Коли викопувати картоплю На зберігання Після цвітіння За місячним календарем Відео

Картопля недарма називають «другим хлібом». Без цього овоча важко уявити собі раціон будь-якої російської сім’ї. Не дивно, що кожен дачник намагається виділити на своїй ділянці місце під картоплю. Без коренеплоду неможливо уявити приготування супів, він часто служить ситним гарніром, використовується в салатах і запіканки. Щоб картопля зберігався без втрат до наступної весни, врожай необхідно вчасно прибрати та забезпечити для його збереження відповідні умови.

Як зрозуміти, що картопля дозрів і готовий до прибирання

Когда выкапывать картофель На хранение После цветения По лунному календарю ВидеоПовний цикл вегетації картоплі триває в середньому близько 3-х місяців, але на практиці терміни можуть зсуватися. На здатність бульб до дозрівання впливають:

 • погодні умови;
 • час посадки;
 • ступінь родючості грунту.

Однак не варто намагатися штучно підганяти процес дозрівання картоплі, наприклад, внесенням добрив. Скоротити період вегетації можна, але це негативно позначиться на якості бульб і їх здатності до зберігання. Значний надлишок добрив і зовсім призведе до активного росту надземної частини в збиток формування бульб.

Зорієнтуватися в тому, наскільки картопля готовий до збирання, вам допоможуть деякі зовнішні ознаки і знання характеристик висадженого сорту.

Визначення за зовнішніми ознаками

В першу чергу необхідно звернути увагу на зовнішній вигляд бадилля. Якщо вона починає в’янути, жовтіти і сохнути, скоріше за все, цикл вегетації культури завершується. Однак не можна плутати природний процес в’янення бадилля з її жалюгідним станом в результаті сталася посухи або ураження грибковими захворюваннями.

Для достовірності необхідно провести пробну кнопку. З землі викопують для початку один кущ. Стан бульб на ньому дасть уявлення про ступінь зрілості врожаю в цілому. Плоди повинні бути досить великого розміру, легко відділятися від стеблових пагонів і мати міцну шкірку.

По приналежності сорту

Враховують також і терміни дозрівання сорту. В залежності від приналежності до того чи іншого сорту, строки дозрівання картоплі істотно розрізняються.

В цілому сортові різновиди можна розділити на 3 групи:

 • ранньостиглі – з терміном дозрівання від 2 місяців;
 • середньостиглі – вегетаційний період яких триває 3 місяці;
 • пізньостиглі – до збирання врожаю бульби будуть готові через 4 і більше місяці.

Інформацію про те, який ви купуєте сорт, можна отримати при купівлі картоплі. В північних регіонах, як правило, вирощують ранньостиглий і середньостиглий сорт, дозріває на два тижні пізніше. Пізні сорти підходять для посадки в середній смузі і на півдні Росії. Клімат цих місць дозволяє вирощувати будь-які різновиди картоплі.

Коли копати картоплю в регіонах: терміни

Когда выкапывать картофель На хранение После цветения По лунному календарю ВидеоУ кожному регіоні прийняті свої строки збирання картоплі і керуються дачники, звичайно ж, погодними умовами.

У Підмосков’ї

У Підмосков’ї зазвичай садять картоплю з термінами дозрівання 90-100 днів, 100-110 днів та пізні сорти з повним циклом вегетації близько 120 днів. Традиційно картоплю тут прийнято висаджувати на початку травня, коли у росіян випадає кілька вихідних у зв’язку зі святами. Від дати посадки і слід відштовхуватися. Неважко підрахувати, що завершити збирання пізньої картоплі потрібно буде в першій або другій декаді вересня.

На Уралі, в Сибіру

Такі регіони, як Сибір і Урал, відрізняються коротким влітку, підступною і пізньої весни, раннім настанням холодів восени. Серпень тут часто буває дощовим. Садити в Сибіру і північних районах Уралу картопля раніше початку червня не варто, ніжні паростки можуть бути вбиті поворотними заморозками. Так як в Сибіру мороз може прийти вже в другій декаді вересня, провести прибирання картоплі краще раніше. Не слід викопувати врожай пізніше першого вересневого тижня.

У середній смузі Росії

Середня смуга Росії знаходиться в зоні помірно-континентального клімату з яскраво вираженою сезонністю. Посадка картоплі тут повсюдно проводиться з 1 по 9 травня. Старожили рекомендують орієнтуватися на такого природного явища, як розпускання листя берези. Саме цей момент вважається сприятливим для посадки картоплі. Збирання врожаю проводять в залежності від характеристики посадженого сорту і погоди у поточному сезоні. Прибиральні роботи можна починати в кінці серпня. Щоб викопати всю картоплю, у дачників є час до середини вересня.

Коли копати картоплю в 2019 році за місячним календарем

Когда выкапывать картофель На хранение После цветения По лунному календарю ВидеоЗгідно з рекомендаціями Місячного календаря надземний і підземний урожай викопують у різні терміни. Бульби, які належить з’їсти найближчим часом, краще викопувати на зростаючому Місяці. По мірі збільшення місячного серпика на небозводі овочі накопичують все більше поживних речовин.

А ось якщо врожай призначений для зберігання, прибирати його краще на убуваючому Місяці. В цей час слабшає патогенна мікрофлора, і бульби стають менш схильними до захворювань під час перебування в сховищі.

У 2019 році сприятливими днями для збирання картоплі будуть наступні дати:

 • в серпні– 2, 3, 6, 7, 10, 11, 29;
 • у вересні – 5-8, 26, 30.

Астрологи не рекомендують займатися збиральними роботами в період з 18 по 20 серпня. У вересні не слід копати картоплю з 1 по 3 число. Велика ймовірність того, що викопавши урожай в ці дні, ви отримаєте водянисті бульби, які будуть погано зберігатися.

Правила збирання картоплі

Когда выкапывать картофель На хранение После цветения По лунному календарю ВидеоПрибирання картоплі – завершальний момент у процесі вирощування овочів. Це робота вважається непростий і досить трудомісткою. На приватних подвір’ях рідко використовують у цих цілях прибиральну техніку. Як правило, бульби викопують вручну, використовуючи вила, чи лопату.

Діяти вилами потрібно, маючи певну вправність, щоб не пошкодити бульби. Поддевом картоплю знизу, треба встромляти вила як можна глибше, інакше із-за отриманих проколів овочі швидко загинє. Використання лопати в цьому випадку більш безпечно. Якщо на бульбі залишиться зріз, на цьому місці швидко утворюється суха кірочка і на подальшому зберіганні овоча це ніяк не позначиться.

Крім вил або лопати дачникові знадобиться будь-яка відповідна тара – кошики, мішки, пластикові або дерев’яні ящики. Виробляючи збір, краще відразу сортувати бульби, відбираючи картоплю на насіння для посадки в наступному сезоні.

Дачники зі стажем радять дотримуватися при збиранні цього овоча наступних правил:

 1. Картопля не викопують відразу після того, як бадилля вбило заморознем або її скосили, інакше бульби можуть потріскатися.
 2. Приблизно за 20 днів до передбачуваної збирання врожаю грядки з картоплею необхідно полити.
 3. При осінній прибирання картопля не викопують рано вранці, коли повітря дуже холодне.
 4. Після того як бульби дістали з грунту і обтрусили від залишків землі, їх акуратно складають у тару. Кидати картоплю не можна. Овочі, складені в мішки для транспортування, укладають дуже акуратно, так щоб один мішок не торкався іншого.
 5. Ранню картоплю збирають в першу чергу, починаючи це робити після цвітіння та пожовтіння нижніх листків. Довгому зберіганню таку картоплю не підлягає, він зберігається не більше 15-20 днів.
 6. Перші бульби для свого столу можна викопувати вже в кінці червня — початку липня, попередньо провівши пробну кнопку. Вага картоплин не повинен бути менше 30 р.
 7. Молода картопля прийнято прибирати вручну, щоб не травмувати бульби з тонкою шкіркою. На південних територіях після збирання ранньої картоплі можна знову посадити цю ж культуру.
 8. Бульби не можна тримати в ґрунті довго, після того як бадилля всохло. Коренеплоди зменшаться у вазі і будуть гірше зберігатися. Після дозрівання залишати картопля в землі можна максимум на 15-20 днів.
 9. Для викопування картоплі краще вибрати теплий погожий день. Якщо під час збиральних робіт температура повітря менше 10° C градусів, бульби можуть бути вражені плямистістю.
 10. Якщо температура на градуснику опустилася нижче 4° C, вважайте, що втрачений урожай. У цьому випадку пошкоджується не тільки надземна частина, але і бульби, що знаходяться в землі. Подмороженная картопля не зможе довго зберігатися і викличе загнивання лежать по сусідству здорових картоплин.
 11. У тому випадку, коли бадилля заражена фітофторою, макроспориозом та іншими захворюваннями, її необхідно скосити і знищити. Після цього бульби можуть до 3-х тижнів перебувати в землі, нарощуючи міцну шкірку.
 12. Якщо картопля доводиться вибирати в період затяжних дощів, його необхідно ретельно просушити, розсипавши тонким шаром в сухому темному приміщенні з хорошою вентиляцією на 3 тижні.
 13. Якщо у вас немає часу на перебирання картоплі після просушування, робіть це одночасно із збиральними роботами, давши бульб трохи обсохнути.

Підготовка до зберігання коренеплодів

Когда выкапывать картофель На хранение После цветения По лунному календарю Видео

Підготовка картоплі до зберігання починається відразу після викопування. Якщо вдалося вибрати для прибирання сонячний день, овочі розсипають в один шар прямо на дільниці для обробки ультрафіолетом. Заодно ущільнюється шкірка бульб. У процесі світловий обробки картоплини кілька разів перевертають руками, щоб ультрафіолетові промені потрапили на коренеплоди з усіх боків.

Після цього з бульб струшують залишки землі і виробляють їх сортування. Картоплини з механічними пошкодженнями слід відкладати окремо і використовувати їх для приготування страв в першу чергу. Підгнилі та хворі бульби викидають. Закладати овочі з ознаками фітофторозу, раку, парші в компост не можна.

Потім овочі розкладають на кілька днів для остаточного просушування під навісом або в добре вентильованому приміщенні. За цей час повністю випарується зайва волога з поверхні шкірки. Тепер картоплю можна укладати в наявну тару і переносити в сховище.

Як зберегти врожай картоплі на зиму

Когда выкапывать картофель На хранение После цветения По лунному календарю ВидеоДля того щоб картопля долежав до весни і зберіг свої товарні якості, йому необхідні оптимальні умови зберігання. Зберігати коренеплоди можна різними способами. Кожен дачник вибирає той метод, що підходить особисто йому.

Умови для зберігання

Зазвичай картоплю зберігають у підвалі, погреби, підпілля або спеціальних овочевих ямах. Сховище може бути обладнана полками. Щоб виключити загрозу промерзання при необхідності утепляють підлогу та стіни. Місце зберігання обов’язково має бути чистим. Там заздалегідь проводять прибирання. Після цього приміщення слід провітрити, а підлога і стіни обробити фунгіцидними препаратами.

Для успішного зберігання картоплі необхідні наступні умови:

 • невисока плюсова температура (2-4° C);
 • вологість близько 80%;
 • хороша вентиляція;
 • затемнення.

Потрібно подбати про те, щоб у сховищі не могли проникнути гризуни. Періодично необхідно перебирати картоплю, викидаючи загнили і хворі бульби. Можливо, знадобиться в сильний мороз вжити заходів по утепленню врожаю. Це можна зробити, накривши овочі зверху мішковиною, соломою, листами картону.

Якщо спеціально обладнаного сховища у вас немає, можна зберігати картоплю на заскленому балконі, попередньо спорудивши дерев’яний короб з подвійними стінками, між якими прокладено утеплювач. Утеплювати потрібно буде і дно. У житловому приміщенні при кімнатній температурі картопля почне швидко втрачати вологу, тому велика кількість картоплі при таких умовах зберегти не вийде. Принесені з льоху кілька кілограм картоплі краще покласти в холодильник.

Способи зберігання

Когда выкапывать картофель На хранение После цветения По лунному календарю ВидеоУрожай коренеплодів можна зберігати різними способами. Самим зручним, мабуть, є зберігання в ящиках. Така тара може бути дерев’яною або пластиковою. Головне, щоб у бічних стінках були отвори або щілини, які полегшують циркуляцію повітря. Ящики розміщують у сховищі на деякій відстані від стін. Їх також не рекомендується ставити безпосередньо на підлогу. Картоплю зберігають на піддоні висотою 20-25 см. Ящики ставлять один на одного, залишаючи інтервал між рядами в 15 див.

Також можна зберігати картоплю в мішках або сітках, це теж досить зручно. Тканина, з якої зшиті мішки, обов’язково повинна бути натуральною. Сітки, як правило, виконані з капрону, розмір осередків особливого значення не має. Картоплю в мішках і сітках ставлять на стелажах вертикально або укладають на деякій відстані один від одного.

При нестачі місця для зберігання картоплю зазвичай зберігають насипом. Звичайно, такий спосіб дозволяє економити простір, але треба пам’ятати, що насип не повинна бути занадто високою. В іншому випадку в середині картопляної купи овочі почнуть загнивати через неможливість доступу повітря.

Незвичайний урожай картоплі: фото

Збираючи врожай картоплі на своїй ділянці, ми іноді зустрічаємо оригінальні коренеплоди, над якими природа потрудилася особливо ретельно. От і деякі дачники відобразили незвичайні екземпляри на фото, щоб поділитися посмішкою природи з іншими.

Когда выкапывать картофель На хранение После цветения По лунному календарю ВидеоКогда выкапывать картофель На хранение После цветения По лунному календарю ВидеоКогда выкапывать картофель На хранение После цветения По лунному календарю ВидеоКогда выкапывать картофель На хранение После цветения По лунному календарю ВидеоКогда выкапывать картофель На хранение После цветения По лунному календарю ВидеоКогда выкапывать картофель На хранение После цветения По лунному календарю Видео

Корисне відео

Коли прибирати картоплю? Ознаки готовності врожаю — відео

Як зберігати картоплю взимку?

Дотримуючись терміни і технологію збирання картоплі, а також умови його зберігання, можна буде максимально зберегти врожай протягом довгих місяців. Не забувайте періодично виділяти час на перебирання картоплі, один зіпсований бульба може заразити безліч картоплин розташованих по сусідству.

Читайте також:

 • Підготовка картоплі до посадки навесні
 • Як позбавитися від колорадського жука на картоплі
 • Коли збирати моркву з грядки на зберігання
 • Коли пересаджувати полуницю восени
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
DvaGusya
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: