Як виростити абрикос з кісточки на дачі покрокова інструкція Фото Відео

Абрикос – південна теплолюбна високоврожайна культура з привабливими на вид, смачними, корисними і ароматними плодами, які вживають у свіжому, так і переробленому та консервованому вигляді. Для її вирощування необхідні певні нескладні умови, при виконанні яких кожен зможе отримати своє абрикосове дерево при мінімальному догляді і вже через п’ять – шість років після посадки буде насолоджуватися природним вітамінним продуктом. Для цього навіть не потрібно купувати дорогі саджанці, досить купити стиглі і солодкі абрикоси хорошої якості, з задоволенням їх з’їсти, а з кісточок виростити деревця.

Дана стаття допоможе розібратися всім бажаючим, які кісточки можуть стати якісним посадковим матеріалом, як їх правильно підготувати до посадки і посадити, а також як необхідно здійснювати догляд за молодими рослинами.

Вирощування абрикоса з кісточки – плюси і мінуси

Как вырастить абрикос из косточки на даче пошаговая инструкция Фото ВидеоПеред тим, як починати процес вирощування абрикоса з кісточки, важливо зрозуміти, чому багато садівники замість покупки міцних і сильних саджанців (практично будь-якого сорту) вибирають таку тривалу і трудомістку процедуру. Виявляється, що для цього є багато позитивних доводів, всі вони – на користь маленької абрикосової кісточки.

 • Досвідчені садівники радять для хорошого запилення і рясного врожаю висаджувати в саду відразу кілька дерев. Якщо купувати якісні сортові саджанці, то варто це буде дуже недешево. А ось кісточки дістаються нам практично безкоштовно – і це тільки один з її вагомих переваг.
 • При посадці великої кількості кісточок в майбутньому можна провести ретельний відбір і залишити тільки самі якісні та сильні сіянці.
 • Дерева з кісточки володіють сильним імунітетом. Вони можуть пристосуватися до несподіваних примх погоди, до різних кліматичних умов і особливостей грунту на ділянці. Саджанці, отримані таким способом, переносять високі і низькі температури повітря від 30 градусів морозу до 40 градусів тепла.
 • «Кісточкова» дерево приносить стабільний і щедрий урожай щороку. Його плоди більш смачні і якісні за всіма параметрами.
 • Дерево з кісточки володіє високою стійкістю до хвороб, дуже рідко вражають шкідники. Такий абрикос набагато довше живе, він невибагливий у догляді, витривалий і загартований.

Недоліки в такому вирощуванні теж є. Цілком можливо, що з кісточки може зрости звичайна «дичка», надалі дереву потрібно щеплення, а садівникові доведеться провести багато часу біля рослин, набратися терпіння і використовувати свій час і сили.

Які абрикосові кісточки підійдуть для посадки

Как вырастить абрикос из косточки на даче пошаговая инструкция Фото ВидеоПри виборі посадкового матеріалу необхідно враховувати деякі нюанси:

 • привізні фрукти, вирощені в південних регіонах, не можна брати для посадки та вирощування в північних областях, такі рослини не переживуть суворий місцевий клімат;
 • можна використовувати тільки кісточки місцевих сортів, а в північних регіонах – спеціальні зимостійкі сорти або кісточки абрикосів з Сибіру і Далекого Сходу;
 • необхідно відбирати тільки кісточки від стиглих і перестиглих, соковитих і солодких плодів, великих за розміром, з м’якою внутрішньою частиною, без пошкоджень, гнилі і плісняви.

Для середньої смуги Росії і Далекого Сходу можна брати такі сорти, як «Академік», «Сибірський», «Левко», «Петро Комарів», «Хабаровський».

Для Уралу – «Снежинский», «Золотий нектар», «Челябінський ранній», «Серафим», «Пікантний», «Уралець».

Для Московської області – «Альоша», «Тріумф Сєвєрний», «Лель», «Зевс».

Коли садити кісточки абрикоса: осінні і весняні строки

Как вырастить абрикос из косточки на даче пошаговая инструкция Фото ВидеоНайбільш сприятливий час для посадки кісточки у відкритий грунт – середина жовтня або середина квітня. У цей період активність гризунів зберігається на самому низькому рівні, а в грунті утворюються відповідні температурні умови для адаптації садивного матеріалу.

Як виростити абрикос з кісточки – покрокова інструкція

Как вырастить абрикос из косточки на даче пошаговая инструкция Фото ВидеоПідготовка абрикосових кісточок перед посадкою

Щоб майбутні саджанці зросли сильними і витривалими, необхідно ретельно підготувати посадковий матеріал до посадки і вибрати з нього найбільш життєздатні екземпляри.

Важливо! Так як схожість насіння не дуже висока, варто заготовити їх велика кількість.

Основні правила:

 • всі зібрані кісточки добре промивають під проточною водою;
 • засипають в глибоку ємність і заливають водою з температурою 18 – 22 градуси тепла;
 • викидають все спливли на поверхню насіння, так як вони всередині порожні і до посіву не придатні;
 • решта екземпляри поміщають в рожевий марганцовый розчин на ніч, потім ще раз промивають і просушують на тканині або папері;
 • до осіннього посіву кісточки містять в промиті вологому піску в підвальному приміщенні або в холодильнику при температурі від 1 до 5 градусів тепла.
 • якщо кісточки будуть зберігатися в піску до весни, то перед зберіганням їх необхідно витримати в холодній воді три – п’ять днів, обов’язково замінюючи щодня воду на свіжу.

Вибір місця і грунту для посадки

Місце посадки має велике значення для майбутнього розвитку рослини і його врожайності, тому варто прислухатися до рекомендацій досвідчених садівників:

 • ділянку треба обирати відкритий і сонячний, але захищений від протягів і можливого сильного вітру, напівтіньові умови допускаються;
 • добре, якщо місце посадки буде перебувати на невеликій височині, щоб деревам не загрожувала небезпека затоплення талими водами і застою води після тривалих опадів;
 • в низинах абрикос висаджувати не можна;
 • не можна використовувати для посадки ділянку, на якій до цього росли сливи або алича – залишки кореневої частини споріднених рослин негативно впливають на ріст абрикосових дерев;
 • відстань між абрикосом та іншими плодовими культурами в саду повинна перевищувати три – чотири метри;
 • так як зміцнілі саджанці можна буде пересадити на інше місце, то для посадки кісточки підійде будь-який наявний земельну ділянку;
 • відповідний грунт для абрикоса – суглинки з низькою кислотністю, а також легкий родючий грунт з перегноєм та грубозернистим річковим піском.

Технологія посадки

Как вырастить абрикос из косточки на даче пошаговая инструкция Фото ВидеоГрунт попередньо перекопують, очищають від залишків рослин, готують траншеї і наповнюють їх живильною сумішшю перегною, піску, соломи та чорнозему (в рівних пропорціях).

Кісточки розкладають на відстані десять – дванадцять сантиметрів один від одного на глибину три – чотири сантиметри (навесні) або п’ять – шість сантиметрів (восени), присипають землею, поливають.

При осінній посадці траншеї можна додатково накрити хвоєю або тирсою, а навесні для захисту від птахів) потрібно інше спеціальне накриття.

Догляд за молодими саджанцями абрикоса

Как вырастить абрикос из косточки на даче пошаговая инструкция Фото Видео

Режим поливу

Регулярний полив зазвичай проводять один або два рази на тиждень (особливо у травні – червні), якщо пристовбурне коло не замульчирован, а дні стоять спекотні й посушливі. При помірній погоди і наявності мульчі (наприклад, з торфу, листяного перегною або тирси) поливати саджанці можна два – три рази на місяць. Після п’ятнадцятого – двадцятого липня полив саджанців зовсім припиняють, щоб до приходу зимових холодів на пагонах встигла визріти деревина.

Важливо знайти золоту середину в обсягах поливної води, так як надлишок вологи для абрикосів небажаний, а недолік – небезпечний. Сприятливий час для водних процедур – це період з 7 до 10 годин ранку або з 19 до 21 години ввечері.

Захист від шкідників

Как вырастить абрикос из косточки на даче пошаговая инструкция Фото ВидеоГрамотний і своєчасний догляд – це запорука сильного і міцного рослини, а в майбутньому – гарантія щедрого і якісного врожаю. Саме тому доглядати за сіянцями необхідно з моменту їх появи на поверхні грунту. Молоді і ніжні культури привертають увагу гризунів, птахів та багатьох інших шкідників. Варто захистити від них рослини за допомогою нехитрого споруди з пластикової пляшки з обрізаним шийкою і дном (з прозорого матеріалу). Це дасть можливість сіянцям набратися сил і рости в спокійній обстановці.

Хоча саджанці абрикосів рідко уражаються шкідниками, іноді можуть з’явитися плодожерки, попелиця, листовійка або гусениці. З цими шкідниками можна боротися різними способами, але при дозріванні плодів хімікати застосовувати небезпечно для здоров’я. Краще скористатися перевіреними народними рецептами. Наприклад, провести обприскування тютюновим настоєм з додаванням рідкого господарського мила.

На початковій стадії розвитку саджанців від попелиці можна позбутися за допомогою зольного обприскування або обробки «Актеллік», від плодожерки – обробкою стовбура і гілок вапняним розчином з мідним купоросом. Знищити гусениць, які відкладають яйця і поїдають велику частину листової маси, можна «Хлорофосом», але тільки у весняний час або після збирання врожаю.

Внесення добрив

Добрива вносять тільки з другого року життя рослини – навесні або влітку. В якості весняної кореневої підгодівлі використовують селітру, сечовину, торф, золу, порошок з яєчної шкаралупи, тирса з піском у рівних частинах. Кращими літніми добривами є трав’яні настої з додаванням перепрілого гною або пташиного посліду. Інтервал між внесенням добрив – два тижні. Можна чергувати мінеральні та органічні підгодівлі.

Обрізка і формування

Как вырастить абрикос из косточки на даче пошаговая инструкция Фото ВидеоПерша обрізка проводиться на другому році життя ранньою весною, а потім щорічно в цей же час. Після зими рослини потрібно звільнити від пошкоджених, засохлих, ослаблених, підмерзлих гілочок – це в першу чергу. Формує «стрижка» передбачає видалення верхівки (для створення низкоштамбовой форми), а також укорочення дуже довгих виділяються гілок і пагонів, які загущують крону.

Як утеплити молоді саджанці на зиму

Тендітні і ніжні саджанці необхідно захистити не тільки від морозів і сонячних опіків, але ще і від важкої снігової ковдри, яке може пошкодити молоді рослини. Для цього рекомендується в якості надійного накриття використовувати пластикові пляшки великого обсягу з обрізаною верхньою частиною.

З приходом осінніх холодів дерева обробляють розчином вапна, присипають сухим листям і обгортають мішковиною. У сніжні зими навколо дерев насипають високі кучугури снігу, які будуть «зігрівати» кореневу систему рослин і оберігати її від підмерзання.

Коли буде плодоносити абрикос, вирощений з кісточки

Как вырастить абрикос из косточки на даче пошаговая инструкция Фото ВидеоЯкщо абрикосова кісточка була висаджена на відкритий грунт відразу на своє постійне місце і пересадка саджанця не проводилася, то перший хороший урожай садівник отримає на п’ятий чи шостий рік. У разі пересадки молодого рослини, це приємна подія оттянется ще на один або два роки.

Корисне відео

Як з кісточки абрикоса виростити нове дерево — відео

Не бійтеся вирощувати абрикоси з кісточок — відео

Абрикосові дерева, вирощені з кісточок протягом тривалого і складного періоду, обов’язково винагородять за працьовитість і терпіння і будуть довгі роки приносити щедрий і корисний урожай солодких ароматних плодів. Рослини з підвищеним ступенем невибагливості і життєздатності можуть повноцінно рости навіть на неродючих ґрунтах, у регіонах з різним кліматом і швидко мінливою погодою. При дотриманні всіх умов вирощування та догляду, при великій любові до садівництва і природі весь процес може стати дуже цікавим і захоплюючим заняттям, особливо для новачків.

Читайте також:

 • Абрикоси в сиропі на зиму: рецепт без стерилізації
 • Варення з абрикосів без кісточок: рецепт на зиму
 • Курага: користь і шкода для організму
 • Варення з нектарина на зиму простий рецепт
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
DvaGusya
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: