Як вкривати троянди на зиму в Сибіру правильно Фото Вигляді Поради

Прекрасна і примхлива троянда буде радувати цвітінням тільки вмілого садівника. Ніжний багаторічник переносить без укриття лише незначні морози до -10 градусів, при більш низькій температурі рослина вимерзає. Квітникарі навчилися вирощувати і утеплювати на зиму сортові троянди в Сибіру. Про нюанси і секрети споруди зимового укриття для троянд розказано в цій статті.

Коли вкривати троянди в Сибіру, оптимальні терміни

Как укрывать розы на зиму в Сибири правильно Фото Виде СоветыРозарій утеплюють на зиму поступово, у кілька етапів. В кінці літа – початку осені проводять підготовчі роботи: обрізання, підгодівлю, обробку розарію від шкідників. В кінці вересня грунт під кущами мульчують, а пагони пригинають до землі. Точний термін остаточного укриття квітника залежить від клімату конкретного регіону.

Зразкові терміни повного укриття троянд в Сибіру – місяць жовтень.

При якій температурі повітря починають вкривати розарій

Как укрывать розы на зиму в Сибири правильно Фото Виде СоветыБагаторічник здатний переносити короткочасні заморозки до -8 градусів без шкоди для себе. Укривають квітник, коли середньодобова температура встановиться в межах -4 -6 градусів.

Якщо після укриття троянд несподівано приходить потепління, і очікується, що плюсова температура протримається кілька днів, укриття відкривають з торців, даючи трояндам дихати. Свіже повітря, проникаючи всередину укриття, не дасть утворюватися конденсату.

Поетапна підготовка до укриття троянд

У кінці серпня скорочують полив троянд і проводять останню, осіннє підживлення рослин. Для кращої підготовки до зими кореневої системи троянди, їй потрібно фосфор і калій. Можна використовувати спеціальні мінеральні добрива для троянд (Фертика, Покон, ОМУ осіннє, Агрекола). Гранули в необхідній кількості розкидають по поверхні грунту і неглибоко розпушують.

Как укрывать розы на зиму в Сибири правильно Фото Виде СоветыІнші варіанти підживлення (доза внесення на 1 кв. м):

 • суперфосфат 20 м і сірчанокислий калій 15 г;
 • монофосфат калію 30 м;
 • суперфосфат 15 г, 10 г сірчанокислого калію і 2,5 г борної кислоти на 10 л води.

Городники, які дотримуються принципів органічного землеробства, восени підгодовують троянди деревною золою. Попіл розсипають по поверхні вологої землі і проводять неглибоке розпушування. Витрата золи 250-300 г на 1 кв. м.

Восени, приблизно за 3-4 тижні до укриття троянди на зиму, необхідно провести санітарну обрізку рослин. Осіння стрижка покликана позбавити кущі від старих і хворих пагонів, невызревших гілок. На перших гніздяться шкідники і зберігаються збудники хвороб, другі не переживуть зиму, і загинуть. Кущові троянди вкорочують, залишаючи відрізки стебел, висотою 30 див.

Для роботи використовують гострий секатор, руки захищають щільними рукавичками. Ранки на стовбурі і пагонах замазують садовим варом.

Как укрывать розы на зиму в Сибири правильно Фото Виде СоветыКілька правил обрізання троянд:

 • працюють в теплу і сонячну погоду;
 • зріз на втечу роблять під кутом 45 градусів, він повинен бути рівним, без задирок;
 • вирізаючи втеча повністю, не залишають пеньків;
 • вкорочують гілку, обрізаючи її на висоті 1,5 см над живою ниркою.

Після обрізки троянди необхідно обробити від хвороб і шкідливих комах. Використовують протигрибкові препарати та інсектициди:

 • Скор;
 • Топаз;
 • Профіт;
 • Квадріс;
 • ХОМ;
 • залізний купорос;
 • бордоська суміш;
 • Актара.

Зазначеними препаратами обприскують рожеві кущі двічі, з інтервалом в 7-12 днів. Розчином обробляють троянди рясно, намагаючись, щоб рідина потрапила на зворотний бік листків і на грунт навколо рослини.

Коли температура повітря опуститься до позначки в -3 градуси і підвищення не очікується, приступають до зв’язці пагонів троянди (якщо вони довгі) і мульчування стебла рослини. Как укрывать розы на зиму в Сибири правильно Фото Виде Советы Троянду підгортають сухий ґрунтом, торфом, піском, тирсою або стружкою на висоту не менше 25 див. Довгі пагони троянди укладають на землю, підстеливши шматок дошки, пінопласту або шар чистої сухої соломи. Утримати гілки у потрібному положенні допоможуть металеві скоби, якими пришпилюють пагони до землі.

Наступним етапом буде безпосереднє споруди укриття для квітки.

Способи укриття троянд на зиму в Сибіру

Головна вимога, якій повинна відповідати укриття троянди (і будь-якого іншого багаторічної рослини) – всередині має бути сухо і підтримуватися одна температура. Різка зміна температури всередині укриття призводить до утворення конденсату і підвищенню вологості, що згубно діє на троянду: кора починає мокнути, відшаровуватися. На рослині з’являється цвіль, розвивається гниль.

На більшій частині Сибіру зими, хоч і морозні, але снігові. Сніг – чудовий утеплювач, досить снігового шару до 40 см, щоб надійно утеплити рослина. Але покладатися тільки на сніг не слід. Укриття троянд використовують різні матеріали: плівку, агроволокно, лапник, тирсу, шифер.

Повітряно-сухий метод

Как укрывать розы на зиму в Сибири правильно Фото Виде СоветыМетод заснований на створення повітряного прошарку між рослиною і шаром снігу. Повітря + сніг здатні захистити троянду від морози до -30 градусів.

Кущ троянди, оброблений, як описано вище, пригинають або мульчують сухим землею на висоту 30 см Над рослиною встановлюють міцні металеві дуги або споруджують з міцних рейок, брусків гратчасті короби. Відстань між рослиною до стінок і стелі короби повинно складає не менш 20 див.

Зверху на дуги або короб накидають будь дихаючий матеріал: лутрасил, агроспан, спанборд. Товщина матеріалу повинна складати не менше 60 г на метр. Деякі використовують дарнит, мішковину. Тканина закріплюється, щоб її не віднесло вітром.

Укриття готово. Тепер, після снігопаду, бажано підгребти до кущів пухкий сніг, щоб утворився горбик.

Підгортання

Как укрывать розы на зиму в Сибири правильно Фото Виде СоветыДеякі квітникарі практикують повне підгортання троянд, тобто, засипають рослина цілком грунтом. Метод робочий, за умови, що троянди посаджені на підвищеному ділянці з сухою, піщаним грунтом.

Кущик пригинають, як звичайно, і засипають сухою землею « з головою». Зверху шар землі має становити не менше 20 див. Зверху отриманий горбок накривають шматком поліетиленової плівки, щоб під час танення снігу волога не проникла всередину, до розі.

Рада. Для кращої пухкості можна змішати землю з тирсою в співвідношенні 1 до 1. Неправильно буде згрібати землю тут же, навколо троянд. Коріння рослини залягають недалеко від поверхні і зменшення шару ґрунту над ними веде до підмерзання взимку. Грунт для підгортання привозять з іншого місця.

Недолік даного методу полягає в складності викопування троянди навесні. Грунт відтає поступово, відповідно, і троянду доведеться відкопувати в декілька заходів. Роблять це дуже обережно, щоб не пошкодити нирки і кору.

Рада. Якщо перед підгортанням кущ троянди обмотати лутрасілом, звільнити її від грунту навесні буде простіше.

Укриття лапником

Как укрывать розы на зиму в Сибири правильно Фото Виде СоветыЯкщо садівник має в своєму розпорядженні великою кількістю ялинового лапника, то питання «чим вкрити троянди», не варто. Ялинові гілки з хвоєю використовують і як підкладку під пагони і як укриття кущових троянд зверху.

Лапник укладають на троянди так, щоб утворився горбик, висотою 40 див. Голки на ялинових гілках не дадуть лапнику ущільнитися, і всередині укриття буде циркулювати повітря. Зверху конструкцію накривають агроволокном або плівкою.

Автомобільні покришки

З покришок відповідного діаметру можна спорудити надійний «будинок для троянд». На кущик зверху надягають покришку, на неї ще одну або дві, в залежності від висоти троянди.

Весь простір усередині заповнюють сухої деревної стружкою, пінопластової крихтою або залишають порожнім. Зверху споруду накривають шматком плівки, яку фіксують скобами або камінчиками.

Мішки з соломою

Звичайні великі мішки, в яких продають цукор і борошно, нещільно набивають соломою або опалим листям, тирсою. Отриманими «подушками» обкладають рожеві кущі. Зверху укриття завершують полотнищем агроволокна.

Будиночки з дощок, полікарбонату або шиферу

Как укрывать розы на зиму в Сибири правильно Фото Виде СоветыЯкщо у господарстві залишилися будматеріали від спорудження будиночка, теплиці або хозблока, їх можна пристосувати для утеплення трояндових кущів.

Над кожним кущем або групою рослин встановлюють найпростіше укриття у вигляді куреня або укриття у вигляді літери «П». Важливо зробити будиночок міцним, щоб він не зламався взимку під вагою снігу і не придавив тендітні троянди. Шматки стін скріплюють за допомогою цвяхів, дроту, а не просто тулять один до одного.

Торці будиночка залишаються відкритими до встановлення стійкої холодної погоди. Коли приходить термін, курінь зверху вкривають товстою плівкою або спанбордом.

Лутрасил

Как укрывать розы на зиму в Сибири правильно Фото Виде СоветыСучасні укривні матеріали досить ефективно захищають троянди від холоду. Найголовніше – вони дозволяють повітрю циркулювати, і всередині укриття не утворюється конденсат. Тому, використовуючи дихаючий нетканий матеріал, не обов’язково чекати, коли настануть холоди. Вкривати розарій можна відразу після обробки рослин.

Краще використовувати щільні варіанти матеріалу (більше 60 м на м). Троянди вкривають у кілька шарів. Спочатку використовують надземну частину в кілька витків лутрасілом або будь-яким з утеплювачів, потім зверху накидають ще пару шарів матеріалу.

Рада. Щоб сніговий замет взимку не поламав гілки рожевого куща, лутрасил зверху краще накидати на металеві дуги. На один кущ досить встановити 2 дуги, поставивши їх навхрест.

Як укрити плетисті троянди на зиму в Сибіру

Как укрывать розы на зиму в Сибири правильно Фото Виде СоветыДовгі пагони плетистої троянди вимагають дбайливого поводження. Їх знімають з опор, обрізають і обробляють від хвороб. При обрізанні слід видалити всі недозрівші пагони і верхівки гілок, так як зиму вони все одно не переживуть, і можуть гнити. На кожній рослині залишають лише 7-8 міцних здорових пагонів, які на майбутній рік порадують численними бутонами.

Пагони плетистої троянди зручно згорнути в кільце і зв’язати шпагатом в такому положенні. Згорнуту надземну частину укладають не на голу землю, а на подушку з тирси, шматок пінопласту або дошку. Підстава стебла обов’язково присипають тирсою або грунтом на висоту 30 див.

Зверху троянду засипають стружкою так, щоб утворився горбик, висотою 30-40 см, Накривають кущ нетканим матеріалом або плівкою.

Інший варіант укриття полягає у спорудженні над трояндою куреня з кущів фанери, шиферу, листа полікарбонату. Простір усередині будиночка нічим не заповнюють. Укриття зверху закривають лутрасілом або плівкою, після снігопаду закидають снігом.

Як правильно вкривати троянди на зиму? Грамотне укриття квітів у Сибіру — відео

Утеплення троянд на зиму – відповідальний захід, що впливає на збереження рослину і силу цвітіння майбутнім літом. Якщо дотримуватися основні правила по укриттю многолетника, навіть сибірська зима не завдасть шкоди королеви квітів.

загрузка...
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
DvaGusya