Коли викопувати тюльпани після цвітіння у відкритому грунт, у регіонах Фото Відео

Тюльпани одними з перших починають цвісти навесні, виблискуючи найяскравішими фарбами. Квіти можна використовувати також для зрізання і прикраси інтер’єру в будинку. Щоб навесні цибулини прокинулися і «вистрілили» салютом різнокольорових бутонів, їх потрібно кожен раз викопувати після цвітіння для обробки і просушування, а потім знову садити. Ця процедура має свої тонкощі і не обов’язкова для всіх сортів. Але, про все по порядку.

Когда выкапывать тюльпаны после цветения в открытом грунт, в регионах Фото ВидеоЯкщо ви все ще сумніваєтеся, чи є необхідність викопувати після цвітіння цибулини тюльпанів, повідомляємо, що для більшості сортів ця процедура вважається обов’язковою. Завдяки селекційній роботі сучасні тюльпани здатні до швидкого відтворення. Щорічно стара цибулина відмирає, заміщаючи кількома молодими цибулинками.

Це призводить до того, що якщо тюльпани не викопувати, на тій же площі кількість цибулин багаторазово зростає. В тісноті рослинам не вистачає повноцінного харчування. Їм доводиться вести боротьбу за виживання, в результаті цвітіння припиняється. До того ж, щільна посадка загрожує розвитком хвороб, які швидко переходять від цибулини до цибулині і заражають всі сусідні тюльпани.

Цибулини голландських сортів (основна частка на ринку), які сидять в землі кілька років поспіль, втрачають свої сортові властивості, дрібнішають. Деякі види без літнього відпочинку перероджуються, їх пелюстки змінюють свій колір і втрачають махровість. Іноді ці тюльпани можуть зовсім не випустити квіткову стрілку, клумбу прикрашають тільки їх листя. У наступні роки рослини можуть зовсім зникнути.

Є сорти, які можна не викопувати

Когда выкапывать тюльпаны после цветения в открытом грунт, в регионах Фото ВидеоСорт Йоганн Штраус

Існують сорти, цибулини яких не вимагають щорічного вилучення з грунту. В основному це сортові варіації тюльпанів з групи Фостера, Кауфмана і Грейга. Ці види є ботанічними і розмножуються дуже повільно.

Когда выкапывать тюльпаны после цветения в открытом грунт, в регионах Фото Видеосорт Піноккіо

Ось найбільш популярні з цих сортів:

 • Йоганн Штраус;
 • Джузеппе Верді;
 • Хартс Делайт;
 • Алі Баба;
 • Принцеса Шармант;
 • Сільвія ван Леннеп;
 • Піноккіо;
 • Пассионале.

Когда выкапывать тюльпаны после цветения в открытом грунт, в регионах Фото ВидеоСорт Хартс Делайт

Але це не означає, що посадивши ботанічні тюльпани в своєму саду один раз, про них можна забути. Цибулини цих видів також підлягають викопування, просто це роблять не щорічно, а раз на 4-5 років.

Коли потрібно викопувати тюльпани після цвітіння

Когда выкапывать тюльпаны после цветения в открытом грунт, в регионах Фото ВидеоСадівники зі стажем дотримуються такого правила: цибулини слід брати з землі, коли надземна листова розетка пожовтіє на 1/3. Терміни різняться в залежності від регіону:

 • на півдні Росії цю процедуру можна проводити на початку червня;
 • у середній смузі цибулини викопують в останніх числах червня або на початку липня;
 • жителям холодних регіонів процедуру доведеться відкласти до кінця липня.

Це логічно пояснити. Чим південніше розташований дачна ділянка, тим швидше на ньому відцвітають тюльпани, починаючи новий життєвий цикл. Сорти рослини розрізняються також за термінами цвітіння. Раніше всіх витягують цибулини ранніх тюльпанів. Потім викопують середні та пізні сорти.

Чим небезпечне порушення строків викопування цибулин

Когда выкапывать тюльпаны после цветения в открытом грунт, в регионах Фото ВидеоДеякі поспішають з витягом цибулин з землі, так як бояться, що в подальшому буде важко знайти, де саме були висаджені тюльпани. Особливо часто так роблять ті дачники, у кого на цій клумбі посаджені інші квіти.

Однак, якщо викопати тюльпани відразу після цвітіння, поживні речовини не встигнуть перераспределиться з листя в підземну частину. В результаті цибулини виявляться не повністю сформованими, незрілими. Потрібно просто позначити те місце, де росли тюльпани, кілочком або залишити іншу мітку.

Буває, що дачники просто змушені рано викопати цибулини з-за прохолодної та дощової погоди, побоюючись їх загнивання в грунті. У цьому випадку тюльпани, не обрізаючи листя, поміщають у відра, контейнери, старий таз, засипають сухою землею і дають їм дозріти протягом 3-4 тижнів.

Якщо затриматися з викопуванням цибулин, чекаючи повного відмирання листя, гніздо розпадеться під землею і витягти цибулини без втрат буде важко. Особливо це стосується невеликих за розміром діток. Щоб їх знайти, землю доведеться просіяти.

Як правильно викопати тюльпани

Когда выкапывать тюльпаны после цветения в открытом грунт, в регионах Фото Видео

 • Викопувати тюльпани слід в ясний сонячний день. Якщо перед цим ішли дощі, варто почекати 2-3 доби, за цей час грунт просохне.
 • Отримувати цибулини з вологої землі не варто з тієї причини, що їх потім буде важко очистити від налиплого грунту.

З садового інвентарю вам знадобляться вила або лопата. Інструмент встромляють вертикально в землю на відстані 10-15 см від стебла рослини. Гніздо піддягають разом із земляною грудкою і обережно витягують на поверхню. Якщо до цибулин все ж прилипла земля, їх промивають у великій кількості води і підсушують.

Що робити з цибулинами тюльпанів після викопування

Когда выкапывать тюльпаны после цветения в открытом грунт, в регионах Фото ВидеоПерш ніж закласти цибулини на зберігання для подальшої посадки, їх треба правильно підготувати. Обробка посадкового матеріалу проходить у кілька етапів.

Сортування

Спочатку проводять сортування, відокремлюючи дрібні цибулини від великих екземплярів. Надалі такий матеріал зберігають і висаджують окремо, на різну глибину. Одночасно відбраковуються хворі цибулинки і ті, що були випадково пошкоджені під час викопування.

Знезараження

Когда выкапывать тюльпаны после цветения в открытом грунт, в регионах Фото ВидеоПеред закладанням на зберігання цибулини необхідно знезаразити, убивши патогенну мікрофлору. Зробити це можна різними способами:

 • замочування у блідо-рожевому розчині марганцівки;
 • знезараження за допомогою препарату «Фундазол», переважної розвиток грибних спор (1 г на 1 л води);
 • протруювання фунгіцидом «Максим» (4 мл на 2 л води);
 • використання хлороокису міді (4 г на 1 л води).

Тримати цибулини в будь-якому з перерахованих розчинів слід протягом 30 хвилин. Після цього посадковий матеріал піддають просушування.

Сушка

Сушити цибулини зручно в картонних коробках, де їх розкладають в один шар. Щоб не переплутати сорти, їх кладуть на просушку роздільно, на кожну коробку наклеюють етикетку з назвою або просто підписують маркером, щоб надалі не переплутати.

Підозрілі цибулини, стан яких викликає сумніви, вкладають в окрему коробку, щоб у випадку розвитку захворювання не заразилися здорові цибулини.

Деякі використовують для просушування капронові сітки, в яких овочі найчастіше продаються у магазинах. У них цибулини можна просто підвісити в хліві чи на горищі.

Сушитися цибулини повинні у вентильованому приміщенні без доступу прямих сонячних променів, або на вулиці під навісом.

Через 2-3 дні матеріал можна закладати на зберігання.

Зберігання тюльпанових цибулин до осінньої висадки

Когда выкапывать тюльпаны после цветения в открытом грунт, в регионах Фото ВидеоПід час зберігання цибулин тюльпанів велике значення має правильний температурний режим. Це важливо для того, щоб могла закластися квіткова стрілка.

У суху сонячну погоду можна продовжувати тримати цибулини під навісом на вулиці, там же, де вони сушилися. Якщо погода зіпсується, і почнуться дощі, посадковий матеріал заносять в будинок, де він може зберігатися під ліжком або в сухий комори.

Деякі сорти тюльпанів (попугайные, бахромчаті) вимагають для зберігання в перший місяць більш високої температури – близько 30 °C. Саме при таких умовах у них відбувається дозрівання квіткової стрілки.

Починаючи з серпня, дещо знижують температуру зберігання, бажано щоб на цьому етапі вона не перевищувала 20 °C. Ближче до вересня температуру потрібно ще трохи зменшити – до 15-16 °C.

Проте вологість має залишатися низькою, тому вуличні умови зберігання на цьому етапі вже не підійдуть, з цією метою можна використовувати сарай або закриту веранду. Комусь такий температурний графік може здатися складним, але дотримуватися його необхідно. Такі потреби рослини.

Спочатку в теплі у тюльпанів закладаються квіткові стрілки, потім відбувається формування текст нирки, закладаються листя, через 2 місяці формуються майбутні частини квітки (маточка, тичинки, зав’язі). При недотриманні необхідного графіка температур надалі тюльпани можуть не зацвісти або вигнати сліпі (розкриті) бутони.

Посадка тюльпанів у відкритий грунт восени

Когда выкапывать тюльпаны после цветения в открытом грунт, в регионах Фото ВидеоЗберігання цибулин триває приблизно до середини вересня. Як тільки температура грунту опуститься до +10-12 °C, можна приступати до посадки тюльпанів.

Конкретні терміни висадки в грунт залежать від регіону вирощування і настала погоди. Однак занадто затримувати ці роботи теж не можна, необхідно встигнути провести їх за 2 тижні до настання заморозків. У цибулин має бути час на те, щоб встигнути вкоренитися.

Але й занадто рання посадка тюльпанів також загрожує неприємностями. У теплій землі цибулини почнуть проростати, а потім мороз знищить з’явилися сходи, з-за цього цибулинки можуть загнити і прірва. Навіть якщо така цибулина збережеться, вона може не дати цвітіння або випустити бутон занадто пізно і не найліпшої якості.

 • У Підмосков’ї посадку тюльпанів рекомендується проводити з двадцятих чисел вересня до середини жовтня.
 • У Сибіру цибулини садять в кінці серпня.
 • На Уралі висадка може тривати до другої декади жовтня (Південний Урал) або завершитися в середині вересня (Північний Урал).

Для посадки вибирають сонячне, рівне або піднесене місце, де по весні не буде застоюватися вода. У тіні якість цвітіння тюльпанів помітно погіршується. Попередньо цибулини на 8 годин поміщають в холодильник, а потім обробляють протигрибкових препаратів і висаджують.

Тюльпани люблять пухку родючу землю. Якщо на ділянці глинистий грунт, поліпшити його структуру можна внесенням піску і торфу. Глибина посадки повинна бути в 3 рази більше розміру цибулин, дітки висаджують на окрему клумбу.

Докладніше в статті: посадка тюльпанів навесні

Тюльпани відцвіли, що робити далі? — відео

Як викопувати і зберігати тюльпани — відео

Своєчасне викопування цибулин тюльпанів необхідно для здоров’я рослин і правильної закладки бутонів. Розкішні квіти варті ретельного догляду, адже саме вони одними з перших дарують нам навесні гарний настрій і відкривають сезон цвітіння на дачній ділянці.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
DvaGusya
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: