Догляд за перцем у відкритому грунті від посадки до врожаю з відео

Сенсом вирощування на присадибній ділянці будь-яких овочевих культур є отримання щедрого врожаю. Кожен дачник мріє, щоб витрачені на догляд за тим чи іншим рослиною зусилля винагороджувалися смачними і поживними плодами.

Тому перед тим, як ви приймете рішення посадити якусь культуру на своєму городі, необхідно освоїти ті дії, які доведеться виконувати, доглядаючи за рослинами. І серед усього різноманіття овочів варто вибрати ті, за якими догляд буде нескладним і приємним.

Уход за перцем в открытом грунте от посадки до урожая с видео

Багато хто ніяк не наважаться посадити на своєму городі солодкий перець, так як умови вирощування в незахищеному ґрунті з-за погодних умов не всім підходять, а займатися будівництвом теплиці або не хочеться, або не дозволяють можливості.

Але тим городникам, які все ж хочуть порадувати себе корисними і смачними плодами перцю, варто дізнатися всі нюанси догляду за цією овочевою культурою.

Підготовчі роботи перед висадкою розсади в грунт

Процес висадки розсади перцю в незахищений грунт вважається дуже важливим моментом, тому підходити до нього потрібно з максимальною відповідальністю. Від того, як буде проведена посадка розсади на грядку, буде залежати подальший розвиток і врожайність перців.

Вибір місця для посадки

Уход за перцем в открытом грунте от посадки до урожая с видеоДля висадки перцю краще вибирати сонячний і захищений від протягів ділянку, так як він потребує хорошому освітленні і не любить сильних вітрів. Найкраще влаштувати рослинам природний захист від вітру у вигляді інших культур, або ж зробити невелике плетене огорожу.

 • Грунт повинен бути поживний, досить пухкий і одночасно добре утримує вологу.
 • Дуже важливо, щоб на місці передбачуваної посадки не було бур’янів, а також решток інших культур.

Вибираючи місце для посадки розсади перцю необхідно звертати увагу на те, що перець не рекомендовано висаджувати в тих місцях, де він ріс у попередньому році.

Небажаними попередниками для перцю вважаються:

 • картопля;
 • томати;
 • баклажани;
 • фізаліс;
 • тютюн.

Для посадки перцю варто вибирати ділянку, де в минулому році зростали:

 • огірки;
 • капуста;
 • бобові культури;
 • гарбуз;
 • буряк;
 • морква;
 • зелень.

Підготовка грядок

Уход за перцем в открытом грунте от посадки до урожая с видеоДілянка для висадки розсади необхідно підготувати ще з осені. Відразу після того, як буде зібрано весь урожай, грядку потрібно перекопати на штик лопати. Всі рослинні залишки необхідно прибрати.

Розбивати грудки не варто – це дасть можливість грунті краще промерзати взимку, і велика частина знаходяться в ній бактерій і личинок шкідників загинуть.

Навесні грунт потрібно обов’язково знезаразити розчином мідного купоросу.

Необхідно взяти 1 ст. ложку купоросу на 10 літрів гарячої (70-80°С) води. На 1 кв. метр знадобиться 1-1,5 л розчину. Далі всю поверхню грунту необхідно посипати органічними добривами.

В якості добрив можна використовувати:

 • перепрілий гній або торф (3-4 кг на 1 кв. метр);
 • деревну золу (1 склянка на 1 кв. метр).

Потім грунт необхідно добре перекопати і розрівняти граблями. Далі розмічають місце майбутньої грядки і відміряють необхідну відстань між рядами. За 7 днів до передбачуваної дати висадки розсади, добре поливають грядку.

На замітку! Від моменту весняної обробки ґрунту до висаджування розсади проходить близько 30 днів. Щоб все це час ділянка не пустував і не заростав бур’янистою травою, на ньому можна посіяти скороспілу зелень: кріп, салатну гірчицю, салат, шпинат, редис, крес-салат, і коріандр. За 10 днів до висаджування розсади ці культури необхідно прибрати.

Читайте докладніше в статті: Як виростити розсаду перцю в домашніх умовах: покрокова інструкція

Коли і як пересаджувати розсаду перцю у відкритий грунт

Уход за перцем в открытом грунте от посадки до урожая с видеоВисаджують розсаду ближче до вечора, коли сонце почне сідати. Але якщо погода похмура можливо і вдень. Якщо проводити посадку, коли пече сонце, то розсада швидко зів’яне і відновити її буде складно. Ідеально якщо буде дощова погода, тоді земля буде вологою і розсаді буде легко адаптуватися.

Рослини необхідно виймати дуже акуратно. Висаджують перці разом з грудкою землі, в якій вони росли. Так рослини швидше приживуться.

Терміни висадки

Перець – досить теплолюбива культура, що погано переносить зниження температури, тому термін висадки розсади у відкритий грунт визначається кліматичними та погодними умовами.

У непрогрітому землю висаджувати розсаду перців не можна, так як вона припинить своє зростання і розвиток.

 • Найбільш підходящим часом для висадки розсади у відкритий грунт в середній смузі Росії вважається середина травня — початок червня.
 • У південних регіонах період посадки можна зрушити на тиждень — два раніше.

Схема посадки

Уход за перцем в открытом грунте от посадки до урожая с видеоСхема розташування розсади на грядці буде залежати від способу поливу та від висоти сорту.

 • Для низькорослих сортів перцю відстань між рядами повинна бути близько 50-60 див.
 • Для високорослих і об’ємних кущів необхідно залишити не менше 70 см між рядами.

Відстань між кущами:

 • 20-25 см для невисоких сортів;
 • 30-35 для середніх сортів;
 • 40-45 для високих сортів.

Також перці можна висадити квадратно-гніздовим способом, розміщуючи їх на однаковій відстані (60х60 см) і висаджуючи в одну лунку відразу по 2 стебла.

Якщо передбачається крапельний полив рослин, розсаду перців висаджують у стрічковому порядку за схемою 90+50х35-45 див.

Якщо посадити розсаду надто густо, то вона не буде отримувати необхідну кількість сонячного світла. До того ж, буде складно рихлити і удобрювати грунт.

Додаткове укриття від заморозків

Уход за перцем в открытом грунте от посадки до урожая с видеоЗатримувати висадку розсади у відкритий грунт до настання стійкої теплої погоди не можна.

На це є дві причини:

 1. У спеку висаджена розсада буде погано приживатися і навіть може згоріти.
 2. Переросла розсада, на якій вже з’явилися бутони, скине їх, і частина врожаю буде втрачена.

Тому висаджувати перці доводиться тоді, коли нічна температура ще не ідеальна для рослин. Та й загроза весняних заморозків є практично до кінця травня.

Вирішити проблему зі стрибками температури повітря допоможе тимчасове укриття для висадженої розсади.

 • Щоб зробити таке укриття, над грядкою необхідно поставити дуги і накрити їх плівкою чи агроволокном. Такий спосіб укриття, крім тепла, дає ще можливість в перші кілька днів після посадки захистити розсаду від спекотного сонця.
 • Матеріал, накинутий на дуги, внизу необхідно закріпити цеглою або присипати землею. У денний час таке укриття можна відкривати з одного торця.

Приблизно через тиждень після висадки розсади в грунт, коли рослини приживуться, укриття на день можна знімати.

Як правильно доглядати за перцем у відкритому грунті

Для того щоб зібрати щедрий урожай перців, необхідно забезпечити рослинам правильний догляд, який буде полягати в своєчасного поливу, внесення добрив, обов’язкової прополюванні міжрядь, формуванні куща, підв’язці, мульчування та боротьбі з шкідниками.

Полив

Уход за перцем в открытом грунте от посадки до урожая с видеоПісля висадки розсади на постійне місце перший раз рослини поливають не раніше ніж через 7 днів. Робити це потрібно дуже акуратно, щоб не налити багато води і не пошкодити молоденькі стеблинки. Ще не прижилися рослини можуть не впоратися з великим обсягом води і просто згниють.

Коли розсада перцю адаптується до нових умов зростання, полив проводять за такою схемою:

 • До початку цвітіння розсаду поливають під корінь 1 раз в тиждень. При посушливій погоді рослини слід поливати частіше – не менше 2 разів на тиждень. На 1 кв. м буде потрібно близько 10-12 літрів води.
 • В період цвітіння і дозрівання плодів перець необхідно поливати під корінь 1 — 2 рази на тиждень. Якщо на вулиці дуже спекотно кількість поливів потрібно збільшити. На 1 кв. м посадок витрачають не менше 12 — 14 літрів води.

Якщо ви приїжджаєте на дачу тільки на вихідні, і у вас немає можливості дотримуватися такої схеми, то допустимо поливати рослини з розрахунку 16 л води на 1 кв. м посадок, але цю норму варто розділити на 2 дні (з 8 л в день).

Рослини поливають теплою (25 — 30°С) і відстояною водою. Якщо розсаду перців поливати холодною водою, вона незабаром перестає рости, а період плодоношення оттянется на невизначений термін.

Якщо рослинам не забезпечити достатню кількість вологи, стебла одерев’яніють, а листя і бутони почнуть опадати.

Кореневі підгодівлі

Уход за перцем в открытом грунте от посадки до урожая с видеоДодаткова підгодівля рослин необхідна в період цвітіння, а також зав’язування й дозрівання плодів.

Кореневі підгодівлі проводять з червня по серпень кожні 14 днів. У травні і серпні розсаду перцю обприскують гуматом натрію.

Для підгодівлі використовують органічні та комплексні мінеральні добрива. В якості органічних добрив можна використовувати:

 • рідкий гній(1 кг на 5 літрів води);
 • пташиний послід(1 кг на 10-15 літрів води);
 • деревна зола(1 склянка на відро води);
 • перегній(1 кг на відро води).

З мінеральних добрив використовують:

 • суперфосфат(50 г на 10 л води);
 • хлористий калій(20 г на 10 л води).

Така кількість добрив витрачають приблизно на 10-15 кущів перцю. Розчин добрив повинен бути теплим (не менше 25 — 30°С), та вносити його необхідно безпосередньо під корінь.

За кілька днів перед внесенням добрив, рослини необхідно ретельно полити теплою водою, так як коренева підгодівля робиться тільки у вологий грунт.

Читайте докладніше в статті: Вирощування перцю в теплиці з полікарбонату

Формування куща

Формувати кущ перцю потрібно не завжди. Все залежить від сорту і розмірів рослини.

 • Щоб сформувати компактний кущик з добре розвиненими бічними стеблами, необхідно почекати, коли перець зросте до 20-25 у висоту, і тільки тоді відщипнути верхівку центрального стебла. Після такої процедури кущик швидко почне пускати бічні пагони.
 • З усіх пасинків залишають не більше 4-5 штук, а всі інші видаляють. На всіх залишених пагонах в подальшому і буде сформований урожай.
 • Коли з’являться перші зав’язі, на одному кущику залишають не більше 15-20 плодів.
 • Щоб перці встигли дозріти до перших осінніх заморозків (це актуально для північних і центральних регіонів), у другій декаді серпня зрізують верхівку куща. Така процедура прискорить процес дозрівання перців.

Як правильно формувати перець — відео

Підв’язування кущів до опори

Всі високорослі сорти солодкого перцю необхідно своєчасно підв’язати, інакше під час сильного вітру або під вагою плодів можливо обламування стебел.

Також за підв’язаними рослинами набагато простіше доглядати і збирати урожай набагато зручніше.

В якості опори для кущів перцю використовують невеликі дерев’яні кілки. А саму грядку з перцями від сильного вітру можна захистити іншими високорослими культурами.

Мульчування

Уход за перцем в открытом грунте от посадки до урожая с видеоПочинати мульчувати грядки з перцем варто тільки після того, як грунт добре прогріється. Мульчу укладають шаром не більше 5 см

З допомогою мульчі можна запобігти пересихання грунту і зменшити кількість бур’янів, а також не допустити утворення грунтової кірки. Не перегріваючись і не переохлаждаясь, грунт буде зберігати комфортну для перців температуру.

В якості мульчі можна використовувати:

 • сіно;
 • подрібнену кору дерева;
 • соснові голки.

Після мульчування землю можна не перекопувати, так як вона залишиться досить пухкої. Мульчування грядок з перцем дозволить підвищити врожайність і прискорить дозрівання плодів.

Боротьба з шкідниками і хворобами

Уход за перцем в открытом грунте от посадки до урожая с видеоНедостатньо тільки посадити розсаду і доглядати за нею, з надією виростити великий урожай. Дуже важливо уберегти рослини від різних шкідників і хвороб.

До найбільш поширених захворювань відносяться:

 • біла гниль;
 • фітофтороз;
 • септоріоз;
 • макроспоріоз;
 • чорна ніжка.

Шкідники, які найчастіше нападають на кущі перцю:

 • слимаки совки;
 • павутинний кліщ ;
 • білокрилка;
 • колорадський жук;
 • попелиця;
 • капустянка.

Обробляти кущі перцю пестицидами не варто, так як плоди здатні абсорбувати всі речовини, які на неї потрапляють. При вживанні в їжу плодів це може негативно позначитися на здоров’ї людини.

В якості профілактики можна обробляти кущі перцю розчином деревної золи (1 склянка на 10 літрів води). Обробку проводять не менше трьох разів за сезон. Якщо ж рослини вже захворіли, обробку золою проводять частіше – кожні 7-10 днів.

Для боротьби з різними шкідниками ділянку з насадженнями обробляють червоним перцем або гірчицею.

Читайте докладніше в статті: Хвороби і шкідники солодкого перцю і боротьба з ними

При недостатньому поливі на перцях з’являються западини і темні плями, які згодом вкриваються сірою гниллю, а це відбивається і на зовнішньому вигляді і на смакових якостях. Тому дуже важливо забезпечити перцям своєчасний і достатній полив.

Збір і зберігання врожаю

Уход за перцем в открытом грунте от посадки до урожая с видеоУрожай перцю необхідно збирати у міру дозрівання плодів. Існують дві фази стиглості перців — біологічна і технічна.

Період між ними становить близько 20-25 днів. У фазі технічної стиглості плоди вже виростають до того розміру, який характерний для того чи іншого сорту, але ще не набувають необхідної забарвлення.

Плоди краще збирати раз на тиждень. Затягувати зі збором врожаю не варто, так як може привести до уповільнення зростання інших плодів. Повністю весь врожай знімають тільки в тому випадку, якщо виникла загроза заморозків, які перець абсолютно не витримує.

Збирати перці необхідно дуже акуратно, щоб не зачепити квіти, і ті плоди, які знаходяться у фазі росту. За сезон вдається зібрати приблизно 3 – 5 врожаїв з одного куща.

 • Якщо ви не встигли вчасно зібрати урожай перців, і вони вже біологічно встигли, їх потрібно відразу ж використовувати, як тільки знімете з гілки, так як зберігатися вони будуть дуже погано.
 • А ось якщо зібрати врожай на стадії технічної зрілості, то перці можна зберігати в прохолодному місці до 2-2,5 місяців. Плоди будуть поступово дозрівати, не втрачаючи своїх товарних і харчових якостей.

Досить вийняти перець з льоху або холодильника, покласти на сонячне місце, і через деякий час плід змінить свій колір.

Як самостійно отримати насіння перців

Уход за перцем в открытом грунте от посадки до урожая с видеоДля того щоб отримати якісне насіння, необхідно зривати тільки великі, стиглі і без пошкоджень перці. Потім, їх необхідно залишити на деякий час дозариваться. На це буде потрібно тиждень, дві, або ж місяць, все буде залежати від розміру перцю і від погодних умов.

Коли перець скривиться і стане м’яким, це буде означати, що насіння можна виймати. Щоб все насіння добре вынулись, необхідно навколо плодоніжки зробити надріз ножем, а потім дістати все насіння з перцю. Насіння, вийняті з кожного перцю, необхідно висипати на окреме блюдце або газету, і обов’язково відразу підписати.

Насіння необхідно поставити в сухе тепле місце до повного висихання. В такому вигляді вони повинні простояти ще не менше двох тижнів. Надалі, насіння загортають в паперові конвертики і укладають на зберігання.

Як я вирощую перець у відкритому грунті — відео

Сорти перцю солодкого та гострого для відкритого грунту — відео

Вирощування солодкого перцю – заняття цікаве і вдячна. Якщо рослинам забезпечити всі необхідні умови для росту і плодоношення, вони віддячать вас щедрим урожаєм великих, смачних і корисних плодів.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
DvaGusya
Залишити відповідь

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: