Коли викопувати гладіолуси на зиму і як зберігати до посадки навесні Фото Відео

Гладіолуси — це одні з небагатьох багаторічних цибулинних квітів, які необхідно викопувати і прибирати на зберігання восени. Що залишилися в ґрунті цибулини рослини неминуче загинуть взимку від морозу. Щоб допомогти квітникарю вчасно викопати визрілі цибулини гладіолуса і його дитинку, правильно зберегти посадковий матеріал до весни, написана ця стаття.

Оптимальні строки збирання гладіолусів восени

Когда выкапывать гладиолусы на зиму и как хранить до посадки весной Фото ВидеоЦибулини гладіолусів викопують у кінці літа і восени, коли рослина відновить свої сили після цвітіння у відкритому грунті. Точні терміни залежать від клімату місцевості, де вирощують гладіолуси і від сорту рослини.

В регіонах

Клімат півдня (Ставропіллі, Кубань, Волгоградська область, Крим) нашої країни м’який, що дозволяє займатися садовими роботами аж до листопада. Цибулини шпажника викопують з третьої декади вересня по 15 жовтня.

На замітку. Деякі садівники півдня зовсім не викопують гладіолус, вважаючи за краще вкривати квітник лутрасілом або мульчувати деревною стружкою. Під укриттям рослина успішно переносить м’яку південну зиму, хоча і може випрівати в окремі вологі роки. Дорогі та цінні сорти гладіолусів краще не піддавати ризику псування, залишаючи зимувати в ґрунті.

У середній смузі і в Підмосков’ї, викопування шпажника восени – обов’язкова умова для збереження посадкового матеріалу. Цибулини витягують з ґрунту у вересні, поки середньодобова температура тримається в межах +10 градусів. Бажано для викопування вибрати період без дощів.

Когда выкапывать гладиолусы на зиму и как хранить до посадки весной Фото ВидеоУ Ленінградській області і суміжних областях багаторічник викопують у першій декаді вересня. Квітникарю необхідно встигнути отримати клубнелуковицы з землі до початку осінніх холодних дощів, які в цьому регіоні не рідкість.

На Уралі і в Сибіру прихід заморозків можливий вже на початку вересня. Тут вирощують гладіолуси сортів раннього строку цвітіння і викопують цибулини вже в кінці серпня – початку вересня.

Залежно від сорту

Когда выкапывать гладиолусы на зиму и как хранить до посадки весной Фото ВидеоПісля цвітіння клубнелуковицы шпажника готові до прибирання приблизно через місяць — півтора. Відповідно, ранні сорти слід прибирати раніше, ніж пізно квітучі гладіолуси:

 • квіти, розпустивши бутони в кінці червня, прибирають в кінці серпня;
 • гладіолуси, квітучі в серпні, викопують у кінці вересня.

Сорти, які розпускаються на початку осені, не будуть готові до прибирання в рекомендовані строки у більшості регіонів нашої країни (крім півдня). Однак квітникарі середньої смуги йдуть на хитрість: квітучі пізно гладіолуси витягують з ґрунту в кінці вересня, але викопують їх з великою грудкою землі. Ком занурюють у великий таз або відро і залишають в теплиці або на веранді доспевать при сприятливій плюсовій температурі (не нижче +18 градусів) і на світлі.

Субстрат з гладиолусом регулярно зволожують. Коли з моменту цвітіння мине 40 днів, цибулини дістають з грунту і обробляють звичайним способом.

Перед збиранням рослини звертають увагу на листя гладіолуса – пожовкла бадилля говорить про дозріванні клубнелуковиц і готовності їх до прибирання.

Рада. Щоб рослина, після цвітіння всі сили спрямував на дозрівання бульбоцибулини, всі відцвілі бутони необхідно видаляти з квітконосу. Допоможе швидкому дозріванню бульбоцибулини і підживлення гладіолуса калієм (сульфат калію, деревна зола).

Коли викопувати гладіолуси за місячним календарем

Когда выкапывать гладиолусы на зиму и как хранить до посадки весной Фото ВидеоВважається, що посадковий матеріал, узятий із ґрунту в сприятливі для прибирання дні, добре зберігається і дає на майбутній рік хороші міцні квітконоси.

У 2019 році сприятливими датами, згідно рекомендації астрологів, для прибирання цибулин гладіолуса, є:

 • з 17 по 25, 27, 31 серпня;
 • 2, 4, з 6 по 13, з 17 по 26 вересня;
 • 3, 4, 5, 6, 8-13 жовтня.

Не рекомендується проводити ніяких робіт у дні Повнолуння і Новолуння. У ці дні рослини особливо чутливі до втручання ззовні. У 2019 році ці дати випадають на 15 і 30 серпня, 14 і 28 вересня, 14 і 28 жовтня.

Як правильно викопувати гладіолуси в осінній час

Когда выкапывать гладиолусы на зиму и как хранить до посадки весной Фото ВидеоПрацювати з гладіолусами слід у суху і теплу погоду. Якщо йдуть затяжні дощі, необхідно подбати про місце під дахом, де можна зайнятися сортуванням і просушуванням садивного матеріалу.

Для роботи потрібно приготувати:

 • вила;
 • гострий секатор;
 • шматок товстої плівки;
 • ємність з водою;
 • дерев’яні ґратчасті піддони або картонні коробки, маркер;
 • будь-антисептичний засіб (марганцівка, йод, зеленка, Фітоспорин, Максим).

Акуратно підкопавши кущ гладіолуса вилами з різних сторін, його витягують з ґрунту і опускають на розстелену плівку. Підкладка необхідна для того, щоб дрібна дітки не загубилася в землі, і не стався позаплановий самосів.

Якщо грунт сухий, її видаляють з коренів, просто енергійно струшуючи кущ. Якщо грунт сирої і налипнув на цибулини, коріння обполіскують у відрі з водою або змивають грунт струменем зі шланга. Потім секатором обрізають стебла, залишивши кінчик в 2-2,5 см. Коріння отстригают практично врівень з денцем цибулини.

Стару клубнелуковицу, з якої виріс гладіолус, не завжди можна відокремити, не пошкодивши дінці цибулинки. Не варто насильно її віддирати, коли бульба просохне, відірвати її стане набагато простіше. Дбайливо відокремлюють дитинку від материнської бульбоцибулини.

Відокремлені від загального стебла клубнелуковицы сортують на дитинку (діаметром менше 3 см) і стандартний садивний матеріал (від 3 до 7 см в поперечнику). Дитинко навесні відправиться на дорощування на окрему грядку, а решта цибулинки висадять у квітник.

Підготовка до зберігання гладіолусів

Когда выкапывать гладиолусы на зиму и как хранить до посадки весной Фото ВидеоПеред закладанням на зберігання бульбоцибулини гладіолусів необхідно очистити від збудників хвороб, які можуть зберегтися на бульбах. Для цього посадковий матеріал поміщають у розчин марганцівки, Фітоспорину або препарату Максим на 20-30 хвилин. Фунгіцид знищить спори грибків, які могли потрапити на цибулину з грунту.

Після обробки посадковий матеріал оглядають, особливо звертаючи увагу на дінці бульбоцибулини. Якщо на бульбі помітні ознаки гнильного поразки, цибулину викидають. Якщо поразка незначно, обрізають його чистим гострим ножем, зріз замазують зеленкою або йодом. Можна ранку засипати деревним вугіллям. Такий «залікований посадковий матеріал» зберігають в окремій тарі, без контакту зі здоровими цибулинами.

Перед зберіганням гладіолуси просушують, розклавши в добре провітрюваному приміщенні на кілька днів. Краще для сушіння гладіолуса використовувати гратчасті піддони або розкласти цибулинки в один шар на газеті або тканини. 2-3 рази в день клубнелуковицы перевертають і змінюють підкладку на суху. Для прискорення процесу сушіння можна використовувати побутові вентилятори. Тепловентилятори теж можна використовувати, але ставлячи регулятор на самий слабкий нагрів.

Як зберігати цибулини гладіолусів в домашніх умовах

Когда выкапывать гладиолусы на зиму и как хранить до посадки весной Фото ВидеоПісля обробки та попередньої просушки, гладіолуси витримують 35-45 днів у приміщенні при температурі +20 +22 градусів. За цей час відбувається остаточний процес досушування, бульбоцибулини «одягається» в щільну захисну лушпиння.

По закінченні терміну просушування гладіолуси знову перебирають, виявляючи бульби з ознаками зараження. Їх видаляють з коробок і знищують. Здоровий посадковий матеріал прибирають на зберігання до весни.

Гладіолуси зберігають при невисокій плюсовій температурі і вологості 60%. В домашніх умовах багаторічник можна зберегти до нового сезону кількома способами.

У холодильнику

В холодильній камері, у відсіку для зберігання овочів підтримується комфортна для зберігання гладіолуса температура +5 градусів, необхідна вологість 50-60% і темрява. Бульбоцибулини насипають у тканинні мішечки (обов’язково забезпечивши їх етикетками) і укладають в холодильник.

Рада. Багато квітникарі кладуть у мішечки до бульб очищені від лушпиння часточки часнику. Вважається, що цей овоч захищає бульби від псування в процесі зберігання.

Недоліком зберігання гладіолусів в холодильнику є його невеликий обсяг. В овочевому відсіку побутового агрегату можна зберегти лише кілька десятків бульб. Велику колекцію садивного матеріалу багаторічних квітів влаштовують на зимівлю в іншому місці.

У ящиках

Когда выкапывать гладиолусы на зиму и как хранить до посадки весной Фото ВидеоНасипані в решітчасті ящики дерев’яні або пластикові), шаром 8-10 см, бульбоцибулини добре зберігаються в будь-якому прохолодному місці: в холодній коморі, коридорі, підвалі або підполі. Головне, щоб температура у сховищі не опускалася нижче +5 і не піднімалася вище +10 градусів і вологість повітря не перевищувала 60%.

На балконі

Засклений балкон або лоджія – гарне місце зберігання клубнелуковиц багаторічників. Щоб зберегти посадковий матеріал у сильні морози, ящики укутують газетами, ковдрами та фольгою. Для контролю за температурою всередині сховища, в ящики кладуть побутовий термометр.

На замітку. Для зберігання гладіолусів чудово підійде побутової «балконний льох». Спеціальний утеплений ящик для зберігання овочів можна купити в магазині або зробити самостійно з фанери і пінопласту.

Інші варіанти зберігання

Бульбоцибулини гладіолуса можна зберігати і в житловій кімнаті, вибравши для них самий холодний кут. Для кращого збереження клубнелуковицы захищають шаром парафіну. Для цього свічковий парафін (продається в аптеці і садовому магазині) розплавляють на водяній бані. У рідку масу обережно занурюють по черзі всі бульби гладіолуса. Маса повністю покриває поверхню бульбоцибулини і, застигаючи, утворює надійний захисний покрив.

Оброблені парафіном цибулини можна зберігати у приміщенні при більш високій температурі, ніж рекомендовано (при +18 +20). Парафін не дозволить посадкового матеріалу висохнути.

Захист цибулин від гниття і від шкідників під час зберігання

Когда выкапывать гладиолусы на зиму и как хранить до посадки весной Фото ВидеоУ процесі зимового зберігання слід 1 раз на 1,5-2 місяці проводити ревізію і оглядати клубнелуковицы многолетника. Не обов’язково перетрушувати весь вміст ящиків, достатньо розкрити їх і оглянути посадковий матеріал. Ознаки гнилі або розвиток хвороби видно відразу – це мокрі плями на лушпинні цибулі, цвіль. Про наявність поширеного шкідника гладіолуса – трипса, говорить поява чорних крапок на поверхні бульби.

Уражені цибулини негайно витягують їх сховища. При великому вогнищі ураження гниллю, клубнелуковицу викидають. Якщо гниль захопила не більш однієї п’ятої поверхні бульби, його зачищають і зріз обробляють зеленкою або йодом. Пролеченную цибулину прибирають на зберігання в окрему коробку, обернувши газетою.

Проти трипса гладіолуси занурюють у водний розчин інсектициду (Актара, Актеллик) на 5-7 хвилин. На 1 л води потрібно взяти порошку на кінчику ножа (близько 2 м). Після вимочування, бульбоцибулини просушують при +25 градусах до повного висихання і повертають у сховище.

Проти трипса гладіолуси можна обробити і «сухим» способом. Для нього буде потрібно суха скляна банка з щільно прилягає кришкою і шматочок вати або поролону, змочену в спирті або горілці. У банку кладуть вимочений в спирті тампон і туди ж висипають бульбоцибулини. Ємність закупорюють і залишають у спокої на 6-8 год. Цього часу достатньо, щоб шкідник покинув притулок в цибулині і загинув.

Гладіолуси: коли викопувати і як зберігати в домашніх умовах відео

Правильно обраний час для викопування і відповідні умови зберігання гладіолусів дозволяють отримати на наступний рік здорові і потужні рослини з рясним цвітінням.

Читайте також:

 • Гладіолуси: посадка і догляд у відкритому грунті навесні
 • Коли восени садити тюльпани
 • Коли обрізати півонії після цвітіння
 • Сальвія: фото квітів, коли садити і доглядати
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
DvaGusya