Зуби кролика: особливості будови і можливі проблеми

Для того щоб виростити здорових кроликів, необхідно знати деякі нюанси, пов'язані з їх фізіологією і анатомією. У даній статті мова піде про зубах пухнастиків – про особливості їх будови, наскільки важливо підтримувати їх у хорошому стані і що може статися, якщо не доглядати за ротовою порожниною кроликів, які проживають в домашніх умовах.

Особливості будови зубів

Зуби у вухатих звірків дуже міцні і ростуть протягом всього життя. В умовах дикої природи тваринам досить просто самостійно підтримувати їх у здоровому стані за допомогою правильно підібраною грубої їжі, а ось в неволі здійснити це буває важко, тому догляд за зубками лягає на господарів вихованця.

Важливо! Кроликів дуже часто помилково відносять до гризунів саме через будови щелепи, але насправді пухнастиків відносяться до загону Зайцеподібні.

У дорослих кролів

Щелепа кроликів відрізняється тим, що у тварин дуже потужні різці (4 зверху і 2 знизу), які ростуть протягом всього життя пухнастиків. За різцями слід порожній простір 2-3 см, яке утворюється через відсутність іклів, а потім корінні зуби. Всього у дорослих тварин по 28 зубів, 6 різців і 22 жувальних (корінних). Зуби кролика: особливості будови і можливі проблеми Вони розташовуються нерівномірно, 16 з них розташовані на верхній, а 12 на нижній щелепі. Різці у звірків висунуті вперед, їх передні стінки покриті емаллю, а зі зворотного боку емаль відсутня, це сприяє тому, щоб зубки сильніше сточувалися і були гострими, а кролики, відповідно, могли їсти тверду їжу.

Жувальні зуби у кролів поділяються на кореневі і предкорневие, вони необхідні тваринам для перетирання і пережовування грубої рослинної їжі.

Для того, щоб грамотно організувати догляд і утримання вухатих звірків, необхідно ознайомитися з усіма тонкощами розведення кроликів в домашніх умовах.

У молодняка

Молочні зубки у кроленят формуються ще внутрішньоутробно, і на світло вони з'являються вже з 16 зубами. Протягом першого місяця життя, а точніше з 18-го дня, вони випадають і змінюються постійними, таким чином, у молодняка в місяць від народження є вже 28 зубів. Зуби кролика: особливості будови і можливі проблеми

Читайте також:  Корисні поради щодо підготовки льоху для зберігання врожаю

Захворювання, пов'язані з зубами

Через неправильне харчування і догляду за ротовою порожниною у тварин можуть виникати проблеми зі здоров'ям. Давайте розглянемо основні хвороби кроликів, які можуть виникнути з цієї причини.

Чи знаєте ви? Назва Іспанія походить від древнефінікійского слова «Ги-шпанім», що означає «берег кроликів».

Малокклюзія

Неправильний прикус, тобто неправильне змикання щелеп, називають малокклюзіей, яка може бути вродженою або набутою. Якщо хвороба не передалася у спадок, то вона може розвинутися у звірка з кількох причин, а саме:

 1. Неправильний раціон. Для того щоб зубки ушастика залишалися здоровими, йому необхідно довго і ретельно пережовувати їжу, і тому велике значення має те, чим харчується вихованець. Свіжа трава і сіно – це відмінна їжа для цих звірків, на пережовування якої вони витрачають близько 5-10 хвилин. За цей час їх зубки рівномірно сточуються. А ось сухих і висококалорійних кормів слід уникати, так як вони не вимагають тривалого пережовування і сприяють швидкому насиченню. З їжею вихованець повинен досить отримувати солей кремнію (силікатів), які також необхідні для рівномірного сточування кісткових відростків. Силікати в достатніх кількостях містяться в траві, овочах, фруктах і корі дерев.
 2. В результаті травми щелепи.
 3. Після перенесеної бактеріальної інфекції в ротовій порожнині.

Зуби кролика: особливості будови і можливі проблеми Визначити, що у вихованця малокклюзія, можна за такими симптомами:

 • зниження апетиту;
 • вихованець не розчісується і не чистить шерсть;
 • не їсть нічний кал;
 • кролик відмовляється від улюбленої твердої їжі, навіть сіна і трави;
 • зуби звірка жовтіють, а біля коріння темніють;
 • порушення роботи шлунково-кишкового тракту і як результат – відсутність стільця;
 • кровотечі і запалення в ротовій порожнині;
 • сильне слинотеча, мокра шерстка навколо рота;
 • звірок починає скрипіти зубками;
 • зниження маси тіла тварини;
 • слабкість і млявість.
Читайте також:  Як пересадити орхідею в домашніх умовах в інший горщик Покрокове фото Відео

Відео: малокклюзія у кролика, підрізування зубів

Якщо малокклюзія підтвердилася, необхідно вживати заходів і допомагати тварині. В першу чергу слід промити запалені слизові, якщо такі є, і обробити їх протизапальними препаратами.

Рекомендуємо дізнатися як лікувати: цистицеркоз, стоматит, пододерматит, метеоризм, вірусну геморагічну хворобу, кон'юнктивіт, пастерельоз та коросту у кроликів.

Потім в залежності від занедбаності ситуації зубки підрізають спеціальними щипцями або підпилюють пилою. Зуби кролика: особливості будови і можливі проблеми Підрізаємо щипцями зуби кролику

Абсцеси і нагноєння

Через неправильного прикусу, занадто грубої їжі, травм, дуже гострих або довгих зубів у роті кролика утворюються ранки, які можуть почати гноїтися, а якщо підключаться анаеробні бактерії, то, як наслідок, може розвинутися абсцес, який представляє велику небезпеку для здоров'я ушастика .

Чи знаєте ви? Під час їжі кролик робить більш 120 рухів щелепами за 60 секунд.

Абсцес страшний тим, що викликає біль, інтоксикацію, а при внутрішньому розриві гній може потрапити в кровоносну систему тваринного і привести до його загибелі. Тому вкрай важливо знати основні симптоми цієї недуги у кроликів, щоб вчасно діагностувати і приступити до негайного лікування хвороби, до них відносять:

 1. Рясне слиновиділення.
 2. Припухлість.
 3. Зниження апетиту і відмова від їжі.
 4. Підвищення температури тіла.

Зуби кролика: особливості будови і можливі проблеми При найменших підозрах на те, що у кролика почався абсцес, необхідно звертатися до ветеринарної клініки, тільки фахівець може встановити діагноз і призначити правильне лікування. Цю проблему неможливо вирішити без хірургічного втручання, правильно підібраних антибіотиків, а потім прибутків для нормалізації мікрофлори кишечника.

Кролівникам слід розглянути причини появи і методи лікування абсцесу у кроликів.

Після операції тварині знадобиться реабілітація, яка включає в себе усунення запалення, загоєння і усунення дренажу після повного загоєння ран. Зуби кролика: особливості будови і можливі проблеми

Можливі проблеми зубів у кролика

Крім перерахованих вище проблем з кореневими відростками в ротовій порожнині, через неправильне зростання і розташування зубів можуть виникати і інші неприємності.

Чому скрипить зубами

Скрип і постукування щелепами не завжди свідчать про те, що у вихованця виникли проблеми зі здоров'ям, але все ж прислухатися до таких моментів необхідно. Якщо кролик дуже голосно скрипить зубками, то це може означати, що йому боляче, і він відчуває дискомфорт, але при цьому його поведінка зміниться, він стане млявим і втратить апетит.

Читайте також:  Чим підживити полуницю навесні для гарного врожаю Фото Відео

Однією з головних потреб домашніх кроликів є необхідність в прийнятті їжі. Читайте про те, коли і чим годувати вухатих звірків в домашніх умовах, а також розгляньте особливості харчування кроликів взимку.

Така поведінка домашнього улюбленця не повинно залишитися без уваги господаря, тварина негайно варто показати ветеринару.

А ось якщо ушастик перебуває в прекрасному настрої, зберігає свою допитливість і апетит, але при цьому тихенько поскрипує зубками, турбуватися не потрібно, це лише прояв почуттів і емоцій і означає тільки те, що вихованець спокійний і задоволений. Зуби кролика: особливості будови і можливі проблеми

Що робити, якщо зламався зуб

Зламаний зуб вихованця це, звичайно, неприємно, але панікувати з цього приводу не варто. Справа в тому, що зубки у кроликів досить швидко відростають, всього за 2-3 тижні. Огляньте ротову порожнину тварини і при необхідності подрежьте або підпиляти сусідні зубки таким чином, щоб щелепа правильно стулялася, і звірку було зручно жувати.

Вам напевно буде корисно дізнатися як захистити кроликів від комарів.

профілактичні заходи

Завжди краще не допустити проблему, тому дуже важливо дотримуватися простих правил при догляді за кроликами, які допоможуть зберегти їхнє здоров'я і продовжити життя. До основних профілактичних заходів належать:

 1. Правильне харчування – в раціоні тваринного повинні бути присутніми вітаміни і мінерали, а також грубі і соковиті корми.
 2. Клітка вихованця повинна бути безпечною – в ній не повинно бути гострих предметів, які можуть стати причиною травми.
 3. Регулярні огляди – можна проводити самостійно або ж звертатися до ветеринара 1 раз в 3-4 місяці.

Зуби кролика: особливості будови і можливі проблеми Такі особливості будови зубів кроликів і список проблем, які можуть з ними виникнути. Уникнути можливих неприємностей можна за допомогою правильного догляду і уважного ставлення до домашніх улюбленців.

DvaGusya