 л
 4. З допомогою лакмус вимірюють показник рн, кислотність повинна бути на рівні 5-6 pH.
 5. При необхідності рівень кислотності регулюють додаванням харчової соди або оцтової кислоти.
 6. Після цього живильне середовище розливають по пробірках, закривають ємності ватними пробками і стерилізують в пароварці або духовці при 120° C.
 7. Стерилізація проводиться протягом 1 години. Потім пробірки охолоджують до кімнатної температури.
 8. Готова поживна суміш по консистенції повинна нагадувати желе.
 9. Насіння також потребують стерилізації. Її проводять, поміщаючи насіннєвий матеріал в стерильну банку з 2-процентним перекисом водню на 5-10 хвилин.
 10. Потім за допомогою шприца насіння переносять у пробірки з живильним середовищем.

Після посіву судини з насінням містять при температурі 23° C і 12-годинному світловому дні. Для проростання насіння різних видів потрібна різна кількість часу. Іноді цей процес займає кілька місяців. Спочатку в пробірках з’являються маленькі зелені кульки, а потім починають формуватися перші листя і коріння.

Как размножить орхидею в домашних условиях черенками, детами, с помощью цветоноса ФотоЧерез 10-12 місяців юні фаленопсиси пересаджують в стерильний грунт, що складається з дрібних шматочків соснової кори, сфагнуму і деревного вугілля. Перед посадкою проростки орхідеї замочують на 10 хвилин у розчині «Фундазолу». Сіянці не поливають, а регулярно обприскують, підтримуючи субстрат в злегка вологому стані. Тільки через півроку орхідеї починають вирощувати стандартним способом, пересадивши їх у кору.

Як надалі доглядати за молодими орхідеями

Как размножить орхидею в домашних условиях черенками, детами, с помощью цветоноса ФотоПосадка молодих фаленопсисов повинна проводитися в прозорі горщики з безліччю отворів, такі ж, як для дорослих орхідей, але меншого розміру. В якості субстрату використовують соснову кору дрібної фракції. Щоб створити правильну мікробіологічне середовище, слід додати у ємність для посадки діток частина субстрату, взятого від материнської рослини.

Для успішної адаптації малюків перший час їх вирощують під прозорим пакетом в тепличних умовах. Полив повинен бути дуже акуратним. Коли рослини остаточно зміцніють, почнуть випускати нові коріння і листя, їх садять в більш великий субстрат і вирощують за тими ж правилами, що і дорослі фаленопсиси.

Орхідеї не слід розташовувати на протязі, при мізерному або надмірно яскравому освітленні. Світло повинне бути розсіяним. Оптимальна для вирощування фаленопсисов температура – 18-26° C. Поливають квіти тоді, коли їх коріння стануть сріблястими, а горщик легким. Частота поливу залежить від температури в приміщенні. Орхідеї люблять, коли їм час від часу влаштовують теплий душ.

Влітку фаленопсиси підгодовують двічі на місяць добривами для орхідей. Взимку підживлення проводять у 2 рази рідше. Квіти регулярно оглядають, щоб вчасно помітити ознаки хвороби, гнилі або присутності паразитів. Треба відзначити, що при хорошому догляді орхідеї хворіють рідко. При необхідності для боротьби з шкідниками і захворюваннями використовують біологічні препарати. Через рік-півтора фаленопсиси зможуть порадувати вас першим цвітінням.

Як з однієї орхідеї виростити 100 без цитокінінів — відео

Процес розмноження орхідей зовсім не швидкий. Ще довше доведеться чекати появи квітконосу на молодому фаленопсисе. Набравшись терпіння і зробивши все за правилами, ви обов’язково досягнете того результату, на який розраховували. У разі невдачі потрібно буде проаналізувати допущені помилки і постаратися уникнути їх у майбутньому.

Читайте також:

 • Орхідея: догляд в домашніх умовах після покупки
 • Як пересадити орхідею в домашніх умовах в інший горщик
 • Пересадка фікуса Бенджаміна в домашніх умовах
 • Як виростити авокадо з кісточки в домашніх умовах
загрузка...
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
DvaGusya