Цегляна кладка своїми руками: види, технологія та рекомендації

Цегла – це матеріал, який використовується в будівництві з давнього часу. Без будь-яких перебільшень можна сказати, що його можна застосовувати фактично в зведенні будь-якої будівлі. Правильна цегляна кладка багато в чому визначає якісні характеристики та самого житла. Однак перед тим, як працювати з продукцією, потрібно ознайомитися з правилами та технологією кладки.

Яка технологія виконання роботи?

Цегляна кладка своїми руками: види, технологія та рекомендації

Цегляна кладка своїми руками виконується не так і складно, головне — слідувати всім правилам і розуміти, що саме ви хочете отримати в результаті. Перше, що потрібно зробити, – це провести підготовчі роботи, після потрібно приготувати розчин, а потім приступати до кладці цегли, попередньо підібравши потрібний тип.

Підготовчий етап роботи

Перше, що необхідно зробити, – це зайнятися обробкою фундаменту. Цегляну кладку неможливо зробити добре, якщо поверхня не попередньо вирівняти. По закінченні даного процесу можна приступати до проведення гідроізоляції. Найпростіший метод – розстелити рубероидную смугу в декілька шарів по всьому периметру. Тепер можна зайнятися перевіркою поверхонь за допомогою гідрорівня. Всі нерівності коригуються розчином. Як тільки ви це зробите, тільки тоді дозволяється починати зводити стіни.

Розчин готуємо

Цегляна кладка своїми руками: види, технологія та рекомендації

Цегляна кладка виконується за допомогою звичайного цементно-піщаного розчину. При цьому стандартне співвідношення цементу і піску у кілограмах 1:4 або 1:6. Ключова задача складу – це зміщення цегли відносно один одного. Цегляна кладка своїми руками здійснюється таким чином, щоб цегли відчували тиск під зміщенням і стисненням, але не на розрив. Тому розчин часто робиться худим, а для пластичності вноситься глина або ж вапно, що посилює плинність усього складу.

Невеликий рада: вапно дозволяється замінювати миючим засобом (рідким милом, пральним порошком).

Проте є деякі нюанси, які потрібно врахувати: такий розчин не підходить для пустотілої цегли, тому що суміш буде затікати в щілини, а це істотно знижує термоізоляційні властивості матеріалу.

Суміш для будівельних робіт готується шляхом з’єднання всіх інгредієнтів з додаванням води. Не рекомендується заготовляти занадто великі обсяги розчину, адже він буде тверднути швидко, тому краще це робити маленькими порціями. Щоб замісити розчин, слід з’єднати пісок з цементом згідно розрахованих пропорцій, після додати рідину, пластифікатор і сформувати однорідну суміш. Кладка цегляних стін повинна виконуватися розчином, що по консистенції нагадує густий мед або сир.

Читайте також:  Гортензія: догляд в домашніх умовах, посадка, вирощування

Які інструменти потрібно застосовувати в роботі?

Щоб виконати всі роботи, потрібно заздалегідь заготовити інструменти. Майстрові знадобляться:

 • Кельма. Застосовується інструмент для прибирання видавленого розчину під час підгонки цеглин. Зворотною стороною ручки підганяється кладка цегляних стін.
 • Болгарка. Призначена для різання каменю.
 • Молоток-кирка. Необхідний для розколювання цегли.
 • Розшивка, яка необхідна для оброблення швів.
 • Рукавички для роботи, щоб не бруднити руки.
 • Будівельний рівень для рівного цегляної кладки будинків.
 • Схил для встановлення вертикального ходу кладки.
 • Порядовка, що контролює кладку, якщо роботи ведуться на висоті.
 • Шнур-причалювання, який натягується між порядовками. Застосовується прилад для контролю правильності виконання кладки.

Що слід пам’ятати під час кладки?

Цегляна кладка своїми руками: види, технологія та рекомендації

Розрізняють різні види цегляної кладки, однак з труднощами стикаються багато муляри-любителі. Зазвичай це виведення вертикальний прямих кутів, кладка матеріалу на одному рівні і по лінії. Всі увагу потрібно відразу ж приділити першому ряду. Щоб зберегти рівну кладку, просто застосовуйте в роботі натягнутий шнур або ж рівну рейку. Розчин не повинен тиснути на напрямну, бо цегла слід укладати трохи до неї (залишайте відстань пару міліметрів). Горизонтальна кладка обов’язково перевіряється рівнем, цей процес дуже важливий, щоб лицьова кладка виглядала красиво.

Які вибирати цеглу?

Зовнішні стіни потрібно зводити з матеріалу, у якого морозостійкість становить не менше тридцяти п’яти циклів. Перед початком робіт слід укласти перший ряд цегли без розчину, щоб встановити положення вертикальних швів. Так ви уникнете марною різання матеріалу, заощадите на розчині, тому імітація цегляної кладки – обов’язкова!

Якщо у вас цегла ручного формування, то його потрібно укладати виїмкою догори. Зазвичай під час кладки використовуються цеглу з декількох різних піддонів. Причому матеріал береться з піддону по діагоналі. Навіщо такі складнощі? Це робиться виключно для вирівнювання відмінностей в колірних відтінках матеріалу. Уникайте також використання в кутах половинок цегли, це може позначитися на міцності будівлі.

Які розрізняють види цегляної кладки?

Цегляна кладка своїми руками: види, технологія та рекомендації

Розрізняються наступні види кладки:

 • суцільна;
 • полегшена;
 • армована;
 • декоративна;
 • кладка з облицюванням.

У чому ж полягає відмінність кожного типу? Потрібно розібратися в даному питанні.

Читайте також:  Як правильно зібрати валізу в поїздку — загальні правила укладання речей

Суцільна кладка

Це монолітна конструкція, товщина цегляної кладки складає рівно половину самого цегли. Матеріал укладається вздовж зовнішніх граней стіни. Такі ряди називаються верстами, а ось заповнення між ними називаються забиутками.

Полегшена кладка

Застосовується даний тип при спорудженні невеликих об’єктів. Будується кладка з пари паралельних стінок, ширина яких становить половину цегли. У роботі потрібно застосовувати виключно цілісні цеглини, розрізати їх забороняється. Простінок між стінами потрібно заповнити теплоізоляційним продуктом. Неприпустимо застосовувати на практиці дану технологію на висоті, тому як потрібно робити через метр (це і так максимальне значення) тичковий ряд.

Армована кладка

Цегляна кладка своїми руками: види, технологія та рекомендації

Цей варіант застосовується на практиці в разі, коли конструкція піддається найсильнішому тиску. При створенні вертикальної і горизонтальній у швах кладки потрібно мати арматуру, шви необхідно робити за товщиною приблизно на чотири міліметри більше, ніж діаметр самого армованого прута. Поперечне армування передбачає застосування прямокутних або ж зигзагоподібних металевих мереж, що укладаються через кожні три ряди.

Кладка декоративна і з облицюванням

Цей тип має кілька варіацій виконання. Найпоширеніший: із зовнішнього боку будівлі розташовуються три ложкових ряду, а також перемыкающий тичковий ряд. У такому разі дозволяється чергувати керамічні облицювальні і силікатні цеглини. Крім того, застосовується дана цегляна кладка в інтер’єрі для створення оригінального дизайнерського рішення.

При зведенні стіни виготовляють ще з зовнішньої сторони облицювання декоративним цеглою. Цей ряд перев’язують з кладкою стіни на рівні тичкового ряду.

Особливості кладки

Цегляна кладка своїми руками: види, технологія та рекомендації

Перше, що необхідно зробити, – це викласти кути стіни. Вони повинні розташовуватися трохи вище середньої частини. Щоб все зробити правильно, краще всього натягнути шнур-причалку для позначення висоти і лінії кладки. Щоб уникнути провисання шнур потрібно натягнути дуже туго і періодично укладати маяки для його підтримки.

Порядовка відмінно підходить для виведення кутів. Представлено виріб у вигляді металевого куточка, на який дозволяється наносити спеціальні мітки для позначення рівня кладки. На кутах закріплюється пара перших цеглин в висоту, рівнем всі коригується, а після, завдяки скобі, закріплюється і порядовка. Схил або рівень гарантують вертикальність конструкції. Шнур-причалку також потрібно натягнути з вже нанесеним мітках на порядовке. Якщо довжина стіни до трьох метрів, то порядовку дозволяється замінити на довгий легкий куточок з профілю або алюмінію. Куточки також допоможуть гарантувати конструкції прямолінійність і горизонтальність.

Читайте також:  Народні засоби від фітофтори на помідорах: чим обробити томати

Не варто забувати: під час кладки пам’ятайте про перев’язці цеглин. Шви в сусідніх рядах не повинні збігатися, а через п’ять рядів краще всього укласти арматурну сітку.

Починати кладку потрібно з простого: складіть перші ряди конструкції без розчину, виключіть всі недоліки. Іншими словами, зробіть імітацію цегляної кладки. Як тільки ви це зробите, проконтролюйте, що ніяких недоліків немає. Тепер можна починати безпосередню кладку з сумішшю. Перед початком роботи рекомендується цеглу змочити водою: просто занурюйте їх у велику посудину з рідиною, а вже після укладайте.

Під час роботи вам дуже допоможе киянка, ручка кельми чи навіть власні кулаки для пристукування цегли і його вирівнювання. Весь розчин, що видавлюється, краще збирати кельмою і висипати у відро. Ось так поступово ви будете підганяти цеглини, видаляючи надлишки розчину і поетапно досягаючи потрібних вам результатів.

Як розрахувати матеріали?

Щоб зробити точні розрахунки за кількістю матеріалу, підготуйте детальний план. Потрібно промальовувати всі верстви цегли на папері і детально розрахувати їх кількість. Корисно знати, що стандартні параметри одного цегляного блоку – 250 × 120 × 60 міліметрів. Однак показники можуть злегка відрізнятися, все залежить від виробника. Тому рекомендується заздалегідь вибрати цеглу, що стане застосовуватися в роботі, дізнатися його розміри, зробити план, а вже потім купувати сировину.

Які можна дати поради як уникнути помилок?

Цегляна кладка своїми руками: види, технологія та рекомендації

Існує три головних принципи, яких потрібно неухильно дотримуватися, щоб робота була зроблена максимально добре:

 • Щоб цеглинки під час кладки не відчували навантаження під кутом, а тільки тиск на стиск, потрібно розміщувати ряди строго паралельно один одному. Найбільший показник кута може становити 17 градусів.
 • Поперечні та поздовжні вертикальні шви завжди повинні бути паралельними, маючи при цьому між собою суцільний шов.
 • У бічних гранях цегли слід формувати кілька паралельних систем, що розміщуються перпендикулярно один до одного.
 • Самостійна цегляна кладка без великого досвіду може і не вийти з першого разу. Варто для початку потренуватися, формуючи невеликі драбинки або стовпи, а після вже зводити стіни. Якщо ж ви бажаєте використовувати в інтер’єрі цегельну кладку, то поспішати не варто, інакше можна зіпсувати. Потренуйтеся. Якщо ж нічого не виходить, то можна придбати спеціальні шпалери під цегляну кладку. Вони недорогі і виглядають дуже красиво.

  DvaGusya