Фікус: догляд в домашніх умовах. Фото, пересадка, розмноження, обрізування

Розкішний фікус, що відноситься до сімейства Тутових, завжди вирощували у своїх будинках любителі кімнатних рослин нашої країни. Правда, була в історії цієї квітки і темна смуга: після революції 1917 року його назвали «символом міщанства» і з багатьох будинків він просто зник.

На щастя, сьогодні ми знову можемо милуватися великим і ставним фікусом. Догляд в домашніх умовах (фото – у статті) за ним зовсім нескладний. Навіть початківці квітникарі впораються з цим завданням. Існує кілька різновидів фікуса, які відрізняються розмірами, забарвленням і формою листя. З кімнатних видів найбільш популярний фікус Бенджаміна, на прикладі якого ми і будемо розглядати тонкощі догляду за кімнатною фікусом в домашніх умовах.

Фікус: догляд в домашніх умовах. Фото, пересадка, розмноження, обрізування

Особливості фікуса

Це дивовижне рослина прикрашає будь-який інтер’єр, крім того, воно благотворно впливає на здоров’я людей, що живуть в будинку. Особливо актуально вирощування цієї квітки, виділяє кисень і поглинає вуглекислий газ, у великому місті, де найчастіше екологічна ситуація не радує.

Багато початківці квітникарі цікавляться, чи можна в будинку тримати фікус. Здавалося б, дивне питання, хіба може комусь нашкодити відомий ще нашим прабабусям рослина. Виявляється, іноді воно може бути шкідливим.

Ми говорили про те, що існує кілька різновидів цієї рослини. Найчастіше вирощують такі види:

 • Бенджаміна.
 • Каучуконосний.
 • Бенгальська.
 • Карликовий.
 • Ліровидний.
 • Трикутний.
 • Биннедийка.
 • Ретуза.
 • Гинсенг.

Якщо ви вирішили завести в своєму будинку фікус, догляд в домашніх умовах за яким нескладний навіть для початківців квітникарів, необхідно виключити виникнення алергічних реакцій на нього у домочадців. Крім того, необхідно знати, що деякі види фікусів погіршують стан астматиків. Каучуконосні сорти виділяють молочний сік, який отруйний, тому не можна допускати, щоб він потрапляв на шкіру. Від таких рослин слід подалі тримати дітей і домашніх улюбленців. В сім’ях з маленькими дітьми краще вирощувати більш безпечні сорту.

Фікус: догляд в домашніх умовах. Фото, пересадка, розмноження, обрізування

Цвітіння фікуса

Багатьох квітникарів цікавить, як правильно здійснювати в домашніх умовах догляд за фікусом (фото далі), щоб квітка зацвіла. Треба сказати, що це питання цікавить не тільки новачків в кімнатному квітникарстві, але і досвідчених любителів рослин. Не хотів би вас засмучувати, але вам не вдасться цього добитися. Фікус цвіте тільки в природних умовах.

Суцвіття фікуса не дуже привабливі: це невеликі кульки, порожнисті зсередини, які називаються сикониями. У кожному з таких кульок є крихітний отвір, у яке вставляють хоботок комахи-запилювач. Після запилення сиконий перетворюється в плід-костянку. Прикладом такого процесу може стати інжир, улюблений багатьма, який є близьким родичем фікуса.

Фікус: догляд в домашніх умовах. Фото, пересадка, розмноження, обрізування

Вирощування фікуса

Без сумніву, фікус – це одне з найпростіших у догляді кімнатних рослин. При мінімальному догляді в домашніх умовах фікус Бенджаміна, наприклад, потребує лише в регулярних поливах і формування крони. З цієї причини він підходить для новачків в квітникарстві або зайнятих людей.

Вибір місця

Це швидкоростуча рослина (при правильному догляді) В рік воно виростає приблизно на 20 см, і може зрости до трьох метрів у висоту, звичайно, якщо ви можете дозволити собі мати в своєму будинку такого гіганта. Необхідно вибрати для рослини місце, де прямі сонячні промені на нього потрапляти не будуть, вдалині від протягів і опалювальних приладів. У приміщенні повинна бути середня вологість повітря.

Фікус: догляд в домашніх умовах, фото

Незважаючи на невибагливість цієї рослини, слід виконувати деякі правила, дотримуючись яких, ви зможете виростити розкішна тропічна рослина.

 • Грунт
Читайте також:  Витяжка з вугільним фільтром — як вибрати за виробником і характеристиками

Сьогодні в спеціалізованих магазинах можна придбати готовий грунт для фікусів. Якщо у вас немає можливості її придбати, складіть суміш самостійно. Грунт повинна бути пухкої, родючої, слабокислою або нейтральною. Обов’язково наявність дренажу, для якого в нижній прошарку використовують гравій або керамзит, а для верхнього – великий річковий пісок.

 • Температура

При догляді за фікусом в домашніх умовах дуже важливо підтримувати комфортну для рослини температуру повітря. Не забувайте про те, що ваш новий вихованець є вихідцем з тропіків, а тому він любить тепло, негативно ставиться до протягів і переохолодження грунту. У літній час необхідно підтримувати температуру близько +28 °C.

Догляд за фікусом в домашніх умовах взимку дещо відрізняється. Не ставте горщик з рослиною на дуже холодну підлогу. Найкомфортніша температура для цієї рослини в зимовий час повинна бути не нижче +16 °C. Мінімальна, хоча і небажана температура +12 °C. Рослина, що знаходиться в прохолодному приміщенні, рідше поливають. І ще потрібно знати, що сорти, що мають строкате листя, набагато важче переносять зниження температури, ніж зелені.

 • Освітлення для фікуса

Фікуси світлолюбні, при цьому, їх слід оберігати від прямих сонячних променів. Взимку догляд в домашніх умовах за фікусом передбачає використання додаткового освітлення, щоб рослина отримувала «порцію» світла протягом дванадцяти годин. Нерідко, коли фікус скидає листя, причина криється в нестачі світла. Періодично необхідно повертати горщик з фікусом до вікна, щоб рівномірно розвивалася крона.

 • Вологість

Цій рослині необхідна підвищена вологість, тому зрошення крони з пульверизатора будуть корисні фікусу. Догляд за листям в домашніх умовах зводиться до регулярного протирання пластин вологою губкою або серветкою: рослина буде не тільки значно привабливіше виглядати, оскільки великі листя збирають пил, але і відчувати себе набагато краще.

Фікус: догляд в домашніх умовах. Фото, пересадка, розмноження, обрізування

 • Полив

Між поливами грунт повинен злегка підсохнути, але не пересихати. У квітки фікуса догляд в домашніх умовах передбачає використання відстояною чистої води кімнатної температури. У літній час фікус потребує більш частому і рясному поливі, ніж взимку. Але не переувлажните грунт – це може спровокувати загнивання коренів і стебел. Влітку фікус поливають два-три рази в тиждень, але з настанням осені обсяги води поступово скорочуються. З настанням зими полив проводитися не частіше разу на тиждень.

Підгодівля

Багато квітникарі мріють виростити здоровий і красивий кімнатний фікус. Догляд в домашніх умовах повинен включати підгодівлю натуральними добривами два рази на місяць, починаючи з перших чисел березня і закінчуючи останніми числами вересня, у період активного росту квітки. В якості добрив використовують азотовмісні сполуки, а також натуральні – настій кропиви, деревну золу. У спеціалізованому магазині можна купити комплексні сполуки мікроелементів, які призначаються для фікусів.

Пересадка фікуса і догляд в домашніх умовах

Ще однією важливою умовою правильного догляду за цією рослиною є своєчасна пересадка. Як тільки ви виявите, що з отворів горщика здалися коріння або після поливу грунт стала занадто швидко висихати, це може свідчити про те, що рослині необхідний більш просторий горщик. До чотирирічного віку фікус пересаджують щорічно. Потім цю процедуру проводять не частіше одного разу в два роки. Завжди можна досипати в ємність, якщо того вимагають обставини, нову поживний грунт.

Коли слід пересаджувати фікус

Досвідчені квітникарі рекомендують зайнятися цією роботою влітку або навесні, щоб рослина легше переніс пересадку і швидше прижилася на новому місці. Не переймайтеся, якщо після цієї процедури зростання фікуса дещо сповільниться, іноді квітка навіть може скинути листя. Це абсолютно нормально, так як рослина так переживає період адаптації, корені ростуть значно повільніше в більш просторому горщику. Чим більша і ширша ємність, тим коренева система розростається повільніше.

Читайте також:  Посадка буряків — секрети весняного і осіннього посіву, вибір сорту, внесення добрив та догляд

Кожен новий горщик повинен бути на п’ять сантиметрів більше попереднього в діаметрі. Дуже великим різновидів фікусів змінюють лише верхній шар грунту, поповнюючи його обсяг. Пересадка проводиться наступним чином:

 • добре зволожити грунт, щоб можна було вийняти рослину з горщика, не травмуючи його;
 • дуже акуратно видаліть верхній шар ґрунту;
 • на дно нового горщика покладіть дренаж і присипте його грунтом;
 • вийміть фікус, звільніть коріння від грунту і перемістіть його в нову ємність;
 • досипте грунтову суміш, зберігаючи колишню заглиблення рослини.

Якщо ви не хочете, щоб фікус виріс до його природних розмірів, то його взагалі не пересаджувати. Буде достатньо раз на три роки формувати крону і видаляти пагони. Можна при пересадці трохи підрізати коріння і помістити квітка в тісний горщик.

Обрізка

Обрізка фікуса при догляді в домашніх умовах надзвичайно важлива. Насамперед, необхідно регулярно видаляти сухі гілки та листя (санітарна обрізка). Для омолодження рослини або надання йому бажаної форми, слід проріджувати крону і вкорочувати пагони як зсередини, так і зовні. Основний стебло підрізають один раз в році на 20 см. При досягненні рослиною необхідної висоти проводиться прищипування. При укороченні гілок на кожній з них повинно залишатися не менше п’яти аркушів. Фото обрізки фікуса при догляді в домашніх умовах часто публікують спеціальні видання з кімнатного квітникарства.

Фікус: догляд в домашніх умовах. Фото, пересадка, розмноження, обрізування

Як обрізати фікус правильно

До обрізку краще починати в перших числах квітня. Використовуйте для цього садовий секатор, який попередньо потрібно обробити спиртом. Крім того, слід заздалегідь підготувати подрібнений або активоване деревне вугілля для обробки зрізів. Для формування крони необхідно підрізати верхню частину стебла фікуса – це викличе активний ріст бічних пагонів.

Бажаючи надати квітці витягнутий силует, необхідно підрізати на 4-6 см бічні пагони і відщипнути листочки у них. З’явився на місці зрізу сік слід відразу ж видалити вологою серветкою. Зріз обробляють активованим вугіллям. Після обрізки через два тижні рослину підживлюють.

Для того, щоб зробити рослина гущі і стимулювати зростання нових нирок, крону рослини проріджують і підрізають щорічно.

Розмноження

Рано чи пізно кожен квітникар цікавиться, як виробляється в домашніх умовах догляд та розмноження фікуса. Два способи розмноження цих рослин найбільш популярні серед квітникарів – повітряними відводками і живцями. Найбільш простий з них – черенковый, другий метод більше підходить для досвідчених квітникарів.

Фікус: догляд в домашніх умовах. Фото, пересадка, розмноження, обрізування

Розмноження живцями

Під час активного росту рослини (навесні або влітку) зріжте з куща живці довжиною 15 см з верхівкових пагонів. На черешку стеблового втечі повинно залишитися не менше трьох листочків. Щоб живці не втратили вологу, їх листочки згортають в тугі трубочки і пов’язують м’якою гумкою. Нерідко для цього використовують повітряні кульки, які ріжуть на смужки.

На зрізі виділяється молочний сік. Щоб видалити його, трохи потримайте живці у воді кімнатної температури, в яку можна додати препарат «Корневін». Заздалегідь підготуйте ємності і грунтову суміш: змішайте землю з піском або перлітом, додайте торф. Висадіть в неї живці, заглибивши на півтора сантиметра, а потім накрийте їх харчовою плівкою, створивши міні-парник. Ємність з живцями поставте в тепле приміщення. Для вкорінення живців оптимальна температура близько +25°C.

Тепличку слід регулярно провітрювати, щоб живці не загнили. Укорінення відбувається протягом місяця. Потім саджанці можна висаджувати в горщики.

Читайте також:  Чим підживити огірки для росту: добрива для гарного врожаю

Розмноження відсадками

Для цього способу необхідно вибрати здоровий прямо зростаючий втеча, видалити листочки на тому місці, де планується зробити надріз. Тонким і гострим ножем або лезом зробіть два надрізи на відстані 3 див. В місці між надрізами видаліть кору, можна додатково присипати це місце «Корневином». До підготовленої поверхні прикладіть вологий мох-сфагнум товщиною близько п’яти сантиметрів. Щільно примотати харчовою плівкою до втечі сфагнум і добре закріпіть. Він повинен бути постійно вологим. Через деякий час в цьому місці з’являться корінці і обплетуть мох.

Фікус: догляд в домашніх умовах. Фото, пересадка, розмноження, обрізування

Коли корінці будуть прощупуватися через плівку або навіть прорвут її, стебло фікуса обрізають трохи нижче з’явилися коренів. Після цього живці висаджують в окрему ємність. Обоє описаних способу показують хороші результати.

Хвороби фікусів

Здавалося б дотримані всі правила по вирощуванню фікуса. Чому догляд в домашніх умовах (фото – далі) іноді не дає бажаного результату і рослини вражають різні захворювання, які можна розділити на дві категорії — паразитарного та грибкового походження? Як з ними боротися і чи можна захистити від них квітка?

Фікус: догляд в домашніх умовах. Фото, пересадка, розмноження, обрізування

До грибкових хвороб відносять:

 • сіру гниль;
 • чорний грибок на листках;
 • кореневу гниль.

До паразитарних хвороб фікуса при догляді в домашніх умовах можна віднести павутинного кліща, борошнистого червця, тлю, нематод, тріпс, щитовку. Якщо фікус атакують паразити, то слід якомога раніше почати його обробку, хоча необхідно визнати, що врятувати квітку вдається вкрай рідко. Як тільки ви побачите на фікус сліди діяльності паразитів, негайно вживайте заходів.

Одним з кращих препаратів в боротьбі з ними для фікусів є «Актара», можна використовувати «Конфідор» або «Актеллік». Необхідно визнати, що хвороби грибкового походження найбільш часто виникають з-за відсутності належного догляду за рослиною. Надмірний полив, висока температура і сухе повітря в приміщенні провокують сіру гниль (ботритис). Це захворювання лікують шляхом видаленням уражених фрагментів і подальшу обробку медесодержащими препаратами.

При ураженні рослини грибком слід якомога раніше видалити уражені частини, а потім обробити квітка протигрибковим препаратом («Фитоспорином-М» або «Гамаиром»). На жаль, коренева гниль не лікується, рослину необхідно викинути разом з горщиком, у якому воно росло.

Недостатнє освітлення, різкі перепади температури, надлишковий або недостатній полив, зловживання підгодівлями – всі ці фактори можуть спровокувати розвиток захворювань. Навіть невдало вибране місце для рослини може сприяти прояву хвороб. Щоб захистити рослину, необхідно забезпечити грамотний догляд, який насправді зовсім нескладний. Профілактичні обробки проводяться з використанням фунгіцидів, які забезпечують надійний захист рослин і знижують ризик захворювань.

Багатьох квітникарів цікавить, чому у фікуса опадає листя. Догляд в домашніх умовах не завжди є причиною цього. Наприклад, рослина може скинути листя в ході сезонного опадання нижніх листків пізньої осені. Якщо ж це відбувається влітку або навесні, то, швидше за все, рослині не вистачає освітлення або його неправильно поливають. Навіть часте переміщення квітки з місця на місце, різкі перепади температур або недолік підживлень теж можуть викликати опадання листя. І, звичайно ж, не слід скидати з рахунків хвороби та паразити, які є причиною втрати листя.

Карантин для нових рослин

Купуючи в квітковому магазині фікус, уважно огляньте рослина, щоб виявити можливі хвороби і шкідників. Те ж можна сказати і про рослини, подарованих знайомими квітникарями. Новий квітка бажано розмістити окремо від інших рослин приблизно на тиждень. Якщо за цей час не буде виявлено ніяких патологій і паразитів, квітка можна ставити до інших кімнатним рослинами. При дотриманні цих правил фікус буде довгі роки прикрашати ваш будинок.

DvaGusya