Коли садити нарциси у відкритий грунт восени в Підмосков’ї, в Сибіру, на Уралі, в Ленінградській області Фото

Нарциси – цибулинні квіти, що розпускаються навесні, нарівні з крокусами, гіацинтами і тюльпанами. Своїм раннім цвітінням вони радують садівників після довгої зими. У догляді квіти не вибагливі і чудово виглядають на клумбах у вигляді бордюрів або окремими купками. Садять зазвичай цибулини нарцисів у відкритий грунт восени. Термін посадки залежить від клімату регіону, і сорту рослини.

Плюси осіннього садіння нарцисів

Когда сажать нарциссы в открытый грунт осенью в Подмосковье, в Сибири, на Урале, в Ленинградской области ФотоЯк і всі рано квітучі цибулинні рослини, нарциси рано рушають у ріст навесні. Тільки зійде сніг, як над поверхнею грунту вже здалися паростки нарциса. Якщо квіти садити навесні, рослина просто не встигне розвинутися і зацвісти в покладений термін. Посадка нарцисів восени дозволяє цибулині пустити корінці до занурення в зимовий сон. Навесні рослина відразу рушає в зростання, не витрачаючи час на укорінення.

Коли садити нарциси восени, в якому місяці

Загальні критерії для погоди, підходящою для посадки цибулин нарцисів, такі: денна температура +10 +15 градусів, нічна – не нижче +5 градусів. До настання серйозних холодів, з промерзанням грунту на глибину 10 см, ще 3-4 тижні. У середній смузі така погода стоїть з середини до кінця вересня.

У Підмосков’ї

Регіон не завжди радує садівників теплою і сухою осінню, тут часті затяжні дощі. Нарциси бажано встигнути посадити до настання холодної і сльотавої погоди. Оптимальний час – перша половина вересня.

Когда сажать нарциссы в открытый грунт осенью в Подмосковье, в Сибири, на Урале, в Ленинградской области Фото

У Ленінградській області

Цибулинні квіти в околицях Санкт-Петербурга висаджують в кінці серпня – початку вересня. При посадці звертають увагу на вологість ґрунту. Якщо ділянка сирої і є небезпека, що цибулинки можуть вимокнути, у посадкові лунки насипають дренаж з піску і дрібного гравію.

На Уралі

Нарциси висаджують на грядку на початку вересня. При посадці цибулинки сортують за розміром: великі можна посадити дещо пізніше, ніж дрібний посадковий матеріал. Дрібні цибулинки вкорінюються довше.

У Сибіру

Суворий клімат регіону змушує квітникарів рано приступати до посадки цибулинних квітів. Нарциси висаджують у грунт вже в кінці серпня (з 20 по 30 число).

В кінці вересня, коли в регіон приходять морози, грядку з квітами необхідно утеплити. Для мульчування грунту використовують тирсу, солому, опале листя, кору, ялиновий лапник. Шар укриття не повинен бути менше 15-20 см. Навесні покривало прибирають, коли сніг розтане, щоб мульча не заважала проростати нарцисам.

Коли садити нарциси в 2019 році за Місячним календарем

Когда сажать нарциссы в открытый грунт осенью в Подмосковье, в Сибири, на Урале, в Ленинградской области ФотоСадівники, які висаджують рослини в сприятливі для цього дні, стверджують, що квіти швидше вкорінюються, краще переносять зимівлю і рясніше цвітуть навесні.

У 2019 році сприятливі дні для посадки цибулин нарцисів випадають на такі дати:

 • 22, 23, 26, 29 та 30 вересня;
 • 1, 2, 3, 6 жовтня.

Несприятливими днями для посадки вважаються: 17, 18, 20, 24, 25, 27, 28 вересня; 4, 5, 7 жовтня.

Інші дати вважаються нейтральними і не впливають на розвиток рослин.

Підготовчі роботи перед посадкою цибулин

Нарциси досить примхливі у виборі місця для росту. При невідповідності умов вирощування потрібне, квітка не буде закладати бутони, а може і загинути. Необхідно серйозно підійти до вибору місця для нарциса і підготовки грунту.

Вибір місця на ділянці і підготовка грунту

Когда сажать нарциссы в открытый грунт осенью в Подмосковье, в Сибири, на Урале, в Ленинградской области ФотоДля квітника з нарцисами вибирають ділянки з мереживною тінню. Це можуть бути місця під великими деревами або клумби під ажурними навісами. Ніжні пелюстки нарциса на відкритому сонці швидко вигоряють і втрачають привабливість. У невеликій тіні квіти довго зберігають свіжість і декоративність.

Ділянка для нарцисів слід захистити від вітру, так як стебла у рослини крихкі. Як куліс можуть виступати кущі, паркани, камені.

Нарцис добре росте на родючих і добре дренованих суглинках, з кислотністю в межах 6,5-7,5 одиниць. Якщо ґрунт щільний, з високим вмістом глини, у нього під перекопування вносять пісок – до 10 кг на 1 кв. м.

Піщану, бідний на поживні речовини грунт, збагачують перепрілим гноєм. Його вносять по 1,5-2 відра на 1 кв. м. Щоб грунт краще утримує вологу, в нього додають торф 5-7 кг та глинисту землю, до 5 кг на квадрат площі.

Клумбу для нарцисів готують за 2-3 тижні до посадки цибулин. Грунт перекопують, вибираючи коріння бур’янів та іншого сміття. Глибина перевороту земляного шару 30 див. Всі необхідні компоненти (гній, пісок, торф) вносять під перекопування. Мінеральні добрива додають безпосередньо під час висадки цибулин.

Відбір і обробка посадкового матеріалу

Когда сажать нарциссы в открытый грунт осенью в Подмосковье, в Сибири, на Урале, в Ленинградской области ФотоЦибулини нарцисів, придатні для посадки, не повинні нести на собі ознак хвороб: ранок, вогнищ гниття, цвілі. У здорової цибулини рівне сухе дінці із зачатками корінців (білими бугорками), сама цибулинка покрита сухою золотистої шкіркою.

Вага цибулинки нарциса коливається в межах 10-40 р. на Дотик вона повинна бути щільною і повною.

Перед посадкою в грунт цибулини необхідно обробити дезинфікуючим розчином. Це допоможе знищити паразитів та збудників хвороб, які могли зберегтися на посадковому матеріалі. Використовують препарати Фундазол, Фітоспорин, Максим, згідно інструкції. Можна застосувати гарячий розчин перманганату калію яскраво-рожевого кольору. Температура рідини не повинна перевищувати 45 градусів, інакше цибулинки зваряться. Час впливу розчину на цибулини 30 хвилин.

Як правильно восени посадити нарциси

Когда сажать нарциссы в открытый грунт осенью в Подмосковье, в Сибири, на Урале, в Ленинградской области ФотоПісля підготовки грядки для квітів і обробки посадкового матеріалу, настала пора приступати до посадки. Для роботи вибирають погожий сухий день.

Ділянка під квітник перед посадкою розрівнюють граблями, домагаючись рівної поверхні. При зануренні цибулини в лунки, туди ж всипають гранульоване мінеральне добриво для цибулинних квітів: ЗМЗ, Кеміра (Фертика), Агрікола. Поступово розчиняючись, гранули живлять цибулини і позбавляють садівника необхідності додатково підгодовувати рослини.

Класичний спосіб

Стандартно висаджують нарциси за такою схемою.

 1. Спеціально підготовленим кілочком, діаметр якого трохи перевищує діаметр луковок, роблять у ґрунті отвори. Глибина отвору становить висоти цибулинки + 2 см, це приблизно 12-19 див. Лунки можна розташовувати рядами, по колу чи хаотично, залежно від того, як розпланований квітник.
 1. На дно лунки насипають 2 см чистого крупного піску і потрібну кількість мінерального добрива.
 2. Висаджується цибулинка, денцем вниз. Чим більша цибулина, тим глибше вона повинна бути посаджена. Дрібний посадковий матеріал розміщують ближче до поверхні.
 3. Лунки засипають сухим піском, оточивши їм як кокон, потім грунтом. Грунт щільно притискають рукою, щоб не утворювалися порожнечі.

Відстань між нарцисами становить від 10 до 20 см, в залежності від величини майбутньої рослини.

Деякі квітникарі йдуть на хитрість, щоб продовжити цвітіння нарциса. Цибулинки однакового розміру розміщують на різній глибині. Ті цибулинки, які посаджені не глибоко, розпустяться на кілька днів раніше тих, які опущені на середню глибину. Останніми розпустяться квіти, глибоко посаджені. Таким способом цвітіння нарциса розтягують на кілька тижнів.

Посадка в контейнерах

Когда сажать нарциссы в открытый грунт осенью в Подмосковье, в Сибири, на Урале, в Ленинградской области ФотоІстотний недолік ранніх квітів у їх швидкому в’яненні і непривабливому вигляді після цвітіння. Висаджуючи нарциси в квітнику, необхідно підбирати сусідні рослини так, щоб їх зелень прикривала пожовкле листя зів’ялих нарцисів. Якщо квіти вирощувати в контейнерах, вазони, кашпо, такої проблеми не буде. Горщик з зів’ялими нарцисами завжди можна прибрати з парадної зони.

Для посадки нарциса знадобляться керамічні горщики, глибиною не менше 20 см. Діаметр контейнера залежить від кількості рослин, які в нього посадять. Для розміщення 5-6 нарцисів підійде ємність, діаметром 25-30 див. Обов’язково наявність дренажних отворів в денці ємності.

Посадку цибулин проводять таким же чином, як і у відкритий грунт. Для зимівлі контейнери з нарцисами укутують агротканью або засипають тирсою. Навесні їх розміщують в квітнику і доглядають, як зазвичай, не забуваючи, що рослини в контейнерах вимагають частого поливу.

Подальший догляд, підготовка до зими

Після висадки цибулин і до настання зими, клумба може зажадати поливу, якщо погода стоїть суха. Поливають нарциси 1-2 рази, витрачаючи по 15-20 л на 1 кв. м грядки.

Перед настанням морозної погоди, квітник утеплюють. Грунт мульчують шаром торфу, тирси, опалого листя. Товщина покриву не менше 7 див. Утеплення актуально для садів середньої смуги і північних регіонів, на півдні нарциси утеплювати не потрібно.

Популярні сорти нарцисів

Когда сажать нарциссы в открытый грунт осенью в Подмосковье, в Сибири, на Урале, в Ленинградской области ФотоСорт Mount Hood

Серед безлічі сортів нарцисів варто виділити кілька особливо привабливих. Крім вишуканого вигляду, ці рослини добре ростуть в непростому вітчизняному кліматі.

 1. Ice King – вершково-білий махровий нарцис. Діаметр квітки 11-13 см, висота стебла 5 див. Цвіте в кінці квітня 15-20 днів.

  Когда сажать нарциссы в открытый грунт осенью в Подмосковье, в Сибири, на Урале, в Ленинградской области ФотоСорт Ice King

 2. Rosy Cloud – махровий двоколірний нарцис. Махрова корона має рожевий відтінок насиченість залежить від погоди і місця посадки), прості білосніжні пелюстки. Висота рослини 45 див. Сорт придатний для зрізу.
 3. Mount Hood – трубчастий сорт, який розпускається в кінці квітня на 2 тижні. Відтінок квітки вершковий, висота рослини 45 см. Придатний для зрізу.
 4. Pink Champagne – махровий сорт. Висота квітконосу 35 см, цвіте на початку травня. У квітці хаотично поєднуються пелюстки двох відтінків: білого і рожевого. Квітки великі, до 12 см в поперечнику.

  Когда сажать нарциссы в открытый грунт осенью в Подмосковье, в Сибири, на Урале, в Ленинградской области ФотоСорт Pink Champagne

 5. Spellbinder – трубчастий сорт лимонного відтінку. Колір, насичений після розпускання, поступово світлішає, перетворюючись у блідо-жовтий через кілька днів. Квітки 9-10 см в діаметрі, висота 40 см
 6. Thalia – трубчастий дрібноквітковий сорт білого відтінку. Розпускається в кінці березня. Висота 30 см Підходить для вигонки і вирощування в контейнерах.
 7. Changing Colors – махрово-корончатий нарцис. Висока махрова корона має жовтий колір, який поступово перетворюється в персиковий. Прості пелюстки білі. Висота рослини 45 див. Сорт придатний для зрізу.

  Когда сажать нарциссы в открытый грунт осенью в Подмосковье, в Сибири, на Урале, в Ленинградской области ФотоСорт Changing Colors

 8. Chromacolor – корончатий сорт. Висока корона має насичений персиковий відтінок, вона обрамлена білосніжними пелюстками. Висота стебла 40 див. Розпускається в травні.
 9. Flyer – махровий сорт великоквітковий, придатний на зрізання. Жовті квітки, в поперечнику 12 см, видають цитрусовий аромат. Цвіте у квітні – травні.
 10. Taurus – крупнокорончатый нарцис. Висота рослина 45-50 см, квітка досягає 12 см в поперечнику. Корона нарциса висока, її колір змінюється від яскраво-жовтого у підстави до помаранчевого по краях. Прості пелюстки білі.

Нарциси на клумбі з іншими квітами: фото, ідеї

Нарциси, тюльпани, крокуси, рябчик імператорський, проліски — це цибулинні рослини, які розпускаються ранньою весною і радують око садівників після довгої зими. Особливо красиво виглядають ці квіти разом на одній клумбі.

Але багато хто задається питанням як розмістити в своєму квітнику нарциси з іншими квітами, щоб вони не заважали один одному і красиво вписуються в ландшафтний дизайн. Зазвичай нарциси розміщують на клумбах у вигляді смужок, бордюрів, хвилястої стрічки або окремими купками.

Нижче в статті представлені ідеї досвідчених квіткарів з розміщення нарцисів на клумбі. Можливо ви надихнути і створите на ділянці свої оригінальні квіткові композиції.

Когда сажать нарциссы в открытый грунт осенью в Подмосковье, в Сибири, на Урале, в Ленинградской области Фото

Когда сажать нарциссы в открытый грунт осенью в Подмосковье, в Сибири, на Урале, в Ленинградской области Фото

Когда сажать нарциссы в открытый грунт осенью в Подмосковье, в Сибири, на Урале, в Ленинградской области Фото

Когда сажать нарциссы в открытый грунт осенью в Подмосковье, в Сибири, на Урале, в Ленинградской области Фото

Когда сажать нарциссы в открытый грунт осенью в Подмосковье, в Сибири, на Урале, в Ленинградской области Фото

Когда сажать нарциссы в открытый грунт осенью в Подмосковье, в Сибири, на Урале, в Ленинградской области Фото

Когда сажать нарциссы в открытый грунт осенью в Подмосковье, в Сибири, на Урале, в Ленинградской области Фото

Когда сажать нарциссы в открытый грунт осенью в Подмосковье, в Сибири, на Урале, в Ленинградской области Фото

Корисне відео

Коли садити і як садити нарциси Посадка нарцисів восени — відео

Нарциси вирощування Це обов’язково потрібно знати

Правильно вибрані терміни посадки цибулин – один з найважливіших моментів в агротехніці нарциса. Від цього залежить благополучна зимівля і подальше цвітіння рослина.

Читайте також:

 • Коли восени садити тюльпани
 • Коли викопувати жоржини на зиму і як зберігати
 • Коли викопувати гладіолуси восени і як зберігати
 • Коли викопувати нарциси після цвітіння і коли садити
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
DvaGusya
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: