Коли викопувати жоржини на зиму і як зберігати до посадки навесні Фото Відео

Багаторічні жоржини в нашому кліматі не можна залишати на зиму у відкритому грунті, теплолюбні рослини неминуче вимерзнуть. Особливо важливо для квітникарів зберегти рідкісний або улюблений сорт. Треба постаратися отримати бульби з землі до приходу нічних заморозків і забезпечити їм оптимальні умови зберігання до весни.

Коли викопувати жоржини восени: оптимальні строки

Когда выкапывать георгины на зиму и как хранить до посадки весной Фото ВидеоЗ одного боку, жоржини хочеться потримати в грунті як можна довше, адже викопані бульби неминуче втрачають вологу, можуть псуватися. Але з іншого боку, мінусові температури здатні привести до загибелі бульби і втрати сорту.

Фахівці рекомендують підгорнути рослини землею в той період, коли нічні температури наближаються до нульової позначки, а вдень ще досить тепло. Цей прийом дозволить захистити клубнекорни від промерзання.

Витягнути бульби з землі потрібно буде, коли вдарять перші легкі морози і листя почне чорніти. Таким чином, жоржини пройдуть загартування і легко перезимують у неприродних для себе умовах. Якщо на листках видно сліди обмороження, зволікати з викопуємо бульб не можна. Вегетативна частина може почати гнити, і гнильний процес перейде на кореневу систему.

У кожному регіоні викопувати жоржини треба в свої терміни:

 • У середній смузі Росії ці роботи проводять у другій половині жовтня.
 • У Сибіру і на Уралі жоржини викопують на 2 тижні раніше, ніж у Підмосков’ї, тобто в кінці вересня або початку жовтня, звертаючи увагу на поточні погодні умови.
 • На Півдні Росії можна приступити до збирання жоржин у самому кінці жовтня, тут знову ж таки необхідно орієнтуватися на погоду за вікном і стан самих рослин.

Сприятливі дні прибирання жоржин у 2019 році за Місячним календарем

Когда выкапывать георгины на зиму и как хранить до посадки весной Фото ВидеоЯкщо викопувати жоржини в сприятливі з точки зору астрології дні, то бульбини будуть зберігатися тривалий час без ознак псування.

За Місячним календарем на 2019 рік відповідними датами для отримання бульб жоржин будуть такі числа:

 • у вересні– 8, 9, 16-21, 25, 26;
 • у жовтні – 3-6, 15-19, 22-25.

Перш ніж витягти бульби з землі, необхідно скоригувати догляд за квітами.

Підготовчі роботи

Когда выкапывать георгины на зиму и как хранить до посадки весной Фото ВидеоБлижче до настання прохолодної погоди (приблизно в кінці літа) кущі жоржин потрібно підгорнути землею на висоту близько 20 м – такий прийом захистить ростові бруньки, що знаходяться поблизу кореневої шийки, від несподіваних заморозків. У цей період рослини зазвичай продовжують пишно цвісти, радуючи нас яскравими фарбами.

Заздалегідь оцініть зовнішній вигляд жоржин, щоб провести вибракування. Слабкі рослини можна відправити в компостну купу. Якщо ж на листках є ознаки захворювань, кущі необхідно спалити разом з кореневищами, щоб інфекція не поширювалася на інші посадки.

Полив припиняють приблизно за тиждень до того, як жоржини будуть вилучені із землі. Зазвичай бульби заздалегідь запасають необхідну кількість вологи для того, щоб пережити зиму. Якщо мороз ударив передчасно, надземну частину жоржин можна зрізати, залишивши пеньок заввишки 15 см Після цього бульбини можуть перебувати в землі ще приблизно 2-2,5 тижні і встигнуть остаточно дозріти.

Як правильно викопувати жоржини в осінній час

Когда выкапывать георгины на зиму и как хранить до посадки весной Фото ВидеоДля прибирання жоржин вибирайте сухий погожий день. З інвентарю вам знадобиться лопата, вила, секатор, ніж, засіб для дезінфекції (товчене деревне вугілля, розчин марганцівки). Процес виконується поетапно:

 1. Щоб було зручніше працювати, стебла квітки обрізають на висоті 30 см і відкладають у бік.
 2. Кущ обкапывают по колу лопатою, відступивши від зони коренів 30-35 див.
 3. Потім бульби піддягають вилами і витягають на поверхню. Намагайтеся діяти обережно, щоб не пошкодити підземну частину жоржин.
 4. Після вилучення бульб з ґрунту, їх очищають від землі руками або струменем води під напором і розкладають для просушування.

Старі бульби, що відрізняються темним забарвленням і горбистою поверхнею, не варто зберігати, у новому сезоні вони можуть не прорости. Тоненькі корінці з бульб обривають, а довгі – вкорочують.

Як ділити бульби

Когда выкапывать георгины на зиму и как хранить до посадки весной Фото ВидеоРозрослися за літо бульби жоржин стають занадто великого розміру, тому їх краще розділити на кілька частин. В цьому випадку можна буде організувати більш компактне зберігання. Єдине ускладнення при осінньому поділі жоржин пов’язано з тим, що на них погано видно сформувалися нирки. Гнізда бульб розрізають таким чином, щоб на кожній окремій частині був присутній фрагмент кореневої шийки, тоді кожна з деленок напевно проросте навесні.

Великі зрізи дезінфікують, присипаючи порошком вугілля. Під час ділення уважно оглядають бульбини і при виявленні вирізають підозрілі місця. Різні темні, іржаві плями і вм’ятини можуть бути симптомами грибкових захворювань. При значному загниванні бульби його викидають. Всі деленко потрібно замочити на 15-20 хвилин в розчині марганцівки або «Фітоспорину» і дати просохнути.

Розкласти жоржини для просушування рекомендується в сухому прохолодному приміщенні стеблом вниз, щоб вони не пересихали. Спекотна кімната з центральним опаленням для цих цілей не підходить, можна використовувати засклену лоджію, веранду, теплицю. Через 3-5 днів бульби по кілька штук укладають у відповідну тару для подальшого зберігання. Якщо вирощувалися різні сорти жоржин, то до корнеклубням потрібно прикріпити бирки з назвами.

Як зберегти жоржини взимку до весняної посадки

Когда выкапывать георгины на зиму и как хранить до посадки весной Фото ВидеоДля зберігання бульб потрібні відповідні умови. Спосіб зберігання кожен квітникар вибирає виходячи зі своїх уподобань і можливостей. Чудово, якщо в розпорядженні є льох або підвал, але зберегти жоржини можна і в міській квартирі.

Умови для зберігання

Для гарної схоронності і швидкого проростання навесні бульб жоржин необхідно створити оптимальні умови зберігання. Їм відповідають такі параметри:

 • температура повітря +5° C;
 • вологість від 60 до 75%;
 • хороша вентиляція;
 • правильна підкладка;
 • затемнення.

Таким умовам найкраще відповідає погріб і підвал. У них досить прохолодно і волого, для того щоб бульби збереглися, не проростаючи і не пересыхая. В якості підкладки для жоржин може використовуватися сухий пісок, дерев’яна стружка, тирса. Менше підходить для цих цілей підпілля з-за того що вологість там, як правило, істотно нижче, повітря більш теплий і погано циркулює.

Способи зберігання

Когда выкапывать георгины на зиму и как хранить до посадки весной Фото ВидеоСпособів зберігання жоржин досить багато і кожен з них володіє своїми перевагами і вимагає різних затрат праці:

 1. Дуже зручно зберігати бульбини в ящиках з великим річковим піском. Цим способом зберігало жоржини взимку не одне покоління садівників. Важливо, щоб пісок обов’язково був сухим. У вологому середовищі існує ризик загнивання бульб. Насипати пісок можна в пластикові або дерев’яні ящики і відра. Бульби укладають шарами, пересипаючи кожен з них піском. Зверху тару закривають мішковиною.
 2. Не менш популярний спосіб пропонує зберігати бульби в тирсі або стружці. Іноді садівники допускають помилку, поміщаючи бульби з тирсою в поліетиленовий пакет. Всередині утворюється конденсат, і жоржини починають гнити. Використовуйте для зберігання ту саму тару, що і у випадку з піском.
 3. Ще один матеріал, придатний для збереження жоржин – вермикуліт. Його перевагою є те, що гранули вбирають в себе зайву вологу, а це знижує ризик псування і захворювань. Однак садівниками помічено, що якщо температура підвищиться навіть незначно, бульби можуть почати проростати. Якщо ви збираєтеся використовувати вермикуліт, вибирайте матеріал більш великої фракції. Зверху тару можна накрити поліетиленовою плівкою.Когда выкапывать георгины на зиму и как хранить до посадки весной Фото Видео
 4. За тим же принципом використовують в якості матеріалу для зберігання торф. Його насипають на дно ящика, потім укладають бульби жоржин, шарами, пересипаючи їх торфом. Ємність повинна знаходитися в прохолодному і темному місці. В теплі жоржини почнуть проростати.
 5. Використання парафіну дозволяє краще зберегти гнізда бульб, але спосіб є досить трудомістким. Підходить цей метод для ранніх сортів, так як обробка парафіном затримує пробудження нирок. Шматок парафіну або звичайну свічку натирають на тертці і підігрівають на водяній бані. Коли парафін розплавиться, у нього занурюють бульби, після чого чекають, поки речовина затвердіє. Така обробка перешкоджає випаровуванню вологи і попадання всередину хвороботворних мікроорганізмів. Бульби не висихають і не проростають передчасно. Зберігати їх потрібно в прохолодному місці у картонній коробці, ящику чи відрі.
 6. Надійним способом зберігання бульб вважається метод, коли їх умочують в глиняну бовтанку. Глину розводять до консистенції густої сметани, додають до складу трохи фунгіциду, після чого вмочують у бовтанку бульби. Потім жоржини піддають сушінню протягом 3-4 днів, після чого зберігають, складаючи в коробки або ящики в сухому прохолодному приміщенні. Перед посадкою від глиняної скоринки позбавляються легким постукуванням. Особливість методу в тому, що бульби вимагають ретельної попередньої просушки для запобігання загнивання.Когда выкапывать георгины на зиму и как хранить до посадки весной Фото Видео
 7. Останнім часом поширення отримав новий спосіб зимового зберігання жоржин. Ретельно промиті і просушені бульби загортають в харчову плівку, потім складають у коробки і розміщують у сховище. Такий спосіб зберігання вимагає суворого дотримання оптимальних показників температури і вологості, інакше жоржини згниють або сопреют.

Як зберігати жоржини взимку в домашніх умовах в квартирі

В квартирі для зберігання бульб жоржин підходить два місця – засклена лоджія і холодильник. На лоджії вибирають затемнений затишний куточок і мають там ящик з бульбами, підклавши під дно дерев’яні бруски або шматок пінопласту.

Не можна допускати, щоб бульбини під час зберігання піддавалися впливу мінусових температур. У сильні морози ящик зверху загортають старою ковдрою, теплим одягом або переносять на якийсь час у будинок.

В холодильнику під зберігання бульби жоржин можна виділити місце у відсіку для овочів. Попередньо бульби поміщають в пакет з тирсою. В стінках пакету роблять невеликі отвори для вентиляції. Періодично потрібно проводити ревізію з метою перевірки стану бульб і прибирати конденсат, якщо він з’явився.

Зберігання бульб в льосі або підвалі

Когда выкапывать георгины на зиму и как хранить до посадки весной Фото ВидеоУ приміщенні попередньо потрібно провести збирання, обробку стін та підлоги протигрибковими препаратами, провітрювання. Добре, якщо підвал або льох буде обладнаний стелажами. Необхідно також подбати про те, щоб всередину сховища не могли проникнути гризуни, здатні неабияк зіпсувати бульби.

Якщо навісних полиць не є і передбачається ставити ящики з жоржинами на підлогу, слід зробити, хоча б, настил із дощок. При наявності полиць можна розташовувати бульби гніздами і розділити їх перед посадкою в грунт. Раз на місяць жоржини оглядають. Загнили бульби зі сховища видаляють, уражені хворобами – зачищають і дезінфікують.

Корисне відео

Коли викопувати жоржини — відео

Як зберігати жоржини Зберігання бульб у тирсі – відео

Якщо всі правила з підготовки та зберігання бульб жоржин будуть дотримані, то втрати садивного матеріалу виявляться мінімальними. Якщо ви хочете зберегти ці нарядні квіти як багаторічної рослини, викопувати бульбини потрібно обов’язково. В якості альтернативи можна вибирати для посадки однорічні жоржини, не потребують такої пильної уваги.

Читайте також:

 • Гладіолуси: посадка і догляд у відкритому грунті навесні
 • Чим обробити троянди від попелиці народними засобами
 • Сальвія: фото квітів, коли садити і доглядати
 • Коли восени садити тюльпани
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
DvaGusya
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: