Пікіровка розсади помідорів у домашніх умовах відео

Томат належить до тих культур, які непогано переносять пікіровку. Можна посіяти насіння в окремі горщики, але багато дачники економлять грунт і місце на підвіконні, тому воліють проводити посів у загальну ємність і лише на більш пізніх етапах розсаджувати розсаду. Процедура пікіровки томатів не є складною, але все ж таки, має свої особливості. Важливо також дотримувати рекомендовані для пікірування терміни.

Що таке пікіровка і для чого її проводять

Пикировка рассады помидоров в домашних условиях с видеоПікіровка (її називають пікіруванням) — термін, яким позначають розсадження сіянців в окремі ємності по досягненні ними певного віку.

Іноді одночасно проводиться прищіпка стрижневого кореня маленького рослини, щоб викликати галуження кореневої системи. Фахівці наполягають на тому, що томатам пікіровка необхідна.

При посадці в загальний контейнер паросткам дуже швидко стає тісно, починає бракувати харчування. Розсада загущується, що збільшує ризик її витягування і появи грибка.

 • Пересадка в окремі стаканчики допомагає створити рослинам більш сприятливі умови вирощування.
 • Після пікіровки у сіянців зміцнюється імунітет, і формуються потужні коріння.
 • Заодно проводиться відбраковування — слабкі і хворі паростки знищуються.

Коли пікірувати помідори після сходів

Пикировка рассады помидоров в домашних условиях с видеоПікірування томатів проводять приблизно через 2 тижні з моменту появи сходів. На рослинах до цього часу має бути по 2 справжніх (не сім’ядольних) листочка.

Досвідчені городники рекомендують проводити цю процедуру двічі. Як тільки після першої пікіровки коріння повністю обплетуть земляний ком, їх пересаджують в ємності більшого обсягу.

 • Занадто рання пересадка сіянців (наприклад, в 5-денному віці) неминуче призведе до пошкодження крихкого стрижневого кореня, і розсада після пікіровки буде хворіти.
 • Якщо затриматися з процедурою, коріння томатів переплетуться між собою, що також викличе негативні наслідки. Тому краще всього укластися в інтервал між 12-м і 15-м днем життя рослин.

Підготовчі роботи перед пікіруванням

Для пікіровки вам знадобляться окремі ємності, грунт, совок, зубочистка або чайна ложка, сама розсада, лійка з водою. Перед початком роботи звільніть відповідний за розміром стіл і застеліть його клейонкою чи газетами, щоб потім можна було швидко прибрати просыпавшуюся землю.

Вибір ємностей і ґрунтової суміші

Пикировка рассады помидоров в домашних условиях с видеоПершу пікіровку зручніше проводити в прозорі пластикові стакани, в цьому випадку ви зможете спостерігати за ростом і станом коренів, але деякі віддають перевагу іншим ємкостей і використовують для посадки:

 • пластикові горщики;
 • касети;
 • торф’яні стаканчики;
 • половинки коробок з-під молока або соку.

У готовій тарі, призначеній для розсади, вже є дренажні отвори, якщо ж ви використовуєте саморобні ємності або пластикові стакани, зробіть в днищах кілька невеликих дірок для стоку зайвої води.

Грунт повинен бути спеціальним, призначеним для вирощування розсади. На виробництві його заздалегідь стерилізують і збагачують різними добавками, які містять поживні речовини. Така грунт зазвичай має рихлу структуру, добре пропускає повітря і воду, рослинам в ній комфортно.

При використанні городньої землі до неї додають річковий пісок і торф, а також вносять по 20 г суперфосфату, біогумусу і сульфату калію. Складену самостійно грунтову суміш потрібно обов’язково знезаразити. Це можна зробити шляхом прожарювання в духовці, обробки окропом або розчином марганцівки.

Докладніше в статті: Як виростити розсаду помідорів в домашніх умовах

Як правильно пікірувати розсаду помідорів — способи

Пикировка рассады помидоров в домашних условиях с видеоМетоди пікіровки можуть відрізнятися в залежності від того способу, яким був проведений посів.

В стаканчики — традиційний метод

За добу до виконуваних робіт розсаду необхідно полити, щоб земля до моменту пересадки стала податливою і м’якою, тоді ризик пошкодження коренів буде зведений до мінімуму. Води використовують трохи, вона повинна бути відстояною і теплою. Далі діють таким чином:

 1. Стаканчики потрібно розставити в ряд і заповнити їх підготовленим грунтом.
 2. В центрі кожної ємності чайною ложкою роблять поглиблення, що відповідає розміру кореневої системи розсади.
 3. Розсортуйте розсаду, слабкі і хворі рослини видаліть.
 4. Увіткніть недалеко від сіянця ручку чайної ложки або зубочистку і піддягніть його знизу.
 5. Вийміть сіянець разом із земляною грудкою, акуратно притримуючи за листя.
 6. Якщо розсада сильна, центральний корінець можна прищипнути на 1/3.
 7. Перенесіть сіянець в новий горщик і акуратно додайте в лунці.
 8. Виконайте те ж саме з іншими рослинами.
 9. Прослідкуйте, щоб паростки виявилися заглибленими до сім’ядольних листків, це піде томатам на користь.
 10. Акуратно ущільніть землю навколо сіянців пальцями.

Після виконаної пересадки полийте томати з лійки.

Перевалка сіянців з індивідуальних ємностей

Пикировка рассады помидоров в домашних условиях с видеоЯкщо насіння було спочатку посаджені в окремі маленькі стаканчики, пікіровка їм знадобиться для того, щоб збільшити обсяг грунту, а отже і харчування.

Як тільки коріння сіянців почнуть виглядати з дренажного отвору, а земля в горщику стане швидко просихати, потрібно приступати до пікірування розсади:

 1. За 1-2 дні до початку робіт сіянці поливають, в день пікіровки готують ємності більшого розміру, грунт і приступають до пересадки.
 2. Щоб томати простіше було витягти, стінки стаканчиків акуратно обминають пальцями, давши землі дещо відійти від краю.
 3. В нові горщики насипають частина грунту з таким розрахунком, щоб сіянці, розміщені в них, виявилися заглиблені до сім’ядольних листочків.
 4. Земляний ком, обплетений корінням, при пересадці не руйнують, а переносять на нове місце.
 5. Потім совком акуратно підсипають грунт вздовж стінок, періодично постукуючи дном горщика об стіл, щоб земля вляглася щільніше.

По закінченню процедури проводяться полив саджанців. Перші 1-2 дні розсаду бажано притіняти від яскравого сонця, але якщо рослини виглядають добре, можна цього не робити.

Пікірування розсади з равлики в пелюшки

Пикировка рассады помидоров в домашних условиях с видеоОригінальний метод вирощування розсади в равлику обов’язково передбачає подальшу пікіровку сіянців. Звичайно, такий метод посіву дозволяє економити місце для розсади і грунт, але землі для нормального розвитку томатів в равлику критично мало.

Якщо по мірі зростання не розсадити сіянці в окремі горщики, розсада надміру витягнеться і ослабне. Через кілька днів після того, як равлики проклюнуться сходи, потрібно распикировать томати в пелюшки. Роль пелюшок виконають звичайні поліетиленові пакети для фасування продуктів розміром 22х32 див.

Пікіровка в цьому випадку буде проходити таким чином:

 1. Равлика поступово розгортають (оголити коріння відразу всіх сіянців не можна, інакше вони висохнуть).
 2. У центр постланного пакету насипають 2 жмені землі і злегка зволожують з розпилювача.
 3. Сіянці відокремлюють по одному, дбайливо звертаючись з їх кореневою системою.
 4. Юний томат укладають на горбок землі, якщо корінь його занадто довгий загинають.
 5. Потім рукою підгрібають землю таким чином, щоб вона покрила саджанець зверху, якщо він виявиться занадто заглибленим — не страшно.
 6. Потім пелюшку скачують рулетиком, залишаючи дно не подвернутым.
 7. Після того як всі розпікувати сіянці будуть, пелюшки встановлюють вертикально в контейнер з тирсою.

Загальна ємність повинна бути такого розміру, щоб всі пелюшки в неї помістилися і розташовувалися там стійко, не розвалюючись в різні сторони.

Докладніше в статті: Посадка томатів у равлика на розсаду

Відео матеріал про пікіровці томатів з равлики в пелюшки

Як пікірувати витягнулися розсаду помідор

Пикировка рассады помидоров в домашних условиях с видеоЧасом з-за невідповідних умов вирощування розсада витягується, і стеблинки буквально лягають на землю.

Виправити ситуацію допоможе термінова пікіровка.

 1. Досвідчені дачники рекомендують пікірувати переросла розсаду у високі ємності, самостійно зроблені з пластикових 1,5-літрових пляшок з відрізаним шийкою.
 2. Сіянець розміщують всередині пляшки і засипають землею, яка буде підтримувати стебло у вертикальному стані.
 3. Томати виявляться сильно заглибленими, але це дасть їм можливість наростити додаткові корені і зміцніти.
 4. Після пересадки кущики тримають в прохолодному приміщенні і полив обмежують.

Затримки в розвитку саджанців на якийсь час не уникнути, але зате цей метод дозволить врятувати розсаду.

Інший спосіб порятунку вытянувшейся розсади

Деякі садівники обрізують верхівки переросла розсади і укорінюють їх у воді, а потім висаджують у стаканчики з грунтом.

На пеньках через деякий час з’являться бічні пагони. Після того як пасинки зростуть на 3 см в довжину, їх верхівку прищипують. Надалі з таких рослин формуються компактні приземкуваті кущі.

Такий спосіб пікірування задоволений трудомісткий, але зате він дозволяє отримати подвоєну кількість здорової і міцної розсади.

Догляд за распикированной розсадою помідорів

Пикировка рассады помидоров в домашних условиях с видеоПісля пікіровки томатів продовжують доглядати за саджанцями, регулярно виконуючи всі необхідні процедури. Рослини потребують в достатньому освітленні, правильної організації поливу, їм потрібні підгодівлі і відповідна температура.

Освітлення

Після пікіровки томати, як правило, не потребують в додатковому освітленні, їм уже вистачає природного світла. Ненадовго включати підсвічування вранці та ввечері буде потрібно тільки в похмурі дні, або якщо вікно виходить на північну сторону. Регулярно переставляйте розсаду іншою стороною до світла, щоб стебла не скривлювалися.

Температурний режим

Для міцної підросла розсади рекомендується підтримувати температуру в приміщенні на рівні 18-22°C, вдень 14-16°C в нічні години. Якщо в приміщенні буде тепліше, рослини почнуть витягатися, і можуть переростати навіть передчасно зацвісти.

Полив

Пикировка рассады помидоров в домашних условиях с видеоОскільки томати після пікіровки містяться у відносно прохолодних умовах, їм потрібен помірний полив. Підтримуйте землю в злегка вологому стані, зрошуючи грунт відразу ж після того, як його верхній шар підсохне.

Надлишковий полив так само сприяє витягуванню розсади, як і недостатнє освітлення або підвищена температура.

Підживлення

Поки пересаджені томати приживаються в грунті, їх не удобрюють, так як можливий опік коренів. Першу підгодівлю можна провести через 1,5-2 тижні після пікіровки. Якщо для посіву використовувався якісний грунт, томати взагалі не слід удобрювати та пікірування.

Для підгодівлі використовують будь-яке комплексне добриво для розсади. Такі препарати сьогодні випускаються багатьма виробниками. Надалі продовжують підгодовувати саджанці кожні 10 днів, не перевищуючи концентрацію добрива, зазначену на упаковці. Вносити підживлення рекомендується у вологу землю.

Повторна пересадка (перевалка) розсади томатів

Повторна пікіровка знадобиться в тому випадку, якщо перший раз томати розсаджували в ємності невеликого обсягу (0,2-0,3 л). Проводиться процедура через місяць після першого пікірування.

До подвійної пікіровці часто вдаються при вирощуванні високорослих томатів, що мають потужну кореневу систему. Стрижневий корінь під час другої пересадки не зачіпають і земляний ком не порушують.

Можливі проблеми з розсадою після пікіровки

Пикировка рассады помидоров в домашних условиях с видеоІноді новачки скаржаться, що розсада томатів гине невдовзі після пікіровки. Які ж причини можуть до цього призвести?

 • Рясний полив у перші дні після пересадки здатний спровокувати гниль коренів, адже рослини ще не встигли добре вкоренитися і не можуть нормально засвоювати воду. Ця проблема посилюється при зниженій температурі. Після пікіровки полити рослини треба зовсім трохи, а потім необхідно дочекатися, коли верхній шар землі встигне підсохнути.
 • Ще однією причиною загибелі розсади може стати порушення цілісності коренів в процесі пересадки. На початкових етапах росту корінці томатів надто тендітні і чутливі до пошкоджень. Саме тому незадовго до пікіровки грунт зволожують, а саму пересадку проводять з максимальною обережністю, захоплюючи разом з корінням грудочку землі.
 • І нарешті, приводом для загибелі може стати загинання коренів під час пікірування. Так трапляється, якщо в грунті була зроблена занадто маленька лунка. Завжди порівнюйте обсяг кореневої системи і глибину викопаної ямки, а після пересадки обов’язково ущільніть грунт, щоб він приєднався до коріння.

Секрети раннього врожаю. Все про пікіровці томатів — відео

Намагайтеся проводити пікіровку томатів за всіма правилами, і тоді з сіянцями не трапиться нічого поганого. Це важливо ще й тому, що від якості розсади залежить плодоношення дорослих кущів. Такий відповідальний етап, як пікіровка, повинен не нашкодити рослинам, а допомогти їм стати міцнішою і сильнішою.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
DvaGusya
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: