Бегонія кімнатна: види, опис, фото, догляд та розмноження в домашніх умовах

Протягом довгих років люди вирощують кімнатну бегонію. Це благородне рослина має красиве листя і квітки. Рослина здатна рости не тільки на підвіконнях, але і в садах.

У сімействі бегониевых налічується понад вісімсот сортів. У природі квітка зустрічається в Південній Америці, Південно-Східній Азії, на Мадагаскарі. Деякі екземпляри в природних умовах досягають трьох метрів.

Бегонія кімнатна: види, опис, фото, догляд та розмноження в домашніх умовах

Декоративноцветущие сорту

Всі кімнатні рослини бегонії, що відносяться до декоративно-квітучих, заворожують. Вони гарно квітнуть, причому, на одній квітконіжці розташовуються відразу чоловічі і жіночі квіти. Останні відрізняються тим, що на них дозріває насіннєва коробочка. Всередині неї три грані, у кожній з яких безліч насіння.

Квіти можуть бути простими, махровими і напівмахровими. З настанням зими все декоративно-квітучі сорти позбавляються від листя, у них настає період спокою. Умовно, всі декоративноцветущие ділять на три величезні групи: Элатиор, Лоррен і вечноцветущие. Останній вид характеризується тим, що навіть у зимовий час не перестає цвісти, хоча кількість кольорів сильно скорочується. Кімнатні рослини бегонії групи Лоррен цвітуть в основному взимку.

Бегонія кімнатна: види, опис, фото, догляд та розмноження в домашніх умовах

Декоративно-листяні види

Всі сорти цієї групи мають незвичайні листя найрізноманітніших форм і відтінків. Найчастіше вирощуються Тигрова і Королевська. Перша являє собою невеликий кущик з дрібними листочками, на поверхні яких є плями. Досвідчені квітникарі радять розміщувати цей вид на колоновидної опорі. Королівська бегонія може мати листя самого різного відтінку – від зеленого до червоного. Обидва види цвітуть дрібними квітами.

З Америки завезли до нас червону бегонію. Вона добре виглядає в вазах, вазонах. А ось в підвісні корзини краще висаджувати коралові сорту.

Бегонія кімнатна: види, опис, фото, догляд та розмноження в домашніх умовах

Види рослини

Всі кімнатні бегонії діляться на два типи: декоративно-листяні та декоративно-квітучі. Перший тип цінується за незвичайність і красу листя. Такі види рідко цвітуть і вирощуються тільки з-за краси листа. Декоративно-квітучі можуть бути самими різними.

Найбільш популярні кімнатні бегонії наступних видів:

 • Коралова. Вона характеризується великими листками з яскраво-рожевим і білим горошком. Цвіте бегонія кораловими квітами. При правильному догляді рослина досягає півтора метрів у висоту.
 • Грифон. Це новий сорт бегонії королівської, висотою до сорока сантиметрів. Характеризується гарними, великими листками. Сорт вважається тіньовитривалим і невибагливим.
 • Рекс – гібрид бегонії королівської невеликі кущики, які виростають до двадцяти сантиметрів. У рослини бляклі і непримітні квіти. Рекс цінується за красу листа. Вони широкоовальні, з зубцями і можуть бути з різною забарвленням: рожевими, сріблястими, пурпуровими, червоними. Розмножується сорт поділом куща і живцюванням.
 • Воротничковая. Листя світло-зелені, злегка опушені по краях. Має яскраво-червоні жилки знизу листової пластини. На верхній частині є вирости, що формують розетку, нагадують комірець.
 • Металева. Отримала свою назву із-за сріблястого напилення на листовій пластинці. Цей вид невибагливий, чудово приживається в будь-яких умовах. Висота рослини – близько метра. Відмінно розмножується як у воді, так і в піску.
 • Червона. Для неї характерні блискучі листя яйцевидної форми. Квіти яскраві, червоні, зібрані у волоті.
 • Вечноцветущие. Цей унікальний вид буває з бронзовою і зеленим листям. Рослина цвіте білими, рожевими, червоними, біло-рожевими квітами, діаметром до шести сантиметрів.
 • Элатиор. До цього різновиду відносяться компактні кущики висотою до сорока сантиметрів з зубчастими декоративним листям і яскравими квітками різного забарвлення. Вони можуть бути однотонними, багатобарвними.
 • Лоррен. Цей вид кімнатній бегонії характеризується круглим листям темно-зеленого кольору. Висота куща близько півметра. Цвіте білими, червоними, рожевими квітами.
 • Королівська бегонія. Довжина листа виду близько півметра. Квіти мають переливчастий відтінок – від червоного до коричневого.
 • Тигрова. Листя темно-зелені, дрібні, з білими плямами. Кущі невеликі, близько тридцяти сантиметрів.
 • Бульбові – найчастіше використовуються в садах.
 • Бауер. Сорт при правильному догляді швидко розростається, легко розмножується. Баэур легко переносить пересадки. Віддає перевагу розсіяному не дуже яскраве світло.
 • Клеопатра. У сорту темно-зелене листя, розташовані на довгих черешках бордового кольору. У висоту рослина виростає до тридцяти сантиметрів. Рослина погано переносить сухе повітря і надмірні поливи. Розмножується листами, живцями, поділом куща.
 • Люцерна. Знизу листи червоні, а зверху темно-зелені з дрібною сріблястою плямистістю. Листя довгі, великі. Цей сорт є гібридом, отриманими в результаті схрещування коралової бегонії і сорту Річардса.
 • Пендула. Це дуже красиве, обильноцветущее рослина, що відноситься до вечноцветущим. Розмножується насінням і живцями. Пендула характеризується барвистими квітами різних відтінків.
 • Нон Стоп. Це карликовий вид висотою до двадцяти сантиметрів. Дуже красиво виглядають яскраві махрові квітки, діаметром до дев’яти сантиметрів. Цвіте з червня до глибокої осені.

  Бегонія кімнатна: види, опис, фото, догляд та розмноження в домашніх умовах

Читайте також:  Капсули для прання — інструкція із застосування, рейтинг кращих брендів і відгуки

Бегонія Вечноцветущая представляє собою багаторічна рослина, батьківщиною якого є Бразилія. Для цього виду характерна збереження аркуша протягом усього року, а також те, що квітка постійно цвіте, не перестаючи. Варто бегонії почати цвісти, як вона продовжує це робити довгі місяці.

Розмноження вічноквітучої групи проводиться насінням і живцями. В останньому випадку простіше і швидше вдається отримати потрібний екземпляр рослини.

При вирощуванні насінням перед квітникаркою виникає величезні простори вибору. В магазинах пропонується велика кількість насіння різних агрофірм. Вони можуть мати бронзову листя і білі квіти, а можуть бути з зеленими листочками. Красиво виглядають різні і рожеві квіти на фоні зелені листя, а щоб доповнити композицію, деякі квітникарі висаджують в одне кашпо бегонії з таким же відтінком квітів, але бронзовими листами.

Останнім часом стали все більш популярними бульбові бегонії. Це група декоративно-квітучих сортів, що мають самі різні листя. Вони рясно цвітуть великими квітами різних відтінків. Не так давно з’явилися нові сорти бульбових кольорів, мають зубці на краю пелюсток. Розмноження кімнатній бегонії проводиться за допомогою поділу бульби, рідше – живцюванням, насінням.

Розмноження насінням

Вирощування кімнатній бегонії з насіння – справа не така вже й складна, як може здатися на перший погляд, хоча не у всіх виходить виростити повноцінне рослина. Це пов’язано з порушенням правил посіву та догляду в перші тижні життя сіянця.

Посіви проводять в кінці лютого. До осені молоді сіянці зміцніють.

Садити краще всього в контейнери з кришкою. Ємність наповнюють сумішшю з торфу, піску, листової землі, взятих у співвідношенні 1:1:2. Поверхня ґрунту злегка утрамбовується, зволожується. Потім по верху розкладають насіння бегонії і злегка їх накочують. Зверху контейнер закривається прозорою кришкою або склом, харчовою плівкою. Можна помістити місткість поліетиленовий пакет, зробивши на його верхній частині кілька отворів. Контейнер розміщують у світлому місці.

Читайте також:  Вирощування полуниці з насіння в домашніх умовах — поради по підготовці грунту, пророщуванню і посадці

При температурі 20 градусів сходи з’являються через тиждень. Під час проростання і розвитку бегонії, слід провітрювати контейнер. Через дві-три тижні паростки пікірують в окремі ємності. Цю процедуру проводять дуже акуратно, так як паростки дуже крихкі і легко ламаються.

Ще через місяць молоді рослини можна сміливо садити на постійне місце. При сівбі в кінці лютого цвітіння багатьох сортів настає в перший рік.

Бегонія кімнатна: види, опис, фото, догляд та розмноження в домашніх умовах

Розмноження бульбою

Бульбові кімнатні бегонії розмножуються живцями і бульбами. Для цього готують гострий ніж, яким будуть різати цибулину. На кожній частині бульби повинен бути росточок. Місця зрізів обов’язково присипають вугіллям для запобігання гниття і ураження хворобами. Садять бегонії так, щоб верхня частина бульби була над рівнем ґрунту на 1-2 сантиметри.

Розмноження живцями

Кущові види бегонії зазвичай розмножують методом живцювання. Для цього беруть держак, на якому не менше двох нирок.

Вкорінення можна провести у воді, піску. В першому випадку його розміщують ємності з водою так, щоб нижній зріз не торкався дна. У такому підвішеному положенні вже через п’ять днів почнуть з’являтися корінці.

Інший метод – розмноження в піску, передбачає посадку підготовлених живців відразу у вологий пісок. Щоб бегонії укорінювались краще, їх накривають плівкою або стеком. Такий метод підходить для розмноження декоративно-листяних сортів.

Бегонія кімнатна: види, опис, фото, догляд та розмноження в домашніх умовах

Як доглядати за рослиною

Щоб рослина радувало своєю красою, необхідно забезпечити правильний за кімнатної бегонією догляд в домашніх умовах. Для цього дотримуються правила поливу, правильно підбирають освітлення для кожного сорту, а також виконують своєчасно оновлення куща, пересадження, вносять добрива.

Освітлення

Знайомлячись з сортами, переглядаючи фото та назви кімнатних бегоній, кожен квітникар хоче отримати такі ж красиві кущики, як в Інтернеті. Зробити це просто, потрібно правильно доглядати за рослиною. І почати варто з вибору місця, де бегонії буде комфортно.

Взагалі, всі сорти рослини світлолюбні, але прямі сонячні промені можуть завдати непоправної шкоди листочкам. Щоб уберегти рослина від опіку, необхідний яскраве розсіяне світло.

Бегонія кімнатна: види, опис, фото, догляд та розмноження в домашніх умовах

Температура вирощування

Догляд за кімнатної бегонією передбачає дотримання температурного режиму. Для активного зростання квітка необхідно утримувати при температурі від 22 до 24 градусів. У зимовий час температуру знижують до 19 градусів.

Читайте також:  Як позбутися від осиного гнізда на дачі — хімічні методи, пастки

Особливості поливу

Представлені на фото види кімнатній бегонії потребують різних режимах поливів. Більшість сортів вимогливі до рівня вологи: вони потребують постійного поливу, особливо в літній час. Між зволоженням необхідно давати грунту підсохнути приблизно на два сантиметри. У зимовий період поливи скорочують, так як в цей час у рослин наступає період спокою. Це не стосується вечноцветущих сортів, які необхідно поливати рясно протягом усього періоду цвітіння.

Для поливу використовують теплу відстояну воду. Не можна поливати бегонію холодною водою, так як вона викликає загнивання кореневої системи, і рослина може загинути. Не можна лити воду на листя під час поливу, особливо це небезпечно для декоративно-листяних сортів.

Пересадка, вибір грунту і горщика

Зазвичай для пересадки вибирають горщики на два сантиметри більше попереднього. У дні ємності обов’язково повинні бути дренажні отвори, щоб при поливах надлишки води віддалялися. Приблизно через півроку після пересадки, горщик міняють на більший.

Бульбові бегонії рекомендується саджати в горщики діаметром десять сантиметрів, а через п’ять місяців – в ємності діаметром п’ятнадцять сантиметрів, так як цього виду необхідний простір. Інші сорти пересаджують за стандартною схемою: горщик на два-три сантиметри більше попереднього. Такий варіант допомагає зберегти здатність цвітіння кущів і попереджає загниває кореневої системи. При посадці будь-якого сорту, обов’язково на дно горщика укладає керамзит або інший дренажний матеріал.

Щоб посадити кімнатні квіти бегонії, необхідно правильно підготувати грунт. Для цього потрібно:

 • дернова земля;
 • компост;
 • перегній.

Можна додати в склад трохи торфу. У результаті отримати пухкий, поживний грунт, добре проведений повітря і вологу. В такому складі коренева система буде дихати без застою води.

Можна піти більш простим шляхом і купити готовий грунт для бегоній.

Підживлення

Переглядаючи фото з назвами видів кімнатних бегоній, завжди хочеться, щоб свої рослини радували рясним і тривалим цвітінням. Щоб цього домогтися, необхідно вносити добриво. Для бегоній використовують рідкі види підгодівлі, призначені для квітучих культур. В них містяться всі необхідні рослинам мінерали, вітаміни, поживні речовини. Розводять добрива трохи менше, ніж зазначено в інструкції. І неважливо, яку саме добриво вирішено застосовувати.

Бегонія кімнатна: види, опис, фото, догляд та розмноження в домашніх умовах

Догляд взимку

У зимовий період рослина знаходиться в стані спокою. У цей час краще не чіпати його, забезпечивши йому хороший відпочинок.

Бульбові бегонії слід обрізати перед зимівлею. Інші види цього не потребують. З жовтня поливи поступово припиняють. Як тільки листя і стебла повністю засохне, всю надземну частину зрізують. Горщики з бульбами ставлять у темне прохолодне місце.

Вечноцветущие сорту не відпочивають, хоча трохи уповільнюють свій розвиток. У цей період їм необхідний такий же догляд, як і в інші пори року.

Кущові види зиму обрізають. З приходом весни рослина починає нарощувати зелену масу, випускаючи бічні пагони.

DvaGusya