Клексан – інструкція по застосуванню і аналоги препарату

Для профілактики тромбозів, судинних катастроф та інших серцево-судинних проблем призначаються уколи Клексану. Препарат відноситься до групи низькомолекулярних гепаринів, має множинні протипоказання, повинен застосовуватися тільки під контролем лікаря.

Склад і форма випуску

Клексан виготовляють у вигляді розчинів для ін’єкцій: від повністю прозорою до блідо-жовтої рідини у скляних шприцах. Одна картонна упаковка містить від 1 до 5 блістерів по 2 шприци в кожному. Офіційне міжнародне назва Клексану – Еноксапарин, латинське найменування – clexane.

В якості допоміжного компонента до складу розчину входить вода для ін’єкцій. Активною діючою речовиною виступає низькомолекулярний еноксапарин натрію. Дозування 1 шприца вимірюється міжнародними одиницями анти-ХА МО і становить:

Об’єм шприца Доза анти-ХА МО
0,2 мл 2000
0,4 мл 4000
0,6 мл 6000
0,8 мл 8000
1 мл 10 000

Властивості компонентів препарату

Препарат відноситься до групи низькомолекулярних антикоагулянтів гепаринового класу. Клексан володіє високою анти-Ха активністю і порівняно невисокою здатністю інгібувати тромбін. Механізм фармакологічної дії препарату полягає в активації білкового антитромбіну, який уповільнює активність фактора Х, при цьому не роблячи істотний вплив на синтез тромбоцитів.

Під дією еноксапарину може незначно змінюватися АЧТЧ (активований частковий тромбопластиновий час – проміжок, за який утворюється згусток крові після приєднання до нього хлориду кальцію або інших реагентів). Біодоступність активного компонента при підшкірному способі введення становить 100%. Еноксапарин повністю метаболізується печінкою, на 40% виводиться нирками. Період напіввиведення становить 4 години (при одноразовому використанні) і 7 годин (при багаторазовому введенні).

Клексан – інструкція по застосуванню і аналоги препарату

Для чого призначають Клексан

Препарат використовується для лікування і профілактики серцево-судинних захворювань. Згідно з інструкцією, основними показаннями для призначення ін’єкцій служать:

 • профілактика венозної емболії або тромбозів після хірургічного втручання;
 • лікування неускладненого тромбоемболією легеневих артерій тромбозу глибоких вен;
 • профілактика тромбоутворення у пацієнтів, які тривалий час змушені дотримувати постільний режим – серцева недостатність, тяжкі інфекції, дихальна недостатність, ревматичні хвороби;
 • лікування стенокардії;
 • терапія інфаркту міокарда без зубця Q;
 • лікування гострого інфаркту у осіб з підвищенням сегмента ST.
Читайте також:  Евіталія – інструкція, протипоказання, побічні дії і аналоги

Як колоти Клексан

Інструкції щодо застосування препарату повідомляє, що вводити розчин необхідно глибоко підшкірно в ліву або праву бічну частину живота, коли пацієнт знаходиться у положенні лежачи. Після уколу не рекомендується масажувати або розтирати місце введення ліків. Режим дозування та кратність ін’єкції залежить від діагнозу:

Дозування Кратність введення Тривалість лікування
Лікування глибокого тромбозу вен 1,5 мг на 1 кг маси тіла пацієнта 1 раз/добу 10 днів
Профілактика тромбозу, емболії 40 мг 1 раз/добу 6-14 днів
Пацієнтам із середнім ризиком утворення тромбів 20 мг 1 раз/добу за 2 години до операції, далі на розсуд лікаря
Пацієнтам з високим ризиком утворення тромбів 30-40 мг 1-2 раз/добу 10 днів

Особливі вказівки

Клексан заборонено вводити внутрішньом’язово, вагітним і годуючим жінкам, дітям. Крім того, в інструкції містяться такі вказівки стосовно лікування:

 • У разі появи відчуття оніміння або поколювання кінцівок, порушення тактильних відчуттів, при розладі кишечнику або дисфункції сечового міхура, необхідно припинити використовувати Клексан і відразу ж звернутися до лікаря.
 • Препарат не чинить істотного впливу на психомоторні здібності людини. Водити автомобіль або брати участь у роботах з підвищеною концентрацією уваги можна протягом усього курсу терапії.
 • При дотриманні зазначених в інструкції дозувань і кратності використання, лікарський засіб не впливає на синтез тромбоцитів і час кровотворення.
 • Під час терапії необхідно регулярно здавати аналіз крові, щоб відстежувати і вчасно виявляти можливі кровотечі.
 • Починаючи з 15 по 21 день терапії, у пацієнта збільшується шанс розвитку тромбоцитопенії (стан, що характеризується зниженням кількості тромбоцитів). Якщо лікування було призначено курсом понад 10 днів, необхідно відслідковувати показники крові та порівнювати їх із початковими даними лабораторного обстеження.
 • Пацієнтам з проблемами печінки, нирок, людям похилого віку необхідно звернутися до лікаря для коригування схеми лікування.

Лікарська взаємодія

Інструкція із застосування Клексану попереджає, що препарат категорично заборонено суміщати або чергувати з іншими низькомолекулярними гепаринами. Під час лікування важливо врахувати такі здібності розчину для ін’єкцій взаємодіяти з іншими медикаментами:

 • Терапевтичний ефект еноксапарину збільшується при комбінуванні з ацетилсаліциловою кислотою, похідними варфарину, клопідогрелем, дипіридамолом, фібринолітиками тиклопидином.
 • Замінники плазми, препарати від подагри, петльові діуретики та пеніциліни збільшують ефективність Клексану.
 • Одночасне використання низькомолекулярних гепаринів та нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП) збільшує ризик розвитку геморрагії (кровотечі).
 • Антигістамінні засоби, серцеві глікозиди, куріння, тетрациклінові антибіотики знижують ефективність Клексану.
 • Одночасний прийом низькомолекулярних гепаринів та протисудомних препаратів, антиаритмічних медикаментів або бета-блокаторів призводить до зниження ефективності останніх.
Читайте також:  Озонотерапія – показання і протипоказання для крапельниць, уколів і камери

Клексан – інструкція по застосуванню і аналоги препарату

Клексан і алкоголь

Категорично забороняється одночасне застосування розчину зі спиртними або спиртовмісними напоями. Ігнорування цієї інструкції може призвести до посилення побічних ефектів, відмови печінки, геморагічними апоплексії (раптовий параліч, що виник із-за розриву артерій і крововиливи в мозок).

Побічні дії

Препарат Клексан підвищує ризик кровотечі, особливо при одночасному прийомі інших лікарських засобів, що впливають на гемостаз. При виявленні порушень кровотоку необхідно негайно припинити прийом препарату. До інших побічних ефектів Клексану відносяться:

Орган або система Часто Рідко
Нервова Головний біль.
Кровотворення Гематома, носова кровотеча, тромбоцитопенія. Внутрішньочерепні крововиливи, заочеревинні кровотечі.
Імунна Алергія (еритема, свербіж). Анафілактичний шок.
Печінка і жовчовивідні шляхи Підвищення активності трансаміназ (печінкових ферментів). Холестатическое ураження печінки.
Кістково-м’язова Остеопороз (при прийомі препарату довше 3 місяців).
Шкіра і м’які підшкірні тканини Запалення, набряк у місці ін’єкції, ущільнення м’яких тканин. Некроз шкіри.

Передозування

Випадки передозування ліками відмічаються вкрай рідко. Клінічно це проявляється у посиленні побічних ефектів і зростанні ризику кровотечі. При передозуванні пацієнтові показано повільне введення нейтралізуючого речовини – протаміну сульфату. Один міліграм даного препарату повністю пригнічує дію 1 мг еноксапарину. Введення протаміну сульфату не вимагається, якщо від початку передозування пройшло не більше 12 годин.

Протипоказання

Клексан використовують тільки по інструкції і під наглядом лікаря. Ліки має ряд категоричних протипоказань, які слід врахувати перед початком лікування. До них відносяться:

 • індивідуальна непереносимість Клексану;
 • стани, що супроводжуються підвищеним ризиком розвитку кровотеч – аборт, загроза викидня, аневризма аорти, геморагічний інсульт;
 • дитячий вік (до 18 років);
 • знаходження в організмі пацієнта штучних серцевих клапанів.

З обережністю ін’єкції призначають пацієнтам літнього віку, людям із захворюваннями печінки або нирок. До інших відносних протипоказань відносяться:

 • патології, які супроводжуються порушенням гемостазу – гемофілія, виражений васкуліт, тромбоцитопенія, гіпокоагуляція;
 • ерозивно-виразкові ураження шлунково-кишкового тракту;
 • недавній ішемічний інсульт;
 • ускладнений цукровий діабет;
 • недавні пологи, офтальмологічне або неврологічне оперативне втручання;
 • виконання спінальної, епідуральної анестезії;
 • проведення спинно-мозкової пункції;
 • використання внутрішньоматкової контрацепції;
 • перикардит;
 • ендокардит бактеріальної природи;
 • важка артеріальна гіпертензія (високий тиск).
Читайте також:  Відхаркувальні засоби для дітей при вологому кашлі — медикаменти

Умови продажу та зберігання

Препарат відпускається строго за рецептом. Зберігати Клексан, згідно інструкції, необхідно при температурі до 25 °С. Термін придатності – 3 роки.

Аналоги

При відсутності Клексану у аптеці лікар може прописати інші лікарські засоби з однаковим принципом дії. Аналогами з тим же активним компонентом є:

 • Клексан 300 – випускається у флаконах по 3 мл Має повністю аналогічні показання та протипоказання, що й Клексан. Відпускається лише за рецептом.
 • Новопарин – розчин для ін’єкцій. Випускається у скляних шприцах по 1 або 2 шт. на упаковку з інструкцією. Використовується для профілактики і лікування тромбозів.
 • Эноксарин – низькомолекулярний гепарин випускається у шприцах-дозаторах по 2, 4, 8 тисяч анти-Ха МО. Призначається для лікування тромбозів глибоких вен.

Клексан – інструкція по застосуванню і аналоги препарату

Фраксипарин або Клексан – що краще

При індивідуальній непереносимості еноксапарину натрію, призначаються ліки зі схожими фармакологічними властивостями, але іншим речовиною. Аналог Клексану на основі надропарина кальція – Фраксипарин. Препарат має той же список показань, протипоказань, побічних ефектів. Детальних порівняльних досліджень між Клексаном і Фраксіпаріном не проводилося, тому вибір пріоритетного препарату повинен здійснювати лікар.

Відео

Відгуки

Марина, 29 років

Першу дочку я народила шляхом екстреного кесаревого розтину. Причина проста– важка прееклампсія. Коли я другий раз завагітніла, акушер відразу ж порекомендувала мені Клексан, щоб нормалізувати показники крові. Уколи робила сама, в положенні сидячи. Побічних ефектів не було, а синок сам народився повністю здоровим.

Діана, 37 років

Мені проводили операцію з видалення варикозних вен. Під час процедури був дуже високий ризик утворення повторних тромбів, тому за тиждень до неї мені почали колоти Клексан. Хоча цей препарат згідно з інструкцією, рідко викликає алергію, у мене після нього з’явилися жахливі гематоми і шкірний висип.

Інформація представлена у статті носить ознайомлювальний характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації по лікуванню виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.

DvaGusya