Коли вкривати виноград на зиму в Підмосков’ї на Уралі, в Сибіру, в Середній смузі Як правильно вкрити виноград

На великій території нашої країни столовий виноград доводиться утеплювати з приходом холодів. Південне ніжне рослина не здатна пережити морози, нижче -16 градусів, виняток – зимостійкий винний виноград Ізабелла і Амурський. Коли і як правильно утеплити виноградні лози, розказано в цій статті.

Коли вкривати виноград на зиму в регіонах, терміни

Когда укрывать виноград на зиму в Подмосковье на Урале в Сибири в Средней полосе Как правильно укрыть виноградРобота по утепленню виноградних лоз перед зимою включає кілька етапів:

 • обрізку після плодоношення;
 • зняття лоз з опор;
 • безпосередньо укриття.

Всі вони проводяться у різні терміни, залежно від клімату регіону та особливостей осінньої погоди. Впливає на час укриття і вік виноградного куща. Рослини – перволітки необхідно утеплити, не чекаючи зниження температури до -5 градусів. Дорослі і міцні кущі легко переживуть короткочасні заморозки без укриття.

Остаточно вкривати виноград необхідно, коли середньодобова температура встановиться на рівні +2 +4 градуси.

У Підмосков’ї

Когда укрывать виноград на зиму в Подмосковье на Урале в Сибири в Средней полосе Как правильно укрыть виноградУрожай з пізніх сортів винограду знімають у вересні, тоді ж проводять підготовку до утеплення: обрізають лози, обробляють препаратами проти хвороб, опускають пагони зі шпалер на землю.

Укривають виноград в кінці жовтня, за теплої осені – в першій декаді листопада.

У Середній смузі

Терміни укриття винограду схожі з Підмосковними. Молоді саджанці винограду, чутливі до зниження температури, утеплюють вже на початку жовтня.

На Уралі

Клімат Уралу значно змінюється від півдня до півночі. Розвинене Виноградарство більше на Південному Уралі, де клімат м’якше, а зими багаті снігом.

До укриття виноградних рослин приступають після перших заморозків, коли температура повітря не піднімається вище +5 градусів. Це жовтень.

У Сибіру

В самому холодному регіоні Росії вирощують тільки зимостійкі сорти винограду або дикі різновиди (Амурський). Вкривати їх слід після листопаду, в кінці вересня – початку жовтня.

Спочатку лози лише поміщають під укриття, щільно не закриваючи зі всіх сторін. Це необхідно для випаровування конденсату, який утворюється від коливання позитивних і негативних температур. Остаточно рослини закривають, коли стовпчик термометра зупиниться на позначці -10 градусів.

Як підготувати виноград до укриття

Когда укрывать виноград на зиму в Подмосковье на Урале в Сибири в Средней полосе Как правильно укрыть виноградПеред утепленням рослин, слід провести ряд підготовчих заходів: підживлення, обробку від хвороб, обрізку і зняття пагонів зі шпалери.

Підгодівля

Не пізніше, ніж за 3 тижні до настання холодів виноград необхідно підгодувати. Підгодівля, що містить калій і фосфор, сприяє визріванню молодих гілок рослини і готує коріння до зимівлі.

Використовують такий склад: 30 г суперфосфату і 15 г калійної солі на 10 л води. Відра живильного розчину вистачить на 1 кв. м грядки.

Можна підгодувати виноградник золою і перегноєм. Попіл від спалювання деревини (можна використовувати золу від спалювання фарбованих дощок, пластика) і перепрілий гній або компост, розсипають по поверхні землі. На 1 кв. м витрачають 2 склянки золи і до 5 кг перегною.

Обрізка

Когда укрывать виноград на зиму в Подмосковье на Урале в Сибири в Средней полосе Как правильно укрыть виноградОсіння обрізка проводиться після листопаду, коли добре видно будову куща, наявність молодого приросту. У винограду обрізають всі недозрівші і слабкі пагони, вони все одно ризикують не витримати зиму і стануть лише розсадниками зарази. З приростів поточного року залишають 6-7 здорових гілок. Торішні лози вкорочують, залишаючи до 15 нирок.

Обрізку проводять в суху і сонячну погоду. Використовують гострий секатор. Ранки на пагонах замазують садовим варом. Обрізки пагонів та опале листя прибирають з виноградника і спалюють.

Обробка від хвороб

Після обрізки виноград обприскують протигрибковими препаратами і засобами від шкідників. Застосовують залізний купорос 3% розчин (300 г порошку розчиняють в 10 л гарячої води). Остиглим розчином рясно обприскують кущ винограду і грунт навколо стовбура. Для знищення личинок шкідників, що зимують на винограді, до залізного купоросу можна додати сечовини (100 г на 10 л води).

Замість залізного купоросу можна використовувати бордоську суміш 1% концентрації.

Виноградарі нерідко використовують для осінньої обробки рослин: розчин харчової соди (100 г на відро води), вапно (500 г на відро). Можна застосувати готові препарати: Фундазол, Топаз, Ридоміл.

Полив

Якщо осінь стоїть суха, перед укриттям винограду, рослини необхідно полити. Коріння, нагодовані вологою, більш еластичні і стійкі до морозів. Необхідна норма вологи залежить від віку рослини, і складає 15-20 л на кожен рік життя виноградного куща.

Зняття лози зі шпалери

Заключний етап підготовки до укриття винограду на зиму. Але. Перш ніж зняти пагони з опор, їм необхідно підготувати «ложі», на голу землю виноград не кладуть (рослина від контакту з сирою землею може запліснявіти). У якості підстилки використовують суху чисту солому, дошки чи бруски, велику стружку.

Виноградні лози знімають з опор і, зв’язавши в пучки, укладають на підготовлену підстилку. Для зв’язки пагонів використовують шпагат, пучки пов’язують не туго.

Покладені на землю лози закріплюють у потрібному положенні за допомогою дротових скоб.

Оброблений, пов’язаний і покладений на землю виноград готовий до укриття.

Способи укриття винограду на зиму

 

В залежності від клімату, наявності снігового покриву взимку, застосовують різні способи утеплення винограду.

Повітряно – сухе укриття

Когда укрывать виноград на зиму в Подмосковье на Урале в Сибири в Средней полосе Как правильно укрыть виноградНайнадійніший спосіб утеплення винограду. Полягає в засипанні лоз сипучим і сухим матеріалом і захист від вологи. Як правило, укладені на бруски або солому виноградні лози, рясно засипають сухими тирсою, пінопластової крихтою (можна навіть використовувати дрібний керамзит). Шар утеплювача над лозою повинен становити 10-12 см. Зверху отримані горбки закривають товстою поліетиленовою плівкою. Краї плівки притискають до землі скобами, шматками дощок, присипають землею. У такому укритті виноград добре переносить морози, навіть при нестачі снігу.

Інший варіант сухого укриття підходить для місцевостей з м’якими або сніжними зимами. Над лежачими на землі лозами встановлюють дуги з міцного дроту, на які накидають товсту плівку або агроволокно. Повітря всередині укриття є природним утеплювачем для винограду.

Торці укриття закупорюють в останню чергу, щоб виключити подпревание винограду.

Підгортання

Когда укрывать виноград на зиму в Подмосковье на Урале в Сибири в Средней полосе Как правильно укрыть виноградДосить трудомісткий метод, але недорогий (не вимагає покупки укривного матеріалу) і ефективний у місцевостях з малою кількістю снігу.

Застосовуючи такий спосіб укриття, виноград спочатку вирощують в поглибленнях – траншеях. Їх глибина складає 20-30 см. Після зняття пагонів з опор, лози засипають сумішшю піщаної землі і тирси (солом’яної різки). Підгортають основу куща і підстава гілок у радіусі метра від стовбура. Висота земляного пагорба повинна становити не менше 30 див.

Навесні разокучивать виноград потрібно гранично акуратно, щоб не пошкодити паростки. Полегшити роботу можна, укривши лозу лутрасілом, а тільки потім засипавши землею.

Двошарова намет

Когда укрывать виноград на зиму в Подмосковье на Урале в Сибири в Средней полосе Как правильно укрыть виноградПростий і легкий в установці варіант укриття, який підходить для великих плантацій винограду.

Уздовж виноградних рядів, на висоті 30-40 см над покладеної на землю лозою, натягують міцну дріт. На дріт накидають щільний лутрасил або агроволокно, дарнит, щоб утворився курінь або намет. Зверху на нетканий матеріал укладають щільну плівку або фольгований поліетилен відбиває частиною назовні. Краї присипають грунтом або притискають камінням. Торці закривають, скріпивши матеріал дужками.

Агроволокно вбирає вологу, що йде від землі, і не дозволяє винограду намокати. Фольгований поліетилен не тільки захищає від морозу та вологи ззовні, але і відбиває сонячні промені, не даючи перегріватися повітрю всередині укриття в сонячний день.

Ялиновий лапник

Когда укрывать виноград на зиму в Подмосковье на Урале в Сибири в Средней полосе Как правильно укрыть виноградУ місцевості, де можна набрати досить ялинових гілок, виноград утеплюють ними. Лозу укладають на постіль з ялинових лап, ними ж прикривають виноград зверху. Товщина шару лапника залежить від суворості морозів, і становить від 15 до 30 див. Щоб гілки не розкидало вітром, їх притискають дерев’яними брусками або дошками.

Покришки

Окремо стоять кущі винограду можна утеплити за допомогою покришок. Лозу скручують в кільце так, щоб на рослину вдяглася автомобільна шина (чим більше кущ винограду, тим більшого діаметра шину беруть). Зверху на покришку накидають плівку або агроволокно, закріплюючи його камінням або присипаючи землею.

Як вкривати виноград на зиму, дуже хороший спосіб — відео

Особливості укриття молодого винограду

Когда укрывать виноград на зиму в Подмосковье на Урале в Сибири в Средней полосе Как правильно укрыть виноградМолоде, ще не зміцніле рослина, утеплюють до зниження температури нижче нульової позначки. Молодий виноград не підгодовують восени і не обрізають.

Практикують високе підгортання (на висоту 30-40 см) саджанця сухою землею або мульчування тирсою, опалим листям. Неприкриту лозу згортають в кільце і прикривають шматком агроволокна. Зверху конструкцію засипають грунтом або накривають ними.

Який виноград не вкривають на зиму

Амурський виноград – єдиний представник роду, що витримує температуру повітря -45 градусів, а грунту -15. Цвіте рослина в травні, урожай достигає у вересні. В грона, вагою до 200 г кілька десятків фіолетових кисло-солодких ягід. Вид використовується в декоративному озелененні і служить джерелом матеріалу для виноградного соку. На основі Амурського винограду виведені морозостійкі сорти: Арктика, Зоря Півночі, Російський Конкорд, Західний, Північний чорний, Зоря Півночі.

Ізабелла – американський гібрид природного походження. Урожай, в основному, використовується у виноробстві. Без укриття успішно зимує на території Росії до широти Підмосков’я. Успішно культивується в Сибіру, де зимує під снігом. Гібрид послужив матеріалом для селекції винограду Лідія (рожева Ізабелла) – зимостійкого рослини, витримує без укриття морози до -27 градусів.

До неукрывным сортам винограду можна віднести такі:

 • Загадка Шарова (ранній, бордовий);
 • Сапераві північний (середньостиглий, винний, синій);
 • Грін Маунтін (ранній, світло-зелений);
 • Люсіль (середньостиглий, рожевий).

Найкращий спосіб укриття винограду на зиму — відео

Більшість невкритих сортів винограду поступаються за смаком столових і десертних сортів, які вимагають укриття. Щоб порадувати себе і близьких великими гронами солодкого винограду, садівникам Росії припадає надійно утеплювати на зиму примхливі рослини.

Читайте також:

 • Як вкривати троянди на зиму в Сибіру
 • Коли збирати капусту з грядки на зберігання в 2019 році
 • Коли садити часник під зиму в 2019 році
 • Виноград: користь і шкода для здоров’я
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
DvaGusya
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: