Посадка буряків навесні у відкритий грунт насінням Строки посадки Відео

Буряк – поширений і дуже корисний коренеплід, який вирощує практично кожен городник і дачник. Вона володіє багатьма корисними й цілющими властивостями, використовується в дієтичному харчуванні та лікуванні багатьох захворювань.

Для того щоб виріс соковитий, м’ясистий і товстий корінь, необхідно враховувати всі вимоги овочевої культури до посіву і подальшого догляду. Складного в цьому процесі нічого немає, але при вирощуванні буряків все ж потрібно знати деякі особливості і секрети, щоб зусилля були не марними і призвели лише до якісного і щедрого врожаю.

Терміни посіву буряків у відкритий грунт

Посадка свеклы весной в открытый грунт семенами Сроки посадки ВидеоТерміни посадки залежать від багатьох факторів – від сортової належності рослини, від клімату і погоди у даному регіоні, від вимог овочевої культури і від її призначення після збирання врожаю (для швидкого вживання або для тривалого зберігання).

Для ранніх сортів строки посадки повинні бути ранні, а для пізніх – пізніші. Головне, щоб припинилися нічні приморозки, тому що буряк дуже погано реагує на різкі зниження температури, особливо в нічний час. І грунт до цього моменту повинна бути стабільною по температурі – близько восьми – десяти градусів тепла.

Температура повітря також має велике значення для посіву насіння, а точніше – для часу появи сіянців.

Якщо повітря прогрілося до п’яти градусів – паростки з’являться тільки через п’ятнадцять – двадцять днів, до десяти градусів – через десять днів, до п’ятнадцяти градусів – п’ять днів, а при двадцяти і вище – чекати доведеться не більше трьох – чотирьох днів.

Посів буряків з урахуванням регіону

В залежності від кліматичних умов своєї місцевості та тривалих холодів, насіння висівають з березня по липень, правильно підбираючи сорти за термінами дозрівання. Наприклад, пізні сорти не можна висівати в літній час в холодному кліматі, тому що вони не встигнуть дозріти.

 • На Кубані, в Краснодарі та в інших південних регіонах із стійким теплим кліматом посів проводять у березні – квітні.
 • У Сибіру і на Уралі сприятливим часом для посіву буде друга половина травня (після 20 числа) і перша половина червня (до 15-го числа).
 • У Підмосков’ї насіння краще висівати в першій половині травня (до 20 числа).

Коли сіяти буряки в 2019 році за місячним календарем

Багато дачники та городники дотримуються рекомендацій Місячного календаря, який радить не використовувати для посадки період повного місяця, а також вказує на найбільш вдалі для цих робіт дні.

Сприятливими вважаються дні:

 • 10, 11, 12, 15, 16, 17, 23, 24, 25, 27, 28, 29, 30 – у березні;
 • 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 24, 25, 26, 27, 29, 30 – у квітні;
 • 1, 2, 3, 4, 12, 13, 14, 21, 22, 23 – у травні;
 • 9, 10, 11, 18, 19, 20 – у червні;
 • 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 – в липні.

Не рекомендується проводити посадку буряків: 6, 7 і 21 березня, 5 та 19 квітня, 5 і 19 травня, 3, 4 і 17 червня, 2, 3 і 17 липня.

Як правильно посіяти буряк у відкритий грунт

Посадка свеклы весной в открытый грунт семенами Сроки посадки Видео

Вибір посадкового ділянки

Бурякові грядки необхідно розташувати на південній стороні городу або просто на відкритій місцевості, з достатньою кількістю світла і тепла протягом дня. Тінь або півтінь не допускається – це вплине на повноцінний розвиток коренеплодів.

Для поливу влаголюбивого рослини буде зручно, якщо поряд буде знаходитися джерело води. А от посадка буряків на височині не бажана, так як овоч буде недоотримувати вологи і піддаватися поривів вітру.

Підготовка грунту

Посадка свеклы весной в открытый грунт семенами Сроки посадки ВидеоПідготовчі роботи для весняної посадки необхідно починати ще в осінній час після збирання всіх овочів з городу. Перше — це глибока перекопка ділянки, великі грудки землі розбивати не потрібно, щоб грунт накопичувала достатні запаси вологи. Рослинні залишки краще збирати, а потім знищити або використовувати для компостної ями.

Різні за структурою і складом грунти потребують індивідуальних підживлень та окремих процедур.

 • Наприклад, на щільних глинистих ділянках в грунт додають торф, перегній або перепріла тирсу.
 • Ґрунти з високим рівнем кислотності рекомендується вапнувати. Для цього на кожен квадратний метр земельної ділянки розсипають по поверхні один кілограм деревної золи або доломітового борошна.
 • Суглинистим грунтам потрібно калійні добрива або суперфосфат – близько трьохсот грамів на кожен метр.
 • В легені торф’яні або супіщані ґрунти вносять азотовмісні добрива, але вже у весняний час, незадовго до посіву.

За кілька днів до посіву насіння на обраному ділянці розрівнюють граблями поверхню землі і нарізають необхідно кількість неглибоких борозенок.

Підготовка насіння до посіву буряків

Посадка свеклы весной в открытый грунт семенами Сроки посадки ВидеоПридбані в спеціалізованих магазинах насіння, в упаковці з усіма даними про збір, дату і термін зберігання, зазвичай не піддають ніякої підготовки, а висівають в грунт в сухому вигляді.

Насіннєвий матеріал власного збору, придбаний розсипом на ринку, у знайомих рекомендується обов’язково підготувати до посіву. Спочатку її сортують, а потім замочують на двадцять чотири години в теплій воді з температурою не менше тридцяти – тридцяти п’яти градусів або в будь-якому обеззараживающем, стимулююче, поживному розчині.

Можна вибрати один з варіантів. Кожен з них збільшить схожість і додасть насінню позитивної енергії.

 • Зольний настій.
 • Слабкий розчин марганцівки.
 • Розчин з одного літра води і половини чайної ложки нітрофоски (або суперфосфату).
 • Комплексний розчин з одного літра води, калійної солі і суперфосфату (по одній чайній ложці), гашеного вапна (сто грамів), пташиного посліду (п’ятдесят грамів), сечовини (десять грамів).

Після замочування насіння потрібно промити під проточною водою і просушити на папері або тканини.

У регіонах з коротким влітку посівний матеріал рекомендується перед посадкою пророщувати.

Особливості посіву буряків

Посадка свеклы весной в открытый грунт семенами Сроки посадки ВидеоГрунт в борозенках перед посівом рясно поливають водою, чекають, поки вона повністю не вбереться, і тільки після цього висівають насіння.

Відстань між рядами двадцять – тридцять сантиметрів, між насінням – три – п’ять сантиметрів, глибина посадки – близько чотирьох сантиметрів.

Насіння присипають тонким шаром ґрунту або торфом, знову поливають все грядки. Щоб сенцам не заважали рости бур’яни, рекомендується територію між рядами покрити мульчують шаром перегною або торфу. Мульча не тільки збереже помірну вологість грунту, захистить від смітної рослинності, але й стане джерелом додаткового живлення для рослин.

Тонкощі посадки буряків у відкритий грунт — відео

Облік рослин – попередників

В якості хороших попередників для буряків виступають:

 • патисони і кабачки,
 • помідори і баклажани,
 • солодкий і гіркий перець,
 • картопля і горох,
 • огірки і цибуля.

А ось після капусти сіяти коренеплід не рекомендується, так і висаджувати саму буряк на одній і тій же грядці другої місто поспіль теж не радять. Врожай буде мізерний і неякісний, можливо, пошкоджене шкідниками та хворобами, що залишилися в ґрунті після попереднього вирощування цієї ж рослини.

Сусідство з іншими культурами

Буряк прекрасно уживається на одній грядці з багатьма овочевими культурами. Змішані або комбіновані грядки можуть складатися з буряків, цибулі, капусти, редьки, квасолі, салату, шпинату, бобів. Єдина порада – робити зручний для догляду та збирання врожаю інтервал між рядами.

Правила догляду за сіянцями

При догляді за примхливою буряком потрібно завжди пам’ятати, що вона дуже не любить: з’являється на поверхні землі суху скоринку (з-за нерегулярного поливу і розпушування) і бур’янисту рослинність (з-за несвоєчасної прополки).

Частота й обсяги поливів

Посадка свеклы весной в открытый грунт семенами Сроки посадки ВидеоОбсяги поливної води повинні бути такими, щоб волога проникала на глибину п’ятнадцять – двадцять сантиметрів. У такому разі коренева система буде забезпечена всією необхідною вологістю для зростання.

До першого проріджування поливи потрібно проводити в помірних кількостях, а після нього – приблизно один – два разу в десять днів по десять – двадцять літрів на кожен квадратний метр землі (залежно від складу грунту і періоду зростання овочевого рослини). По мірі росту коренеплоду частоту поливів можна поступово збільшувати.

Не варто відмовляти вологолюбною культурі додаткових поливах в посушливі періоди з тривалою відсутністю опадів. Недолік поливної води призведе до погіршення якості коренеплодів. Вони будуть дрібними, з грубою структурою і гіркуватим присмаком.

Розпушування і прополка грунту

Розпушування ґрунту на бурякових грядках рекомендується здійснювати після кожного поливу, а прополки – по мірі появи нових бур’янів. В якості профілактики проти бур’янів досвідчені садівники радять обприскати ділянку відразу після посіву насіння тракторним гасом (близько п’ятдесяти грамів на кожен метр).

На початковому етапі розвитку молодих рослин боротьбу з бур’янами необхідно вести регулярно, не даючи їй заглушати овочеві посадки.

Проріджування культур

Посадка свеклы весной в открытый грунт семенами Сроки посадки ВидеоГусті насадження заважають рослинам отримувати достатню кількість корисних речовин і вологи з грунту, тому їх потрібно кілька разів проріджувати (по мірі росту).

 • Перший раз – після формування двох повноцінних листочків на сіянцях. Відстань між культурами – два – три сантиметри.
 • Другий раз – після п’ятого чи шостого аркуша, залишаючи відстань – чотири – шість сантиметрів.
 • Третій раз – до середини серпня, відстань – близько восьми сантиметрів.

Після другого і третього проріджування видалені з грядок зайві екземпляри можна висадити в якості розсади на окрему ділянку.

Використання добрив і підгодівлі

За весь період вирощування буряків підгодівлі і добрива рекомендується вносити три рази.

 • Органічне підживлення – трав’яним, зольним настоєм або курячим послідом (після першого проріджування).

На десять літрів води потрібно півтори склянки золи або один кілограм пташиного посліду.

 • Добрива з великим вмістом калію і фосфору – через два тижні після першої підгодівлі і відразу після другого проріджування.

В якості альтернативи можна взяти для другої підгодівлі сольовий розчин (на відро води – велика ложка солі) або розчин на основі відра води і половини чайної ложки борної кислоти.

Детальніше вс татье — Буряк: користь і шкода для здоров’я

Боротьба з хворобами

Посадка свеклы весной в открытый грунт семенами Сроки посадки ВидеоМожливі бурякові захворювання – фомоз, плямистість, несправжня борошниста роса, корнеед, бура гнилизна, повстяна хвороба.

При появі фомозу потрібні підгодівлі з вмістом бору – на кожен метр квадратний три грами речовини (це розчин з десяти літрів води і половини чайної ложки препарату). Обприскування рослин позбавлять від грибкової хвороби.

При плямистості ґрунт підживлюють хлористим калієм, а в якості профілактики перед посівом проводять обробку грунту фунгіцидом, а насіння – «Агатом – 25».

Спеціальні превентивні заходи допоможуть захистити буряк від появи помилкової борошнистої роси. Це замочування посівного матеріалу в препараті «Апрон» і обприскування тільки що з’явилися сходів фунгіцидами.

Корнеед може з’явитися тільки на щільних важких ґрунтах з поганою аерацією, сухою кіркою на поверхні грунту, високого рівня кислотності. Заходи профілактики – це підготовка грунту до посіву і суворе дотримання правил догляду за культурами.

Повстяна хвороба дуже швидко поширюється при зберіганні коренеплодів від зараженого овоча до здорового. Їх треба терміново ізолювати і переробити.

Боротьба з шкідниками

Найпоширеніші шкідники буряків – це бурякові мухи і попелиці, совки і блішки. Заходи профілактики та боротьби – регулярна прополка бур’янів, глибока перекопка ділянки в осінній час, обприскування цибулевим, зольним, тютюновим настоєм або спеціальними препаратами і розчинами: «Іскра Біо», «Карбофос», «Гомелин», «Актофіт», «Каліпсо», «Конфідор».

Прибирання буряка і правила зберігання врожаю

Посадка свеклы весной в открытый грунт семенами Сроки посадки ВидеоОптимальний час для збору врожаю – це період з двадцятого серпня по двадцяте вересня. Сигналом до збирання можуть служити жовті або сухе листя буряків. Для цієї приємної процедури краще вибрати неспекотний сухий день.

Коренеплоди витягають із землі, обтрушують від прилиплої грунту, обрізають листя (до висоти черешків близько двох сантиметрів) і залишають на грядці для просушування. Наступний етап – сортування. На тривале зберігання відкладають лише примірники стовідсоткової якості, а всі інші використовують для переробки або іншого способу швидкого використання (наприклад, корми для домашніх тварин).

Ще одну – два тижні кращі коренеплоди повинні остаточно просушитись, перебуваючи в приміщенні з хорошою вентиляцією, а вже після цього їх можна переносити в льох або підвал.

Повноцінні умови утримання коренеплодів — це температура від нуля до двох градусів тепла, помірна вологість (не більше вісімдесяти відсотків), хороша вентиляція.

Докладніше в статті: Заправка для борщу із буряка на зиму — рецепти

Популярні сорти буряків для відкритого ґрунту

Посадка свеклы весной в открытый грунт семенами Сроки посадки Видео

 1. «Червона куля»

Ранній холодостійкий сорт, призначений для регіонів з нестійким кліматом. Для повного дозрівання коренеплоду потрібно приблизно три з половиною місяці. При середній масі триста грамів коренеплід має прекрасний солодкий смак і округлу форму.

 1. «Монокль»

Універсальний за призначенням і середній по дозріванню сорт з приблизною масою двісті сімдесят грамів. Культура не потребує проріджуванні, спокійно переносить невеликі мінусові температури і не боїться надлишку вологи. Період вирощування триває близько чотирьох місяців.

 1. «Червоний богатир»

Буряк належить до насиченим темним сортам. Зазвичай приносить багатий врожай через чотири місяці. Це дуже смачний і поживний продукт, що досягає у вазі половини кілограма. Великі коренеплоди можна вживати в сирому вигляді, а також після заморожування та переробки.

 1. «Одинпаросткова»

Пізній сорт круглого коренеплоду темно – вишневого відтінку не боїться примх погоди, хвороб і шкідників. З-за наявності лише одного паростка після сходів не вимагає проріджування, а з-за неглибокого перебування в землі легко витягується з ґрунту при збиранні врожаю. За чотири – чотири з половиною місяці досягає ваги триста – триста п’ятдесят грамів.

 1. «Незрівнянна»

Холодостійкий сорт, найбільш придатний до довгого зимового зберігання, рекомендується в якості лікувального і дієтичного харчування, самий популярний в кулінарії і в народній медицині. За чотири місяці коренеплоди досягають у вазі триста – п’ятсот грамів.

 1. «Червоний лід»

Кращий ранній сорт з високою холодостійкістю і коротким терміном дозрівання (не більше ста днів). Середня маса – двісті п’ятдесят грамів. Коренеплоди з щільною темно-бордовою структурою і численними цінними складовими при тривалому зберіганні не втрачають своїх смакових якостей і корисних властивостей.

Коли сіяти буряки навесні? Секрет великого врожаю у відкритому грунті! — Відео

Як виростити велику буряк — відео

Для отримання багатого врожаю високої якості необхідні: грамотний посів, своєчасний і регулярний догляд, багато терпіння і працьовитість.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
DvaGusya
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: