Посадка рябчиків восени: коли і як посадити в Московській області, в Ленінградській, в Сибіру, на Уралі Фото Відео

Незважаючи на те, що рябчики імператорські вимагають до себе уваги і турботи, їх часто використовують для прикраси присадибної ділянки. Присутність цих квітів на клумбі надає ландшафтного дизайну екзотичний колорит. Рябчики можна зробити центром композиції в міксбордері або посадити уздовж стін будівлі або огорожі. Квіти не тільки привабливі зовні, але і приносять на ділянці певну користь. Осінь –підходяща пора для посадки цього ефектного рослини.

Опис рослини

Посадка рябчиков осенью: когда и как посадить в Московской области, в Ленинградской, в Сибири, на Урале Фото ВидеоПо виду рябчики нагадують пальму в мініатюрі. Наукова назва в нього фритиллярия. У народі ці квіти називають «царською короною». Листова розетка і бутони формуються на височіє міцному стеблі-квітконосі. Квітки дзвоникоподібної форми звернені вниз, їх пелюстки можуть бути самої різної забарвлення: білої, червоної, оранжевої, жовтої, пурпурної. Зустрічаються і строкато забарвлені сорти.

Рябчики – багаторічні цибулинні рослини. Період цвітіння у них починається в середині весни і триває близько 3-х тижнів. Культура має специфічний аромат.

Популярні сорти

За своїми характеристиками рябчик ділиться на високорослі і низькорослі сорти. Серед найбільш популярних різновидів можна виділити:

 1. «Лютея». Високоросла рослина, що досягає у висоту 1,2 м. Розмір квітки – близько 8 див. Пелюстки мають золотистий колір. Сорт висаджують на кам’янистих гірках, газонах, клумбах. Йому підходить центральна роль у композиції.

  Посадка рябчиков осенью: когда и как посадить в Московской области, в Ленинградской, в Сибири, на Урале Фото ВидеоСорт Лютея

 2. «Аврора». Високорослий сорт. Стебла виростають до 0,8-1 м у висоту. Парасолькове суцвіття складається з помаранчевих квіток, що за формою нагадують вишуканий дзвіночок. Цвітіння раніше – в квітні-травні. «Аврора» створює чудові композиції з іншими первоцвітами. Сорт добре виглядає в групі на тлі газону.

  Посадка рябчиков осенью: когда и как посадить в Московской области, в Ленинградской, в Сибири, на Урале Фото ВидеоСорт Аврора

 3. «Гарланд Стар». Рослина заввишки 1м з помаранчевої забарвленням квіток. Суцвіття включає в себе велику кількість бутонів, що формуються на міцному темному стеблі. Цвітіння рябчика відбувається наприкінці квітня — початку травня. Сорт вважається відносно новим, його вивели в 2014 році. Для повного розкриття сортових характеристик потрібна вільна посадка. Підходить для зрізання.
 4. «Страйпед Б’юті». Для цього рябчика характерні великі жовті квітки з малиновими смужками на пелюстках. Суцвіття може включати в себе до 11 бутонів. Листова розетка розташована над суцвіттям і створює яскравий контраст з квітучою «короною». У висоту рослина досягає 80 див. Період цвітіння припадає на травень.

  Посадка рябчиков осенью: когда и как посадить в Московской области, в Ленинградской, в Сибири, на Урале Фото ВидеоСорт Страйпед Б’юті

 5. «Раддеана». Дуже красиве рослина детермінантна, висотою 40-60 див. Цвіте у квітні-травні протягом 2-х тижнів. Пелюстки квіток мають ніжну кремово-жовтого забарвлення. Сорт відрізняється підвищеною витривалістю до несприятливих кліматичних умов.
 6. «Рубра». Рясно квітуча рослина з квітками розміром до 8 див. Стебло виростає у висоту до 1 метра. Квітки цього сорту мають яскраво-червоне забарвлення і виглядають просто розкішно. Цвітіння тривале – близько місяця. Сорт підходить для традиційного вирощування на клумбах, газоні, може прикрасити собою кам’янисту гірку, добре виглядає в зрізку. Часто використовується в якості солітера, красиво виглядає в оточенні низькорослих квітів.

Коли садити рябчик у відкритий грунт восени

Посадка рябчиков осенью: когда и как посадить в Московской области, в Ленинградской, в Сибири, на Урале Фото ВидеоРегіони нашої країни розташовані в різних кліматичних поясах. Строки осінньої посадки рябчиків безпосередньо пов’язані з погодними умовами тієї місцевості, де квіти належить вирощувати.

У Підмосков’ї

При визначенні строків посадки слід відштовхуватися від кліматичних особливостей регіону і погоди у поточному сезоні. Важливо посадити рябчики при такій температурі, коли цибулина зможе вкоренитися, але при цьому не дасть паростків. У Підмосков’ї садити рябчики можна після 20 серпня. Посадкові роботи можуть тривати до середини вересня. Якщо стоїть тепла погода, можна сміливо відкладати посадку ще на тиждень. У тому випадку, коли настали холодні ночі, краще висадити рябчики як можна швидше.

У Ленінградській області

Ленінградська область має велику протяжність. В південних її районах посадку рябчиків можна проводити в ті ж терміни, що і в Підмосков’ї, тобто – з останньої декади серпня до середини вересня. На півночі регіону посадку слід завершити у перших числах вересня, так як заморозки сюди можуть прийти раптово і цибулини не встигнуть вкоренитися.

У Сибіру

Сибір відрізняється коротким влітку. Холоду тут приходять рано. З посадкою рябчиків потрібно впоратися з початку до середини серпня, щоб залишилося не менше 3-х тижнів на процес вкорінення. Якщо цибулини не встигнуть прижитися в землі, взимку вони можуть вимерзнути.

На Уралі

На Уралі строки посадки відрізняються по областях. Якщо в середній частині регіону висаджувати цибулини потрібно, починаючи з перших чисел серпня, на Південному Уралі можна відкласти посадку ще на 2 тижні. Особливо не варто ризикувати цінними сортами, втрата яких для вас виявиться значною. Їх краще висадити раніше.

Як правильно посадити восени рябчик імператорський

Посадка рябчиков осенью: когда и как посадить в Московской области, в Ленинградской, в Сибири, на Урале Фото ВидеоВід правильної посадки рябчика імператорського залежить його подальший розвиток. Потрібно правильно підібрати місце, підготувати грунт і самі цибулини, розмістити посадковий матеріал на потрібній глибині і з необхідним інтервалом.

Вибір місця на дачній ділянці

Найкращим варіантом для рябчика буде посадка в тіні або півтіні. При значному недоліку освітленості якість цвітіння помітно знизиться. Ділянка має бути рівним або піднесеним. Як і інші цибулинні рослини, рябчик не можна садити в низинах і тих місцях, де по весні застоюються талі води. Найкраще культура буде рости в родючому пухкому суглинку. Якщо земля важка, її структуру покращують внесенням грубозернистого піску.

Підготовка грунту

Підготувати місце для посадки необхідно заздалегідь, при перекопуванні розбиваючи великі грудки і видаляючи корінці бур’янистих рослин. Після цього землю удобряє, адже рябчики можна вирощувати на одному місці без пересадки протягом 5 років, а значить, поживність грунту потрібно підвищити по максимуму.

На 1 кв. метр клумби закладають 8-9 кг перегною або компосту і вносять комплексне мінеральне добриво, призначене для цибулинних культур. Додають готову підгодівлю в точній відповідності з інструкцією. Перевищувати дозування не можна. Перед самою посадкою землю знову перекопують і розрівнюють граблями.

Відбір цибулин і підготовка перед посадкою

Посадка рябчиков осенью: когда и как посадить в Московской области, в Ленинградской, в Сибири, на Урале Фото ВидеоВід якості садивного матеріалу багато в чому залежить подальша доля рослини. Вибирати цибулини потрібно за такими критеріями:

 • форма у вигляді злегка приплюснутого кулі;
 • розмір 8-10 см в діаметрі;
 • відсутність механічних пошкоджень, плям, плісняви;
 • допустимі сухі криючі луски і підсохлі корінці;
 • наявність виїмки, що залишилася від квітконосу минулого сезону, саме тут закладаються бруньки, з яких в майбутньому з’явиться стебло.

Цибулини обов’язково повинні бути міцними, без ознак в’янення. Специфічний аромат, витікаючий від них – абсолютно нормальне явище, властиве всім рябчиків.

Безпосередньо перед посадкою цибулини очищають від старих лусочок і сухих корінців. Потім необхідно замочити посадковий матеріал в розчині фунгіциду. Підійдуть такі препарати, як «Фітоспорін-М», «Максим Дачник». Час обробки зазначено в інструкції.

Схема і глибина посадки

Посадка рябчиков осенью: когда и как посадить в Московской области, в Ленинградской, в Сибири, на Урале Фото ВидеоЦі квіти рекомендується саджати групою, розташовуючи в одній лунці відразу кілька цибулин. При посадці рябчика використовують наступну технологію:

 • Ширина посадкової ями повинні складати 40 див.
 • Глибина залежить від розміру цибулин. Для великих екземплярів необхідно 25-30 см, для дрібних – 15-20 см. Якщо висаджуються дітки, їх заглиблюють на 7-10 див. Тут діє та ж схема, що й при посадці інших цибулинних квітів: правильна глибина дорівнюватиме потрійній висоті цибулин.
 • Відстань між окремими рослинами повинна становити не менше 40 див. Чим більше високорослий сорт, тим ширше повинен бути інтервал при посадці.

Спочатку на дно ями укладають пісок шаром 5 см, він буде грати роль підкладки, що перешкоджає загнивання цибулин. Потім на шар піску розкладають посадковий матеріал денцем вниз з невеликим нахилом, щоб волога не потрапляла під лусочки. Зверху цибулини також присипають піском, а потім прикривають шаром родючого грунту. Після посадки необхідно провести полив.

Раз у кілька років рябчики бажано пересаджувати на інше місце. Це допоможе уникнути виснаження цибулин і знизити ризик захворювань. Не слід садити рослини після цибулинних квітів (нарцисів, гладіолусів, лілій, тюльпанів). Кращими попередниками для них будуть однорічники або злакові культури, а також люпин. Всі роботи по посадці і пересадженні рябчиків проводяться в ясний сухий день.

Подальший догляд, підготовка до зими

Посадка рябчиков осенью: когда и как посадить в Московской области, в Ленинградской, в Сибири, на Урале Фото ВидеоДля рябчиків догляд особливо важливий на початку весни, щоб забезпечити якісне цвітіння. В осінню пору турбота про рослину мінімальна. Як тільки ви польете рослина після посадки і волога , потрібно замульчувати грунт шаром завтовшки 7-10 см. Для мульчування можна використовувати компост, перегній, низинний торф, перепріли тирсу.

Застосування мульчі допоможе зберегти в землі вологу, яка необхідна для процесу укорінення, також вода сприяє ущільненню ґрунту і його кращого прилягання до стінок і донця цибулини. Мульчу залишають на клумбі до весни, вона буде служити для цибулин захистом від зимових морозів і інших несприятливих погодних явищ.

У холодних регіонах рекомендується додаткове укриття. З цією метою використовують лапник або сухе листя. Як тільки навесні розтане сніг, укриття потрібно зняти, щоб земля прогрілася. Мульчу розгрібають не відразу, а в декілька прийомів, діючи в міру відтавання чергового шару. Якщо залишити мульчуючі матеріали на місці, може статися подпревание стебла.

Користь рябчиків для садової ділянки

Посадка рябчиков осенью: когда и как посадить в Московской области, в Ленинградской, в Сибири, на Урале Фото ВидеоРябчики не тільки радують нас прекрасним цвітінням, але й приносять користь на дачній ділянці. За рахунок того, що цибулини рослини володіють специфічним запахом, з їх допомогою вдається виганяти підземних шкідників, наприклад, кротів, медведок. Якщо посадити рябчик поряд з іншими цибулинними рослинами (тюльпанами, нарцисами, ліліями), то їх не пошкоджують гризуни. Цибулини залишаються в цілості й схоронності.

Для боротьби з кротами рябчиків садять прямо на виході з кротячих нір. Чутливі до сильних запахів тварини негайно залишають звичне місце. Аромат цибулин рослини нагадує запах часнику, пахне і вегетативна частина при надломе. Захисна дія поширюється на обмежену площу, тому, якщо потрібно зберегти рідкісні та цінні рослини, слід посадити рябчик навколо них по колу. Зрозуміло, для цього вам знадобиться велика кількість цибулин.

Чому рябчики не цвітуть, що робити?

Причин того, чому рябчик не радує розкішними квітами, може бути відразу декілька. Таке трапляється при посадці дрібних цибулин. Цвітіння в цьому випадку настане лише через сезон. Якщо рябчики цвіли і раптом перестали це робити, швидше за все, вони потребують пересадки. При знаходженні цибулин в землі протягом кількох років їм починає бракувати харчування, цибулини діляться і їм стає тісно. Як тільки ви помітили погіршення якості цвітіння, пересадіть рябчики на інше місце.

Іноді рослина перестає цвісти із-за постійного перезволоження. Цибулина може загнити і цвітінні в цьому випадку не може бути й мови. Спробуйте викопати рослину і огляньте його підземну частину.

Якщо виявлена гниль, уражені ділянки потрібно зачистити і обробити цибулинки в розчині марганцівки або фунгіциду. Після цього посадковий матеріал просушують і знову саджають в саду.

Процес цвітіння може порушуватися з-за неправильної глибини посадки. Необхідно заглиблювати цибулини на підходящу для них глибину. Якщо у холодній місцевості не вкрити рябчики на зиму, цибулини можуть просто вимерзнути, відповідно, цвітіння не буде.

Корисне відео

Рябчик імператорський. Від посадки до цвітіння — відео

Як садити рябчик — відео

Вирощуючи на ділянці настільки незвичайні квіти, ви завжди зможете не тільки прикрасити свій сад, але і принести йому певну користь. Цвітіння культури припадає на весну, коли не так багато яскравих фарб. Використовуючи рябчики в міксбордері, можна отримати дуже цікавий ефект. У зрізку ці квіти стають справжньою окрасою інтер’єру.

Читайте також:

 • Коли восени садити тюльпани
 • Коли садити нарциси у відкритий грунт восени
 • Коли викопувати гладіолуси восени і як зберігати
 • Коли викопувати жоржини на зиму і як зберігати
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
DvaGusya
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: