Будівництво даху своїми руками: інструкція

Багато господарі заміського ділянки вирішуються на самостійне зведення будинку або котеджу. Одним з важливих етапів цього процесу є створення даху. Від правильності проектування та монтажу цього об’єкта залежить довговічність експлуатації будинку.

Існує ряд рекомендацій, яких потрібно дотримуватися при самостійному монтажі даху. Професійні будівельники дають ряд рекомендацій, як виконати цей процес правильно. Як проводиться будівництво даху своїми руками, буде розглянуто далі.

Загальні рекомендації

Будівництво даху своїми руками (фото представлено далі) є відповідальним і досить складним процесом. Таку роботу рекомендується проводити разом з помічником. Проектування даху проводиться на етапі створення плану майбутньої будови.

Будівництво даху своїми руками: інструкція

Щоб виконати цю роботу правильно, рекомендується звернутися в спеціалізовану компанію, яка зможе врахувати всі особливості експлуатації будинку та створити правильний креслення. За готовим планом провести будівельні роботи буде простіше. При бажанні процесом розробки креслень конструкції можна зайнятися самостійно. У цьому випадку буде потрібно вивчити пристрій даху, різновиди подібних елементів будівлі.

Вибір типу даху залежить від багатьох факторів. Це досить габаритний елемент будови. Від його конфігурації і матеріалів залежить загальна вага даху. Чим він більше, тим міцніше повинен бути фундамент. Тому креслення даху обов’язково створюється до спорудження будинку. Це дозволяє вибрати правильний тип фундаменту, його габарити і особливості.

Дуже важливо розуміти пристрій покрівлі, знати її основні елементи. Тому будівництво даху будинку своїми руками потрібно починати з вивчення теорії. Це дозволить створити будинок і його дах з нуля самостійно. Перед початком будівельних робіт обов’язково визначається тип даху, кут її нахилу, тип матеріалів покрівлі.

Різновиди

Існує кілька різновидів конструкцій даху. Вибір залежить від смакових уподобань господарів будинку, особливостей будови. Однією з найпростіших різновидів є односхилий дах. Такий варіант рідко використовується при зведенні приватних будинків. Частіше односхилі конструкції застосовуються при будівництві даху лазні своїми руками, а також інших господарських об’єктів.

Двосхилий покрівля є досить простим варіантом. Таку конструкцію може створити навіть початківець майстер. Двосхилий покрівля є ідеальним варіантом для будинків з невеликими габаритами.

Ще одним популярним типом дахів є вальмовий конструкція. У цьому випадку бічні сторони її виглядають як трапеції. Торці ж мають форму трикутників. Підійде цей варіант практично для будь-якого приватного будинку. Існує безліч модифікацій вальмових конструкцій, наприклад, напіввальмові даху. Вони виглядають оригінально. Однак самостійно створити креслення і побудувати такий дах буде складно.

Будівництво даху своїми руками: інструкція

Шатровий дах дозволить створити цікавий декоративний ефект. Проте це складний для монтажу тип конструкцій. Більш простим виявляється будівництво ламаного даху своїми руками. Цей тип конструкцій являє собою кращий варіант для створення даху мансардного типу. Завдяки різкому розширенню скатів, в кімнаті з’являється більше простору.

Читайте також:  Запах в пральній машині — чому з’являється і як позбавиться за допомогою побутової хімії і народних засобів

Існують і більш складні різновиди. Вони вимагають від майстра особливого досвіду. Поетом для самостійного монтажу вони не підійдуть.

Складові частини конструкції

Будівництво своїми руками двосхилим даху чи інших конструкцій передбачає розробку точного плану. Він створюється у відповідності з усіма будівельними нормами та вимогами. Щоб справитися з цим завданням, потрібно розглянути пристрій даху. Її основою є кроквяна система. Це конструкція стійок, перекладин, на які монтується покрівельний пиріг (гідроізоляція, пароізоляція, утеплювач, оздоблювальний матеріал).

Будівництво даху своїми руками: інструкція

Основою кроквяної системи є мауерлат. Це опорний брус, що проходить по периметру конструкції. Якщо будинок дерев’яний, мауерлат замінює верхній край зрубу. Верхньою поперечиною, яка з’єднує два ската і утворює вершину даху, є коник.

Конструкція обов’язково включає в себе кроквяні ноги. Це похилі балки, які одним кінцем спираються на мауерлат, а іншим – на коник. Торці даху називають фронтонами. Також у конструкції складу входять бічні прогони. Вони проходять паралельно коника. Вони застосовуються, якщо площа покрівлі велика.

Також у плані часто присутні опорні стійки. На них спирається коньковий прогін. Такі опори проходять вертикально. Вони спираються на площину перекриття даху. Можуть також застосовуватися різні допоміжні елементи. Ними є ригелі, лежня, розкоси, підкоси і т. д. Вони застосовуються, якщо потрібно підсилити конструкцію. Такі елементи збільшують вагу конструкції, але при великих габаритах даху без них не обійтися.

Правила розробки плану

Будівництво дерев’яного даху своїми руками може значно відрізнятися від створення, наприклад, м’якої покрівлі. При проектуванні конструкції необхідно враховувати ряд рекомендацій і будівельні норми.

Спочатку потрібно визначити кут нахилу покрівлі. Для цього потрібно врахувати кліматичні умови місцевості. Якщо в області випадає за рік велика кількість опадів, покрівля повинна бути більш крутий. Сніг і вода не будуть довго затримуватися на схилах, сповзаючи вниз. Так на матеріали крівлі і фундамент будинку буде надаватися менший тиск.

Будівництво даху своїми руками: інструкція

Якщо ж у місцевості, де будується будинок, дмуть сильні вітри, покрівля, навпаки, повинна бути пологою. Це також знизить навантаження на матеріали, продовжить термін експлуатації будівлі.

Також враховуються особливості експлуатації конструкції. Якщо горище буде використовуватися як складське або житлове приміщення, кут нахилу скатів повинен бути не менше 45º.

Матеріал обробки також впливає на вибір виду конструкції. Чим менше кут нахилу, тим дешевше обійдеться монтаж. В цьому випадку не створення конструкції потрібно менше матеріалів. Кут нахилу 5º може бути в багатошаровій м’якої покрівлі. Якщо застосовується металочерепиця або профнастил, скати повинні бути нахилені під кутом 15º. Для шиферу цей показник становить мінімум 22º.

Будівництво односхилого даху своїми руками передбачає створення ухилу від 20 до 35 º, а двосхилим – 20-45º.

Створення кроквяної системи

При будівництві даху, в першу чергу, створюється її несуча конструкція. Вона створюється практично завжди з дерева. Перед початком монтажу всі елементи з натурального матеріалу просочують антисептиком і протипожежним складом.

Читайте також:  Гліфос від бур’янів – інструкція із застосування, механізм дії, дозування, запобіжні заходи

Спочатку потрібно зафіксувати мауерлат. Будівництво даху дерев’яних будинків своїми руками припускає використовувати в якості опори верхній край бруса стін. Тому мауерлат в цьому випадку не буде потрібно. Для інших різновидів будівель опорна балка повинна мати переріз 15х15 см. Якщо дах габаритна, цей показник збільшується.

Будівництво даху своїми руками: інструкція

Щоб закріпити мауерлат, в стіну вмуровують дріт, за допомогою якої брус фіксують на стіні. Можна також вмурувати в стіну оцинковані шпильки завтовшки не менше 1,2 див. також Можна застосовувати монолітну балку з бетону, у який такі шпильки встановлені на виробництві. Між фіксаторами повинен бути крок не більше 10-12 див. На них надівається брус. Його фіксують гайками.

При необхідності паралельно бічних балок укладаються лежні. Їх поперечний переріз повинен бути 15х15 см. На лежні встановлюють вертикальні стійки з кроком, що відповідає відстані між кроквами. Для невеликої покрівлі цього не потрібно.

На ці стійки спираються спочатку крайні крокви. Там, де крокви стикаються з мауерлатів, потрібно зробити фігурні вирізи в деревині. Фіксація проводиться за допомогою металевих накладок. Крайні ферми будуть служити каркасом для фронтонів. Коньковый брус укладають поверх сполучених вершин фронтонів.

Із кроком від 60 до 100 см укладають наступні крокви. Їх спирають на мауерлат, опорні стійки і коник. Далі можна зашити дошками фронтони. При цьому залишають отвір для вікон (якщо передбачено планом). Кінці крокв будуть формувати карнизні свеси. Це обов’язковий елемент даху. При необхідності довжину ніг крокв збільшують відрізками з бруса такої ж товщини.

Покрівельний пиріг

Будівництво своїми руками мансардного даху чи інших різновидів конструкції передбачає обов’язкове облаштування покрівельного пирога. Це набір матеріалів, які необхідні для підтримання оптимального мікроклімату всередині горищного приміщення, а також сприяють тривалому терміну служби кроквяної системи.

Будівництво даху своїми руками: інструкція

Якщо простір під дахом не буде експлуатуватися в якості житлової кімнати або приміщення для зберігання, можна не застосовувати теплоізоляцію. Однак гідроізоляція є обов’язковим елементом конструкції. Краще створювати утеплену покрівлю. У цьому випадку будівля буде довговічніше, його обігрів в зимовий період не потребує додаткових фінансових ресурсів.

Спочатку укладається шар пароізоляції. Плівка не дозволить збиратися конденсату всередині покрівельного пирога. В іншому випадку матеріали будуть руйнуватися під дією вологи, з’явиться грибок. Пароізоляцію фіксують за допомогою монтажного степлера до кроквяної конструкції з боку горища. При виконанні обробки мансардного поверху її потрібно буде зашити дошками або гіпсокартоном. Плівка укладається внахлест, проклеівая шви скотчем. Відводить сторона повинна бути спрямована в бік мансардного приміщення.

Далі монтується утеплювач, яким є мінеральна вата. Це негорючий матеріал, який не виділяє в навколишнє середовище ніяких шкідливих речовин. Плити укладають між кроквяними ногами. На утеплювач укладається гідроізоляція. Її також укладають внахлест і фіксують скотчем.

Читайте також:  10 кращих пилососів без мішка — як вибрати потужний і недорогий

Створення обрешітки

Будівництво даху приватного будинку своїми руками проводиться відповідно до встановлених будівельними вимогами. В залежності від обраного матеріалу покрівлі створюється певна обрешітка. Вона дозволить зафіксувати на поверхні скатів матеріал обробки.

Для обрешітки застосовуються дошки з поперечним перерізом 10х2,5 см. Довжина кожного елемента повинна бути достатньою, щоб перекрити два кроки ніг кроквяної системи. Для фіксації дощок застосовуються цвяхи завдовжки від 10 см і більше.

Будівництво даху своїми руками: інструкція

Стикують елементи решетування на опорах. Між ними потрібно залишати відстань не менше 5 мм. При температурному розширенні деревини-це дозволить уникнути деформації конструкції. Дошки, які формують коник, повинні знаходитись дуже близько один до одного.

Тип обрешітки вибирають у відповідності з обраними покрівельними матеріалами. Так, для м’яких настилів, наприклад, руберойду, рулонної черепиці, дошки обрешітки повинні бути набиті впритул один до одного. Якщо застосовується профнастил або металочерепиця, крок дощок визначається відстанню хвилі цих матеріалів.

Часто для створення додаткової контробрешетки. У цьому випадку перший ряд дощок набивають паралельно коника, а другий – перпендикулярно. Це дозволяє забезпечити додаткову вентиляцію.

Облаштування покрівельних вузлів

Будівництво даху будинку своїми руками припускає після створення решетування облаштувати всі покрівельні вузли. Їх кількість і набір залежать від типу конструкції. Обов’язковими елементами є коньковий, карнизний та інші елементи. Вони дозволяють герметизувати стики і вузли, надати їм додаткової міцності.

Спочатку монтується карнизний вузол. Він захищає покрівлю від зовнішніх впливів. Фронтонний вузол необхідний для захисту конструкції від поривчастого вітру. Якщо на даху є вогне кути, їх закривають за допомогою ендовах вузлів. Для коника застосовують спеціальний профіль.

Для опуклих кутів слід змонтувати хребтовий вузол, а для пристінних ділянок або в місцях виходу труб – відповідні конструкційні елементи.

Кріплення водостоку

Будівництво даху своїми руками припускає монтаж водостоків. До лобової дошки потрібно прикрутити кронштейни. При допомоги засувок з’єднують жолоб і воронку. На кронштейни підвішується водостік. Трубу можна з’єднати з лійкою за допомогою коліна. В кінці системи повинен бути злив. Трубу також фіксують, закріпивши її до стіни хомутами.

Оздоблення покрівлі

Будівництво даху своїми руками завершується фінішною обробкою. При укладанні шиферу застосовуються спеціальні саморізи з широким капелюшком. Матеріал накладають внапуск. Популярним типом фінішного покриття є м’яка черепиця. Його монтаж починають від середини карниза і просуваються в бік фронтонів. Фіксація відбувається за допомогою оцинкованих цвяхів з широким капелюшком.

Металочерепицю монтують внапуск, починаючи від нижнього кута покрівлі. Для кріплення застосовують саморізи, товщина яких буде менше, ніж отвір у матеріалі. Профнастил можна з’єднувати різними способами. Користується популярністю фальцеве з’єднання. В цьому випадку не потрібно робити отвори для шурупів. Застосовується спеціальний шов.

Розглянувши, як проводиться будівництво даху своїми руками, можна виконати всю роботу правильно.

DvaGusya