Бересклет європейський: фото і опис, догляд в домашніх умовах

У природі налічується понад 200 видів представників роду бересклетовых. Вони відрізняються один від одного забарвленням і формою листків, суцвіть і плодів. У цій статті більш детально розглянемо один з видів, найбільш пристосований до розведення в наших кліматичних умовах, бересклет європейський. Опис та фото колоритного чагарнику можна побачити нижче.

Бересклет європейський: фото і опис, догляд в домашніх умовах

Опис і характеристика рослини

Бересклет європейський являє собою листопадний чагарник або дерево, з овальною середньої густоти кроною, може досягати 6-7 метрів у висоту. Молоді пагони зеленого кольору, з віком стають чорними, з-за коркових утворень на них мають чотиригранний вигляд.

Листя цього підвиду гладкі, шкірясті, яйцевидної форми розміром до 7 см, кольорової палітри від світло-салатового до жовтого або червоного з білими вкрапленнями, краю з дрібними зубчиками.

У природі період цвітіння, який триває 15-20 днів, припадає на травень-червень, а в тепличних умовах оранжерей можуть зацвісти навіть ранньою весною. Спочатку на гілках з’являються дрібні білувато-зелені квіточки, а після цвітіння з них утворюються коробкообразные плоди. Декоративно виглядають дозрівають восени плоди, у вигляді рожевих коробочок з шипами або крильцями, пурпурно-малиновою фарбування в стадії повного дозрівання. Всередині плодів знаходяться насіння у формі сережок, оточені щільною м’якоттю.

Бересклет європейський: фото і опис, догляд в домашніх умовах

Рослина з помірним темпом зростання, кінцевої висоти досягає за 15-20 років, а довговічність складає близько 60 років.

Чагарник бересклет європейський світлолюбний, але може рости і в тіні, віддає перевагу рихлому родючий грунт, стійкий до посухи і не переносить застою вологи, морозостійка культура, витримує температуру -15-25 градусів. У народі їх ще називають “відьмині сережки”, “веретенне дерево”, бересклет бруслина і навіть “вовче лико”.

Зустрічається в широколистяних лісах Криму, України, Росії і на території всієї Європи. Його вирощують через декоративно строкатою листя. Для домашнього озеленення виведені карликові і дрібнолисті форми, безліч оригінальних сортів. А посадка і догляд за силу будь-кому. Опис рослини можна звести до декільком словами: дуже гарний декоративно-квітучий чагарник, особливо в осінній період.

Читайте також:  Поетапна підготовка підлоги під ламінат

Декоративне застосування барвистого бруслини

Сьогодні основна функція бруслини європейської – служити прикрасою дачних ділянок, парків, садів, альпійських гірок. Рекомендується вирощувати також в якості підліска в лісопосадках. Цю рослину застосовують для озеленення різних об’єктів: облаштування садових бордюрів, живоплотів і групових посадок. Особливо виграшно виглядає бересклет європейський в поєднанні з декоративними хвойними породами. Чим з успіхом користуються ландшафтні дизайнери, комбінуючи незвичайний кущ з посадками ялівцю, кипарисів і туй.

Бересклет – чагарник з швидким зростанням. Методом обрізки з нього можна сформувати розкішне прикраса – деревце-бонсай. Гнучкі гілки і пластичний стовбур дозволяють декоративного чагарнику надати будь-яку форму: піраміди, кулі, різних садових скульптур. Карликові гібриди бруслини використовують в інтер’єрі як контейнерну культуру.

Сорти брусліни європейської

Найбільш популярні у садівників і пейзажних дизайнерів наступні підвиди.

Бересклет європейський Ред Каскад вважається одним з найкращих прикрас саду, пік краси якого припадає на період холодів. Листя стають різнобарвними, гілки густо вкриваються плодами помаранчевого, рожевого, червоного кольору, які залишаються на рослині майже всю зиму, привертаючи до себе увагу оточуючих. Справжній вибух фарб – бересклет європейський. Фото нижче достовірно передає мальовничість цієї рослини.

Бересклет європейський: фото і опис, догляд в домашніх умовах

Сорт Альба характеризується середнім розміром чагарнику, світло-зеленою кроною, плодами – розкриваються коробочками білого кольору з червоною серцевиною, які зберігаються до пізньої осені.

Бересклет європейський Шервудського – чагарник з компактною темно-зеленою кроною, яка з настанням осені іскриться рожево-червоними відтінками. Стійкий до морозів і посухи, прекрасно себе почуває в міському середовищі. Найбільшою барвистості досягає в період плодоношення, коли яскраво-рожеві плоди утворюють ошатний каскад з висячими “сережками” з насіння. Зберігається ця краса на кущі протягом всієї зими. Особливо ефектний в поєднанні з осінніми культурами жовтого кольору.

Декоративні форми бруслини

Відомо понад 20 виведених декоративних форм брусліни, що відрізняються кроною та кольором листя. Найпопулярніші з них в озелененні:

 • плакуча (pendula) – назва говорить сама за себе, рослини виділяються плакучою кроною;
 • карликова (nana) – екземпляри до 50 см у висоту з сланкими стеблинками;
 • пурпурова (atropurpurea) – володар вузьких листочків бузкового відтінку;
 • аукуболистная (aucubaefolia) – різновид з кроною жовто-зеленого кольору;
 • сріблясто-плямиста (argenteo-variegata) – характеризується біло-плямистої листям;
 • проміжна (intermedia) – відрізняється великими червоними плодами в обрамленні насичено-зеленого листя.
Читайте також:  Гіацинт в горщику – догляд в домашніх умовах за рослиною

Тільки позитивні відгуки про бересклет європейський можна почути від власників яскравого садового примірника.

Особливості вирощування

Догляд і посадка бруслини європейської, не викликає труднощів навіть у початківців садівників-озеленювачів.

Бересклет європейський: фото і опис, догляд в домашніх умовах

Навесні, при настанні теплих днів, приступають до посадки цих декоративних саджанців. Грунт має бути поживним і слабокислою, для цього додають золу або вапно. Бересклет європейський швидко приживається, а так як коріння сильно розростаються, то посадкова яма повинна бути широкою, з обов’язковим дренажним шаром. Рясний полив необхідний тільки при посадці, а в інший час досить помірного зволоження.

Молоді саджанці бруслини пересаджують щорічно, а дорослі – один раз в 2-3 року. Роблять це навесні. Великі екземпляри складно пересадити, тому просто знімають верхні шари грунту і досипають свіжим субстратом.

Якщо бересклет вирощується як контейнерна культура і потрібно уповільнити приріст вгору, при пересадці розмір ємності збільшують і беруть не глибоку, а плоску, щоб стримувати ріст коренів.

Правила догляду за декоративним рослиною

Агротехніка вирощування включає в себе:

 • підживлення на початку вегетації комплексними добривами;
 • помірний полив у міру висихання верхнього шару землі;
 • розпушування і мульчування після поливу;
 • санітарну обрізку ранньою весною;
 • внесення гашеного вапна під час осіннього перекопування ділянки;
 • укриття від морозів молодих саджанців.

  Бересклет європейський: фото і опис, догляд в домашніх умовах

Посадка і догляд за цим декоративним чагарником не представляє великої складності.

Розмноження бруслини

Існує кілька способів розведення мальовничого чагарнику: діленням куща, насінням, відводками і живцями.

Розмноження насінням – досить складний і тривалий процес, так як вони проростають дуже повільно. Щоб мати хоч якусь гарантію пророщування насіння стратифікують протягом 5-6 місяців.

Розведення відведеннями активно використовується садівниками, оскільки це простий і нетрудомісткий процес. Ранньою весною нижні пагони звільняють від листя, пригинають до землі і неглибоко прикопують.

Живцювання підходить для розведення рослин старше п’яти років. У червні нарізають 10 см гілочки, поміщають в слабколужному грунт і накривають плівкою, створюючи парникові умови. Живці приймаються в короткий термін до двох місяців. Після цього їх можна пересаджувати в окремі горщики для підрощування.

Читайте також:  Як виростити розсаду перцю міцною і здоровою?

Поділ куща – доступний спосіб використовується для розмноження карликових сортів бруслини, оскільки коренева система рослини добре розростається. При поділі кущ витягується або повністю, або окопується з одного боку і розділяється на частини з кореневими пагонами. Одна частина з грудкою землі неподалік, а інша залишається рости на колишньому місці.

Обрізка

Важливу роль у вирощуванні бруслини грає весняна санітарна обрізка, що сприяє інтенсивному розгалуження та формування пишної крони. Бересклет європейський – рослина помірного зростання. Щорічне збільшення становить 20-30 див. Тому чагарнику цілком вистачає однієї “стрижки” в рік.

Ранньою весною рослина обрізають, видаляючи пошкоджені, підмерзлі і занадто довгі гілки. При густому кущении допускається сильне обрізання гілок. Формувальну обрізку крони проводять у період спокою рослини, після плодоношення. Бересклет добре переносить обрізку і швидко відновлює свою декоративність.

Бересклет європейський: фото і опис, догляд в домашніх умовах

Вивчивши нескладні правила обрізки, провести процедуру самостійно в домашніх умовах не складе великої праці. При цьому слід дезінфікувати інструмент і робити обрізання в рукавичках, так як сік бруслини отруйний.

Хвороби та шкідники бруслини

Про стан рослини можна судити за зовнішнім виглядом листя. Якщо з’являються якісь відхилення, потрібно відразу починати боротьбу з неприємними ознаками.

Жовтіючі і опадає листя, уповільнення зростання культури є наслідком підвищеної температури, надмірного поливу, недоліком вологості повітря в зимовий період.

Строката крона втрачає забарвлення з-за недостатнього освітлення. Скручивающиеся листочки з сохнучими кінчиками, навпаки, результат надмірно яскравого освітлення.

При перезволоженні виникає ризик загнивання стовбура і захворювання борошнистою росою, що також приводить до скидання листя.

Бересклет європейський також може вражатися деякими шкідниками: попелиць, кліщем, щитівкою. Для боротьби з ними необхідно регулярно проводити обробку рослини промисловими інсектицидами або такими народними засобами, як тютюн або мильний розчин.

Бересклет європейський: фото і опис, догляд в домашніх умовах

Не бійтеся самостійно вирощувати бересклет європейський, догляд за ними нескладний, зате результат приголомшливий.

DvaGusya