Орхідея: догляд в домашніх умовах після покупки Фото Відео

Фаленопсис – одна з найпопулярніших орхідей, яку можна зустріти в колекціях квітникарів-любителів. У перекладі назва квітки означає «метелик». Пов’язано це з тим, що коли-то мандрівник з Німеччини Георг Румф побачив квітучий фаленопсис в тропічному лісі та взяв його здалеку за зграйку пурхають метеликів. Догляд за рослиною будинку нескладний, але потрібно враховувати деякі особливості орхідеї.

Що потрібно робити з орхідеєю відразу після покупки

Орхидея: уход в домашних условиях после покупки Фото ВидеоСьогодні фаленопсиси продаються в кожному квітковому магазині і садовому центрі. Різноманітність сортів орхідеї вражає уяву. Квітки можуть бути як великими, так і ставитися до групи мініатюрних рослин.

У продажу зустрічаються фаленопсиси з білими, жовтими, рожевими, малиновими, крапчастим пелюстками. Вибрати є з чого. На жаль, в магазині орхідеї не отримують належного догляду. Часто рослини пересушені або навпаки залиті, серед листя і в субстраті можуть ховатися шкідники (павутинні кліщі, щитівки, червці).

Перші 2 тижні після покупки орхідею містять на карантині, поставивши її далеко від інших кімнатних рослин, в ідеалі – на окремий підвіконня. Якщо за цей час не виявиться присутності шкідливих комах, можна буде перемістити квітка на те місце, де ви плануєте його утримувати. Фаленопсису потрібен час на адаптацію, яка повинна проходити в щадних умовах.

Догляд за тільки що набутим рослиною залежить від його стану. Залиту орхідею містять без поливу, поки субстрат не просохне. Пересушенному квітці влаштовують ванночку, замачівая його разом з горщиком у відстояній воді на 20-30 хвилин. Потім залишків вологи дають стекти і ставлять орхідею на світле тепле місце.

Що не потрібно робити

Орхидея: уход в домашних условиях после покупки Фото ВидеоТі, хто вперше купив орхідею, часто здійснюють ряд помилок при догляді за нею відразу після покупки. Тому слід відразу сказати про те, чого робити не потрібно:

 1. Не можна ставити квітку під прямі сонячні промені. Фаленопсис – епіфітні рослини, що мешкають в природі на території тропічних лісів. Орхідеї потрібен яскраве, але розсіяне світло.
 2. Не потрібно пересаджувати квітка, коренева система якого знаходиться в хорошому стані (це видно крізь стінки горщика), навіть якщо частина повітряних коренів вилазить назовні. Пересадку проводять тільки в тому випадку, якщо ємність очевидно мала рослині, у квітки підгнили коріння, орхідея вільно бовтається в горщику.
 3. Не слід вносити добрива. Перед продажем фаленопсиси посилено удобрюють і і обробляють гормонами для стимуляції рясного цвітіння. Першу підгодівлю слід проводити не раніше, ніж через 1-2 місяці після покупки спеціальним добривом для орхідей.
 4. Не варто зрізати квітконіс, навіть якщо від стресу в процесі транспортування орхідея засушила всі квітки і бутони. Часто на квітковій стрілці в більш пізні терміни відбувається повторне цвітіння. Видаляють квітконіс тільки в тому випадку, якщо він почав жовтіти і сохнути.

Після того як квітка пройшов карантин і ви переконалися що з ним все в порядку, за орхідеєю починають доглядати звичайним чином. Якщо за час ізоляції були виявлені шкідники, фаленопсис обробляють відповідними препаратами, в залежності від того, які комахи йому докучають.

Як правильно доглядати за орхідеєю в домашніх умовах після покупки

Від подальшого догляду за орхідеєю залежить, чи приживеться вона у вашому будинку або загине. Для того щоб квітці було комфортно, потрібно всього лише створити умови, наближені до природного середовища проживання. При правильному підході фаленопсис може жити і цвісти в домашніх умовах багато років.

Де краще розмістити фаленопсис

Орхидея: уход в домашних условиях после покупки Фото ВидеоУ тропіках орхідеї живуть на корі дерев, під їх пологом, тому яскраве сонячне світло цим квітам не дуже підходить. Освітлення повинне бути розсіяним. Якщо орхідея буде стояти на південному вікні, її необхідно притіняти або поставити на полицю недалеко від підвіконня.

Ідеальними для розміщення горщик з орхідеєю будуть західні і східні вікна. Тут рослина зможе освітлюється сонячними променями кілька годин в день, цього цілком достатньо для цвітіння і активного фотосинтезу.

На північних вікнах фаленопсиси гірше цвітуть, так як сонечка там зовсім не буває. Однак квітникарі зі стажем стверджують, що їм вдається одержати цвітіння орхідеї на підвіконнях північної орієнтації, застосовуючи підсвічування фитолампами і ретельно доглядаючи за рослиною.

Температурний режим

Як і інші тропічні рослини, фаленопсис любить тепло і буде некомфортно себе почувати при температурі нижче 15° C.

Оптимальна для його змісту температура – від 18° C до 25° C.

При сильної спеки листя квітки можна обприскувати вранці з пульверизатора.

Орхидея: уход в домашних условиях после покупки Фото Видео

 • Занадто високі температури (30-32° C) значно вкорочують період цвітіння фаленопсиса.
 • При низьких плюсових температурах рослина може захворіти або загинути.

Іноді для стимуляції цвітіння квітникарям доводиться організовувати перепад денних і нічних температур. Такий прийом сприяє появи квітконосу у орхідеї.

Якщо фаленопсис не цвіте рік і більше, спробуйте в травні або вересні, коли ночі досить прохолодні, виставляти його з вечора на балкон. При проведенні таких маніпуляцій протягом 10-15 днів поспіль незабаром можна побачити поява квіткової стрілки. Перепад нічної і денної температур має становити не менше 6-7° C.

Поливи і підживлення

Орхидея: уход в домашних условиях после покупки Фото Видео

Як поливати орхідеї в домашніх умовах

Режим поливу орхідеї залежить від декількох показників відразу. На його частоту впливає:

 • температура повітря в приміщенні;
 • склад субстрату;
 • розміри кореневої системи рослини.

Так як садити орхідеї фахівці рекомендують в прозорі горщики, легко відстежити стан коренів і готовність рослини до поливу.

Якщо коріння зелені, поливати фаленопсис рано. Коли корінці придбають сріблясто-білий колір – прийшла пора зволожити субстрат. Орієнтовно можна сказати, що влітку орхідею поливають один раз у 5-7 днів, а взимку дещо рідше.

Корені епіфітних рослин легко загнивають від надлишку вологи, а це може призвести до передчасної загибелі орхідеї. Якщо субстрат з додаванням грунту, рослину поливають потроху, вносячи воду по краю горщика. У дні ємності обов’язково повинні мати дренажні отвори.

Орхідеї, які сидять в корі, поливають шляхом замочування у відстояній воді кімнатної температури. Горщик ставлять у таз з водою, так щоб він занурювався в неї не менш ніж на 2/3. Через 15-20 хвилин орхідею повертають на своє місце. Якщо восени або взимку в кімнаті прохолодно, краще не використовувати цей спосіб, а зробити верхній полив.

Чим підживити орхідеї в домашніх умовах

Орхидея: уход в домашних условиях после покупки Фото ВидеоТак як виварена кора, що є субстратом для орхідей, не містить поживних речовин, фаленопсису необхідні підгодівлі. Сьогодні добрива для епіфітних рослин пропонують багато виробників.

Препарати зазвичай випускаються в рідкій формі і мають на упаковці маркування «добриво для орхідей». Можна використовувати для підгодівлі і звичайні мінеральні комплекси для квітучих рослин, в цьому випадку дозу знижують у два рази порівняно з рекомендованою.

Коріння орхідей дуже чутливі і їх легко обпалити, застосовуючи концентроване добриво.

Удобрюють квітка після поливу, субстрат обов’язково повинен бути вологим. Якщо у орхідеї слабка коренева система, можна давати харчування з допомогою обприскування по листу.

Орхідея відцвіла, що робити зі стрілкою

Орхидея: уход в домашних условиях после покупки Фото ВидеоПроцес цвітіння у фаленопсисов завершується природним чином. Квітки засихають і обпадають самостійно. Як поступати з залишилася квітковою стрілкою, залежить від її стану. Якщо квітконіс соковитий, зелений і пружний, його краще не чіпати. Незабаром з сплячих нирок можуть з’явитися нові відгалуження і бутони.

Зрізають стрілку в тому випадку, якщо вона пожовкла і всохла. Буває, що квітконіс засихає не повністю. В цьому випадку його обрізають частково, залишаючи зелену частину. Зріз потрібно буде замазати садовим варом, щоб тканина не втрачала вологу.

Видаляти квітконіс найзручніше секатором. Кореневу систему квітучих орхідей не рекомендується турбувати. Після цвітіння можна дістати рослину з горщика, щоб провести огляд коренів і при необхідності пересадити рослину або обрізати підгнилі ділянки.

Поливати й удобрювати квітка продовжують в колишньому режимі.

Коли можна пересадити орхідею

Орхидея: уход в домашних условиях после покупки Фото ВидеоОрхідеї пересаджують, коли вони знаходяться в стані спокою, тобто не цвітуть, не випускають нових листків. Робити це часто немає потреби. Здорові рослини пересаджують один раз в 2-3 роки, так як старий субстрат з часом руйнується і йому потрібна заміна.

Процедура пересадки покроково виглядає наступним чином:

 • рослина акуратно виймають з горщика і коріння обтрушують від шматочків прилиплої кори;
 • кореневу систему оглядають, при необхідності видаляють всі старі, почорнілі або підгнилі коріння, зрізи припудрюють товченим вугіллям;
 • після цього фаленопсис садять в ту ж ємність або горщик більшого розміру, спочатку в посадкову тару занурюють коріння рослини;
 • потім починають засипати корою середньої фракції порожнечі і проміжки, постукуючи по стінках горщика в процесі, щоб субстрат лягав щільніше.

Після пересадки орхідею 2-3 дні не поливають, даючи зажити пошкоджень.

Іноді в склад покупного грунту для орхідей крім кори входять: керамзит, вермикуліт, торф, кокосове волокно. Фаленопсис можна вирощувати і в такому субстраті, але поливати квітку в цьому випадку необхідно рідше.

Помилки при догляді

З-за різних порушень в догляді квітка може хворіти. Усувати помилки треба з урахуванням тих симптомів, які з’явилися у орхідеї.

Жовтіють і в’януть листя

Орхидея: уход в домашних условиях после покупки Фото ВидеоЖовтизну на листках можуть викликати різні причини. Симптом може з’являтися з-за недостатнього або надмірного поливу. Іноді листя жовтіє через змісту фаленопсиса на холодному підвіконні взимку. Викликати жовтизну може як недолік освітлення, так і опік при знаходженні під палючим сонцем. У всіх випадках потрібно скорегувати умови утримання, попередньо виявивши причину.

У орхідеї опадають нерозпущеною бутони

Бутони у рослини часто опадають через перенесеного стресу, в основному це відбувається одразу після того, як квітка купили і принесли додому. Таким чином фаленопсис реагує на різку зміну умов утримання.

Орхидея: уход в домашних условиях после покупки Фото ВидеоОрхідея може скидати бутони взимку через брак освітлення. Якщо на вулиці короткий світловий день, квітці необхідна додаткова підсвітка. Також скинути бутони орхідея здатна через знаходження на протязі і при надмірній сухості повітря.

Не ставте квітка під відкритою кватиркою в холодну пору року. Для підвищення вологості можна використовувати зволожувач повітря або піддони з вологим керамзитом. Рідше причиною такого явища стає нестача харчування. Рослині обов’язково потрібно регулярно давати підживлення.

Що робити, якщо у орхідеї гниють корені

Орхидея: уход в домашних условиях после покупки Фото ВидеоЗагнивання коренів у фаленопсиса відбувається із-за надмірного поливу. Не можна зволожувати субстрат, якщо коріння орхідеї яскраво-зеленого кольору. Епіфіти швидко реагують на надлишок вологи гниллю кореневої системи. Якщо з’явилися підозри на те, що коріння зіпсовані (виявився гнильний запах з горщика, орхідея стала нестійкою), рослина потрібно дістати з субстрату і оглянути.

Підгнилі ділянки кореневої системи зрізають до здорової тканини. Зрізи присипають вугіллям і злегка підсушують. Після цього фаленопсис пересаджують в свіжий субстрат і перші 4-5 днів не поливають. Надалі з поливом слід бути обережніше.

Обламався квітконіс у орхідеї, що з ними можна зробити

У окремих сортів фаленопсиса квітконіс може виростати до 70 см у висоту і більше. Іноді при необережному поводженні квіткова стрілка обламується. Менше прикрощів доставить злам квітконоса, якщо відвалився тільки його кінчик і на рослині залишилися бутони. У тому випадку, коли квітконосний пагін зламався біля основи, нічого не залишається, як чекати наступного цвітіння орхідеї.

Якщо рослина вже налаштовано на цей процес, воно обов’язково незабаром зацвіте повторно. Для того щоб допомогти фаленопсису вигнати ще одну квіткову стрілку, можна збільшити кількість світла, що надходить, організувавши підсвічування у вечірні години або створити для рослини перепад денних і нічних температур.

Корисне відео

Секрети по догляду відразу після покупки орхідеї Купили нову орхідею, що робити? — відео

Орхідея: де її головне місце в будинку? — відео

Фаленопсис – тендітний і ніжний, досить невибагливий квітка. Орхідея зайняла гідне місце в колекціях тисяч квітникарів. Багато хто так захопилися вирощуванням цієї рослини, що постійно набувають екземпляри нових сортів. І це не дивно. Цвітіння фаленопсиса може тривати без перерви до півроку, а потім через короткий час початися знову. Для цього власнику орхідеї-метелики слід всього лише проявляти мінімум турботи.

Читайте також:

 • Як виростити авокадо з кісточки в домашніх умовах
 • Вигонка гіацинтів до 8 березня в домашніх умовах
 • Базилік на підвіконні: вирощування з насіння
 • Шток-роза: вирощування з насіння коли садити
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
DvaGusya
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: