Вирощування розсади огірків в домашніх умовах в стаканчиках, торф’яних таблетках, без землі, покроково з фото

Сьогодні існує досить багато сортових і гібридних огірків з прискореними термінами дозрівання. Отримати до столу хрусткі плоди можна вже через 33-38 днів з моменту появи сходів. Однак зібрати урожай ранніх огірків на початку літа при посіві на відкритій грядці не вийде.

Для цього насіння треба буде закласти в грунт в квітні, але настільки раннього посіву не сприяють погодні умови. Саме тому і застосовується розсадний метод вирощування культури, що вимагає ретельної підготовки, дотримання строків і агротехніки.

Підготовчі роботи перед посівом

Від того, наскільки ретельно підготовлений насіннєвий матеріал і грунт до посіву, буде залежати якість розсади, а значить і врожайність культури. Зайнятися цим питанням потрібно заздалегідь, щоб до моменту посадки мати насіння потрібного сорту і відповідний грунт.

Вибір насіння

Выращивание рассады огурцов в домашних условиях в стаканчиках, торфяных таблетках, без земли, пошагово с фотоПри виборі насіння краще віддати перевагу гібридом. Такі рослини дають дружний і рясний урожай якісних плодів.

Гібридні огірки поруч з назвою мають позначку «F1» або «F2».

Для теплиць та парників слід купувати огірки партенокарпічного типу, що не потребують запилення комахами. На упаковки з такими насінням виробник робить помітку, що сорт призначений для закритого грунту.

Для вживання у свіжому вигляді і для приготування салатів виведені спеціальні салатні сорти. Їхні плоди мають солодкий і ніжним смаком. Для засолювання такі огірки не годяться, так як м’якоть після обробки робиться дуже рихлою.

Підготовка насіння

Выращивание рассады огурцов в домашних условиях в стаканчиках, торфяных таблетках, без земли, пошагово с фотоПередпосівна підготовка насіння включає в себе:

 • Калібрування. Калібрують насіння в розчині кухонної солі (2 ч. ложки на склянку води). Насіння опускають в склянку і перемішують. Ті, що залишилися на дні — придатні до садіння, спливли насіння можна викинути.
 • Прогрівання. Перед посівом тільки що куплених насіння, рекомендується прогріти протягом 2 діб біля батареї опалення. Такий прийом допоможе знизити кількість пустоцветов.
 • Дезінфекцію. Покупні насіння від відомих виробників в знезараженні не потребують. Якщо ж ви будете використовувати власний або куплений на ринку посівний матеріал, їх слід протруїти його в насиченому розчині марганцівки, потримавши 15-20 хвилин. Потім насіння потрібно промити у чистій воді і просушити.
 • Набухання. Цей етап підготовки насіння прискорює їх проростання. Насіння тримають у воді кімнатної температури до цих пір, поки вони не набухнуть, потім злегка просушують і приступають до посіву.
 • Загартовування. Загартування не потрібна гібридами і тепличних сортів. Для звичайних різновидів рекомендується загартовування протягом доби. Насіння загортають у вологу тканину і поміщають в холодильник.
 • Пророщування. Його проводять у вологих тирсі або піску при температурі 25-30 градусів. Коли утворюється невеликий корінець, насіння поміщають в грунт.

Не обов’язково застосовувати всі методи відразу. Кожен з них використовують за необхідності. Більше того, насіння проростуть і без всякої попередньої підготовки, але на це потрібно більше часу.

Вибір ґрунтосуміші

Грунт для розсади огірків повинен бути легким, пухким, поживним, з нейтральною кислотністю. Покупну суміш знезаражувати не треба.

Деякі додають в суміш тирса, а пісок замінюють вермікулітом. Головне, щоб земля придбала достатню рихлість і була родючою. Самостійно приготовану грунт необхідно прожарити в духовці і додатково пролити розчином марганцівки.

Терміни посіву огірків на розсаду

Выращивание рассады огурцов в домашних условиях в стаканчиках, торфяных таблетках, без земли, пошагово с фотоДля теплиць

При вирощуванні розсади для теплиць, посів потрібно робити за 30 днів до висадки огірків на постійне місце.

В кожному регіоні для цього визначені свої терміни:

 • у Сибіру і на Уралі — 25-30 квітня;
 • у Підмосков’ї і середній смузі — 10 -15 квітня;
 • у Ленінградській області — 25-30 квітня;
 • у Приморському краї — 25-30 березня;
 • у Криму — 1-5 березня.

Для відкритого ґрунту

Якщо огірки планується вирощувати у відкритому грунті, посів виробляють приблизно на 2 тижні пізніше.

Обов’язково враховують довгостроковий прогноз погоди на поточну весну і при необхідності коригують терміни:

 • у Сибіру і на Уралі — 10-15 травня;
 • у Підмосков’ї і середній смузі — 25 квітня — 1 травня;
 • у Ленінградській області — 10-15 травня;
 • у Приморському краї — 10-15 квітня;
 • у Криму — 15-20 березня.

Висадити на вулицю огірки можна в теплу грядку або використовувати для захисту рослин укривний матеріал. У цьому випадку поворотних заморозків і різкого похолодання можна не боятися.

Особливості вирощування розсади огірків

Посів огірків на розсаду кожен робить своїм способом. Крім класичної посадки дачники освоюють нові методики, дізнаючись про них від знайомих або з інтернету. Кожний такий спосіб має свої переваги і недоліки. Розглянемо їх докладніше.

В стаканчиках

Выращивание рассады огурцов в домашних условиях в стаканчиках, торфяных таблетках, без земли, пошагово с фотоПри традиційній посадці насіння розкладають попарно в стаканчики, заглиблюючи на 1,5 див Коли з’являться сходи, більш слабкий сіянець прибирають, залишаючи тільки міцне рослина.

Зверху посіви присипають тонким шаром землі і зволожують з пульверизатора. Всі ємності ставлять у загальний піддон, накривають плівкою і містять в теплі до появи сходів. Чекати цієї події доведеться 5-7 днів.

У торф’яних таблетках

Выращивание рассады огурцов в домашних условиях в стаканчиках, торфяных таблетках, без земли, пошагово с фотоДля посадки огірків використовують торф’яні таблетки самого великого розміру.

 1. Перед посівом таблетки кладуть в контейнер і заливають водою.
 2. Після того як вони просочаться вологою і розбухнуть, в центрі кожної з них пальцем роблять поглиблення, куди буде поміщений насіння.
 3. Потім насіння закопують в торф зубочисткою на глибину 1 див.

Доглядати за такою розсадою легко. Потрібно всього лише час від часу наливати в піддон води, таблетки самі будуть виховувати потрібну кількість вологи. У грунт сіянці пересаджують разом з торф’яної оболонкою, що дозволяє не травмувати коріння.

В шкаралупі

Выращивание рассады огурцов в домашних условиях в стаканчиках, торфяных таблетках, без земли, пошагово с фотоПосадка розсади в шкаралупу дозволяє економити грунт і місце на підвіконні. Надалі така оболонка для коренів послужить додатковим добривом.

 1. Необхідно заготовити потрібну кількість шкаралупи від варених яєць, максимально зберігаючи її цілісність.
 2. Шкарлупка повинна бути зруйнована тільки з одного боку.
 3. У кожній з них голкою проробляється дренажний отвір, насипається грунт.
 4. Потім шкарлупки поміщають в решітку з-під яєць.
 5. Грунт зволожують і розкладають по одному насіння в кожен «будиночок». Після цього посіви ще раз обприскують.

Недоліком методу можна вважати занадто маленький обсяг грунту, недостатній для розвитку рослини. Повноцінну виростити розсаду в таких умовах важко.

В тирсі

Выращивание рассады огурцов в домашних условиях в стаканчиках, торфяных таблетках, без земли, пошагово с фотоВикористовувати потрібно обов’язково дрібні тирсу, максимально імітують структуру ґрунту.

 • Попередньо їх обшпарюють кілька разів окропом, щоб знезаразити й змити залишки смоли.
 • Потім субстрат поміщають в пластиковий контейнер, заповнюючи його на одну чверть, і заливають гарячою водою.
 • Після того як тирса розбухнуть і трохи охолонуть, на їх поверхні розкладають насіння огірків і зверху присипають такими ж разбухшими і теплими тирсою.
 • Тепер контейнер необхідно закрити кришкою або плівкою і поставити в тепле місце для пророщування.
 • Після появи двох справжніх листків сіянці можна висаджувати в грунт.

При посіві за такою технологією сходи з’являються вже через 2-3 дні.

В пелюшках

Для цього методу зручно використовувати целофанові пакетики для сніданку або шматки поліетиленової плівки розміром 20х30 см (можна трохи менше). Важливо щоб було дотримано загальне правило — огірки повинні бути посаджені в окремі ємності, так як вони погано переносять пікіровку. На кожен шматок плівки насипають трохи родючого грунту і скручують трубочкою.

Імпровізовані стаканчики ставлять вертикально у загальну ємність, дно якої присипане тирсою. Грунт в пелюшках зволожують і кожен кульок поміщають по одному насіння, заглиблюючи їх за допомогою зубочистки. Зверху розсаду накривають плівкою для створення тепличних умов. Петельки сходів можуть з’явитися вже на 4 день.

Вирощування розсади огірків в пелюшках: відео

Без землі

У деяких це спосіб викликає подив. Невже таке можливо, щоб насіння проросли без землі? Так, можливо. Цей метод випробуваний уже не одною тисячею городників. Кожне насіннячко містить у собі запас поживних речовин, яких йому вистачить на якийсь час. Саме цю особливість і пропонує використовувати даний метод.

 1. Для посіву знадобляться тільки насіння і туалетний папір в рулонах.
 2. Спочатку потрібно заготовити паперові стрічки довжиною 40 див. Краще брати туалетний папір, в якій два або три шари.
 3. Паперові стрічки розкладають на смуги поліетиленової плівки і зволожують шляхом обприскування, потім пінцетом поміщають насіння з інтервалом 5 см, відступивши від верхнього краю 1,5 див.
 4. Зверху знову кладуть смужку туалетного паперу, яку теж обприскують до вологого стану.
 5. Останнім шаром знову йде поліетиленова плівка.
 6. Після цього конструкцію акуратно, щоб не розсипалися насіння, згортають в рулон і скріплюють канцелярською гумкою.

Залишилося тільки розмістити «самокрутки» у склянках або обрізаних пластикових пляшках, на дні яких налито трохи води. Розсаду ставлять в тепле місце, накривши зверху плівкою.

Вирощування огірків без землі: відео

Догляд за розсадою огірків в домашніх умовах

У догляді за розсадою огірків нічого складного немає, тим більше що тримати її вдома доводиться недовго. Важливо лише забезпечувати потреби рослин у волозі, створити для них потрібну освітленість, удобрювати і підготувати до висадки на постійне місце.

Выращивание рассады огурцов в домашних условиях в стаканчиках, торфяных таблетках, без земли, пошагово с фото

Освітлення

У денний час розсада огірків потребує максимальної та рівномірної освітленості. При відступі від цього правила можна помітити, що сіянці починають витягуватися, забарвлення листя блідне.

Розсаду необхідно поставити на сонячне підвіконня. Якщо рослинам помітно, що їм не вистачає світла, потрібно організувати додаткову підсвітку, використовуючи світлодіоди або люмінесцентні лампи.

Вологість і полив

Огірки краще розвиваються при підвищеній вологості повітря (75-90%). Якщо в приміщенні сухо, можна поставити недалеко від розсади ємність з водою або встановити в кімнаті побутової зволожувач.

Але основне значення для сіянців мають поливи. Зовсім маленьку розсаду зволожують 2 рази в тиждень, не допускаючи попадання води під корінь (із-за ризику виникнення «чорної ніжки»).

Можна орієнтуватися за станом верхнього шару грунту. Як тільки він місцями підсохне, розсаду потрібно полити.

Більш зрілу розсаду поливають, повністю промачивая земляний ком. Вода повинна виходити з дренажного отвору. Режим зволоження залишають незмінним — двічі в тиждень.

Підживлення

Выращивание рассады огурцов в домашних условиях в стаканчиках, торфяных таблетках, без земли, пошагово с фотоНадлишок мінеральних речовин у грунті шкодить розсаду огірків більше, ніж їх недолік. Тому проводити підживлення потрібно тільки в тому випадку, якщо за зовнішнім виглядом сіянців стало очевидно, що їм не вистачає живлення.

Перед цим потрібно пересвідчитися, що розсада міститься у відповідних умовах і не уражена шкідниками або хворобами.

Для відновлення підгодуйте огірки настоєм попелу або розчином комплексних мінеральних добрив. У вигляді екстреної допомоги можна провести обприскування тим же розчином мінералів, використовуючи в 2 рази більш слабку концентрацію, інакше можна спалити листя.

Загартовування

До загартовування розсади приступають за 1-1,5 тижні до висадки на постійне місце. Полив на цьому етапі слід скоротити, а температуру зміст знизити на 5-7 градусів. Цього можна досягти, тримаючи вікно відкритим, або поставивши розсаду у неопалюваному приміщенні.

В останні дні перед садінням рослини виносять на свіже повітря, починаючи з 10-хвилинного перебування на вулиці і поступово збільшуючи цей час. Місце повинно бути безвітряним, без доступу прямих сонячних променів.

Строки висаджування розсади огірків на постійне місце

Выращивание рассады огурцов в домашних условиях в стаканчиках, торфяных таблетках, без земли, пошагово с фотоРозсада готова до пересадки у відкритий грунт, повинна мати 3-4 листочка, рослини для теплиць — 5-6 листків. Кущики зобов’язані бути приземкуватими, міцними, насиченого зеленого кольору.

У теплицю

У кожному регіоні будуть свої строки висаджування розсади в теплицю. На момент посадки необхідно, щоб грунт був прогрітий до 14-15 градусів, і температура залишалася стабільною.

Обов’язково враховують поточні погодні умови і при необхідності коригують терміни:

 • у Сибіру і на Уралі — 25-30 травня;
 • у Підмосков’ї і середній смузі — 10-15 травня;
 • у Ленінградській області — 25-30 травня;
 • у Приморському краї — 25-30 квітня;
 • у Криму — 1-5 квітня.

Якщо теплиця опалюється, розсаду можна висаджувати раніше. Прискорює терміни посадки і спорудження піднесених грядок, з використанням ізолюючого шару.

У відкритий грунт

Выращивание рассады огурцов в домашних условиях в стаканчиках, торфяных таблетках, без земли, пошагово с фотоСтроки садіння розсади у відкритий грунт залежать від погоди ще більше, ніж при висадці в теплицю. Адже на вулиці рослини позбавлені захисту від вітру, дощу, заморозків та інших несприятливих явищ.

У кожному регіоні прихід стійкого тепла запрограмований природою на різні періоди:

 • у Сибіру і на Уралі — 10-15 червня;
 • у Підмосков’ї і середній смузі — 25-30 травня;
 • у Ленінградській області — 5-10 червня;
 • у Приморському краї — 10-15 травня;
 • у Криму — 15-20 квітня.

Можливі проблеми з розсадою і їх рішення

Выращивание рассады огурцов в домашних условиях в стаканчиках, торфяных таблетках, без земли, пошагово с фотоНе завжди процес вирощування огіркової розсади проходить гладко. Розглянемо основні проблеми та методи їх усунення:

 • Розсада витягнулася.

Відбувається така неприємність з-за поганих умов утримання. Головні фактори — недостатня освітленість, підвищена температура, надлишковий полив.

Встановіть для рослин додаткову підсвітку, знизьте температуру в приміщенні до 15-18 градусів, зменшіть частоту і об’єм поливу. Іноді витягування розсади відбувається у занадто тісних горщиках або з-за підвищеної кислотності ґрунту.

 • Пожовкло листя.

Пожовтіння розсади може відбуватися із-за дефіциту світла, неправильного поливу (надмірне зволоження чи засуха), нестачі поживних речовин, ураження грибковими захворюваннями, переохолодження, пошкодження коренів, сонячного опіку.

Поливайте рослини в міру, тримайте їх на світлому місці без доступу прямих сонячних променів, своєчасно підгодовуйте, уникайте пікіровки посадкою в окремі ємності, і тоді розсада виросте міцним і здоровим.

 • Захворювання.

В основі всіх хвороб лежить недотримання агротехніки культури. Ризик підвищується при відмові від дезинфекції насіння і ґрунту, поливі холодною водою, занадто високої або низької вологості повітря, дії протягів і перепаду температур. Найчастіше розсаду вражають грибкові захворювання.

При перших ознаках рослини необхідно обробити Топазом, Фитоспорином або іншим фунгіцидом. Вірусні і бактеріальні хвороби лікування практично не піддаються, хворі сіянці знищують.

Вирощування розсади огірків в домашніх умовах: відео

Вирощуючи розсаду огірків в домашніх умовах, слід чітко дотримуватися основні правила посіву і подальшого догляду за сіянцями. У цьому випадку вас чекають тільки приємні клопоти і відсутність проблем з рослинами. Саме міцна і здорова розсада — запорука якісного та рясного врожаю.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
DvaGusya
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: