Астма у дитини – симптоми і ознаки захворювання

Несприятлива екологічна обстановка, часті простудні захворювання викликають у дітей розвиток бронхіальної астми. Це хронічна недуга. Вона характеризується запаленням дихальних шляхів, утворенням великої кількості густого слизу, порушенням прохідності бронхів, виникненням нападів задухи.

Ознаки астми у дітей до року

Спадковість, алергія, неправильне харчування – фактори, що провокують розвиток патологічного стану бронхів у немовлят. Імунна, дихальна система перебувають на стадії формування, тому малюк схильний до респіраторних інфекцій, збільшує ризик розвитку захворювання. Педіатри виділяють чотири базові ознаки астми у немовлят:

 1. Часті вдихи і гучне дихання.
 2. Млявість.
 3. Труднощі при ссанні.
 4. Тихий плач.

Важливо поспостерігати за кількістю дихальних рухів дитини, коли вона спить. До двох тижнів нормою вважається 40-60 вдихів в хвилину, до року – 30-36. Кашель вночі або рано вранці, хрипи, задишка – перші ознаки астми у дітей до року. Напади задухи підтверджують наявність захворювання. Симптоми бронхіальної астми схожі з такими при інших захворюваннях, тому самолікування неприпустимо. Важливо діагностувати причини її виникнення для вибору терапії. Своєчасне звернення до педіатра допоможе швидко позбавити малюка від недуги і попередить розвиток ускладнень.

Астма у дитини – симптоми і ознаки захворювання

Ознаки бронхіальної астми у дитини від 1 до 6 років

У більшості пацієнтів захворювання обумовлене спадковими факторами. У віці 1-6 років реєструється найбільша кількість випадків. Захворювання в цьому віці протікає зі зміною періодів загострення і ремісії. Їх тривалість залежить від індивідуальних особливостей, умов проживання, проведеної медикаментозної терапії.

До 2 років патології свідчить часте, переривчасте дихання під час нічного сну, рухливих ігор, занять фізичною культурою. Симптоми бронхіальної астми у дитини 2-6 років наступні:

 • неспокійний сон;
 • синюшний відтінок шкіри на обличчі;
 • покашлювання (частіше у сні);
 • набряк мигдаликів;
 • закладеність носа після сну;
 • часте чхання (більше 2-х разів підряд);
 • напади сухого кашлю (особливо під час дихання через рот);
 • пронос або запор;
 • поліморфна висип;
 • здавлювання в грудях при фізичних навантаженнях.
Читайте також:  Диета от стресса

Астма у дитини – симптоми і ознаки захворювання

У школярів

Діти шкільного віку, у яких діагностовано хронічне звуження просвіту бронхів, намагаються менше рухатися. Під час нападу кашлю хворий займає сидяче положення, подається вперед. Відзначаються наступні симптоми астми у дітей шкільного віку:

 • кашель у сні і після навантажень;
 • обмежена рухливість;
 • спазм бронхів розвивається при певних умовах (поява домашнього тварини, фарбування, наявність в будинку букету живих квітів);
 • свербіж, сльозотеча, висипи – нетипові ознаки.

У підлітків

За статистикою кожен десятий підліток хворіє на астму. До цього віку вже діагностовано захворювання і діти добре знають, як вести себе, щоб не спровокувати напад. До моменту статевого дозрівання у деяких пацієнтів хвороба як ніби відступає. Але це лише видимість, тому що реактивність бронхів зберігається і при впливі несприятливих факторів середовища хвороба повертається. Є випадки, коли недуга, відступив у підлітковому віці, повертається в літньому.

Нерідко через гормональної перебудови захворювання у підлітків протікає важко. Воно проявляється наступним чином:

 • кашель, задишка, тяжкість у грудях посилюються ночами, після фізичних навантажень і емоційних потрясінь;
 • подовжений видих (через суджені бронхи повітря виходить погано, тому потрібні додаткові зусилля з боку міжреберних і м’язів плечового пояса);
 • під час нічного нападу кашлю хворий сідає в ліжку, впирається руками за спиною, намагається нахилитися вперед, піднімає і зводить плечі;
 • під час нападу пацієнт задихається, тривалий кашель, болісний, його неможливо припинити, відкашлятися, тому що мокрота майже не відходить.

Астма у дитини – симптоми і ознаки захворювання

Симптоми залежно від ступеня астми

Терапевтичні заходи, результат хвороби залежать від тяжкості патологічного стану. Астма характеризується декількома ступенями:

Ознака Епізодична Легка Середня Важка
Частота виникнення симптомів задухи Короткочасні напади не частіше 1 рази в тиждень 1 і більше нападів на тиждень Кожен день Постійно
Характеристика періоду загострення Від декількох годин до декількох днів. В період ремісії дитина нормально дихає і добре себе почуває Зниження фізичної активності, погіршення якості сну Обмежена рухова активність, поганий сон Значне обмеження фізичних та емоційних навантажень
Частота прояву нічних симптомів Рідше 2-х разів на місяць Більше 2-х разів за місяць Частіше 1 разу протягом 7 днів Постійні
Пікова швидкість видиху (в % від нормального значення) Більше 80 Більше 80 60-80 Менше 60
Обсяг форсованого видиху (в % за 1 секунду з добовими коливаннями) Менше 20 20-30 Більше 30 Більше 30
Читайте також:  8 причин випадіння волосся у дітей і як їх усунути

Відео

Інформація представлена у статті носить ознайомлювальний характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації по лікуванню виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.

DvaGusya