Коли висаджувати розсаду помідорів у теплицю

Томати – уродженці теплих країн, тому в більшості регіонів Росії їх вирощують розсадним способом та культивують у теплиці. Культура має тривалий вегетаційний період. Посів на розсаду проводиться у лютому чи березні. Вдома сіянці проведуть не один місяць, перш ніж настане час висадити їх у теплицю. Строки висадки важливо дотримуватися, щоб не занапастити рослини.

Коли висаджувати помідори у теплицю

Коли висаджувати розсаду помідорів у теплицю Для того, щоб посадка помідорів у теплицю пройшла успішно, розсада має досягти певної міри зрілості. До того ж, терміни висадки безпосередньо залежать від погодних умов. Бажано враховувати також рекомендації місячного календаря.

У регіонах

У теплицю розсаду томатів рекомендовано висаджувати на 2 тижні раніше, ніж у відкритий ґрунт. У будові помідори захищені від вітру, низьких температур та інших небажаних явищ. Для кожного регіону прийнято свої терміни висадки томатів у теплицю:

 • у Підмосков'ї – перша половина травня;
 • на Уралі – друга половина травня;
 • у Сибіру – кінець травня – початок червня;
 • у Ленінградській області – остання декада травня.

Температурні показники не бувають стабільними рік у рік, погода може змінюватися. Щоб точно визначити момент посадки, заміряють температуру ґрунту на глибині 10-15 см. Показник повинен бути не нижчим за +13-15° C. Важлива і температура повітря. Вдень градусник повинен показувати щонайменше +18-20° C, а вночі хоча б +10° C.

За місячним календарем

Багато дачників дотримуватися рекомендацій місячного календаря і правильно роблять. Практика показала, що посадка розсади томатів у теплицю, проведена у сприятливі дні, позитивно позначається на стані рослин та їх урожайності надалі.

У 2021 році сприятливими днями для висадки томатів у теплицю будуть:

 • у травні – 5, 6, 7, 15, 16, 17, 24, 25;
 • у червні – 2, 3, 6, 7, 8, 12, 13, 21, 22.

При цьому існують і несприятливі числа, під час яких рослини краще не турбувати, оскільки вони довше адаптуватимуться, можуть хворіти.

Несприятливі дні для висадки розсади томатів у теплицю у 2021 році:

 • у травні – 10, 11, 12, 26;
 • у червні – 9, 10, 11, 24.

Дні, які не увійшли ні до того, ні до іншого списку, вважаються нейтральними. Робота з рослинами в цей період ніяк не позначається на їхньому подальшому розвитку. Крім фаз Місяця враховують і те, в якому знаку Зодіаку знаходиться нічне світило, тому що ці знаки діляться на родючі і безплідні.

Як висадити помідори в теплицю правильно

Коли висаджувати розсаду помідорів у теплицю Томати вирощують у однорічній культурі, тому важливо зробити все для того, щоб повністю розкрити потенціал сорту та отримати максимальний урожай. Необхідно заздалегідь підготувати землю, висадити розсаду томатів у теплицю за правильною схемою, забезпечити особливу посадку розсаді, що переросла.

Підготовка ґрунту

У томатів, як і будь-якої іншої культури, є свої вимоги до якості грунту. Земля має бути:

 • суглинистої або супіщаної;
 • мати пухку структуру;
 • нейтральної кислотності;
 • родючою.

Якщо ґрунт сильно виснажений або в попередньому сезоні в теплиці був спалах інфекції, верхній шар ґрунту завтовшки 8-10 см замінюють. Після того, як земля перекопана, її проливають розчином марганцівки (рожевого кольору) з метою знезараження. Після цього слід зробити добрива. Для внесення під томати підходить перегній (4 кг/м2), деревна зола (1 склянка).

Читайте також:  Як виростити розсаду помідорів в домашніх умовах покрокова інструкція

Замінити натуральне добриво можна нітроамофоскою, що містить азот, калій та фосфор (25 г/1 кв. м). Земля не повинна бути надмірно вологоємною. Щільний грунт обов'язково розпушують піском.

Ще один варіант покращити структуру та підвищити родючість ґрунту – посів сидератів навесні. У цій якості можуть виступати гірчиця, горох, квасоля, фацелія, соя, ріпак, суріпка. Їх висівають наприкінці березня, а за 15 днів до висаджування розсади томатів зелень зрізають і закладають на глибину 2-3 см.

Процес посадки та схема

Коли висаджувати розсаду помідорів у теплицю Для томатів важливим є дотримання схеми висадки розсади. У кожної рослини має бути достатньо площі для того, щоб нормально розвиватися, мати в достатку харчування та вологу. Крім того, кущі повинні добре провітрюватися і отримувати необхідну кількість світла.

Щоб розуміти, на якій відстані висаджувати помідори в теплицю, необхідно враховувати сортові особливості рослин. Високорослі томати висаджують з інтервалом 40 см, проміжок між рядами повинен дорівнювати 50 см. Розсаду висаджують у шаховому порядку двома лініями. Для компактних сортів дотримуються між кущами ряду дистанцію 50-60 см при ширині міжрядь 70-80 см.

Розсада має бути заздалегідь підготовлена до висадки. Її гартують, а за 2-3 дні до переміщення в теплицю обривають нижнє листя, залишаючи невеликі пеньки. Цей прийом допомагає знизити ризик розвитку грибкових інфекцій надалі. Висота рослин на момент пересадки повинна становити 30-35 см, якщо йдеться про розсаду, що не переросла.

Помідори висаджують згідно з обраною схемою:

 • посадкові ямки проливають теплою водою;
 • потім у кожну їх вертикально висаджують кущик;
 • стебло заглиблюють на 3 см, це дасть можливість наростити додаткове коріння для харчування помідорів;
 • переносити рослини в лунки потрібно обережно, не руйнуючи земляної грудки, притримуючи за нижню частину стебла;

Після того як саджанці присипані землею, ґрунт злегка ущільнюють. Перші 2 дні висаджену розсаду тримають під укриттям, щоб вона не страждала від сонця.

Як посадити перерослу розсаду томатів у теплицю

Якщо за період вирощування розсади томати витяглися, їм потрібна спеціальна посадка. І тут роблять не лунки, а канавку глибиною 5-7 див у всій довжині грядки. Рослини розкладають у канавці з необхідним інтервалом, роблячи додаткове заглиблення біля земляної грудки. Потім лунки поливають водою.

При посадці земляна грудка повинна залишитися в поглибленні, самі рослини залишають лежати під кутом 30°. Потім томати засипають землею, покриваючи нижню частину стебла, де обірване листя.

Цей спосіб дозволяє зберегти навіть екземпляри, що сильно переросли. Відразу після посадки рослини не підв'язують, щоби не зламати стебло. Підв'язку проводять після того, як стебла змінять напрямок росту і почнуть прагнути вгору.

З якими культурами можна садити помідори у теплиці

Коли висаджувати розсаду помідорів у теплицю Як сусіди для томатів можна вибрати родинні культури – баклажани та солодкий перець. У процесі зростання рослини не пригнічуватимуть одна одну, догляд за ними проводиться за схожим принципом. Непоганими сусідами виявляться кавуни та дині. Деякі рослини дадуть томатам захист від шкідливих комах, йдеться про петрушку, селера, м'яту, аніс.

Ароматні трави можна висадити по периметру грядки. Не завадять томатам і ранньостиглі овочі – цибуля на перо, пекінська капуста, редиска. На той час, як томати почнуть формувати зав'язі, ранні культури вже будуть готові до збирання. Поблизу томатів можна також висаджувати спаржу, селеру, кущову квасолю, базилік, шавлію, чебрець.

Читайте також:  Потрібно обрізати півонії після цвітіння і коли обрізати півонії на зиму Відео

Для тих, у кого лише одна теплиця, актуальною стає спільна висадка помідорів та огірків. Цим культурам потрібні зовсім різні умови для зростання та плодоношення. Найкращим рішенням у цьому випадку буде спорудження перегородки, яка розділить тепличний простір на дві частини.

На замітку! Необов'язково споруджувати ґрунтовне перекриття. Розділити теплицю на зони можна шторкою із щільного поліетилену.

Догляд за томатами у теплиці після посадки

Догляд за томатами має не менше значення, ніж їхня правильна посадка. Овощу необхідні поливи та підживлення, пасинкування, підв'язування до опори, захист від хвороб.

Поливи та підживлення

Коли висаджувати розсаду помідорів у теплицю Перший полив проводять у той момент, коли томати висадили в теплицю. Після цього рослини не поливають 7-10 днів. У цей період коренева система приживатиметься на новому місці, коріння на цьому етапі ще не здатне повноцінно вбирати вологу.

Правила поливу:

 1. Надалі кущі поливають рясно, але не часто. Як тільки верхній шар землі трохи підсохне, потрібно проводити зрошення.
 2. Для поливу використовують відстояну теплу воду. Її вносять під корінь, намагаючись не потрапляти на стебла та листя томатів.
 3. Після поливу теплицю обов'язково провітрюють, щоби нормалізувати вологість повітря. Надмірна кількість вологи в ґрунті та всередині теплиці може спровокувати грибкові захворювання.

Перше підживлення проводять через 2-3 тижні після висадки томатів у теплицю. Для цього можна використовувати селітру (5 г на 10 л води) або гною (400 г коров'яку на 10 л теплої води, наполягати 5-7 днів, перед застосуванням наполовину розвести водою). Добре підійдуть на цьому етапі і комплексні добрива – Агрікола, Кеміра.

Дозування добрив необхідно дотримуватись, інакше томати постраждають. Надалі підживлення проводять на кожній стадії розвитку:

 • під час цвітіння;
 • у період формування зав'язей;
 • на етапі плодоношення.

Орієнтуватися необхідно на зовнішній вигляд кущів. Крім кореневих застосовують позакореневе підживлення мінеральними добривами. Концентрація розчину в цьому випадку повинна бути вдвічі слабшою в порівнянні зі звичайною. Особливо важливо забезпечувати регулярним харчуванням високорослі помідори, при їх вирощуванні ґрунт виснажується досить швидко.

Пасинкування

Коли висаджувати розсаду помідорів у теплицю Процедуру пасинкування проводять, щоб позбавити томати від зайвої зелені, що забирає на себе харчування і кущ, що загущає. Якщо томати вирощуються на одне стебло, всі пасинки видаляють. У тому випадку, коли помідори передбачається вирощувати в 2-3 стебла, залишають 1 або 2 пасинки під першим пензлем і над нею.

Пасинки з'являються з листових пазух. Не можна допускати, щоб ці пагони виростали довше 5 см. Процедуру проводять ранковим годинником. Пасинки прищипують чисто вимитими руками, залишає пеньки завдовжки 2,5-3 см.

У цьому випадку повторно пазушний пагін у цьому місці вже не з'явиться. Не можна обривати пасинки, відтягуючи їх донизу, інакше може бути пошкоджена частина стебла. Видаляти пазушні пагони необхідно протягом усього періоду вирощування томатів.

Підв'язування

Коли висаджувати розсаду помідорів у теплицю Так як у теплиці вирощують переважно високорослі томати, підв'язування є необхідною процедурою. Потрібно встигнути підв'язати кущі протягом перших 2 тижнів після висадки, інакше під власну масу стебла можуть зламатися. Кущистим низькорослим сортам опора не потрібна, вони розвиваються завширшки.

Підв'язування проводять у різний спосіб. У томатів можуть бути індивідуальні опори у вигляді кілочків. Найчастіше дачники встановлюють у теплиці шпалеру, яка може бути вертикальною або горизонтальною. У цьому випадку бічні опори необхідно добре укріпити, вриваючи в землю на 50 см.

На замітку! Вирощування на опорі полегшує догляд за рослинами, попереджає контакт плодів із ґрунтом. З підв'язаних кущів найпростіше збирати врожай.

Найзручніше проводити підв'язку за допомогою спеціальних пластикових кліпс. Хтось залишається вірним старому дідівському способу, використовуючи з цією метою старі капронові панчохи, нарізані на смужки. Втечу прихоплюють тканиною до опори методом вісімки. Обв'язка повинна бути вільною, щоб стебло могло потовщуватися надалі.

Читайте також:  Герань обрізка для пишного цвітіння навесні і восени, схема Фото Відео

Профілактика хвороб

Коли висаджувати розсаду помідорів у теплицю Томати в теплиці можуть уражатись фітофторозом, бурою плямистістю, різними гнилями. Усі ці хвороби викликаються патогенними грибами. Провокуючими факторами є:

 • недостатня освітленість;
 • підвищена вологість;
 • різкі перепади температур.

Запобігти хворобам набагато простіше, ніж їх лікувати. Не допустити появи фітофтори допоможе обприскування настоєм лушпиння цибулі, молочної сироватки і розчином солі. Від інших грибкових інфекцій допоможе настій часнику. Ті, хто не довіряє народним засобам, можуть використовувати біологічні фунгіциди – “Фітоспорин”, “Бар'єр”, “Заслон”. Кошти застосовують згідно з інструкцією.

Томати в теплиці можуть також захворіти на мозаїку. Це вірусна хвороба, яка не піддається лікуванню. Віруси зазвичай передаються через заражене насіння або шкідливих комах. Профілактикою в даному випадку буде протруювання посадкового матеріалу та боротьба зі шкідниками. Уражені мозаїкою кущі потрібно негайно видалити, а місце їх посадки обробити розчином, що дезінфікує.

Можливі помилки

Навіть досвідчені городники часом припускаються помилок при вирощуванні томатів у теплиці. Неправильні дії можуть бути викликані простою помилкою. Серед найпоширеніших промахів можна виділити:

 1. Порушення температурного режиму Недостатня температура може бути в тому випадку, якщо помідори занадто рано помістили в теплицю. У спеку рослини необхідно охороняти від перегріву, відкриваючи кватирки, поливаючи водою доріжки, використовуючи спеціальну сітку сонця.
 2. Недостатня освітленість. Ця проблема виникає за порушення схеми посадки. Кущі, висаджені впритул один до одного, створюють затінення. У результаті плодам не вистачає світла, врожайність падає. Занадто щільна посадка може також викликати грибкові хвороби, які часто виникають в умовах скупченості.
 3. Неправильна посадка розроси, що переросла. Якщо посадити такі саджанці звичайним способом, кущі будуть рости кволими, головна втеча так і залишиться тонкою. В результаті врожайність помітно зменшиться.
 4. Часті поливи. Томати люблять, коли їх поливають рясно, але рідко. Зазвичай помідори поливають не частіше ніж один раз на 6-8 днів. Інакше культура може бути уражена гнилями або фітофторозом.
 5. Запізнене видалення пасинків. Якщо дозволити пазушним пагонам вирости надто довгими, вони витягнуть на свій розвиток поживні речовини. В результаті кущ сформує менше зав'язей, ніж міг би при своєчасному пасинкуванні.
 6. Відсутність профілактичних заходів. Томати є ласим видобутком для шкідників і можуть захворіти за найменшого порушення умов утримання. Саме тому краще заздалегідь проводити профілактичні обробки, зберігаючи здоров'я рослин.

Коли висаджувати розсаду томатів у теплицю — відео

Турбота про помідори не закінчується після їх пересадки в теплицю. Протягом усього періоду вегетації рослинам треба забезпечити необхідні умови, регулярне надходження вологи та поживних речовин. Необхідно подбати про те, щоб кущі не захворіли та не стали здобиччю шкідників. У цьому випадку вирощений урожай буде якісним та щедрим.

Читайте також:
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
DvaGusya