Чим небезпечне зневоднення: симптоми і наслідки

Вода (хімічна формула Н2О) необхідна для розчинення і транспортування різних речовин, потрібних для повноцінного функціонування органів і систем. Коли організму не вистачає рідини (ви мало п’єте протягом дня, виконуєте великий обсяг фізичної роботи, отруїлися, приймаєте медикаменти тощо), тіло відчуває колосальний стрес.

Наслідки зневоднення для головного мозку

Цей орган на 85% складається з води, і він дуже чутливий до втрати рідини. Втрата навіть 1% Н2О припиняє роботу мозку. Щоб орган функціонував нормально, йому потрібно отримувати близько 20% циркулюючої крові і омиватися спинномозковою рідиною. Коли виникає зневоднення, змінюється склад крові – вона стає густішою, насиченою різними елементами. Сам цей факт не впливає на роботу мозку – він надійно захищений від подібних явищ.

Шкода полягає у тому, що при зневодненні порушується гематоенцефалічний бар’єр – система фільтрації в капілярах мозку. Тут судини не мають в стінках отворів для вільної дифузії речовин. Це необхідно для відсівання непотрібних мозку елементів. При зневодненні у гематоенцефалічному бар’єрі може виникнути пролом. Коли цілісність захисної системи порушується, мозок проникають токсичні речовини, бактерії, в тканинах виникають незворотні зміни. Тривале зневоднення небезпечне розвитком таких захворювань і синдромів:

 • розсіяний склероз;
 • паркінсонізм;
 • хвороба Альцгеймера;
 • головні болі;
 • мігрені.

На початкових етапах зневоднення людина стає схильним до депресій, відчуває занепокоєння, дратівливість, тяжкість в голові, втома. У нього можуть помінятися харчові пристрасті, виникнути бажання випити спиртного, викурити цигарку, вжити наркотики або з’їсти багато солодкого. Зневоднення у дитини і дорослого призводить до погіршення інтелектуальних здібностей, пам’яті, уваги.

Чим небезпечне зневоднення: симптоми і наслідки

Вплив на клітини крові

Ця организменная рідина чутлива до втрати води. В нормі рН (кислотність) крові становить 7,3-7,4 (слаболужне середовище). Нестача води та її заміна газованою водою, пивом, іншими солодкими напоями призводить до закислення і загустінню крові, при цьому знижується її здатність транспортувати кисень до клітин. Явище призводить до виникнення гіпертонії, варикозу, діабету, сприяє ракових захворювань.

Читайте також:  Як швидко вилікувати застуду у дитини в домашніх умовах

У густий крові підвищується концентрація еритроцитів, лейкоцитів, тромбоцитів. В такому середовищі вони не можуть нормально функціонувати, знижують свою активність і злипаються в асоціати (стовпчики, купки). Сполучені кров’яні елементи не здатні долати капіляри, а це впливає на плинність крові. При зневодненні страждають вени, артерії, капіляри. Звужується просвіт судин, втрачається їх еластичність, підвищується ламкість. Все це в сукупності збільшує ризик виникнення атеросклерозу.

На імунну систему

Дуже швидко розвивається зневоднення організму у дітей, особливо під час отруєння. Ці моменти небезпечні для імунітету, адже він залежить від якості лейкоцитів у крові. Вони втрачають свою здатність повноцінно боротися з патогенними мікроорганізмами. При зневодненні під час ГРВІ, грипу, ангіни довше організм бореться з хворобливим станом, адже токсини від вірусів і бактерій отруюють тіло. Нестача води стає причиною розвитку важких ускладнень. Хронічне зневоднення небезпечне розвитком таких серйозних захворювань:

 • бронхіт;
 • бронхіальна астма;
 • системний червоний вовчак;
 • системна склеродермія.

Чим небезпечне зневоднення: симптоми і наслідки

Ожиріння

Нерідко люди плутають голод і спрагу. Постійна заміна води їжею призводить до розвитку аліментарного ожиріння. Чим більше клітина зневоднена, тим вона сильніше залежить від енергії, що отримується з їжі. Необхідність в калоріях змушує організм робити запаси у вигляді ліпідної тканини. Ожиріння в подальшому призводить до накопичення холестерину і розвитку атеросклерозу, цукрового діабету, підвищує артеріальний тиск, негативно впливає на органи травлення. Ці серйозні захворювання деколи небезпечні стрімким летальним результатом.

Інші наслідки зневоднення

Сухість у роті – це сильна дегідратація організму, сигнал SOS від органів і тканин. Хронічне зневоднення небезпечне розвитком серйозних наслідків:

 • Погіршується стан шкіри. Дерма стає сухою, порушується ліпідний бар’єр, із-за чого покрови втрачають стійкість до збудників хвороб. На тлі загального зневоднення багаторазово підвищується ризик розвитку псоріазу, дерматитів, алергії.
 • Серце отримує колосальне навантаження. Перекачуючи густу кров, воно швидше зношується. Підвищується ризик інфаркту, аритмії.
 • Страждає шлунково-кишковий тракт. Зменшується вироблення шлункового соку, що небезпечно здуттям живота, поганий засвоюваністю поживних речовин, розвитком гастриту і виразки. Нерідко виникають закрепи.
 • Підвищується ймовірність розвитку захворювань нирок і сечовивідних шляхів. При зневодненні накопичуються токсини, які створюють сприятливе середовище для розмноження бактерій.
 • Страждає кісткова система. В суглобах виникає біль і відчуття жорсткості. Хрящова тканина багата водою, а в стані дегідратації вона пересихає, що призводить до дискомфорту.
 • Зменшується тривалість і якість життя. Доросла людина в стані зневоднення недоотримує поживних елементів, прирікає себе на болі, погане самопочуття, часту захворюваність і зниження динамічності.
Читайте також:  Гінгівіт гострий і хронічний — як лікувати в домашніх умовах

Сильна дегідратація може призвести до дуже небезпечних станів: теплового удару, виникнення судом, набряку мозку, гиповолемическому шоку, відмови нирок і комі. Такі ситуації трапляються у людей, які займаються дуже інтенсивною фізичною працею, довго перебувають на пекучому сонці, не заповнюють втрати рідини при сильному отруєнні.

Чим небезпечне зневоднення: симптоми і наслідки

Відео

Інформація представлена у статті носить ознайомлювальний характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації по лікуванню виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.

DvaGusya