Пересадження лілій восени на інше місце в Сибіру, на Уралі в Підмосков’ї Терміни Фото Відео

Один з небагатьох невибагливих багаторічників з чарівним цвітінням, – це лілія. Великі яскраві квіти прикрашають палісадники, клумби, міксбордери. Щоб зберегти декоративність цвітіння лілії необхідно час від часу пересаджувати на нове місце. Як це краще зробити, розповімо в цій статті.

Навіщо потрібна пересадка ліліям

Пересадка лилий осенью на другое место в Сибири на Урале в Подмосковье Сроки Фото ВидеоЛілія відноситься до багаторічників, чиї коріння (у лілії це цибулини) зимують на грядці. Навесні надземна частина, загибла восени, відростає знову. Клопоту з такими рослинами набагато менше, ніж з однолітниками, які необхідно сіяти щороку.

Але, раз на кілька років і багаторічники потребують пересадки. Якщо рослина не чіпати, поступово його квітки починають дрібніти, воно може страждати від хвороб. У ґрунті, з часом накопичуються збудники хвороб, а поживних речовин стає менше.

Викопування рослини і пересадка на нове місце вирішує кілька проблем:

 • цибулини перевіряють на наявність хвороб і проводять необхідну профілактику;
 • від материнських цибулин відокремлюють діток для отримання нових кущів;
 • він переноситься на нову ділянку, зі свіжою і удобреному грунтом.

В залежності від приналежності до виду, періодичність пересадки різна. Трубчасті та азіатські сорти необхідно переміщати на нову ділянку кожні 2 роки, американські гібриди не тривожать до 8 років. Лілії інших сортів пересаджують кожні 5 років.

Переваги осінньої пересадки

Пересадка лилий осенью на другое место в Сибири на Урале в Подмосковье Сроки Фото ВидеоРекомендується займатися пересадкою лілій на початку осені. Осіння пересадка має ряд плюсів:

 • рослина відновився після літнього цвітіння і накопичило достатньо сил для адаптації на новому місці;
 • за літо на материнській рослині наросло досить дітки, яку зручно відокремити і відразу ж висадити;
 • осіння погода сприятлива для пересадки – ще тепло і достатньо опадів;
 • вільного часу у садівника більше, ніж навесні.

До пересадження лілій восени є тільки два протипоказання: пізнє цвітіння і холодний клімат, з настанням заморозків вже у вересні. Щоб цибулина лілії прижилася на новому місці, їй потрібно провести не менше 4 тижнів не замерзлому ґрунті.

Всі сорти лілій можна пересаджувати восени

З моменту цвітіння до викопування цибулин рослини повинно пройти не менше 5 тижнів (оптимально – 7-8 тижнів). Цього часу достатньо для накопичення цибулиною поживних речовин, необхідних для адаптації на новому місці. Лілії, квітучі в серпні – вересні, можуть не встигнути визріти до пересадки і постраждати взимку від морозу. Найчастіше це стосується Східних гібридів.

Для жителів північних регіонів країни і Сибіру осіння пересадка можлива лише для рано квітучих (у червні – липні) сортів лілії. Інші примірники викопують для пересадки навесні.

Коли пересаджувати лілії восени, в якому місяці

Пересадка лилий осенью на другое место в Сибири на Урале в Подмосковье Сроки Фото ВидеоОптимальним терміном для викопування і перенесення цибулин на нову грядку вважають період з серпня по жовтень. Має значення не тільки клімат в місцевості вирощування, але і різновид лілії.

У Підмосков’ї

Оптимальний час пересадки квітів у Підмосков’ї – кінець серпня і вересень. Для вкорінення на новому місці лілій важливо, щоб денна температура трималася на рівні +13 +17 градусів, а нічні заморозки були слабкими (не нижче -2) і нетривалими.

В залежності від виду, лілії краще пересаджувати в такі строки:

 • азіатські в кінці серпня – початку вересня;
 • кудреватые в останній декаді серпня;
 • трубчасті весь вересень;
 • східні (рано квітучі сорти) в першій половині вересня;
 • ВІД ЛА-гібриди пересаджують весь вересень.

Білу лілію, що має особливий тип вегетації, пересаджують відразу після цвітіння (у липні). До вересня вона повинна встигнути утворити розвинену розетку листків, які йдуть під зиму зеленими.

Азіатські лілії найбільш невибагливі і в теплу осінь їх можна перемістити на нове місце навіть у жовтні.

На Уралі

В залежності від клімату конкретної місцевості, лілії пересаджують у вересні. У південних регіонах Уралу азіатські лілії викопують і влаштовують на новому місці на початку жовтня.

Пересадка лилий осенью на другое место в Сибири на Урале в Подмосковье Сроки Фото Видео

У Сибіру

У холодному кліматі Сибіру вирощують рано квітучі сорти лілій, з обов’язковим утепленням квітника на зиму. Пересаджують цибулини в серпні – першій декаді вересня, якщо погода дозволяє. Примхливі сорту (Східні гібриди) зовсім не залишають на зимівлю в ґрунті, їх викопують і зберігають у підвалах при невеликій плюсовій температурі.

У середній смузі Росії

У регіоні, зазвичай, досить тепла осінь. Мороз сковує поверхню грунту лише в листопаді. Лілії прийнято пересаджувати у вересні – початку жовтня.

Підготовчі роботи перед посадкою

Перед початком роботи, необхідно підготувати нову ділянку, де буде рости квітка. Необхідно враховувати не тільки освітлення, вологість і структуру грунту, але і керуватися естетичним смаком. Лілії вирощують заради ефектного цвітіння, значить, розміщувати квітка слід неподалік від місць відпочинку або у парадній зоні ділянки, щоб рослина була завжди на виду.

Вибір місця і підготовка ґрунту

Пересадка лилий осенью на другое место в Сибири на Урале в Подмосковье Сроки Фото ВидеоДля лілій вибирають добре освітлені ділянки, захищені від сильних поривів вітру. Півтінь (мереживну від дерев або повне затінення протягом декількох годин в день) виносять азіатські види, кудреватые, ЛА і ВІД гібриди.

Обраний ділянку для квітів не повинен знаходитися в низині, яру, де скупчуються талі і дощові води, вологе повітря застоюється. У такому місці лілії уражуються гнилями. Не садять квіти в місцях з близьким заляганням ґрунтових вод (ближче метра до поверхні).

Лілії з високими стеблами і великими квітками висаджують поблизу будівель, огорож, для захисту від вітру. Як варіант – для рослин передбачають установку декоративних опор та огорож від вітру.

Підготовка землі для лілій вимагає серйозного підходу – квітка вимогливий до структури і родючості грунту. Для лілій підходить пухкий, родючий, добре дренування ї, але влагоемкий субстрат. Найбільш підходять суглинки з великою часткою піску, чорноземи і супіски. Інші ґрунти потрібно облагороджувати, щоб привести у відповідність з вимогами.

Ґрунт, що містить великий відсоток глини, погано пропускає повітря, перекопують, вносячи до 10 кг крупного піску на 1 кв. м. Часто пісок замінюють ПЦБ – піщано-гравійною сумішшю. Гравій розміром до 1 см, у складі суміші, добре розпушує ґрунт і використовується для створення дренажного шару при посадці цибулин.

Залежно від різновиду лілії, квітці необхідна різна кислотність субстрату:

 • тигровій (азіатської) лілії потрібен слабокислий (рН близько 6) грунт;
 • кучерявої нейтральний або лужної (рН 7-7,5);
 • трубчастої лілії тільки лужної (рН від 7 до 8);
 • східної лілії і ВІД гібридів грунт підбирають слабокислий (рН 5,5-6,5);
 • ЛА гібрид висаджують у грунт нейтральної реакції (рН 6-7).

Визначити кислотність ґрунту можна за допомогою тестових смужок, які набувають в садовому магазині. Про кислотності грунту говорить і смітна рослинність, що росте на ділянці. На кислих землях росте щавель, хвощ, осока. На нейтральних і лужних – пастуша сумка, пирій.

Пересадка лилий осенью на другое место в Сибири на Урале в Подмосковье Сроки Фото ВидеоПідкислюють грунт за допомогою торфу, хвойного опаду. Його вносять до 5 кг на 1 кв. м. Нейтралізувати зайву кислотність можна за допомогою деревної золи (2 склянки на 1 кв. м), вапна або кісткового борошна (склянки на 1 кв. м), перепрілого гною (до 5 кг на 1 кв. м).

В якості добрив при посадці застосовують, крім перегною, комплексне мінеральне добриво (Кеміра квіткове, Фаско, Веселка, АВА). Або вносять по 40 г суперфосфату і 20 г сульфату калію на кожен метр грядки під перекопування.

Облік рослин попередників

Щоб уникнути зараження цибулин хворобами, лілії висаджують після рослин, які не мають з ними спільних хвороб. Це:

 • бобові культури (горох, сочевиця, квасоля);
 • декоративні злаки;
 • квіти однорічні (флокс, петунія, іпомея, льон, гвоздика);
 • огірки, кабачки;
 • редис, зелень.

Не розміщують лілії після інших цибулинних рослин (тюльпанів, рябчиків), айстр, суниці, цибулі і часнику. На колишнє місце вирощування, квітка можна повертати через 3-4 роки. У разі якщо сівозміна дотримати не вдається з-за малих розмірів квітника, досить повністю змінити поверхневий шар ґрунту, товщиною в 25 див.

Підготовка і обробка посадкового матеріалу

Пересадка лилий осенью на другое место в Сибири на Урале в Подмосковье Сроки Фото ВидеоВідразу після вилучення з грунту, цибулини лілій оглядають і сортують: з ознаками хвороб оправляють на викид, здорові відкладають для подальшої обробки. Дитинку сортують за розміром, для посадки годяться цибулинки в діаметрі не менше 1 див.

Відібрані, зовні здорові цибулини звільняють від залишків стебел і сухих лусочок.

Для захисту рослин від хвороб, цибулинки занурюють у розчин фунгіциду для протруювання. Використовують:

 • насичено рожевий розчин перманганату калію;
 • Фітоспорин;
 • Максим;
 • Карбофос (3 г на 1 л води).

Час протруювання – не більш півгодини. Після замочування цибулин дають обсохнути на повітрі кілька хвилин і висаджують.

Для захисту луковок від мишей, землерийок, посадковий матеріал обмазують пахучими речовинами: маззю Вишневського, березовим дьогтем, солідолом. Різкий запах відлякує любителів поласувати соковитими цибулинами.

Як правильно пересадити лілії на інше місце

Пересадка лилий осенью на другое место в Сибири на Урале в Подмосковье Сроки Фото ВидеоЯк сказано вище, до пересадки приступають не раніше, ніж через 5 тижнів після цвітіння, інакше рослина виявиться ослабленим і погано перенесе процедуру.

На підготовлену грядку, лілії висаджують за певною схемою, яка залежить від висоти рослин:

 • низькорослі лілії висаджують з проміжками від 10 до 25 см;
 • середньорослі на відстані 15-28 см;
 • високорослі 20-35 див.

Має значення і різновид квітки, так тигрові, трубчасті, ЛА і кудреватые лілії розміщують на відстані 30 см один від одного, білосніжні і східні 20-25 см, ВІД гібриди – не менше 35 див.

Глибина занурення цибулини залежить від її розміру та типу грунту. Стандартна глибина загортання – три висоти цибулинки. На піщаних грунтах цибулини заглиблюють на 2-3 см глибше, ніж на суглинках. Звичайна глибина для середніх розмірів цибулини – 12-15 см від верхівки до поверхні грунту.

При посадці квітки, лунку копають вдвічі глибше, ніж потрібно для занурення цибулини. Вільне місце заповнюють шаром дренажу: великої гальки, піску, дрібного керамзиту. Зверху насипають шар родючого ґрунту – близько 8 см, потім насипають трохи піску і висаджують цибулину. Її встановлюють на денце, розправляючи в сторони корінці, і засипають грунтом, ущільнюючи грунт рукою.

Догляд за ліліями після осінньої пересадки

Після засипки лунки грунтом, лілії слід рясно полити, а грунт замульчувати шаром розсипчастого торфу, сінної потерті або тирси. Мульча, товщиною в 10-15 см захищає грунт від пересихання і промерзання.

У регіонах з раннім настанням холодів і малою кількістю снігу, лілії додатково утеплюють. Для цього замульчированную грядку накривають зверху шматком плівки чи агроволокном (воно краще плівки, так як пропускає повітря), а зверху насипають до 40 см опалого листя, сіна, тирси. Навесні, коли розтане сніг, укриття легко прибрати, піднявши агроволокно, разом з мульчею.

Догляд за ліліями восени у вересні . Перевіряємо, ділимо, пересаджуємо — відео

Вирощування лілій клопіткий, але захоплюючий процес. Краса цвітіння лілії компенсує трудові витрати по пересадці та догляду за рослиною з лишком.

Читайте також:

 • Коли восени садити тюльпани
 • Коли викопувати гладіолуси восени і як зберігати
 • Посадка полуниці восени: коли і як посадити у відкритий грунт
 • Посадка часнику восени під зиму: коли і як посадити
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
DvaGusya