Коли і як відкривати троянди після зими Як правильно доглядати за трояндами навесні

При точному дотриманні всіх правил догляду, а особливо з урахуванням місцевого клімату і примх погоди у кожному окремому регіоні, троянди будуть радувати своїм красивим рясним і ароматним цвітінням близько десяти років.

Одним з важливих умов утримання в холодний зимовий період є надійне укриття кущів і своєчасне зняття цього укриття з приходом весни. Для троянд однаково небезпечні холод і випрівання, різкі перепади температур, неправильне відкриття культур.

Дуже важливо відкривати троянди поетапно, з дотриманням всіх рекомендацій і порад від досвідчених квітникарів. Потрібно намагатися відповідати всім вимогам квітучої рослини в поливах, підживленні, захисту від шкідників і хвороб. Троянди обов’язково віддячать найтерплячіших і працьовитих пишним і тривалим цвітінням.

Коли знімати укриття

Когда и как открывать розы после зимы Как правильно ухаживать за розами веснойНайближче майбутнє рожевого куща безпосередньо залежить від часу його відкриття після зими. Новачкам в квітникарстві належить освоїти цей важливий етап догляду за квітами і запам’ятати деякі нюанси.

При дуже ранньому відкритті можуть підмерзнути початківці прокльовується нирки, а при запізнілому – з’являється небезпека випрівання від зайвої вологості, яка утворюється від талого снігу.

У будь-якому регіоні і при будь-якому кліматі однією загальною ознакою – сигналом для початку зняття зимового утеплення є відтавання грунту в укритті.

Існують і приблизні дати по регіонах.

 • На території з теплим південним кліматом – з п’ятнадцятого березня по п’ятнадцяте квітня.
 • У Москві і Підмосков’ї – з п’ятнадцятого по тридцяте квітня.
 • У Ленінградській області – з двадцятого квітня і до середини травня.
 • У Сибіру і на Уралі – з п’ятнадцятого травня до початку червня.

Коли відкривати троянди після зими в південному регіоні — відео

Як правильно відкривати троянди

Кущі троянд рекомендується відкривати за певними правилами, які перевірені часом і досвідом багатьох любителів квітів.

 • Якщо теплі весняні сонячні промені розтопили верхівки укриття (приблизно в першій половині березня), і на них почали з’являтися проталини, а снігу ще досить багато, то необхідно ці оттаявшие ділянки закидати снігом знову. Це важливо, тому що грунт ще залишається промерзлій і всередині укриття повинні залишатися прохолодні умови. Адже якщо рослини відчувають сонячне тепло, то надземна частина «прокинеться» і почне проростати, а коренева частина буде перебувати в замороженій землі. Це неминуче призведе до загибелі культури.

Когда и как открывать розы после зимы Как правильно ухаживать за розами весной

 • В умовах різкого потепління і масового танення снігу грунт все ще залишається мерзлої, вона не встигає прогріватися так швидко, як багатьом би хотілося. У таких випадках досвідчені квітникарі радять надати допомогу трояндових кущів у вигляді розпилення деревної золи навколо кожної рослини. Це прискорить процес розмерзання.
 • Зимівля кущів під укриттям не повинна бути дуже тривалою, навіть при затяжної зими. Якщо на календарі вже квітень, а територія покрита великою кількістю снігу, то рекомендується її обов’язково очистити. Кущів троянд протипоказано перебувати під укриттям більше покладеного.
 • При різкому потеплінні в укриттях рівень вологості піднімається до максимальної позначки, тому в даний період в денний час рекомендується відкривати торці укриттів на один – два години.
 • Тривалість щоденних провітрювань поступово збільшують, відкриваючи і бічну сторону.
 • При встановленні постійної денної температури дванадцять – п’ятнадцять градусів тепла і вище зимове укриття можна прибирати повністю. Для цього досвідчені квітникарі радять вибирати похмурий день (без сонця, але і без дощу) або вечірній час після заходу сонця, щоб рослини, які звикли до темних умов, не отримали сонячні опіки.
 • Протягом десяти – п’ятнадцяти днів після відкриття кущів рослини повинні звикнути до нових умов і бути готовими до несподівано повертаються в нічний час заморозків. Для цього всі насадження бажано накрити агроволокном або ялиновим гіллям, вони зможуть у цей перехідний період захистити від сонця вдень і холоду вночі.

Після встановлення справжнього весняного тепла додаткові укриття знімають повністю і переходять до основного догляду за кущами троянд.

Як уберегти троянди від випрівання

Когда и как открывать розы после зимы Как правильно ухаживать за розами веснойПрофілактична робота повинна починатися ще в осінній час, коли рослини готують до зимівлі. Перед спорудою захисного укриття кущі обробляють спеціальними препаратами. Для обприскування рекомендується використовувати розчини з вмістом міді або на основі залізного купоросу з невеликим додаванням рідкого господарського мила.

Від правильного вибору укривного матеріалу також залежить поява гнилей (або випрівання). Потрібно використовувати таке укриття, яке не буде перешкоджати проникненню повітря, але і захистить від холоду, не буде створювати умови для скупчення вологи і дасть культур можливість повноцінно дихати.

Якщо вимоги до осінній обробці кущів і вибору укривного матеріалу виконані, то тепер найголовніше вчасно і поступово зняти накриття навесні, а ще провести важливі додаткові заходи.

 • Місце щеплення куща рекомендується очистити від земляного шару, а потім промити цю ділянку розчином мідного купоросу.
 • Окремі ділянки з появою ознак випрівання видаляють, а решту пагонів обробляють фунгіцидом або мідним купоросом.
 • При сильному пошкодженні куща необхідно провести більш серйозну обробку. Під корінь вносять розчин на основі «Корневін» або «Корнероста», а для обприскування використовують «Епін» (п’ять – шість крапель на півтора — два літри води). До першій половині червня рослини повинні відновитися.

Правила догляду за трояндами навесні після зими

Когда и как открывать розы после зимы Как правильно ухаживать за розами весной

Обрізка

Перша весняна стрижка кущів (приблизно у квітні) називається косметичної та профілактичної одночасно. Після зими з’явилися сухі, обморожені, зламані пагони, які зрізаються повністю або до зеленої частини. Після цієї обрізки культури рекомендується притінити до початку або середини травня.

Формуюча обрізка проводиться через два – три тижні і враховуються вимоги кожного сорту. Найчастіше на молодих рослинах залишають за три втечі, а на дорослих – по чотири — п’ять пагонів. Вони повинні бути сильними, міцними і рівномірно розташованими.

 • Чайно-гібридні сорти – видаляють з однієї третини втечі, зрізують до трьох – п’яти нирок.
 • Грандифлора, Флорибунда – зрізують до трьох – чотирьох нирок.
 • Плетисті і полуплетистые – на молодих кущах залишають пагони на висоті десять – п’ятнадцять сантиметрів від поверхні грунту, місця зрізів присипають золою або порошком активованого вугілля.
 • Почвопокривні види і сорти – обрізка проводиться один раз на чотири або п’ять років. Видаленню підлягають близько п’ятнадцяти – двадцяти сантиметрів на кожному пагоні.

Режим поливу

Когда и как открывать розы после зимы Как правильно ухаживать за розами веснойЧастота й обсяги поливів встановлюються індивідуально, з урахуванням пори року, клімату, погоди, швидкості пересихання грунту та способу його зволоження. Для поливів можна використовувати будь-яку воду, але в ідеалі – відстояну, дощову і обов’язково не холодну.

Навесні, у період високої або помірної вологості повітря і ще не перегрітої землі, поливати троянди потрібно рясно, але не часто.

У спекотний літній період грунт потрібно зволожувати вже більш інтенсивно, але тільки рано утором або пізно ввечері, коли немає прямих променів сонця. Поверхня ґрунту поблизу кущів не повинна сильно пересушуватися.

Кущі троянд позитивно реагують на обприскування, тому поблизу квітучих культур є сенс встановити систему з розпилювачем води. Це дозволить підтримувати грунт в помірно вологому стані і скоротить кількість поливів вручну.

Внесення підгодівлі

Когда и как открывать розы после зимы Как правильно ухаживать за розами веснойНавесні трояндам потрібне додаткове харчування з вмістом магнію, калію, азоту, фосфору. Підживлення можуть бути мінеральними, органічними або комплексними.

У вологий грунт біля кущів на кожен квадратний метр площі вносять по тридцять грамів суміші (з рівних частин аміачної селітри і сульфату амонію), а в сухий ґрунт – суміш додають в поливну воду і вносять під корінь при поливі.

Можна оновити частину ґрунту під кожним кущем, що буде сприяти більш здорового зовнішнього вигляду і більш рясному і пишного цвітіння. Торішню землю під рослиною (шар товщиною близько п’яти – десяти сантиметрів) замінюють свіжим компостом або гноєм, перегноєм.

Боротьба з шкідниками і хворобами

Щоб боротьба була більш ефективною і знищила максимальна кількість шкідників, необхідно витримати три – п’ять теплих і сонячний днів поспіль, розпушити грунт біля кущів троянд і почати з обробки землі в розарії. Комахи захочуть погрітися на сонечку, а з розпушування грунту їм буде легше вибратися на поверхню, де їх чекатиме неприємний сюрприз.

Перше обприскування – для грунту, друге (через тиждень) – для грунту і рослин. Можна застосовувати різні мідьвмісні препарати, а також «Актара» (від попелиці, розанною цикадки і пильщика), «Хорус» (від сірої гнилі та борошнистої роси). Розчини готують строго по інструкції на упаковці.

Догляд за трояндами після зими покроково — відео

Часті питання

Що робити, якщо троянди підмерзли?

Сильно підмерзли ділянки обрізають і змазують садовим варом місця зрізів, злегка підмерзлі – обробляють марганцовым (чотири літри води і один грам марганцю) або йодовым (півлітра води – дві – три краплі йоду) розчином. Під корінь вносять теплу воду з мінеральним добривом, підгортають кожен кущ.

Якщо троянди після зими почорніли?

Почорнілі пагони зрізують до зеленої частини, місце зрізу змазують зеленкою. Якщо пагони почорніли повністю, то їх потрібно зрізати до місць щеплення. Таким кущах після обрізки необхідна підгодівля з великим вмістом азоту або з аміачною селітрою.

Після зняття укриття виявилися вогнища цвілі

Осередки цвілі рекомендується обробити однопроцентним розчином мідного купоросу або насиченим марганцовым розчином.

Як усунути морозобоіни у троянди після зими?

Когда и как открывать розы после зимы Как правильно ухаживать за розами веснойПри наявності великих тріщин краще видалити втеча повністю, а дрібні і середні морозобоіни промивають марганцовым розчином або мідним купоросом (на літр води – десять грамів), а потім прикладають лист подорожника або розрізаний вздовж лист алое і закріплюють за допомогою пластиру.

Що робити, якщо троянди не хочуть «прокидатися»?

Спочатку троянди потрібно рясно полити звичайною водою з температурою близько тридцяти — тридцяти п’яти градусів, а через кілька годин під корінь виливають розчин з однієї склянки води і десяти крапель «Фітоспорину» або будь-якого іншого стимулятора росту коренів.

Що робити, якщо зимове укриття вже зняли, а заморозки повертаються?

Для захисту розарію використовують будь-нетканий укривний матеріал, лутрасил або невеликі картонні коробки для кожного куща в окремо, якими захищають рослини тільки в нічний час.

Що робити з трояндами навесні. Як допомогти трояндам після зими — відео

Зняття з троянд зимового укриття – це дуже відповідальний і важливий момент, від якого залежить майбутній розвиток рослин. Тому відкривати троянди навесні необхідно грамотно, своєчасно і з дотриманням усіх інструкцій.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
DvaGusya
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: