Пересадка малини восени на нове місце Строки Поради садівників Відео

Осінь – сприятливий час для пересадки малини на нове місце. Для того щоб процес пройшов успішно, потрібно проводити його за всіма правилами та з дотриманням термінів. Необхідно ретельно підготувати ділянку і самі саджанці до посадки, забезпечити рослинам подальший догляд і правильну зимівлю.

Чому осіння пересадка переважніше

Пересадка малины осенью на новое место Сроки Советы садоводов ВидеоВиростаючи на одному і тому ж місці протягом довгого часу, малина виснажує грунт і починає недоотримувати поживних речовин, що негативно позначається на врожайності. З часом в ґрунті можуть накопичуватися шкідники ягідних кущів. Кущ розростається і починає відчувати себе обмежено.

Всі ці причини підштовхують садівника до пересадки малини на інше місце. Така процедура стимулює ріст нових пагонів, що сприятиме омолодженню куща. Іноді пересадка потрібно у зв’язку з переплануванням ділянки або бажанням розмножити малину шляхом відділення та пересадки прикореневої порослі.

Пересаджувати малину допустимо ранньою весною і восени. Влітку пересадку не проводять, так як в спеку рослині важче адаптуватися на новому місці. Осіння пересадка в правильні строки дозволяє чагарнику вкоренитися до заморозків і благополучно пережити зиму. У цьому випадку навесні малині вже не доведеться витрачати час на процес адаптації, вона відразу почне випускати нові пагони і готуватися до цвітіння.

Оптимальні терміни для пересадки восени

Пересадка малины осенью на новое место Сроки Советы садоводов ВидеоНайкраще пересаджувати малину у період з середини вересня до середини жовтня. Наведені рядки оптимальні для регіонів середньої смуги Росії. Коректувати дату посадки потрібно з урахуванням погодних умов конкретної місцевості. Головне правило – встигнути з посадкою чагарника до приходу стійких заморозків.

Так, наприклад, в Сибіру, де морози можуть прийти ближче до кінця вересня пересадку малини краще проводити в останніх числах серпня. Те ж саме стосується північних районів Уралу. Якщо прогноз погоди несприятливий, краще не ризикувати і перенести роботи на весну. На півдні Росії можна відкласти процедуру до середини листопада.

Як визначити готовність кущів до пересадки

Крім кліматичних особливостей регіону дата пересадки визначаються і деякими іншими моментами. Необхідно враховувати характеристики сорту, погоду в поточному сезоні. Чагарник буде готовий до пересадки, якщо:

 • на ньому повністю облетіло листя;
 • пагони малини визріли;
 • в районі кореневої шийки сформовані заміщають нирки.

Для пізніх сортів термін пересадки допустимо зрушувати на 2 тижні вперед у порівнянні з ранньої малиною.

Як правильно пересадити малину восени на нове місце

Пересадка малины осенью на новое место Сроки Советы садоводов ВидеоДля того щоб в подальшому процес вирощування малини проходив успішно, необхідно заздалегідь продумати процес пересадки, вибрати відповідне місце, підготувати саджанці. Від цього прямо залежить його подальше здоров’я та продуктивність культури.

Вибір ділянки

Ділянка, відведена під насадження малини, повинен відповідати відразу декільком вимогам. Місце повинно бути добре освітленим, захищеним від протягів і зимових вітрів. Бажано, щоб це був не схил, а рівна ділянка, на якому взимку затримується сніг, який буде служити для малини в якості природного утеплювача.

При цьому місце посадки не повинна перебувати в низині щоб уникнути скупчення талих вод навесні. Зазвичай висаджують малину з південної або південно-західного боку ділянки. Краще розташовувати малинник подалі від плодових дерев, чия крона влітку може затінювати ягідні кущі. Необхідно враховувати також правила сівозміни.

Сприятливими попередниками для малини є:

 • бобові культури;
 • кабачки;
 • огірки;
 • сидерати;
 • часник;
 • цибуля.

Не рекомендується висаджувати малину після полуниці і суниці, картоплі, томатів. Вкрай небажано вирощувати ці культури по сусідству. Чагарник можна садити і на те місце, де до цього вже росла малина протягом останніх 2-3 років.

Підготовка та удобрення ґрунту

Пересадка малины осенью на новое место Сроки Советы садоводов ВидеоМалина – культура, вимоглива до родючості грунту. Найбільше їй підходять суглинки і супіщані грунти з нейтральним показником кислотності. Кислу землю попередньо розкислюють шляхом внесення доломітового борошна, вапна, товченої крейди. Ділянка під посадку готують приблизно за місяць до початку робіт.

Землю удобряє, вносячи в неї:

 • 2-3 відра перегною або компосту;
 • 2,5 ст. л. подвійного суперфосфату;
 • 2 ст. л. сульфату калію.

Якщо в складі ґрунту переважає торф, необхідна добавка у вигляді піску. При осінній пересадки малини не можна удобрювати грунт азотними добривами. Напередодні зими внесення азотистих речовин, що стимулюють ріст зеленої маси, недоречно.

Наступним кроком буде підготовка посадкових лунок під саджанці. Можна викопати одну загальну траншею або окремі ямки. Верхній родючий шар землі знімають і відкладають в сторону, цим грунтом будуть засипані коріння малини після посадки.

Вибір саджанців і підготовка до пересадки

Для пересадки необхідно відібрати відповідні саджанці. Орієнтуватися потрібно за зовнішнім виглядом кущів. Стебла повинні мати середню товщину. Дуже тоненькі гілочки взимку можуть постраждати від морозів, навесні їх просто доведеться зрізати. Чагарник з товстими пагонами гірше приживається і може погано плодоносити в перший рік після пересадки.

Пересадка малины осенью на новое место Сроки Советы садоводов ВидеоЯкщо ж планується розмножити малину діленням куща, для цієї мети підходять тільки здорові міцні рослини. Спочатку матковий примірник обкапывают з усіх боків, намагаючись не пошкодити лопатою коріння. Витягнутий з землі кущ садовим ножем ділять на кілька частин, які треба посадити окремо. З обережністю викопують і кореневу поросль, що утворюється з придаткових бруньок, розташованих на коренях.

Після того як саджанці викопали, необхідно уважно оглянути стебла. Вони повинні бути здоровим та не мати слідів пошкоджень. Коріння очищаються від землі і також оглядають. Підгнилі ділянки зрізають до здорової тканини. Потім кореневу систему вмочують у глиняну бовтанку з додаванням «Гетероауксину». Така міра буде сприяти кращій приживлюваності саджанців.

Всі пагони укорочують до висоти 0,5 м. Це робиться для економії сил рослини. Кущ повинен витратити всю свою енергію на адаптацію і вкорінення. Якщо висаджується коренева поросль, у неї обов’язково обривають листя.

Способи пересадки малини

Пересадка малины осенью на новое место Сроки Советы садоводов ВидеоСпосіб пересадки малини залежить від кількості саджанців. Якщо кущів небагато, їх садять в окремі лунки. При закладці малиннику з нуля краще використовувати стрічковий спосіб. Така посадка дозволяє розмістити одночасно велику кількість саджанців і висадити їх рівними, акуратними рядами.

Стрічковий спосіб

При стрічковій посадці рослини розміщують у загальній траншеї, глибина і ширина якої повинні дорівнювати приблизно 0,5 м. Довжина залежить від кількості посадкового матеріалу. Кущі висаджують в канавку з інтервалом в 40 див. Якщо кілька траншів, між ними має бути відстань в 1,5 м.

Дно траншеї засипають родючим ґрунтом, після чого приступають до посадки. Саджанець встановлюють вертикально, притримують і засипають коріння родючою землею. Потім ґрунт біля рослин злегка трамбують. Висаджені саджанці поливають. Фахівці рекомендують розташовувати траншеї з півночі на південь. При такій орієнтації кущах буде діставатися більше сонячних променів.

Кущовий метод

При кущовому способі саджанці розташовують в окремих лунках, підготовлених заздалегідь. Глибина кожної з них має дорівнювати 40 см, необхідні розміри 50х50 см. Мінімальна відстань між кущами в одному ряду має становити 80 см при ширині міжрядь 1,5 м. Безпосередньо посадка проводиться так само, як і при стрічковому способі. Саджанці розміщують на шарі родючої землі, розправляють коріння і засипають грунтом. Після цього земля ущільнюється і поливається.

Догляд за молодими пагонами

Догляд за малиною після пересадки багато в чому залежить від погодних умов. Якщо осінь стоїть суха і тепла, необхідно поливати рослини. У дощовий період цього не потрібно. Для того щоб кущі краще приживалися, до настання зими рекомендується двічі полити їх розчином «Корневін». Перше внесення препарату проводять не раніше, ніж через 2 тижні після посадки на новому місці.

Пересадка малины осенью на новое место Сроки Советы садоводов ВидеоБлижче до зими проводиться вологозарядковий полив чагарнику. Ця процедура є необхідною складовою підготовки до зими. Нагодовані вологою коріння краще протистоять морозів, що збільшує шанси малини на виживання. Зрозуміло, проводити вологозарядковий полив необхідно тільки в тому випадку, якщо осінь була суха. Воду під кущ вливають поступово, щоб вона вбиралася в землю поблизу кущів, а не розтікалася по ділянці. Грунт при предзимнем поливі необхідно промочити на глибину 30-40 см.

Підгодівлях після осінньої посадки малина не потребує, так як все необхідне було закладено в землю при підготовці посадкової ями. У тому випадку, якщо технологія посадки була порушена і добрива не вносилися, можна розсипати під кущ 2 ст. л. калійної солі і 3 ст. л. суперфосфату. Гранули слід злегка прикопати, а потім провести полив.

Щоб захистити рослини від хвороб та шкідників незайвою буде профілактична обробка. Захистити кущі від шкідників допоможе обприскування розчином «Карбофосу» (10 мл на 10 л води). На кожен кущ витрачається за 1 л захисного складу. Убезпечити чагарник від грибка можна, обробивши його 1-процентним розчином мідного купоросу. Засіб використовують для обприскування кущів та поливу ґрунту в пристовбурних кіл.

Докладніше в статті: Чим удобрювати малину восени, щоб був гарний урожай

Підготовка до зими

Готуючи чагарник до зими, слід оглянути його пагони і зрізати гілочки, які виявилися не визрівають. Якщо на малині ще збереглися листя, їх обривають, проводячи рукою в захисній рукавичці по напрямку зверху вниз, щоб не виявилися пошкодженими нирки малини. З пристовбурового кола обов’язково прибирають всі рослинні залишки.

Прикореневу зону мульчують для захисту коріння від вимерзання взимку. В якості мульчі можна використовувати перегній, тирсу, солому. У холодній місцевості краще організувати для молодого саджанця каркасне укриття. Попередньо стебла можна пригнути до землі і зафіксувати. Зверху над кущем встановлюють каркас з металевих дуг або дерева, який обтягують плівкою.

Корисне відео

Осіння пересадка малини. Самий робочий спосіб — відео

Як пересаджувати малину правильно — відео

Так як при вирощуванні малини без її пересадки на нове місце не обійтися, садівникам краще володіти інформацією про те, як правильно провести процедуру. Помилки, допущені при посадці на новому місці, загрожують загибеллю чагарнику або його ослабленням, що негативно позначиться на плодоносінні. Виконавши цю роботу відповідально, ви отримаєте той результат, на який розраховували.

Читайте також:

 • Малина: користь і шкоду для організму людини
 • Варення з малини на зиму: простий рецепт
 • Заправка для борщу із буряка на зиму: рецепти
 • Квашена капуста на зиму в банках: 10 простих і смачних рецептів
 • Як приготувати шарлотку з яблуками в духовці: 9 простих рецептів
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
DvaGusya
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: