Дерен білий: фото, посадка і догляд

Дивовижної краси декоративна рослина, представлене у статті, може стати прекрасним доповненням в оздобленні будь-якого садового ділянки у всі пори року. Влітку воно радує своїм розкішним цвітінням, ближче до осені з’являються ягоди білувато-блакитного відтінку, а листя набуває непередаваний пурпурний відтінок. З настанням зими навіть гілки його непогано виглядають на тлі покриву білосніжного снігу. Рослина це – дерен білий, зазвичай використовується для створення красивих живоплотів і для формування з нього дивовижних декоративних фігур. Називають його ще й свидиной білої.

У статті подана деяка інформація про рослину дерен білий: фото, посадка, особливості догляду тощо

Дерен білий: фото, посадка і догляд

Трохи про назву

Сьогоднішнє його назва – дерен білий. Належить він сімейства Кизилових. Ботаніки в роду кизил налічують приблизно 60 видів, розділених на 4 підроди. Відноситься дерен білий до підроду свида (або свидина), звідки взялося ще одна назва – свидина біла.

У Великобританії розмовне назва звучить Siberian dogwood, а в Америці (США) – Tatarian dogwood. У британському назві епітет «сибірський» вказує на батьківщину чагарнику: Сибір, північ Кореї і Китаю. А американське «собаче» дерево відбиває дуже стара назва плодів рослини, які називалися собачими ягодами. За ще однією версією, слово dogwood – трохи видозмінене dagwood, що означає міцну деревину, з якої раніше робили шаблі, кинджали і стріли. І насправді деревину дерена білого широко застосовували в цих цілях. Саме перша згадка дерена, що збереглося до наших часів в цій якості, належить поетові Джефрі Чосеру (кінець 14 століття). Виходить, що рослина це було присутнє в культурі народів Європи та Азії з найдавніших часів.

Дарен має ще одну народну назву – шелюга. А білим він називається у зв’язку з таким кольором його ягід та квітів.

Особливості рослини

У культурі білий дерен (докладний опис представлено нижче в статті) являє собою живопліт, що міняє свої наряди кілька разів протягом року. Причому перше враження про нього – звичайний непримітний кущ, не привертає увагу нічим особливим. Насправді зелене листя куща можуть перетворюватися в яскраві помаранчеві. Можуть вони бути й червоними, фіолетовими, і навіть пурпуровими в залежності від сорту. У зимовий час можна спостерігати дивно красивий кораловий колір кори гілок.

Дерен білий: фото, посадка і догляд

Досить висока декоративна цінність такого чагарнику завдяки таким своєрідним якостям – перевтілення в різні пори року. Дерен білий садівників є лідером серед всіх видів кущів. Неможливо не помітити 3-метрові кущі, квітучі на рік по два рази (вік 2-3 роки). І їх плоди є не тільки прикрасою. Є серед них види, відомі своїми кисло-солодкими, їстівними і смачними плодами.

Читайте також:  Вітаміни для кастрованих котів — як вибрати по виробнику, ціною

Дерен білий: опис, фото

Це декоративний, універсальний чагарник. Таке садова рослина чудово виглядає в будь-який сезон року.

Крім плямистих листя і ефектною кори, рослина це прикрашає садовий ділянка своїм раннім цвітінням у весняну пору, білими ягодами в літню пору і осіннім багрянцем. Рослина відноситься до сімейства Кизилова. Всього налічується, як зазначалося вище, близько 60 видів, причому і вічнозелених і листопадних. Однак не всі вони морозостійкі.

Дерен білий: фото, посадка і догляд

Дерен білий (фото наведено в статті) в дикій природі росте на лісових галявинах. Його деревина важка і щільна.

Народна назва “шелюга” дерен отримав завдяки своїм стеблах – вони у нього можуть бути від червоного до бурого кольору. Можна зустріти кущі і з дуже яскравими червоними гілками, які чудово виглядають восени і взимку. І листя багатьох сортів в осінній час набувають гарний помаранчевий, вишневий або буре забарвлення. Форма у них овальна, загострена на верхівці.

Цвітіння відбувається два рази в рік (кінець весни – початок літа і кінець літа – початок осені), в залежності від погодних умов.

Види і сорти

Різновидів сортів цієї рослини безліч. Найвідоміші – різні підвиди (більше 20) звичайного білого дерена.

Найяскравішими популярними сортами і формами є элегантиссима, аурея, сібіріка, шпета і варієгата. Всі вони чудові своїм забарвленням листя і кольором кори в холодний період часу року. Найпопулярніші:

 • Дерен білий Элегантиссима, що має темно-червону кору гілок, кремові дрібні квіти в плоских суцвіттях, листя зі світлою облямівкою.
 • Сібіріка, що володіє яскраво-червоними гілками, квітами кремового кольору, білими ягодами і плямистими листям червоного відтінку в осінній час.
 • Аурея, має жовте листя і білі ягоди.
 • Шпета, має жовто-зеленими плямистими листям, гілками яскраво-червоними в холодний період часу року, дрібними кремовими суцвіттями і ягодами білого кольору.
 • Кессельринги – самий холодостійкий сорт, що має гілки темно-червоного кольору, листя червонуваті і ягоди білі.

Дерен білий: фото, посадка і догляд

Дерен білий Элегантиссима

Найпоширеніший сорт має ще одну назву – Аргентеомаргината. Має він наступними особливостями:

 • невисокий зріст (до 3 метрів), ширина до 3 м;
 • розлогі і гнучкі гілки, красиво переплітаються;
 • молоді пагони мають оливково-зелений колір кори, який ближче до осені перетворюється в бордово-червоний з сизим нальотом;
 • сіро-зелене листя злегка зморшкуваті, мають широку білу смугу;
 • білі з легким рожевим відтінком квітки зібрані в суцвіття-щитки (не завжди цвітуть повторно);
 • плоди являють собою кулясті кістянки, що мають білий колір з синюватим або жовтим відтінком (в їжу вживати їх не можна).

Дерен білий: фото, посадка і догляд

Назва сорту говорить сама за себе. Виглядає кущ дуже елегантно. Цвісти починає на третій рік росту.

Умови зростання

Далі стане зрозуміло, що для цього рослини зовсім не складний процес вирощування, посадки та догляду. Дерен білий (фото представлено в статті) краще всього росте на сонячних ділянках, але і в півтіні він почувається непогано. Не страшні для цього рослини і підземні води, розташовані близько до коренів.

Читайте також:  Газові таблетки від кротів і землерийок — як правильно використовувати на ділянці для боротьби з шкідниками

Кращі ґрунти – вологі і родючі, але може рости і на більш бідних, але при цьому необхідні періодичні підживлення. Супіщані ґрунти для цього рослини не дуже підходять – погіршуються декоративні властивості і росте повільніше. Також і глинисті грунти не зовсім підходять, так як вони важкі і не пропускають до коріння рослини кисень.

Посадка

Слід зазначити, що яму необхідно готувати заздалегідь, приблизно за 2 тижні до висаджування. У неї вносять компост, перегній і мінеральні добрива. Цього достатньо, щоб рослина більше не потребувало підгодівлі протягом декількох років.

Для того щоб виростити з саджанців прекрасний кущ, краще всього придбати їх у розсаднику. При покупці на ринку є певний ризик. Найкращими вважаються саджанці чотирирічні, дають багато сильних пагонів і ростуть досить швидко.

Схема висаджування живців і покупних саджанців:

 • посадку бажано проводити на початку весни або наприкінці осені до перших заморозків;
 • якщо у саджанців виявлені підсохлі коріння, їх слід перед висаджуванням помістити на декілька годин в ємність з водою, щоб вони змогли ввібрати необхідну кількість вологи;
 • ділянка попередньо скопати і удобрити;
 • кущі повинні розташовуватися на відстані 2-3 метри;
 • в ямки слід влити по одному відру води, можна з компостом;
 • засипати яму потрібно в кілька етапів, при цьому акуратно трамбуючи землю навколо кореня;
 • молоді паростки слід частіше поливати.

Розмноження

Понад 50 років живе дерен білий. Посадка і догляд за ним не вимагають особливих зусиль. Тому варто його виростити на садовій ділянці.

Розмножується рослина насінням, живцями та відсадками.

 • Насіння збираються восени. Слід зазначити, що вони мають прекрасну схожість. Сіяти їх можна восени, але краще спочатку провести стратифікацію в погребі чи холодильнику при температурі приблизно +4 градуси. Слід відзначити, що там, де ростуть кущі дерена, насіння можуть розноситися птахами, тому вони можуть сходити в найнесподіваніших місцях.
 • Зелені живці приживаються не дуже добре. Ті, які пішли в зростання можуть вимерзнути в першу зиму. Краще укоренити дворічний здерев’яніле держак, так як кореневі зачатки є по всій довжині гілки.
 • Розмноження відсадками – найкращий спосіб. Досить прикопати їх навесні на глибину 10 см і постійно поливати грунт. Коріння з’являться приблизно через півроку. Восени або на наступний рік молодий кущ слід висадити на постійне місце, але краще залишити ще на рік і пересадити повністю сформувався кущик.
 • Дерен білий: фото, посадка і догляд

  Догляд

  Невибагливий дерен білий. Догляд за ним не забирає багато часу.

  Частий полив необхідний тільки для недавно посаджених саджанців (щодня), дорослі кущі потрібно поливати лише в жарку погоду (до 3 разів на місяць). Всього на одну рослину необхідно 2-3 відра води.

  Читайте також:  Орхідея цимбідіум: опис, особливості та догляд в домашніх умовах

  Дерен білий не особливо потребує підгодівлі, але для більш активного росту і цвітіння можна 2 рази в рік вносити добрива (навесні – мінеральні, влітку – органічні).

  Один з найважливіших етапів догляду за дереном – обрізка. Цей чагарник дозволяє творити з ним неймовірні речі. Він може приймати самі різні форми, що дозволяє прекрасно прикрасити будь садовий ділянку.

  Рекомендації щодо проведення обрізки

 • Для правильної обрізки необхідні садова пилка і секатор.
 • Перед цим процесом слід позбутися старих, хворих і обморожених гілок.
 • Зима – єдиний час, коли не проводиться подібний захід, але при відносно теплій погоді можна обрізати деякі негарно стирчать гілки.
 • При випадковому обрізанні досить великої кількості гілок не варто засмучуватися, тому що дерен відростає дуже швидко.
 • Як бачимо, нескладний догляд за цією рослиною, так само як і посадка. Дерен білий потребує певної уваги, але він вартий цього, так як прекрасно декорує будь ділянка саду або паркової зони.

  Види крон

  Багато варіантів крон можна сформувати з дерена білого. Нижче представлені найбільш відомі з них:

 • Колона. Для її формування найкраще підійде кущ, вирощений з черешка. Для досягнення більш ефектною форми слід залишити тільки прямостоячі пагони, а стирчать видалити.
 • Півсфера. У багаторічного чагарнику обрізаються свіжі пагони, вік яких не більше 3 років. Причому зрізаються так, щоб вони залишалися над поверхнею ґрунту приблизно на 10-15-сантиметровий висоті. При даному способі не залишається оголеною нижня частина куща.
 • Дуга. Дерен білий, з якого були створені колони, можна перетворити в красиві арки. Для цього потрібно зігнути пагони в бік і прикріпити їх до землі або до паркану. Під такими арками можна встановити лавочки.
 • Куля, куб і інші форми можна створити, використовуючи ножиці садові.
 • Кущ дерена можна перетворити в будь-яку фігуру, яка чудово впишеться в будь-який дизайн саду.

  Дерен білий в ландшафтному дизайні

  Прекрасний дерен в будь-яких садах: на присадибних ділянках з ухилом (так як рослині цього не страшна ніяка ерозія ґрунту), у садах серед інших чагарників, у складі змішаних квітників і в якості живої огорожі.

  Крім естетичної цінності, ягоди куща залучають на ділянку різних птахів.

  Це рослина справді чудово в усі пори року. Воно може стати чудовою прикрасою будь-якої дачної ділянки, навіть розташованого в суворих північних регіонах.

  Дерен білий: фото, посадка і догляд

  Замість висновку

  Всілякі рослини можна вирощувати на ділянці. Це можуть бути квіти, ампельні і в’юнкі рослини, декоративна зелень і чагарники. Такий непоказний на перший погляд дерен білий теж може стати чудовою прикрасою саду.

  Практично нічим не привабливий в літній час (густе гілля з дрібними білими квіточками), він яскраво виділяється серед інших чагарників восени. Весь його шарм полягає в тому, що саме в цей час року він розкривається в повній своїй красі.

  DvaGusya