Полив помідорів в теплиці з полікарбонату – як часто, коли і як правильно поливати

Томати, які вирощуються в захищеному грунті, будь то теплиця з полікарбонату або скла, вимагають дещо іншого догляду. І основним критерієм отримання щедрого і здорового врожаю є правильний полив. Так як же поливати помідори в теплиці?

Правила поливу томатів у теплиці

Полив помидоров в теплице из поликарбоната - как часто, когда и как правильно поливатьДля повноцінного розвитку томатних кущів в тепличних умовах необхідно підтримувати вологість грунту на рівні 90%, а вологість навколишнього повітря повинна складати 50-60%.

Якщо ступінь зволоження ґрунту можна визначити механічно, простим стисканням жмені землі в руці і при цьому вона злегка ущільниться, то для визначення сухості повітря городникові знадобиться гігрометр.

Не слід забувати і про якість води для поливу.

Температура води

Не можна поливати томати холодною водою, безпосередньо зі свердловини або водопровідної труби. Різкі перепади температури викликають стрес рослин, що може послужити причиною захворювань і загальмованості розвитку.

Воду набирають у великі ємності і дають час відстоятися і прогрітися до температури 22-25⁰С. Якщо баки стоять в теплиці, то вони повинні бути обладнані кришками, т. к. випаровування вологи в жарку погоду збільшує вологість повітря усередині конструкції, а томати цього не люблять.

В який час поливати

Час поливу в теплиці безпосередньо залежить від погоди за її межами. В жаркі і сухі дні зрошення здійснюють рано вранці або ближче до вечора, коли спадає сонячний напруження. Необхідно пам’ятати, щоб до вечірньої прохолоди рослини встигли увібрати більшу частину вологи, і полив не став причиною підвищення вологості.

Не рекомендується відкладати полив на пізній вечір, т. к. в умовах закритого простору буде створюватися парниковий ефект, збільшитися вологість повітря, а це, в свою чергу, спричинить підвищення вологості в теплиці.

Регулярність поливу

Полив помидоров в теплице из поликарбоната - как часто, когда и как правильно поливатьТомат рослина швидше посухостійка, чому вологолюбна.

 • Надмірне зволоження ґрунту призводить до загнивання кореневої системи і провокує виникнення багатьох захворювань і саме підступне з них — фітофтора. Вона за лічені дні може знищити весь урожай на корені. Особливо це небезпечно при загущених посадках.
 • Але і тривала посуха несприятливо позначається на розвитку томатів. Від нестачі вологи листя починають скручуватися, в’янути, що в кінцевому підсумку веде до ослаблення рослини і його загибель.

Визначити потребу рослин у волозі можна за зовнішнім виглядом: листки втрачають тургор і починають в’янути до землі. При тривалій посусі починають підсихати кінчики листя, що неодмінно позначиться на кількості врожаю.

Томати у теплиці поливають у середньому 1 раз в 2-3 дні і на кожне доросле рослина витрачають 3-5 літрів води. Знову-таки: все залежить від стану ґрунту, його структури і зовнішніх факторів.

Особливості поливу на різних стадіях росту

Полив помидоров в теплице из поликарбоната - как часто, когда и как правильно поливатьТомати в основному вирощується розсадним способом, з причини тривалого періоду вегетації, а це значить, що ми маємо справу з зніженими рослинами, які не привчені забезпечувати себе вологою і ця турбота лягає на плечі городника.

Полив після висадки розсади

Висадку розсади помідор проводять в зволожену землю і додатково поливають зверху, щоб коренева система щільно з’єдналася з землею.

В період адаптації — це приблизно 10-14 днів розсаду поливають помірно і тільки при необхідності. Жорсткі умови необхідні для того, щоб рослина направило сили на розвиток кореневої системи, яка повинна піти вглиб грунту і навчитися добувати воду самостійно.

Часті поливи розсади після висадки змусять рослина лінуватися, і основна частина коренів залишиться в поверхневих шарах грунту. Для молодої розсади буде достатньо 2-3 літрів на рослину.

Докладніше в статті: Догляд за помідорами в теплиці від посадки до врожаю

Під час цвітіння

Полив помидоров в теплице из поликарбоната - как часто, когда и как правильно поливатьНе можна допускати тривалого пересихання грунту в період закладки бутонів і цвітіння. Недолік вологи може привести до масового осипання кольору, що спричинить зниження врожаю. Томати поливають не рідше 2 разів на тиждень з урахуванням стану ґрунту, але обсяг води збільшують до 4-5 літрів на кущ.

У період плодоношення

У період плодоношення, коли помідори починають червоніти, частоту поливів зводять до мінімуму: зрошення проводять 1 раз на тиждень. Кількість подаваної вологи також зменшують.

Надмірне зволоження дуже часто призводить до розтріскування плодів, що знижує товарний вигляд, якість і кількість врожаю.

Організація поливу різними способами

Полив помидоров в теплице из поликарбоната - как часто, когда и как правильно поливатьПоливати кущі томатів необхідно під корінь, не допускаючи попадання води на листя і стебла рослини. Краплі води можуть зіграти роль збільшувального скла, що призведе до появи жовтих плям на листках — це сонячні опіки. Щоб виключити таку ймовірність застосовують кілька способів поливу.

 • Традиційний (ручний),
 • крапельний,
 • з допомогою пластикових пляшок,
 • ямковий,
 • автоматичний.

Будь-який варіант повинен забезпечити рівномірне зволоження ґрунту по всій окружності стебла томатного куща.

Традиційний (ручний) полив

На невеликих дачних ділянках можна спостерігати, як огородник у вечірній час снує між ємністю з водою і теплицею, проводячи черговий полив. І це не дивно, бо як ручний полив при потужності садової лійки або відра і ковшика найпоширеніший.

Інша справа, що процес цей досить трудомісткий і вимагає чималої фізичної сили. Необхідно зачерпнути воду, донести до теплиці, полити, а враховуючи розміри теплиці і кількість вирощуваних томатів, коли 10 літрів води витрачають на 2-3 рослини, можна уявити, як почувається дачник до кінця робочого дня.

Але, незважаючи на всю трудомісткість, ручний полив має ряд переваг.

 • Огородник точно знає, скільки води він виливає під кожен томатний кущ.
 • Є можливість полити рослину акуратно, без потрапляння крапель води на листя і стебла.
 • Поєднати полив з підгодівлею в залежності від стадії розвитку томатів.

Полив з шланга

Полив помидоров в теплице из поликарбоната - как часто, когда и как правильно поливатьПолив грядок з помідорами в теплиці з шланга, звичайно ж, полегшує працю городника, але має деякі недоліки.

 1. Існує велика ймовірність пошкодження рослин при переміщенні шланга з теплиці.
 2. Немає можливості проконтролювати кількість подаваної вологи.
 3. При сильному напорі грунт під томатами ущільнюється і вимивається, що призводить до оголення кореневих відростків, розташованих близько до поверхні ґрунту.
 4. Якщо шланг приєднується до водопровідної труби або свердловині, то низька температура води негативно позначається на зростанні томатів: у сильну спеку полив холодною водою викликає різке охолодження кореневої системи, рослини впадають в ступор і загальмовують у розвитку.

Крапельний полив

Полив помидоров в теплице из поликарбоната - как часто, когда и как правильно поливатьПолегшити полив томатів можна використовуючи крапельний полив. Зрошувальну магістраль набувають в спеціалізованому магазині або виготовляють своїми руками.

Особливо хочеться відзначити високу ефективність і виділити переваги краплинного зрошення.

 • Даний спосіб забезпечує повільну і рівномірну подачу води виключно до кореневої системи.
 • Відбувається значна економія води.
 • Можливість підключення до звичайної ємності, встановленою на висоті, куди при необхідності можна додати добрива і тоді полив буде суміщений з підживленням мінеральними речовинами.
 • Грунт не ущільнюється при поливі, а, отже, відпадає необхідність його розпушування.
 • Знижуються фізичні і тимчасові витрати на поливання грядок з томатами в теплиці.

Полив за допомогою пластикових пляшок

Полив помидоров в теплице из поликарбоната - как часто, когда и как правильно поливатьГородники з господарською кмітливістю знайшли застосування пластикових пляшках, які у великій кількості скупчуються на дачній ділянці від випитого лимонаду і газованої води. Це спрощений варіант крапельного поливу.

Варіант №1

 • В стінках пластикової пляшки (будь-якого обсягу) розпеченим цвяхом або шилом проробляють отвори по всій висоті.
 • Потім посудину закопують у землю біля томатних кущів, залишивши над поверхнею грунту тільки шийку. Слід бути обережним і намагатися не пошкодити кореневу систему. В ідеалі ж цю роботу необхідно проводити разом з висадкою розсади томатів у теплицю.
 • Пляшки наповнюють водою, яка потихеньку буде йти в грунт, живлячи кореневу систему живлющою вологою.

Варіант №2

Пластикову пляшку необхідно обрізати по плічка, а на дні і в її нижній частині зробити отвори. Посудину закопують в землю, заглибивши на 2/3 висоти.

Такі резервуари встановлюють по всій довжині грядки і заповнюють водою. Верхню зрізану частину використовують як кришку, щоб вода не випаровувалася і не призводила до підвищення вологості всередині теплиці.

Варіант №3

В землю, поруч з кущем томату, вкопують порожнисту трубку. У кришці пластикової пляшки проробляють отвору, а дно повністю зрізують — виходить імпровізована воронка.

Пляшку вставляють в трубку і наповнюють водою. Зрізана частина буде служити кришкою, не допускаючи випаровування.

Таку систему зрошення легко поповнити новою порцією води, а отвори не забиваються ґрунтом, т. к. до поверхні грядки є невелика відстань порожнистої трубки.

Прикореневій крапельний полив томатів своїми руками — відео

Ямковий полив

Досить цікава технологія вирощування томатів, завчасно передбачає подальший догляд, а зокрема, полив.

 1. На грядці, перед посадкою розсади томатів викопують овальні поглиблення в 30 см глибиною 50-60 см в довжину.
 2. По краях висаджують 4 помідорних куща, дотримуючись інтервал між рослинами, відповідний вашому сорту. (Тому довжина канавки може бути дещо іншою.)
 3. На дно ями насипають 1 л золи, а за відсутності такої всипають по жменьці суперфосфату і сульфату калію.
 4. Яму заповнюють свіжоскошеної травою таким чином, щоб вона кілька височіла над поверхнею гряди.

У це поглиблення буде проводитися полив кущів томата. За один прийом у неї виливають не менше 20 л води, яких вистачить на 5-7 днів. Крім того, трава в ямі буде захищати грунт від випаровування вологи, служити мульчею для кореневої системи і оберігати від перегріву і переохолодження. З часом зелена маса почне розкладатися, що послужить додатковим харчуванням для рослин.

Автоматичний полив

Пристрій автоматичного поливу в умовах невеликого дачного ділянки задоволення дороге. З цієї причини його в основному застосовують у великих фермерських господарствах, які вирощують томати в промислових масштабах.

Як визначити необхідність поливу

Перш, ніж приступити до зрошенню томатів будь-яким, зручним для городника способом, необхідно визначити їх потреба у волозі. Зовнішній вигляд рослини вкаже на можливі порушення в поливі.

Якщо помідори відчувають нестачу вологи, то:

 • листя згортаються всередину, утворюючи човник, таким чином рослини намагаються звести до мінімуму втрати вологи, зменшуючи площу випаровування;
 • стає помітна загальмованість розвитку і відсутність зав’язей;
 • листя починають жовтіти, а при тривалій посусі і опадати;
 • такі ж явища відбуваються під час цвітіння: квітки і зав’язі обсипаються;
 • під час плодоношення недолік води позначається на якості плодів, вони повільно розвиваються і стають несмачними.

Про надлишку вологи також можна судити за зовнішнім виглядом томатів.

 1. Листя стає тьмяною і починає опадати, зберігаючи при цьому соковитість.
 2. У підстави стебла з’являються мокнучі плями, відбувається загнивання кореневої системи.
 3. Від надлишку вологи дозрівають плоди стають водянистими, розтріскуються і втрачають цукристість.

Щоб уникнути розчарування під час збирання врожаю необхідно запам’ятати й виконувати основні правила поливу.

 • Необхідно проводити полив в ранкові години або після падіння полуденної спеки.
 • Уникайте потрапляння крапель води на листя.
 • Проводите полив, рівномірно змочуючи всю область кореневої системи.
 • Не використовуйте холодну воду — вона загальмовує розвиток томатів.
 • Якщо є можливість, мульчируйте посадки перегноєм, хоча б шаром в 1 див.
 • Спорудите найпростішу систему крапельного зрошення — це зведе до мінімуму затрати ручної праці.

Як і коли поливати томати в теплиці — відео

Як часто і скільки поливати помідори в теплиці відео

Який би спосіб зрошення не застосовувався на дачній ділянці, необхідно пам’ятати, що вода для будь-якої рослини є джерелом життєдіяльності і томати не виняток. Грамотний і своєчасний полив збільшить кількість і якість зібраного врожаю і забезпечить городника свіжими помідорами в літній період і смачними заготовками на зиму.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
DvaGusya
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: