Бетонна стяжка підлоги своїми руками в будинку і квартирі

У цьому матеріалі буде розказано про те, як зробити якісну бетонну стяжку підлоги своїми руками в квартирі і будинку. Причому вдаватися до допомоги фахівців не потрібно. Найбільш доступним і поширеним є бетонна основа. Воно ідеально підходить для будь-якого фінішного покриття. В принципі, іноді його можна експлуатувати і самостійно без підлогового покриття. Якщо правильно дотримуватися технологію заливання, то бетонна стяжка буде відрізнятися високою міцністю, вона стійка до руйнування, прослужить довгий час. Саме ці чинники є ключовими при виборі цієї технології.

Бетонна стяжка підлоги своїми руками в будинку і квартирі

Для якої мети використовується бетонна стяжка

Конструкція бетонної стяжки підлоги може бути різною. Виконуються стяжки за різними технологіями, які призначені для певних цілей. Зокрема їх використовують при вирівнюванні підлоги перед початком монтажу фінішного покриття. Потужна стяжка може послужити досить надійною підставою в кімнатах, де будуть дуже високі механічні навантаження.

Також стяжки виконують функцію термостабілізатора. Наприклад, вони можуть акумулювати в собі тепло, що виходить від труб системи теплої підлоги. Досить часто всі комунікаційні системи закриваються за допомогою стяжки. У деяких приміщеннях з їх допомогою формується необхідний ухил.

Бетонна стяжка підлоги своїми руками в будинку і квартирі

Різновиди конструкції по шарах

Можна зробити угруповання стяжок по числу шарів:

 • Одношарова, яка заливається за один раз на всю висоту. Як правило, вона використовується для господарських, виробничих, підсобних нежитлових приміщень. У цьому випадку до рівності немає підвищених вимог.
 • Багатошарову бетонну стяжку необхідно виготовляти в декілька заходів. Як правило, перший шар – це грубе підставу, а самим верхнім створюють рівну поверхню, щоб зробити якісне підлогове покриття. Такий підхід можна реалізувати в тому випадку, коли товщина стяжки досить велика, її доцільно виконати у декілька заходів.
 • Пов’язані покриття

  Також можна розділити бетонні стяжки за ступенем зчеплення з основою. І перші – це пов’язані типи покриттів, вони безпосередньо контактують з основою. Звичайно, при виготовленні підлоги за цією технологією заливка повинна бути максимально однорідною. Необхідно, щоб рівень адгезії був досить високим. Такі покриття мають високу міцність, витримують великі механічні навантаження. Але потрібно відзначити, що стан верхнього шару багато в чому залежить від рівня вологості підстави. Ці стяжки монтуються, як правило, на сухих плитах перекриття між поверхами будинків.

  Гідроізоляційні якості

  Якщо основа не володіє достатньою гідроізоляцією, необхідно використовувати стяжку з розділовим шаром. При цьому використовується прошарок з полімерної плівки, руберойду або бітумної мастила. Цей шар є непереборною перешкодою для вологи. Вона не може проникати знизу. По суті, бетонна стяжка не має контакту з основою.

  Читайте також:  Трав’яний настій для підживлення рослин: як приготувати

  Бетонна стяжка підлоги своїми руками в будинку і квартирі

  Заливається розчин повинен мати товщину менше 3 сантиметрів. Обов’язково проводиться армування. Таку технологію дуже часто використовують при будівництві приміщень, які встановлюються на ґрунті. Наприклад, це підвали, сараї, гаражі, перші поверхи приватних будинків без підвалу. Набагато краще використовувати при монтажі напівсуху стяжку підлоги. Своїми руками нанести її зможе будь-який, навіть не дуже досвідчений майстер.

  Застосування утеплювачів

  У тому випадку, якщо необхідно забезпечити високий ступінь термоізоляції, а також звукоізоляції, допускається використовувати різні утеплювальні матеріали. При цьому розчин з бетону необхідно заливати поверх утеплювального матеріалу. Стяжка є самостійною конструкцією. Це плита, яка не пов’язується ні зі стінами приміщення, ні з підставою. Товщина заливки повинна бути не менше 5 див. Армування виконується обов’язково.

  Наповнювачі бетонних стяжок

  Допускається застосовувати стяжки як в первозданному вигляді, так і з наповнювачами. Якщо додати в розчин цемент і пісок, а також пінополістирольну крихту, це дозволить істотно збільшити термоізоляційні властивості. Але врахуйте, що такі суміші можна застосовувати далеко не скрізь, тому переконайтеся в сумісності.

  Бетонна стяжка підлоги своїми руками в будинку і квартирі

  При виготовленні стяжки підлоги в будинку своїми руками потрібно визначитися з тим, яких характеристик вам потрібно досягти.

  Керамзит і бетон

  Якщо необхідно виконати стяжку дуже великої товщини або підвищити її термоізоляційні властивості, допускається додавання керамзиту. Бетон з додаванням цього матеріалу стає набагато міцніше, але перед нанесенням певних покриттів необхідно виконувати заливку лицьового шару простого цементу. Якщо планується укладати керамічну плитку, то це можна зробити безпосередньо на таку підставу.

  Армування фіброволокном

  Досить високі експлуатаційні якості можна спостерігати у бетонних стяжок з мікроармуванням за допомогою фіброволокна. Така технологія може досить істотно збільшити міцність покриття, покращує сприйнятливість до розтягування, вигинів, механічних навантажень. Ці стяжки не покриваються тріщинами, вони менш схильні до усадки при застиганні. Пилоутворення у них також набагато менше. Вони ідеально підійдуть при стягуванні теплої підлоги своїми руками в квартирі.

  Класичний розчин

  Перед початком заливки бетонної стяжки необхідно визначитися з тим, який тип розчину буде застосовуватися. Класичний бетонний розчин, який застосовується для заливки звичайних стяжок, є сумішшю в пропорції один до трьох з цементу і піску. Цей рецепт перевірений роками, виправдовує себе повністю. Але слід врахувати і деякі нюанси, щоб не зіпсувати стяжку. Наприклад, при приготуванні бетону забороняється застосовувати простий річковий пісок, який не пройшов спеціальну обробку.

  Бетонна стяжка підлоги своїми руками в будинку і квартирі

  При застиганні поверхня не зможе відзначитися міцністю, з часом вона буде розсипатися, тріскатися і кришитися. Проблема в тому, що піщинки мають округлі обриси, вони не можуть забезпечити належний рівень зчеплення. Набагато краще використовувати кар’єрний тип піску. Його піщинки грановані і мають неправильну форму. Але необхідно при виборі звертати увагу на те, чи є глиняні включення. Якщо вони присутні, то міцність стяжки істотно зменшиться.

  Також, якщо є навіть невелика кількість гравію маленької фракції, якість стяжки не постраждає. Але в тому випадку, якщо необхідно зробити ідеально рівну поверхню, потрібно просіяти весь пісок.

  Читайте також:  Як зробити і встановити кухню своїми руками?

  Які потрібно дотримуватися при виготовленні розчину?

  Вкрай важливою умовою для дотримання міцності стяжки є підбір оптимальної кількості води. Не є секретом те, що іноді при будівництві, щоб суттєво полегшити свою роботу, додають велику кількість води. У результаті виходить напіврідкий, дуже легко растекающийся цементний розчин. Можна сказати, що це «міна уповільненої дії», так як стяжка не буде відповідати всім вимогам.

  Вчіть, що занадто рідкий розчин буде сильніше сідати під час твердіння. При цьому рівна поверхня не зможе утворитися. Також потрібно відзначити, що при порушенні балансу цементу і води знизяться міцнісні якості бетону. А поверхня буде незв’язаної, пухкої, утворюється багато пилу. Але давайте з’ясуємо, як зробити стяжку підлоги своїми руками. Адже є ще один компонент – вода. І вимоги до неї досить серйозні.

  Бетонна стяжка підлоги своїми руками в будинку і квартирі

  Вимоги до води

  При будівництві необхідно, щоб вийшов щільний бетонний розчин, але він повинен володіти пластичністю. При заливки і вирівнювання не повинно залишатися пустот з повітря. Орієнтуйтеся на таке співвідношення: по одному літру води необхідно додати на 5 кг суміші цементу і піску. Також потрібно відзначити, що дуже якісно перемішати суміш вручну досить складно. Набагато краще використовувати бетономішалку або будівельний міксер.

  Причому спочатку необхідно змішати сухі компоненти, а потім додавати воду. Також слід зазначити, що у воді не повинно бути домішок. Заборонено застосовувати воду, в якій дуже багато жиру, масла, нафтопродуктів.

  Готові суміші для виготовлення стяжки

  Тепер поговоримо про те, як виконати стяжку підлоги своїми руками в квартирі або будинку без залучення фахівців. Можна використовувати готові сухі суміші, які є у продажу. Це матеріали, здатні спростити процедуру заливання. Потрібно відзначити кілька переваг цих складів:

 • Якщо порівнювати з розчином з піску та цементу, міцність та інші експлуатаційні показники у стяжок з готових сумішей набагато краще.
 • При приготуванні розчину немає необхідності використовувати потужну техніку або важка ручна праця. Необхідна наявність тільки міксера або простий електричної дрилі.
 • Немає ніяких проблем з дозуванням складових. Головне при виготовленні розчину – правильно змішати воду і суху суміш. Всі інструкції вказані безпосередньо на упаковці.
 • Велика частина розчинів, які готуються з такого типу сумішей, мають невелику масу. Тому на перекриття впливає менша навантаження. Та й транспортувати всі матеріали на верхні поверхи виявляється набагато простіше.
 • Існує кілька типів розчинів. Ви можете зустріти у продажу суміші для грубого вирівнювання, а також для фінішного покриття. Є склади, спеціально спроектовані для використання в системах з теплою підлогою, для кімнат з високим рівнем вологості.
 • Працювати з такими сумішами дуже просто, не потрібно володіти якимись навичками. Намагайтеся тільки слідувати інструкції, яка вказується на упаковці.
 • Читайте також:  Вироби із сірників: детальні інструкції з виготовлення сірникових будівель для початківців

  Але всі ці якості будуть справедливі лише тоді, коли ви купуєте якісну суміш. На ринку можна зустріти підробку, тому довіряєте тільки перевіреним продавцям.

  Бетонна стяжка підлоги своїми руками в будинку і квартирі

  Підготовка поверхні

  У тому випадку, якщо буде укладатися на грунті, то досить просто провести монтаж стяжки підлоги своїми руками. Покрокова інструкція по підготовці поверхні:

 • Проводиться вибірка грунту приблизно на 50 див. Потім необхідно насипати подушку з піску. Її товщина повинна бути близько 10 див. Обов’язково її потрібно ретельно утрамбувати.
 • Зверху необхідно за таким же принципом насипати шар з гравію.
 • Потім здійснюється заливка бетону з керамзитом. Товщина шару не більше 20 див.
 • Потім укладається шар гідроізоляції. Якщо необхідно, укладається утеплювач і заливається фінішна армована стяжка.
 • У тому випадку, якщо заливка проводиться в квартирі, спочатку видаляється стара стяжка. Проводиться це з таких причин:

 • Стара стяжка не може гарантувати цілісність, вона відшаровується, тріскається, такі ж пошкодження передаються і на новий шар.
 • Обов’язково враховуйте гранично допустимі навантаження на плити перекриття. Якщо залишити старий шар, то навантаження може збільшуватися в 2 і більше разів.
 • Не можна сказати, що стелі в усіх квартирах високі. Тому, якщо ви наллє ще один шар стяжки, висота стане ще менше.
 • Роботи перед заливкою

  Уважно вивчіть послідовність дій при виготовленні складу для стяжки підлоги своїми руками. Інструкція є на всіх мішках з розчином.

  Бетонна стяжка підлоги своїми руками в будинку і квартирі

  Потім необхідно уважно оглянути основу і провести такі роботи:

 • При виготовленні пов’язаної стяжки потрібно максимально ретельно вичистити всі поглиблення, які є на поверхні. Всі тріщини розправляються, щоб вийшли щілини товщиною не менше 5 мм Тільки в цьому випадку в них проникне бетонний розчин.
 • При виготовленні плаваючої стяжки необхідно всі без винятку вади відремонтувати. Не допускається залишати під гідроізоляційним шаром порожнечі. Там буде накопичуватися конденсат, тому такі ділянки будуть проблемними.
 • Обов’язково необхідно перекриття обробляти проникаючими грунтовками. За допомогою такої міри ви позбудетеся від пилу, а також поліпшити адгезію. Перекриття не буде вбирати вологу з цементного розчину. Це дуже важливо при заливці. Якщо в розчині буде мало води, то дозрівання цементу буде неповним. Через деякий час стяжка почне руйнуватися і відшаровуватися навіть при не дуже значних навантаженнях.
 • По всьому периметру стінок необхідно проклеїти еластичну демпферну стрічку. З її допомогою вдається компенсувати розширення бетонної стяжки. Також це може запобігти розтріскування та деформації покриття. Зверніть увагу на те, що стяжка не повинна мати контакт з вертикальними конструкціями.
 • У тому випадку, якщо планується монтаж стяжки на розділових палях, насамперед необхідно закрити всю поверхню перекриття. Для цього використовується щільна поліетиленова плівка, товщина якої понад 0,2 мм. Смуги потрібно укладати внахлест, стики проклеювати за допомогою водостійкого будівельного скотчу.
 • DvaGusya