Фікуси: види, опис, особливості вирощування в домашніх умовах

Фікуси – красиві вічнозелені рослини, які прикрасять будь-який будинок або офіс. Ще до революції наявність в будинку фікусів вказувало на спроможність і аристократичність господарів. Фікуси відносяться до сімейства Тутових, їх батьківщиною вважають тропічні ліси. Існує близько 800 видів і кожен має індивідуальну красою. У цій статті розглянемо детальніше найбільш затребувані види фікусів.

Основні види

У природних умовах найвідоміший сорт фікуса – інжир (фігове дерево). Батьківщина більшості рослин – азіатські тропіки. Тому, всі представники цього сімейства люблять тепле, вологе повітря. Назви фікусів з описом ми розглянемо далі. Сорти відрізняються зовнішнім виглядом, розмірами, формою і величиною листя.

До найбільш розповсюдженим сортам кімнатного фікуса відносять:

 • Бенджаміна.
 • Каучуконосний.
 • Бенгальська.
 • Повзучий.
 • Ліровидний.
 • Драцена.
 • Каріков.
 • Пальмера.
 • Плющевідной.
 • Микрокарпа.

Одні види фікуса будовою схожі на дерева, інші – на ліани. Але вимоги до догляду у всіх цих квітів майже однакові.

Вічнозелена форма

Найбільша підгрупа класифікації фікусів, що вміщає безліч сортів. Коріння цих оригінальних рослин йдуть з Індії та сусідніх з нею країн. Живуть там люди з більшим трепетом ставляться до вічнозеленим представникам сімейства Тутових. Один з видів фікуса з листям у формі серця вважається священним квіткою у буддистів. Спеціально біля храмів висаджують фікуси, яким поклоняються і здійснюють ретельний догляд.

Фікуси: види, опис, особливості вирощування в домашніх умовах

Пляшкова різновид

Батьківщиною рослин вважають посушливу місцевість Мексики. Це стало причиною появи такої химерної форми фікуса. Маючи поверхневу кореневу систему, фікус накопичує вологу в нижній частині стовбура. Це можливо завдяки їх особливій будові. Вгорі ствол залишається вузьким. В домашніх умовах вирощують в неглибоких широких вазонах.

До пляшкової групи належать фікуси:

 • Бенджаміна.
 • Каучуконосний.
 • Карликовий.
 • Наташа.
 • Пальмера.
 • Іржавий.
 • Стріловидний.

Основна їх частина – вічнозелені види, але зустрічаються також листопадні варіації.

Ампельні види

Крім високих представників, множинний рід фікусів містить і лианоподобные підвиди. Їх головна відмінність – це менші розміри листочків і здатність стелитися і обплітати каркаси і опори. Ефектний елемент декору інтер’єру. Ідеально підходять для вертикального озеленення: як ампельні культури в підвісних кашпо або як почвопокривні в широких вазонах разом з високорослими видами. У природі їх можна зустріти в нижньому ярусі тропічних джунглів.

Фікуси: види, опис, особливості вирощування в домашніх умовах

Ампельні фікуси вимогливі до хорошого мікроклімату: вологості повітря, ґрунту і розсіяного освітлення. Найбільш відомими представниками цієї групи фікусів вважаються:

 • Карликовий. Характеризується округлими мініатюрними листочками, довжина яких не перевищує 3 див. Рослина – епіфіт, родом з Індокитаю.
 • Гірський. Відрізняється листочками, схожими на дубові і суттєвим опушенням лози. Батьківщиною вважається Малайзія, Індонезія.
 • Повзучий. Рослина з сильними придатковими коренями-присосками, забезпечують можливість чіплятися за будь-яку поверхню. Батьківщина – Японія.
 • Вкорінюється. Володіє тонкими ліанами-стеблами і витягнутої форми темно-зеленими листочками, досягають довжини до 7 див. Батьківщина – Індія.
Читайте також:  Кімнатна троянда: догляд в домашніх умовах після покупки, під час цвітіння, взимку і влітку, розмноження, хвороби і лікування

Фікус каучуконосний

Цей вид по праву вважається самим відомим. Зустрічається в дикій природі в тропічних лісах Індії і Малайзії і може досягати у висоту до 60 метрів. Швидко зростає, і довгі роки зберігає свою декоративність. Стовбур в діаметрі сягає 2 метрів. Шкірясті листки досягають в довжину 30 см. Їх колір змінюється з коричневого на темно-зелений, у міру дорослішання рослини. Є підвиди із строкатим листям, з різними відтінками зеленого, білого або рожевого і навіть триколірні форми. Підходить для вирощування в горщиках. Тільки в домашніх умовах періодично треба обрізати листя, щоб крона не втратила свою форму.

Фікуси: види, опис, особливості вирощування в домашніх умовах

До різновидів фікуса каучуконосного відносяться такі популярні сорти:

 • Робуста – найвищий представник сімейства.
 • Беліз.
 • Мелані.
 • Чорний принц.

Цей фікус невибагливий у догляді, тому новачкам можна сміливо вибирати його для розведення.

Фікус Бенджаміна

Популярний фікус, ще одна назва якого – блискучий. Його витончені, тонкі гілки, наростаючи, утворюють розкидисту крону, з тонкою і дрібним листям. На батьківщині, на півдні Азії і в північній Австралії виростає до 30 метрів. Там при високій вологості повітря на пагонах формуються повітряні корені, які, досягаючи землі, самі вкорінюються, і, розростаючись, займають велику площу, утворюючи свого роду альтанку. Листя можуть бути як однотонними, так і строкатими. В домашніх умовах вирощують низькі сорти з декоративною дрібним листям. При гарному догляді можна отримати рослина 2-3 м у висоту. Стовбури піддаються плетіння і підходять для створення бонсая.

Фікуси: види, опис, особливості вирощування в домашніх умовах

Цей сорт налічує кілька видів, які відрізняються формою листа:

 • Ряболисті Кінкі – карликова різновид з дрібними вузькими листочками, з різного кольору облямівкою по краю.
 • Фікус Наташа – має самі дрібні листя.

Фікус Бенгальський

Виглядає цікаво і незвично завдяки оксамитовим листочками до 20 см в довжину і унікальної життєвої форми “баньян”. Здатний швидко розростатися вшир. Повітряні корені, утворені на бічних пагонах, вкорінюються, дерев’яніють і з часом стають схожими з несучими стовбурами. Один примірник такого сорту часто стає цілою гаєм.

Особливості вирощування

Вибираючи фікус для кімнатного озеленення, потрібно пам’ятати, що ці рослини люблять хороше освітлення. Строкаті види більш стійкі до сонця, а однотонні зелені можуть рости навіть в тіні. Варто тільки оберігати фікуси від прямого попадання сонячних променів, щоб захистити рослину від опіку. У зимовий час з коротким світловим днем необхідна додаткова підсвітка. Переміщати фікуси небажано – вони цього не люблять.

Температуру в приміщенні необхідно тримати в межах 22-25 оС влітку і 17-20 оС в зимовий період. Також важливо забезпечити захист від протягів. Фікуси моментально відповідають на падіння температури і переохолодження грунту скиданням листя.

При сухому повітрі в кімнаті квіти частіше зрошують водою кімнатної температури. При поливі фікуса важливо спостерігати за станом грунту, поливаючи рослина при необхідності. Влітку потрібно більш часте зволоження, але земля має досить просихати між поливами. Тривалий надлишок вологи тягне за собою загнивання коренів і як наслідок досить швидку загибель квітки.

Читайте також:  Як використовувати дігтярне мило від бліх

Обрізування і пересаджування

Багато видів фікуса вирощують в домашніх умовах, створюючи рослина будь-якої форми за допомогою обрізки та відповідного догляду.

Грунт для висаджування потрібна слабокисла. За складом повинна складатися з рівних частин торфу, піску і листової землі. Щовесни молоді рослини потребують пересадки, а дорослі тільки при необхідності збільшення ємності або поновлення верхнього шару почвогрунта на більш поживний. Здійснюють це за допомогою перевалки.

Розмноження

Для розведення фікусів вдаються до декількох способів отримання молодих відростків: живцювання, розмноження листом або повітряними відведеннями.

Найпоширенішим прийомом розмноження фікуса є живцювання, яке проводять влітку. Найбільш підходять для цього здерев’янілі пагони у віці 1-2 роки, які зрізають навесні, до розпускання бруньок, переважно з верхівки стебла. Живці розміром 10-15 см звільняють від листя, занурюють у воду, щоб змити відокремлюваний в місці зрізу молочний сік, а потім просушують.

Фікуси: види, опис, особливості вирощування в домашніх умовах

Деревоподібні фікуси сорти Бенджаміна і Каучуконосного добре пускають коріння у воді, але вимагають більше часу на укорінення. Промиті живці опускають у посудину з водою, накривають плівкою і відставляють в тепле місце, що благотворно впливає на проростання. Корінці з’являються через 30-40 днів, а після появи перших листочків живці відсаджують в квіткові горщики.

Ампельні сорти розводити простіше, оскільки для вкорінення їм потрібно набагато менше часу. Деякі види легше розплодити повітряними відведеннями.

Незалежно від різновиду, розмноження фікуса досить просто провести в домашніх умовах, головне, дотримуватися перерахованих вище рекомендацій.

Догляд в домашніх умовах

Доглядати за домашніми фікусами досить легко – достатньо забезпечити оптимальні температурний і світловий режими, правильно підгодовувати і поливати рослину, обприскувати декоративну культуру з метою зволоження і періодично обробляти від шкідників.

Найважливішим у догляді є регулярний полив – запорука декоративної привабливості та здорового стану рослини. З цією метою використовують відстояну або талу воду, при цьому, не допускаючи як пересихання, так і перенасичення вологою.

Фікуси: види, опис, особливості вирощування в домашніх умовах

Широколисті фікуси поливають зрідка, а дрібнолисті сорти з поверхневими корінням пересихають швидше і потребують більш частого поливу. Влітку потрібно більше вологи, а взимку менше. Ампельні види слід поливати постійно і рясно.

Як і будь-яка рослина, фікуси удобрюють мінеральними комплексами і органікою. Взимку квітка знаходиться в спокої, і годувати його не потрібно.

Підживлення рослин позитивним чином позначається на екстер’єрі культури, але важливо пам’ятати, що використовуються добрива повинні відповідати сезонності та стадії розвитку многолетника.

У природі фікуси можуть досягати гігантських розмірів, в домашньому розведенні їх стримують і формують крону.

На величезних листках рослини накопичується пил, тому їх доцільно іноді протирати вологою тканиною або мити.

Ці нехитрі правила, як доглядати за фікусом, знадобляться при розведенні кімнатної квітки.

Читайте також:  Як клеїти шпалери в кутах кімнати?

Хвороби фікуса

При вирощуванні декоративного многолетника буває, що погіршується зовнішній вигляд рослини, сповільнюється ріст, фікус опадає. Що робити в такому випадку? Спочатку необхідно з’ясувати причину такого явища і негайно приступити до її усунення, щоб врятувати квітку.

Причин, які можуть призвести до пожовтіння, зморщування і обпадання листя, кілька: полив обмежений і тривале висихання земляного кома; надлишок вологи, особливо в поєднанні з низькою температурою; недолік або надлишок поживних речовин; стресова ситуація з-за багаторазового переміщення фікуса; розміщення поблизу з нагрівальними приладами; протяги; брак нормального освітлення. Часті перепади освітленості можуть призвести до зміни кольору листя.

Недостатній догляд, слабкий імунітет і часте перезволоження грунту сприяють ураженню фікуса патогенними бактеріями та грибком. Квітка втрачає свою декоративність, в’яне і скидає листя, вогнища інфекції з коренів поширюються на стебло. На жаль, вилікувати рослину практично неможливо, його доведеться викинути разом з квітковим горщиком, тому що грибок тривалий час може залишатися в ґрунті.

Фікуси: види, опис, особливості вирощування в домашніх умовах

Шкідники і методи боротьби

Навіть при кімнатному вирощуванні фікуси можуть вражатися шкідниками-паразитами: щитівкою, павутинними кліщами, попелицями, трипсами, борошнистим червецем.

Визначити, що рослина уражена щитівкою, можна за наявності опуклих жовто-коричневих цяток на листових пластинках. Живлячись соком рослин, дрібні комахи залишають наліт, який стає основною причиною розвитку сажистого грибка. При перших ознаках появи шкідників рекомендують очищати листя трохи теплим мильним розчином з подальшою обробкою препаратом «Актеллік» кожні 7 днів упродовж місяця.

Результат життєдіяльності павутинних кліщів – тонка павутинка під листям, свідчить про зараження рослини цим паразитом. Розмножується шкідник дуже швидко, живиться рослинною соком, що призводить до в’янення і обпадання листя. Один з варіантів боротьби використання народних методів: часте обприскування рослини, обробка мильним або часниковим розчином, протирання товстошкірих листя фікуса спиртом. Швидко знищити павутинного кліща можна будь-яким инсектоакарицидным препаратом.

Борошнистий червець – паразит, покритий білою порошкоподібною восковим нальотом, з’являється при сухості повітря в кімнаті. Висмоктує сік рослини, що уповільнює його зростання. Зміст квітки в чистоті, своєчасне видалення засохлих листочків, регулярні обприскування допоможуть уникнути поразки цим шкідником. Якщо така неприємність все-таки трапилася, потрібно негайно очистити фікус від червців і їх ватообразных виділень. Цю процедуру проводять м’якою щіткою або ватним спонжем, змоченим мильним розчином або спиртом, потім провести триразове обприскування настоєм тютюну або часниковим, відваром цикламена або спиртовою настоянкою календули. Також проводиться обробка надземної частини рослини з інтервалом 7-14 днів одним з перерахованих препаратів «Конфідор», “Фітоверм”, “Биотлин”, “Танрек”.

Трипс — головний переносник вірусів, може швидко заразити і інші рослини, селиться переважно на внутрішній частині листових пластин, які згодом скупчуються і жовтіють. Для знищення трипса виконується спочатку обробка мильним розчином, а після обприскування розчинами інсектицидів “Піретруму”, «Актара», «Актеллік» і «Танреком.

Самостійно можна виростити будь-який з видів кімнатних, головне, треба знати, як доглядати за фікусом.

DvaGusya