Все, що треба знати для вирощування прострілу – 2021-2022

Простріл або Пульсатілла – це квітка, пов'язаний з безліччю легенд і переказів. Напевно, немає серед нас того, хто в дитинстві не приносив би додому букети цих чудових квітів, які ми називали пролісками або первоцвітами. Відноситься простріл до сімейства Лютикова і росте практично у всіх країнах Європи, а також в Канаді, північних штатах США і середній частині Азії.

Все, що треба знати для вирощування прострілу - 2021-2022

З кожним роком квітка стає все більш популярним у ландшафтних дизайнерів і квітникарів. І не випадково, тому як все простріли мають одну загальну особливість: неможливо знайти жодного рослини цього виду з непоказним цвітінням. Квіти яскраві, барвисті і ефектні, що представляють високу декоративну цінність. Просунуті квітникарі називають цю рослину «теплим», адже коли цвіте простріл, він приносить відчуття теплоти, дарує позитивний настрій і лікує від зимової депресії.

Важливо! Високою популярністю прострілу недобросовісно користуються ринкові торговці квітами. Вони викопують дорослі рослини, що ростуть в дикій природі, і продають на ринках. Недосвідчені квіткарі часто набувають квіти, не підозрюючи, що вони не приживуться і загинуть. Простріли мають довгий стрижневий корінь, який часто пошкоджують при викопуванні, тому такий саджанець приречений на загибель.

Вирощування розсади прострілу

Всього відомо понад 40 видів прострілу або сон-трави, в наших широтах росте близько 20. Виростити їх можна на своїй ділянці тільки насіннєвим способом. Насіння прострілів мають характерну особливість: наявність «хохолков» – волосистих остей. Вони виконують функцію відтворення і допомагають насінню після дозрівання розлітатися на великі відстані. Все, що треба знати для вирощування прострілу - 2021-2022 Насіння прострілу проходять природну стратифікацію на поверхні грунту, піддаючись почергового підсушування і зволоженню. В цей час ость насіння намокає, потім, висихаючи, здійснює кругові рухи і таким чином насіння «угвинчується» в землю. Оболонка насіння поступово розм'якшується, і молодому стеблу не складає труднощів звільнитися від неї.

Читайте також:  Що любить кімнатний жасмин, поради по догляду за рослиною в домашніх умовах

Кращий час для посіву насіння на розсаду

Посів насіння прострілу на розсаду потрібно проводити ранньою весною, в березні. Можна використовувати насіння, зібрані восени або куплені в спеціалізованому магазині. Проводять посів та восени, однак не всі екземпляри в такому випадку перенесуть зимівлю.

Підбір грунту

Для пророщування прострілу на розсаду краще брати покупної легкий грунт, наприклад лісову (листову) землю, і змішати його з великим піском в рівних частинах. Субстрат за добу перед посівом потрібно добре зволожити.

Посів насіння на розсаду

Все, що треба знати для вирощування прострілу - 2021-2022 Для свіжого насіння обробка перед посівом не потрібно. Якщо насіння більш ніж річної давності, краще потримати їх 2-3 години в розчині стимуляторів, таких як «Епін» або бурштинова кислота, для поліпшення пророщування. Проростання насіння фактично відбувається на світлі і залежить від того, на яку глибину сіяти насіння прострілу.

При заглибленні насіння погано сходять, тому проводити посів потрібно по вологій поверхні грунту, злегка присипаючи піском. Можна висаджувати кожне насіння в горщику окремо, заглиблений у грунт наполовину його висоти.

Насіння прострілу зберігає схожість до двох років. Після посіву горщики накривають склом або поліетиленовою плівкою.

Умови для пророщування насіння

Посіви прострілу вимагають ретельного і регулярного провітрювання при вирощуванні з насіння. Оптимальна температура при цьому повинна складати не менше + 22-25 градусів. Також потрібно стежити за вологістю ґрунту, не допускати її пересихання.

Догляд за розсадою

Перші сходи в таких умовах з'являються протягом трьох тижнів. Якщо паростки не з'явились за цей час, потрібно припинити полив на два тижні, потім відновити. Таким чином, відбувається імітація природних умов зростання, що допомагає схожості насіння.

Все, що треба знати для вирощування прострілу - 2021-2022 Коли на саджанцях з'являються два і більше листочків, їх пікірують. Ємності для пікіровки вибирають досить глибокі, щоб коренева система безперешкодно розвивалася. Добре підійдуть пластикові півлітрові стакани, обсягу яких вистачає для вирощування розсади протягом року.

Висаджувати розсаду у відкритий грунт

Розсада прострілу готова до висадки у відкритий грунт через рік після проростання.

Терміни та вибір місця

Висаджувати розсаду краще всього в злегка затінених місцях, незважаючи на те, що простріл досить добре росте на відкритих ділянках. Підходять південні місця на ділянці з невеликим ухилом, що дозволить дощовій воді не застоюватися, оскільки простріли не виносять вогкості. Ідеальне місце -альпійская гірка, клумба з невисокими багаторічними рослинами або рокарій. Висадку виробляють з весни до осені, використовуючи саджанці не молодше одного року.

Читайте також:  Як вибрати рослини для живоплоту, дизайн і практичність рішення

Посадка розсади на ділянці

Грунт для висадки розсади прострілу повинна бути легкою, добре дренованим. Слід надавати перевагу лужні, суглинні, піщано-гравійні грунти. Простріл любить родючі грунти, тому, перед тим як посадити його, не зайвим буде внесення невеликої кількості піску, торфу, мінеральних добрив. Висаджувати рослини потрібно на відстані 40-50 см одна від одної, злегка приминаючи саджанці грунтом. Декоративний ефект можна очікувати від прострілу на 3-4 році життя рослини. Все, що треба знати для вирощування прострілу - 2021-2022

Посів насіння прострілу у відкритий грунт

Грунт потрібно підготувати, як і для посіву на розсаду: внести пісок, торф і мінеральні добрива. Більшість видів прострілу рекомендується сіяти ле тому – в червні або липні. Оптимальна температура для проростання насіння у відкритому грунті + 22-25 градусів. Високогірним видам прострілу потрібна стратифікація насіння, тому їх посів бажаний восени.

Висівають насіння прострілу на глибину 1, 5 см густим шаром, щоб вони швидше проросли. Рекомендується прикрити посадки соломою, щоб уникнути переохолодження або, навпаки, перегріву від гарячої землі. Перші сходи з'являться через 20-30 днів. Спосіб посіву насіння відразу у відкритий грунт виправдовує себе, коли у вас багато насіння, оскільки проростуть не всі екземпляри. Тому, коли насіння мало, краще їх висаджувати на розсаду.

Використання прострілу в ландшафтних композиціях

Використання прострілу в ландшафтному дизайні широко поширене серед сучасних флористів і садівників. Завдяки привабливому кольором простріл виграшно виглядає в будь-яких флористичних композиціях. Все, що треба знати для вирощування прострілу - 2021-2022

Зацвітає рослина навесні або на початку літа одиночними дзвінковим опушеними квітками фіолетового, пурпурного, золотисто-жовтого, червоного, бордового або білого кольорів. Всі кольори цієї рослини дуже ефектно виглядають в садах (у тому числі кам'янистих), на відкритих галявинах, альпійських гірках, в групових посадках на узліссях соснових і листяних лісопаркових зон. Простріл ошатно виглядає і в поєднанні з іншими рослинами, наприклад з крокусами, примули, Сциллою, тюльпанами.

Чи знаєте ви? Відома в народних переказах «сон-трава» – це і є простріл чорніючий. Вид, що знаходиться на межі вимирання, так як постійно піддається викопування недобросовісними квітковими торговцями. Таку назву прострілу має давнє коріння. Його властивість наганяти сон було помічено знахарями і травниками багато років назад. Вони вважають, що від прострілу хмеліють ведмеді, а якщо на цих кольорах засне мисливець, то він проспить до кінця весни. Також квіткам прострілу здавна привласнювали магічні сили, їх використовували у ворожіннях і для відлякування нечисті.

Читайте також:  Як виростити кімнатну герберу у собі на підвіконні

Як доглядати в процесі вирощування

Так як виростити якісний і здоровий простріл можливо тільки на місці посадки, пересаджувати його категорично не рекомендується. Крім того, щоб отримати гарні, яскраві квіти влітку, потрібно дотримуватися кількох простих рекомендацій по догляду за рослиною.

Важливо! Простріл занесений до Червоної книги, тому викопувати або зривати його квіти в дикій природі не можна.

режим поливу

Все, що треба знати для вирощування прострілу - 2021-2022 Простріл вимагає регулярного догляду, який передбачає своєчасний полив і знищення бур'янів. У спекотний літній період посухи дорослі посадки прострілу необхідно поливати обережно, не заливаючи квіти, так як вони не переносять застою води.

Поливати треба рівно стільки, щоб уникнути пересихання грунту. Молоді саджанці (до двох років) вимагають більш рясного щотижневого поливу. Прополка рекомендується ручним способом, щоб уникнути пошкодження ніжних квітів і кореневої системи садовим інвентарем.

Підживлення і добриво рослин

Простріл краще розвивається на родючих, поживних грунтах, тому його необхідно періодично підгодовувати. Восени потрібно внести перепрілий перегній. Навесні двічі в сезон рослина удобрюють вапном і невеликими дозами азотовмісних добрив. Калійно-фосфорні добрива вносять кілька разів за літо.

мульчування грунту

У перші два роки після посадки простріли вимагають обов'язкового мульчування на зиму. Підійде мульча з торфу і перегною, вона захистить коріння від палючих променів сонця і забезпечить грунт поживними речовинами. Все, що треба знати для вирощування прострілу - 2021-2022

Хвороби і шкідники прострілу, як з ними боротися

Рослина часто піддається захворюванню «чорної ніжки». Для профілактики допоможе обробка грунту фунгіцидом перед посадкою насіння. З шкідників простріл атакують взимку гризуни, а влітку – слимаки. Гризунів можна знищити за допомогою отрут торнадо, Амус, тестокс, а слимаків – препаратами «Слізнеед» і «Гроза».

При дотриманні всіх рекомендацій по догляду цей дивовижний і загадковий квітка стане справжньою окрасою будь-якого садового ділянки на довгі роки. За часом зростання простріл анітрохи не поступається іншим, менш декоративним багатолітникам, і росте на одному місці від 10 до 20 років.

DvaGusya