Обрізка жимолості: коли і як правильно її робити Схема обрізки навесні і восени Відео

Садова жимолость – привабливе і корисне рослина, поширена на ділянках садівників всієї країни (особливо в північних регіонах). Великі кущі, вкриті синіми смачними ягодами, невибагливі, але вимагають регулярної стрижки. Як правильно сформувати кущ жимолості, і як часто проводити обрізку рослини, можна дізнатися з цієї статті.

З якою метою проводиться обрізка

Обрезка жимолости: когда и как правильно ее делать Схема обрезки весной и осенью ВидеоЧагарник від природи схильний до загущення крони. Якщо рослина регулярно не стригти, воно заростає і перетворюється в густий клубок поплутаних пагонів. Сонячне світло і свіже повітря більше не проникає всередину крони, ягоди утворюються тільки на кінчиках гілок. Такі кущі схильні до грибкових захворювань, вони сильніше страждають від нашестя шкідників.

Своєчасна обрізка і формування правильної форми біля куща впливає на врожайність і здоров’я рослини:

 • ягоди утворюються не тільки по периферії крони, але в глибині куща – урожай збільшується;
 • рослина рівномірно освітлює;
 • завдяки правильній формуванні жимолості, кущ добре провітрюється;
 • щорічна обрізка допомагає позбутися від хворих і пошкоджених гілок – розсадників хвороб.

Нарешті, правильно сформований кущ жимолості виглядає привабливо.

Коли краще обрізати жимолость

Традиційно, всі садові дерева і чагарники стрижуть навесні і восени. Щоб рослина не втрачало сили після обрізки, зайві гілки видаляють в момент слабкого сокоруху.

Весняні строки

Обрезка жимолости: когда и как правильно ее делать Схема обрезки весной и осенью ВидеоНавесні жимолость обрізають рідко (лише у разі потреби санітарної обрізки), так як рослина вступає в активний ріст рано – в квітні. З моменту, коли на жимолості почали набухати бруньки, стрижку проводити стає пізно, сокорух вже почалося.

Осінні терміни

Обрезка жимолости: когда и как правильно ее делать Схема обрезки весной и осенью ВидеоФормування крони жимолості проводять пізно восени, після листопаду. В цей час рослина вже закінчив основну вегетацію і готується зануритися в зимовий сон.

Кущ, позбавлена листя, видно садівникові у всій красі, зручно оцінити його стан і правильно провести стрижку. Молоді пагони вже одерев’яніли і готові до зимівлі.

Після стрижки до настання серйозних морозів (з температурою нижче -10 градусів) повинно пройти 2-3 тижні. Якщо настають зимові холоди рано, обрізку проводять на початку місяця. Якщо зими теплі, стрижуть кущі в кінці жовтня – початку листопада.

Правила обрізки жимолості їстівної

Обрезка жимолости: когда и как правильно ее делать Схема обрезки весной и осенью ВидеоПеред початком проведення процедури, необхідно перевірити готовність інструменту. Секатор, пилка, садовий ніж повинні бути гострими і повністю справними. Для замащування місць зрізу на гілках готують садовий вар або живицю (смолу).

Обрізка жимолості має ряд особливостей, про які повинен знати садівник:

 • пагони у чагарнику дуже крихкі, працювати потрібно з обережністю;
 • щоб жимолость легше перенесла процедуру стрижки, напередодні обрізки її рясно поливають;
 • краща гнучкість у пагонів рано вранці;
 • до 3 років жимолость росте повільно і формувальної обрізки не потребує;
 • вирізаючи пагони, слід пам’ятати, що ягоди утворюють тільки на торішніх гілках;
 • за одну стрижку можна видаляти більше третини об’єму крони.

Видаляючи гілка, слід стригти її так, щоб не залишалося пенька. Зріз роблять чистим і рівним, не залишаючи задирок та лахміття кори.

Зрізані пагони не залишають валятися поблизу рослини, їх потрібно прибрати з саду. Під покладами рослинних залишків у саду можуть ховатися шкідники, старі гілки служать розсадником хвороб.

Схема обрізки жимолості в залежності від стадії росту куща

Обрезка жимолости: когда и как правильно ее делать Схема обрезки весной и осенью ВидеоКрім санітарної стрижки, яку можна проводити в будь-якому віці, до віку 3 роки жимолость не формують. Рослини дають можливість зміцніти і наростити кореневу систему і основний кістяк гілок.

До 5 років формуюча обрізка

До віку 4-5 років, чагарник знаходить розкидисту кулясту або чашоподібну форму. Настав час сформувати правильну крону, яка дасть можливість рослині надалі рясно плодоносити.

Порядок роботи поетапно:

 1. Обрізають горизонтальні гілки нижнього ярусу, які ростуть занадто низько і лежать на землі.
 2. Видаляють молоду поросль, залишивши 2-4 сильних втечі для заміщення.
 3. Пагони обрізають – вовчки, які ростуть вертикально з горизонтально розташованого втечі. Вовчки загущують крону, і майже не утворюють урожай.
 4. Обрізанні підлягають пагони, що ростуть всередину куща.
 5. Прибирають тонкі, слабо розвинені і пошкоджені гілочки. Гілки, що утворили слабкий приріст, вкорочують на чверть, стимулюючи їх ріст.

Торішні гілки жимолості, міцні, здорові і добре розвинені, залишають. Вони повинні рости симетрично, по напрямку від центру куща в сторони (віялом). На один кущ досить залишити 5-6 здорових скелетних гілок.

Від 5 до 8 років проріджування

Щоб підтримувати розріджену, добре освітлювану і продуваемую форму крони, щорічно жимолость проріджують. Видаляють зайву молоду поросль, залишаючи тільки по парі-трійці міцних пагонів на заміну отплодоносившим гілках.

Старі пагони, які віддали урожай, вирізують восени. Саме старі гілки є розсадниками хвороб.

Від 8 до 10 років омолоджуюча обрізка

Омолодити, тобто, дати поштовх рослині для активної вегетації, можна за допомогою кардинальної стрижки. Жимолость грунтовно проріджують, видаляючи старі гілки. Їх обрізають не врівень з землею, а залишивши пеньок в 3-5 см, із сплячих бруньок на якому почнуть відростати молоді і сильні гілки.

Інший варіант омолоджуючий обрізки не так радикальний і полягає в укорочення пагонів до висоти 35-40 див. На другий рік після стрижки, кущ досягне розмірів за рахунок молодий і здорової порослі.

Правила проведення санітарної стрижки кущів

Обрезка жимолости: когда и как правильно ее делать Схема обрезки весной и осенью ВидеоТаку стрижку, як «швидку допомогу» куща можна проводити в будь-який час року, не тільки навесні і влітку. У разі пошкодження гілки, хвороби або заселення шкідниками, втеча видаляється повністю або тільки його частина (з захопленням здорової частини пагона).

Після видалення хворого або ураженого шкідниками втечі, весь кущ обробляють фунгіцидом або інсектицидом, включаючи грунт навколо рослини.

Догляд за жимолостю після обрізки навесні і восени

Обрезка жимолости: когда и как правильно ее делать Схема обрезки весной и осенью Видео

Відразу ж після обрізки пагонів, місця зрізів закривають за допомогою садового вару. Необроблені ранки на гілках – відкриті ворота для інфекцій. Крім смолистих, тягучих речовин, закривають зріз, використовують суміш глини і вапна з гноєм. Масу консистенції тіста, наносять на зріз і залишають підсохнути. Тонкі гілки можна вмочити зрізом в баночку з просіяного деревною золою. Зола є природним антисептиком і оберігає кущ від гнилі.

Після обрізки жимолость потребує посиленого живлення. Навесні рослини дають добрива містять азот:

 • настій курячого посліду в концентрації 1 до 10 або гною – коров’яку (1 кг гною на 8 л води);
 • розчин карбаміду (сечовини) – 30 г на 10 л води.

Кущі поливають під корінь, витрачаючи від 5 до 15 л на одну рослину, в залежності від віку.

Восени, для благополучної зимівлі, рослині необхідний калій і фосфор.

Жимолость підгодовують деревною золою, розсипаючи порошок по поверхні землі, в кількості 250-350 р. Можна застосувати розчин суперфосфату (40 г на 10 л води) і сульфату калію (20 г на 10 л).

Жимолость не з тих рослин, які вимагає частих підживлень. Чагарник підгодовують 2-3 рази на рік, вносячи основні елементи живлення.

Позакореневе підживлення жимолості відразу після обрізки не проводять. Їх застосовують влітку, коли гілки рослини вкриті листям.

Поради садівників по вирощуванню жимолості

Обрезка жимолости: когда и как правильно ее делать Схема обрезки весной и осенью ВидеоДосвідчені садівникові рекомендують висаджувати на ділянці не менше 4-6 рослин жимолості. Справа в перехресному запиленні – чим більше пилку з рослин різних сортів потрапить на квітку, тим більший буде врожай ягід. Жимолость висаджують групою, розміщуючи кущі в безпосередній близькості один до одного (1,5-2 м).

Жимолость комахи запилюють, в основному, джмелі. Для залучення цих корисних комах в сад, між чагарниками висівають конюшина та інші ароматні лугові квіти. В період цвітіння, жимолость обприскують «медовою водою» — на 10 л води кладуть 1 ст. ложки меду.

Вибираючи саджанці жимолості для посадки, слід зупинити свій вибір на рослинах у віці 2 років. Такий саджанець має розмір від 50 до 80 см, його кора чиста і рівна.

У дорослих рослин кора не буває гладкою, вона постійно утворює новий шар, а старе покриття лущиться і відвалюється. Аналогічне явище можна спостерігати на малині.

Щоб ягідки жимолості були солодкими, кущі висаджують на відкритому і сонячному ділянці. У тіні плодоношення куща слабше і ягоди не набирають потрібної солодощі. Гірчити жимолость може з-за занадто спекотної погоди та відсутності поливу. В період наливу ягід, посадки слід рясно поливати.

Часто недосвідчених садівників турбує осипання дозріваючих ягід з куща. Це природний процес, не пов’язаний з хворобою або наявністю шкідників. Поверхня ґрунту навколо рослини можна застелити щільною тканиною і періодично збирати чисту опале ягоду.

Декоративну в’ється жимолость слід обрізати, не менше 2 разів на рік:

 • навесні проводять санітарну стрижку;
 • влітку, після цвітіння, видаляють непотрібну молоду поросль;
 • восени, після листопаду, обрізають старі пагони.

Корисне відео

Обрізка жимолості навесні. Догляд за жимолостю — відео

Жимолость осіння обрізка, підготовка до нового сезону — відео

Обрізка жимолості – обов’язкова процедура, поряд з поливами та проведенням підживлень, необхідна для отримання хорошого врожаю. Досвід і розуміння правил обрізки приходить з часом, починаючому садівникові не варто боятися і запускати рослина.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
DvaGusya
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: