Вершинна гниль томатів у теплиці та їх лікування Фото Відео

Вершинна гниль досить часто зустрічається на томатах, зростаючих в теплиці. Захворювання швидко поширюється в замкнутому просторі і завдає істотної шкоди врожаю. Справитися з хворобою можна на ранніх стадіях, в самому початку її прояви, використовуючи підручні засоби та спеціальні препарати.

Опис хвороби, ознаки

Вершинная гниль томатов в теплице и их лечение Фото ВидеоРаніше вважалося, що прояв верхівкової гнилі на томатах обумовлено роботою патогенних мікроорганізмів. Зараз відомо, що захворювання виникає від неправильного догляду і дисбалансу в живленні рослин. Якщо томат не отримує солей кальцію в необхідній кількості, він неминуче захворіє вершинної гниллю. Солі кальцію потрібні рослині для повноцінного розвитку і зростання тканин, з яких формується м’якоть і покрив плода.

Перші ознаки хвороби на тепличних томатах проявляються під час початок дозрівання плодів. На повністю сформований, але ще зеленому томаті, на місці, де був квітка (вершина плоду) з’являється світло-коричнева пляма. Спочатку воно бліде і малопомітний, потім темніє і збільшується в розмірі, займаючи до половини плоду. Шкірка томатів може потріскатися, покриватися цвіллю, що веде до зараження рослин фітофторозом та іншими інфекціями.

Хворіють, як правило, всі плоди на кисті. Часто вершинную гниль плутають з фітофторою, але хвороба розвивається без інших супутніх симптомів: ураження листя, загального пригнічення росту.

Чому виникає це захворювання на помідорах

Вершинная гниль томатов в теплице и их лечение Фото ВидеоДо дефіциту кальцію призводить кілька факторів, які огородник в силах усунути:

 • недолік поливу призводить до повільної транспортуванні елемента з ґрунту до тканин рослини;
 • висока кислотність ґрунту призводить кальцій в стан, що не дозволяє томату його засвоїти;
 • занадто холодна вода, що використовується для поливу, в поєднанні з жаркою погодою;
 • надлишок азоту в ґрунті;
 • стресові ситуації (різкий перепад між денною і нічною температурою, нерівномірний полив) провокують збої в споживанні рослинами поживних речовин з грунту.

Механічне пошкодження кореневої системи томата при невдалому підгортанні і прополці опосередковано може призвести до кальциевому голодування. Пошкоджені корені гірше всмоктує з ґрунту поживні речовини.

Тепличні рослини частіше страждають від вершинної гнилизни, ніж томати відкритого ґрунту, з-за своєї великої висоти і врожайності.

Чим обробити томати, щоб не втратити врожай

Вершинная гниль томатов в теплице и их лечение Фото ВидеоНа самому початку розвитку недуги, поки плями на плодах ледь видимі, вилікувати рослини можна агротехнічними методами. Це збільшення поливу і мульчування ґрунту під помідорами соломою, деревною стружкою. Бажано перевірити тепличний грунт на кислотність і вміст солей у разі підвищеної кислотності, провести вапнування.

Якщо хвороба захопила значну кількість томатних рослин в теплиці, використовують розчини, що містять кальцій, для підгодівлі.

Зольний розчин

У попелі від спалювання деревини, особливо берези, дуба та ялини, міститься велика кількість мінеральних речовин (фосфор, калій, кальцій, магній, натрій). Форма мінералів така, що рослини легко засвоюють їх з водного розчину золи.

Зольний розчин для підживлення томатів при захворюванні вершинної гниллю, готують так.

 1. Просіяне свіжу золу насипають у пластикову або емальовану ємність і заливають гарячою (70-80 градусів) водою. На 2 повних склянки попелу знадобиться 1-1,5 л води.
 2. Суміш перемішують і настоюють 2-3 ч.
 3. Отриманий розчин проціджують і доливають чистою водою до об’єму 10 л.
 4. Розчин вносять під корінь, по 1 л на кожну рослину.

Як «швидку допомогу» томатам можна розглянути позакореневе підживлення рослин зольним настоєм. Готується він по тому рецепту, але перед обприскуванням в рідину додають пару столових ложок рідкого мила. Липкість мила забезпечить краще прилипання до складу листочкам і плодам. Обприскують рослини рясно, намагаючись потрапляти на всі плоди, в тому числі і здорові.

Кальцієва селітра

Вершинная гниль томатов в теплице и их лечение Фото ВидеоДобриво має і другу назву – азотнокислий кальцій, застосовується на кислих грунтах для збагачення рослин азотом і кальцієм. Застосування кальцієвої селітри сприяє швидкому розвитку зеленої маси, зміцненню кореневої системи і підвищенню імунітету томатів.

Томати у теплиці обприскують розчином, що складається з 2 г порошку кальцієвої селітри, розчинених в 1 л води.

Обробку повторюють кожні 2 тижні з моменту цвітіння до закінчення плодоношення.

Кальцію хлорид

Препарат ефективно забезпечує томати кальцієм, допомагаючи впоратися з вершинної гниллю. Хлористий кальцій купують в аптеці і розводять вміст ампул у воді. Швидким ефектом буде володіти позакореневе підживлення тепличних томатів.

На 10 л води знадобиться взяти 10 мл препарату. Для кращого прилипання до рослині в рідину вливають рідке мило або розчиняють трохи господарського мила. Обприскують томати один раз в 15 днів.

Кальцинована сода

Вершинная гниль томатов в теплице и их лечение Фото ВидеоТаку соду можна придбати в господарському магазині, вона використовується для чищення різних поверхонь. Для городника кальцинована сода цінна тим, що вона знижує кислотність ґрунту і може служити для рослин джерелом кальцію. Нерідко продукт використовують для боротьби з хворобами і шкідниками культурних рослин.

Для приготування розчину для обприскування томатів, беруть 1,5 сірникових коробка порошку кальцинованої соди на відро води. Щоб сода краще розчинилася, використовують теплу воду. Томатні рослини обприскують свіжим розчином. Можна полити кущі під корінь тим же засобом, витрачаючи по 1 л на дорослу рослину.

Застосування спеціальних засобів

При серйозному ураженні томатів у теплиці вершинної гниллю, доведеться вдатися до потужних препаратів. Це мінеральні добрива, що містять кальцій і супутні речовини, що сприяють його швидкому всмоктуванню рослиною.

 1. Брексил кальцію.

Засіб, призначене для позакореневого підживлення томатів та інших рослин кальцієм. Особливий склад добрива гарантує швидке всмоктування кальцію клітинами рослини.

Робочий розчин готують повільно всипаючи добриво в чисту воду, при постійному помішуванні. Рекомендована для томатів дозування – 10-15 г на 10 л води. Зберігати готовий розчин не можна, його негайно використовують. Кратність обробок залежить від ступеня ураження рослин і складає 1-2 рази в місяць.

 1. Кальцифол 25.

Добриво для позакореневого підживлення, з вмістом оксиду кальцію в 25%. Кальцій в добриві представлений у вигляді, максимально доступній для рослини. Добриво не містить нітратів і хлориду, тому його можна застосовувати на городніх культурах неодноразово, аж до збору врожаю.

Дозування добрива для лікування томатів від верхівкової гнилі – 3 г на 1 л води. Обприскування листя проводять раз в 10 днів, 3-5 разів за літо.

Проведення профілактичних заходів

Вершинная гниль томатов в теплице и их лечение Фото ВидеоПрофілактика верхівкової гнилі починається з підготовки ґрунту в помідорної теплиці. Його перевіряють на кислотність і вміст солей. Для томатів підходить грунт з нейтральною або слабокислою реакцією, з високим вмістом гумусу. На такому грунті засвоєння кальцію рослиною пройде повноцінно.

Якщо аналіз показав підвищену кислотність, її знижують внесенням у грунт деревної золи (2 склянки на 1 кв. м), вапна або доломітового борошна, крейди (400 г на 1 кв. м). Порошок вносять під осінню чи весняну перекопування.

Тепличні томати володіють значними розмірами, досягаючи висоти до 2 м, Вони, як насоси, витягують з ґрунту воду і поживні речовини, особливо в період цвітіння і наливу плодів. У цей період особливо важливо забезпечити рослини регулярним поливом і підгодівлями. В тепличних комплексах зручно використовувати систему крапельного зрошення. Коли, нагріта на сонці вода з ємності, по поліетиленових рукавах надходить до кожного рослині. Волога по краплинам просочується в грунт, не розмиваючи грунт і підтримуючи її постійно у вологому стані.

Комплексні добрива, обов’язково з вмістом кальцію, можна додавати прямо в поливну воду. Періодичність підживлення плодоносних тепличних помідор – 1 раз на 12-15 днів.

Докладніше в статті — Хвороби та шкідники томатів: опис з фото і способи лікування

Які сорти стійкі до ураження вершинної гнилизни

Рослин, повністю стійких до вершинної гнилизни не існує. Так як, це не вірус, а захворювання, викликане порушенням у харчуванні рослини. Найменш чутливі до нестачі кальцію сорти томатів з невеликими округлими плодами: Верлиока, Черрі, Благовіст, Лорелея.

Вершинна гниль на помідорах, як вилікувати — відео

Вершинна гниль, згідно з дослідженнями, завдає шкоди врожаю нарівні з фітофторозом. Але, на відміну від останнього, захворювання томату вершинної гниллю, повністю вина городника. Створивши рослині комфортні умови (живильний грунт, регулярний полив і підгодівля), огородник повністю позбавить себе від проблем з вершинної гниллю.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
DvaGusya
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: