Чим обробити часник навесні, якщо він жовтіє — основні причини жовтизни листя та методи їх усунення, поради по поливу і підгодівлі

Пожовкле листя часнику – часте явище на присадибних ділянках. Чим обробити часник навесні, якщо жовтіє, чому це відбувається – такими питаннями задаються садівники. Оцінивши стан цибулини рослини, уважно оглянувши грядки з насадженнями, проаналізувавши умови зовнішнього середовища, легко знайти причину зміни забарвлення листя і вибрати вірний спосіб вирішення проблеми.

Чому жовтіє часник

Одна з причин зміни кольору листя зимового часнику – весняні заморозки. Вони призводять до того, що сходи часнику замерзають, змінюють колір на жовтий, а кінчики листя засихають. Інша причина зміни кольору листя – хвороби. Бактеріальне зараження або надлишок вологи в ґрунті призводять до появи гнилі, цвілі, грибка. Фузаріоз (гниль донця) – грибкове захворювання, при якому корені часнику набувають рожевого забарвлення, загнивають і гинуть.

Шкідники є ще однією причиною жовтизни листя. Це відбувається у разі зараження спорами патогенних грибів або стеблової цибулевої ґрунту нематодою або розсади. Наявність цибулевої мухи визначають по личинках на підставі стебла і кружащимся над ними мушками. Листя скручуються і жовтіють, корінці цибулин стають гнилими з білим або рожевим нальотом. Якщо все вищеперелічене виключено, то причиною може бути якість ґрунту. Недолік калію, азоту і магнію негативно відбивається на весняному врожаї.

Чим обробити часник навесні

Для боротьби з грибковими та бактеріальними хворобами ефективний «Фітоспорин». Для попередження захворювань гнилями, перед посадкою зубчики часнику замочують у розчині «Фітоспорину» на півгодини. При виявленні стеблової нематоди уражені цибулини треба знищити. На майбутній рік на цій грядці радять посадити чорнобривці й нагідки, т. к. їх сік є отрутою для шкідників. Для знищення цибулевої мухи та інших шкідників використовують інсектициди:

 1. «Алатар». Розчинити з розрахунку 5 мл препарату на 4 л води, перемішати, обприскувати сходи двічі від моменту появи сходів з перервою 20 днів.
 2. «Сочва» – водний конденсат диму, підходить для усунення цибулевої мухи. Розчинити з розрахунку 5 мл на 1,5 мл води, обприскувати тричі від моменту появи сходів з перервою в 7 днів.
Читайте також:  Посадка живців винограду — як правильно підготувати чубуки в домашніх умовах і коли краще висаджувати

Не менш ефективні народні засоби боротьби з шкідниками. Один із способів – полив сходів часнику розчином солі, для отримання якого розводять 200 г кухонної солі на 10 л води. Отриманим розчином обприскують пожовклі сходи, потім змивають його з листя чистою водою. Добре допомагають від цибулевої мухи зола і тютюнова пил, ними посипають простір між рядами рослин.

Чим обробити часник навесні, якщо він жовтіє — основні причини жовтизни листя та методи їх усунення, поради по поливу і підгодівлі

Чим підживити часник навесні

Недолік азоту і калію в ґрунті є однією з причин пожовтіння листя часнику. Це рослина погано переносить кислі грунти. Деревне вугілля зменшує кислотність ґрунту, для цього поливають грядки настоєм попелу: 1 кг на відро окропу, відстоюють троє діб, періодично перемішуючи. Вносити добрива слід з осені, для оптимізації структури ґрунту і поліпшення живлення рослин.

Добрива

Для підживлення часнику кращі мінеральні добрива. Асортимент їх різноманітний:

 1. «Нітроамофоска». Складу цього добрива включає три головних елементи живлення – фосфор, калій і азот. Рослини обприскують розчином, приготовленим з розрахунку: 1-2 столових ложки гранул препарату на відро води об’ємом 10 л.
 2. «Суперфосфат». Основний компонент добрива – фосфор. Підгодівлю вносять у грунт перед посадкою рослин з розрахунку 20 г на 1 м2.
 3. «Сульфат калію». Містить калій сірчанокислий. Змішують 0,5 столової ложки сульфату з 1 столовою ложкою суперфосфату, такої кількості вистачає на 1 м2 посадок. Суміш добрив вносять в землю перед посадкою рослин.
 4. «Фертика Люкс». Складається з азоту, фосфору, калію, мікроелементів (цинк, бор, мідь, марганець, молібден, цинк). У 10 л води розчинити 20 г добрива, поливати 1 раз в тиждень з початку весни до кінця літа.
 5. «Циркон». Добриво, що містить ефіри гідроксикоричних кислот, проводиться на основі ехінацеї пурпурової. Для приготування розчину взяти 1 мл препарату на 1 л води. Розчином обприскують листя, використовуючи трав’яний віночок.
 6. «Епін». В склад добрива входить епібрассінолід. Розвести 1 мл препарату в 5 мл води, обприскати рослини.
 7. «Карбамід» (сечовина) – це азотсодержащий продукт. Для отримання підгодівлі в 10 л води розвести 130-200 г препарату. Час внесення добрива – перший тиждень червня.
 8. «Максим». Протигрибковий препарат, діюча речовина – флудиоксоніл. Розводять з розрахунку 4 мл препарату на 1 л води. На півгодини замочують цибулини часнику в розчині.
Читайте також:  Як відбілити білу футболку в домашніх умовах і відіпрати плями на речі

Чим обробити часник навесні, якщо він жовтіє — основні причини жовтизни листя та методи їх усунення, поради по поливу і підгодівлі

Народні рецепти

Ефективною визнана серед садівників підживлення часнику органічними добривами. Їх легко зробити самостійно, оскільки необхідні для цього речовини є на кожному дачній ділянці. Ці кошти виграють по вартості у покупних, не поступаючись по продуктивності. Залишається вибрати підходящий з можливих варіантів, перевірених не одним поколінням дачників:

 • Розчин коров’ячого гною:
 1. Розвести гній з водою з розрахунку 1:7.
 2. Цією сумішшю поливати часникові грядки після водою появи перших сходів.
 • Курячий послід
 1. Свіжий послід розмішують у воді в пропорції 1:15.
 2. Часник поливають з використанням лійки без розпилювача, не потрапляючи на листя.

Чим обробити часник навесні, якщо він жовтіє — основні причини жовтизни листя та методи їх усунення, поради по поливу і підгодівлі

 • Зола
 1. Сухий спосіб. Попіл розсипають між рядами і навколо рослин, потім розпушують грунт.
 2. Полив рослин розчином золи. Золу заливають водою з розрахунку 0,5-1 півлітрова банка на відро, настоюють кілька діб. Полив проводять з лійки під корінь.
 3. Проводять 3-4 підживлення за сезон.

Відео

DvaGusya