Авокадо: умови вирощування в домашніх умовах з кісточки

Авокадо – тропічна рослина. Вдома його вирощують як декоративну культуру для прикраси інтер’єру житлових і службових приміщень. Авокадо має здатність виділяти велику кількість кисню, створюючи в будинку або офісі сприятливу атмосферу. Заради цього і містять тропічна рослина в місцях проживання і тривалого знаходження людини. У приміщенні цвіте вкрай рідко, плодоношення можна взагалі не чекати. Але квітникарі завжди хочуть мати у своїй колекції дерево з тропіків. Тому зайві знання про вирощування авокадо в домашніх умовах не завадять.

Опис рослини

Авокадо є вічнозеленим швидкозростаючим деревом з сімейства Лаврових. Місця зростання характеризуються теплим кліматом: Африка, Латинська Америка, Індія, Ізраїль. У природному середовищі висота дерева досягає 10-20 метрів. Стовбур прямий, але сильно галузиться. Листя еліптичної форми, великі, їх довжина – 20 див. Опадають цілорічно, на їх місці швидко виростають нові. Дрібні квіточки мають зеленуватий відтінок, вони непоказні на вигляд, їх розташування – пазухи листя.

Авокадо: умови вирощування в домашніх умовах з кісточки

Плід має темний колір і форму груші. Він не відрізняється великими розмірами, його довжина – 5-20 см, вага – від 50 г до 1,8 кг. Шкірка тверда, у недозрілих плодів вона темно-зелена, а у стиглих – чорна. У м’якоті фрукта зелений або жовто-зелений колір. Авокадо має маслянистий смак і велику кісточку всередині плоду. Фрукт володіє великою калорійністю. У ньому міститься жирне масло (45%) і жирні кислоти (30%). Білків в кілька разів більше порівняно з іншими плодами.

Як вибрати кісточки для посадки?

Вирощування авокадо в домашніх умовах починається з підбору садивного матеріалу. Кісточки беруть тільки з стиглих плодів, які купуються в магазині. Спочатку робиться візуальний огляд. Вибирається великий, спілий або навіть перестиглий плід. На його поверхні не повинно бути пошкоджень, отриманих при транспортуванні. Для перевірки стиглості потрібно взяти авокадо в обидві долоні, злегка придавити і відразу відпустити. У дозрілого фрукта швидко відновлюється структура, його можна купувати.

Якщо по недосвідченості вийде придбати не зовсім стиглий плід, нічого страшного в цьому немає, через деякий час він дозріє. Щоб це сталося швидше, поруч з авокадо кладуть банани та яблука. Справа в тому, що ці фрукти мають здатність виділяти етилен, який сприяє дозріванню в більш короткі терміни.

Читайте також:  Силікагель для котячого туалету — переваги і недоліки, правила використання

Авокадо: умови вирощування в домашніх умовах з кісточки

Як вийняти кісточку з плоду?

Це потрібно робити дуже обережно. Плід розрізається навпіл продезинфицированным ножем. М’якоть, що залишилася на кісточці, змивається теплою, проточною водою. Після цього їй потрібно обсохнути. Після пророщування насіннячко поміщають в грунт. Посадку не слід відкладати на довгий час.

Підготовка садивного матеріалу

Однією з умов вирощування авокадо є пророщування кісточки. Це робиться кількома способами. Найпростішим є такий: насіннячко замочується на 30 хвилин у гарячій воді, крутий окріп не підходить. За цей час воно розігріється. З нього знімається оболонка, зрізається вузький кінчик і обов’язково обробляється місце зрізу садовим варом. Потім широкий кінець насінини на 1/3 частину поміщається в горщик із заздалегідь підготовленим грунтом.

До проростання ємність з посадками потрібно залишити в спокої, не забуваючи поливати з періодичністю раз в сім днів. Не можна допускати, щоб субстрат пересихав, він завжди повинен залишатися вологим. Не на всіх кісточках можуть утворитися корінці, тому для підстраховки слід помістити в грунт кілька штук. Якщо умови будуть сприятливими, їх проростання відбудеться через два-три тижні. Такий спосіб називається закритим.

Авокадо: умови вирощування в домашніх умовах з кісточки

Використання зубочисток при пророщуванні кісточок

Для вирощування авокадо з кісточки в домашніх умовах використовується інший спосіб, закритий, який вважається найбільш надійним. Пророщування насіння для подальшої посадки в грунт здійснюється з допомогою зубочисток, достатньо взяти три-чотири штуки. Гострі палички встромляються на два-п’ять міліметрів в середину кісточки, рівномірно по всій окружності. Потім вся конструкція тупим кінцем поміщається в ємність з водою, яка повинна бути теплою відстояною. Занурювати кісточку в рідину потрібно строго до рівня проколів. Важливо, щоб вони не намочились.

Квітникарі з досвідом радять додавати в воду деревний або активоване вугілля. Рівень води в ємності завжди повинен бути під контролем. Якщо рідина швидко випаровується через сухого повітря в квартирі, її треба підливати. Тепер залишається чекати появи маленьких корінців і тріщини між сім’ядолями, з якої з’являться паростки.

Авокадо: умови вирощування в домашніх умовах з кісточки

Підготовка грунту

Для вирощування авокадо в домашніх умовах не підходить важка, кисла, глинистий грунт. Саме такі характеристики має садова земля. Тому брати тільки її для заповнення горщиків не слід. Грунтову суміш потрібно спеціально готувати. Для цього в рівних співвідношеннях змішується садова земля, перегній, торф, пісок великих фракцій, додається трохи вапна.

Як дізнатися, що кісточка проросла?

У насінини є симптоми, які характерні для стану проростання:

 • поява дрібних корінців;
 • розтріскування оболонки;
 • освіта кореня на ядрі;
 • поява паростка у верхній частині.

При вирощуванні авокадо в домашніх умовах для проростання кісточки необхідно від 21 до 60 днів.

Авокадо: умови вирощування в домашніх умовах з кісточки

Пересадка пророщеної кісточки в грунт

Щоб виключити присутність шкідливих мікроорганізмів у ґрунті, її потрібно знезаразити. Для цього за добу до настання періоду посадки потрібно пролити її окропом. Висаджувати посадковий матеріал краще в пластмасові горщики висотою 15 см Ємності з глини не підійдуть, так як їх стінки пропускають вологу. На дно горщика з отворами кладеться дренажний шар. Це можуть бути спеціальні гранули або керамзит. Коли всі приготування закінчені, пророщена кісточка занурюється в грунт на 1/3 частину, її повністю не слід прикопувати. Процедуру посадки потрібно робити обережно, щоб не пошкодити молоді корені.

Читайте також:  Ялинка з атласних стрічок — покрокова інструкція по виготовленню

Особливості догляду

При вирощуванні авокадо в домашніх умовах догляд є обов’язковою агротехнічної процедурою. Рослина в приміщенні повинна відчувати себе комфортно, тоді воно буде нормально розвиватися, радувати оточуючих своєю пишною кроною. Для цього потрібно дотримуватися режиму поливів, підгодівлі, температури, вологості і багато іншого.

Освітлення

Доросла рослина не вимоглива до освітлення, для його вирощування підходять вікна, розташовані в північному, західному або східному напрямках. У літній час з полудня до чотирьох годин деревце потрібно затінювати, так як саме в цей час на нього потрапляють прямі промені сонця. У зимовий час, коли тривалість світлового дня скорочується, авокадо потребу в додатковому освітленні. Слід встановити штучні джерела світла.

Температура і вологість

Культура родом із тропічних лісів, де завжди тепло і волого, вона не буде рости в холоді. При вирощуванні авокадо в домашніх умовах (фото деревця представлено для огляду) важливо, щоб рослині було комфортно як в природному середовищі. Тому в приміщенні завжди повинна бути температура не нижче 14-21 оС, вологість – 65 %.

Авокадо: умови вирощування в домашніх умовах з кісточки

Полив

Доглядаючи за рослиною, потрібно постійно стежити, щоб поверхня грунту в горщику завжди була вологою. Авокадо потребує частих поливах, але не любить застою води. У приміщеннях, особливо житлових, де готують їжу, буває недостатньо вологий повітря. Щоб створити відповідний мікроклімат, тропічна рослина слід періодично обприскувати, а поруч з ним ставити ємності, наповнені водою.

Підгодівля

Відразу після посадки авокадо не потребує додаткового живлення. Рослині вистачає того, що міститься в субстраті. Тільки через чотири-шість місяців можна починати підживлення будь-якими комплексними добривами, які спеціально призначені для домашніх рослин. Підживлювати рослину потрібно один раз кожен місяць.

Як правильно формувати крону?

Вирощування дерева авокадо в домашніх умовах (фото представлено нижче) неможливо без формування крони, так як рослина завжди хочеться бачити гарним та пишним. Процедура полягає в прищіпки стебел. Перший раз це потрібно робити на основному стеблі, коли на ньому з’явиться вісім справжніх листочків. Надалі крону формують з бічних пагонів при появі на них п’яти-семи листочків. При вирощуванні авокадо в домашніх умовах дерево досягає у висоту півтора метрів.

Читайте також:  Кращі сорти малини: фото, назви, опис, відгуки

Авокадо: умови вирощування в домашніх умовах з кісточки

Пересадка

Молодим рослинам потрібна щорічна пересадка в зв’язку з тим, що їх коренева система росте, їй стає тісно в маленькому горщику. Для проведення цієї процедури запасаються просторими ємностями. Коли деревце досягне трьох – або чотирирічного віку, вирощування авокадо будинку можна здійснювати в діжках. Пересадка робиться раз у три роки та у весняний сезон. Невелике деревце родом з теплого клімату при належному догляді стає гордістю домашньої колекції квітникарів.

Можливо плодоношення в домашніх умовах?

Поява квіток на дереві ще не означає, що обов’язково сформуються плоди. Справа в тому, що ця рослина володіє складним механізмом перезапилення. Зав’язується плід тільки на одній квітці з п’яти тисяч примірників. Щоб збільшити ймовірність плодоношення, при вирощуванні авокадо в домашніх умови, слід застосувати штучне запилення. Це робиться наступним чином:

 • Розкриття кожної квітки відбувається двічі. Цвітіння першого дня відрізняється тим, що робочу функцію мають маточки. В цей час вибирається кілька квіток, які потрібно позначити.
 • Коли настає другий день, то вони знову розкриваються, але квітки мають чоловіче начало. На позначені жіночі екземпляри пилок переноситься з допомогою пензлика. Чи буде після такого запліднення зав’язь, складно визначити, але надія завжди залишається.
 • Авокадо: умови вирощування в домашніх умовах з кісточки

  Щоб рослина плодоносило

  При вирощуванні в домашніх умови авокадо плодоносить рідко. Але якщо врахувати деякі моменти цього періоду можна дочекатися:

 • Потрібно набратися терпіння, нехай рослина підросте. Дерева починають плодоносити, коли досягнуто двометрової висоти.
 • Процес плодоношення можна прискорити, якщо періодично рослина прищеплювати.
 • Утворення плодів слід очікувати через п’ять років після посадки.
 • Цвіте авокадо теж рідко. Але якщо цей період настане, процедуру штучного запилення потрібно проводити тричі в місяць і в ранкові години.
 • Що загрожує рослині при неправильному догляді?

  Якщо доглядати за авокадо нерегулярно, або зовсім не приділяти йому уваги, його стан і зовнішній вигляд важко буде назвати нормальними:

 • Кінчики листя стають сухими. Причиною є мікроклімат в квартирі. Варто подбати про збільшення вологості.
 • Листя сохнуть і починають опадати. Це відбувається з-за надмірного поливу, холодного повітря, протягу, низької температури води.
 • Після того, як засохнуть листя, гине все дерево. Причиною є нестача вологи.
 • Листи стають блідими, а пагони починають витягуватися вгору. Це відбувається із-за недостатнього освітлення.
 • Авокадо: умови вирощування в домашніх умовах з кісточки

  Які шкідники небезпечні для авокадо?

  Це рослина пошкоджується щитівкою і павутинним кліщем. Щоб цього не відбувалося, навколо нього повітря завжди повинен бути вологим. Якщо шкідників багато і ніяке обприскування водою не допомагає, їх потрібно просто збирати і спалювати, а рослина мити господарським милом. Стежачи за вологістю повітря в приміщенні, важливо не перестаратися, інакше рослина захворіє борошнистою росою.

  DvaGusya