Фінікова пальма в домашніх умовах: особливості вирощування та рекомендації

Представники сімейства пальмових вже давно прикрашають оселі жителів Росії. В якості кімнатної рослини відмінно підходить фінікова пальма. Всього відомо близько 20 видів. У природі вони ростуть переважно в Африці і Євразії. Перші зразки були знайдені на території сучасного Іраку в VI столітті до нашої ери. У природному середовищі дерево досягає 30-метрової висоти. Плоди пальми використовуються в промислових масштабах. Є улюбленим напоєм багатьох людей.

Чи можна виростити в домашніх умовах фінікову пальму з кісточки? Як стверджують досвідчені квітникарі, зробити це досить просто. Однак, на відміну від тих екземплярів, які ростуть у природному середовищі, плодоносити таке дерево не буде. Кімнатні рослини виконують лише декоративну роль. Їх екзотичний зовнішній вигляд здатний прикрасити будь-яке приміщення. Але не тільки це вплинуло на популярність даного виду пальми. Рослина досить некапризное, доглядати за ним зможе навіть початківець квітникар. Однак перед тим, як займатися вирощуванням цього виду, важливо ознайомитися з деякими особливостями.

Фінікова пальма в домашніх умовах: особливості вирощування та рекомендації

Умови вирощування

Декоративна пальма являє собою кустообразное дерево з листям у вигляді пір’я. Саме останні є його перевагою. В домашніх умовах рослина досягає близько 2 метрів. Йому вкрай необхідно вільний простір. Тому розміщувати дерево треба в такій кімнаті, де встановлено мало меблів. Відповідно, знадобиться великий вазон для того, щоб фінікова пальма в домашніх умовах могла добре розвиватися. При правильному догляді можна побачити, як цвіте рослина. Суцвіття мають приємний жовтий відтінок. Однак розраховувати на те, що можна буде насолодитися фініками, не варто. Справа в тому, що починають плодоносити лише ті екземпляри, які досягли висоти 15 метрів. Ну а, як зрозуміло, у квартирах або будинках це просто неможливо.

Все, що було сказано вище, відноситься до дорослим деревам. А ось якщо квітникар тільки збирається виростити фінікову пальму в домашніх умовах (як це зробити, буде розказано нижче), то йому не варто відразу виділяти для неї багато місця. Досить подбати лише про освітлення. Справа в тому, що дерево росте повільно і спочатку воно висаджується в маленький горщик. В подальшому, звичайно ж, треба буде регулярно міняти ємність на велику. Як правило, молоде рослина пересідає кожен рік. Спочатку його розміщують на підвіконні, потім можна переставити на підставку, і тільки коли воно виросте, перемістити на підлогу.

Фінікова пальма в домашніх умовах: особливості вирощування та рекомендації

Як виростити фінікову пальму з кісточки?

Якщо вас зацікавило, як виростити з кісточки красиве екзотичне дерево, то варто ознайомитися з поданої нижче інструкції.

 • Вибір кісточки. Ті плоди пальми, які пройшли термічну обробку, паростків не дають. Саме з цієї причини необхідно брати кісточку з в’ялених, свіжих або зацукрованих фініків.
 • Підготовка кісточки. Для того щоб швидше з’явився паросток, важливо трохи порушити оболонку. Зробити це можна за допомогою наждачного паперу. Озброївшись нею, злегка натирають кісточку.
 • Підготовка грунту. Для пророщування насіння потрібна спеціальна грунт. Її можна приготувати самостійно. Для цього знадобиться взяти сирі тирса, торф, річковий пісок. Ці компоненти змішують у рівних частинах.
 • Посадка. Для того щоб точно отримати паростки пальми, рекомендується висаджувати кілька кісточок, як кажуть, для надійності. У грунт, попередньо зволожену, їх поміщають у вертикальному положенні. Зверху знадобиться трохи присипати субстратом. Цей шар не повинен перевищувати одного сантиметра.
 • Оптимальні умови. Для того щоб кісточка проросла, ємність необхідно поставити в таке місце, де температура буде близько +25 ºC. Не рекомендується займатися вирощуванням пальми, якщо в приміщенні прохолодно. Мінімальний межа допустимої температури – +20 ºC. Також важливо звернути увагу на джерела світла. Горщик бажано встановити в притіненому місці. В період проростання кісточки важливо, щоб грунт постійно був вологим. Однак не варто старатися, так як застій води може призвести до гниття садивного матеріалу.
 • Читайте також:  Організація дитячого свята: на що потрібно звернути увагу

  Фінікова пальма в домашніх умовах: особливості вирощування та рекомендації

  На жаль, доведеться запастися терпінням, щоб виростити фінікову пальму. Як не старайся, кісточки набухають тривалий час. Після посадки перші паростки з’являються приблизно через 3 місяці, а іноді доводиться чекати навіть півроку. Прискорити цей процес не вийде, тому залишається тільки чекати.

  Коли над землею з’являться зелені паростки, треба обов’язково змінити умови. Насамперед рекомендується переставити горщик на місце, яке буде добре освітлюватися. Однак від прямих сонячних променів краще захищати молоде рослина. Поки сходи не підростуть, їх регулярно обприскують теплою водою. А також необхідно зволожувати ґрунт, не даючи йому пересохнути. Саме такою повинна отримувати догляд домашня фінікова пальма.

  Фінікова пальма в домашніх умовах: особливості вирощування та рекомендації

  Догляд за збільшеними паростками

  Як тільки паростки досягнуть висоти 10-15 сантиметрів, їх обов’язково розсаджують. Для цих цілей підійдуть будь-які ємності. Єдина умова – діаметр не менше 15 див. Розсаджувати рослини треба для того, щоб повноцінно розвивалася коренева система.

  На цій стадії молода фінікова пальма повинна поміщатися у спеціальний грунт. Він складається з наступних компонентів:

  • торф’яна земля – одна частина;
  • річковий пісок – 2 частини;
  • перегній – 4 частини;
  • деревне вугілля – дві жмені;
  • дернова і листова земля – по 2 частини.

  Підготовлений субстрат ретельно перемішують. Потім беруть горщик. На його дні отвір, через яке буде витікати зайва вода. Також не завадить і дренажний шар. Зробити його нескладно. Для цього на дно горщика укладається бита черепиця або шкаралупа яєць, можна насипати і просто пісок. Після цього заздалегідь викопані відростки акуратно поміщають в приготовлені ємності, присипають грунтом і зволожують.

  Фінікова пальма в домашніх умовах: особливості вирощування та рекомендації

  Фінікова пальма: догляд в домашніх умовах

  Якщо пальма висаджувалася з кісточки, то перші листочки з’являться приблизно через 3-4 роки. Іноді цей процес може затягнутися на п’ять років. Ні в якому разі не можна підрізати верхівку стовбура. Адже саме вона є точкою росту. Рівномірна крона дерева формується тільки шляхом розвороту до джерела світла. Головне, щоб нова стріла була повернена в тінь.

  Читайте також:  Бегонія: догляд в домашніх умовах, фото

  Як молоде, так і доросле дерево потребує правильного догляду. Пальмі з фінікової кісточки, вирощеної в домашніх умовах, вкрай необхідно багато сонячного світла. Також важливо регулярно провітрювати приміщення. Сам догляд за деревом зовсім нескладний. У літній період, коли температура переходить рубіж в +25 ºC, рекомендується один раз в сім днів організовувати душ. Також знадобиться щодня протирати листочки мокрою губкою або обприскувати крону з пулевизатора.

  Крім цих процедур, роблять і інші. Мова йде про підгодовування, поливі та інших маніпуляціях, про які поговоримо більш детально.

  Фінікова пальма в домашніх умовах: особливості вирощування та рекомендації

  Особливості поливу

  Як потрібно поливати фінікову пальму в домашніх умовах? Догляд за рослиною важливий як в зимовий період, так і в літній. Однак полив буде відрізнятися. Зволожувати ґрунт рекомендується тільки м’якою водою, попередньо відстояною.

  У літній період поливати дерево доведеться часто. Проте треба стежити за тим, щоб вода не застоювалася, так як це може зіпсувати коріння, що приведе до загибелі пальми. А ось взимку рекомендується зменшити кількість води. Справа в тому, що рослина в цей період перебуває у спокої, тому не потребує сильному зволоженні. В залежності від того, яка температура в кімнаті, проміжки між поливами можуть досягати 14-30 днів.

  Пересадка

  Пересадка молодого рослини – це основна дія, без якого обійтися не вийде. Здійснювати його необхідно на кожний рік. Поки фінікова пальма не досягла 5-річного віку, не рекомендується саджати її відразу у великий горщик. Розмір ємності повинен збільшуватися так само поступово, як і росте рослина. Дивно, але дорослі особини не дуже люблять, коли їх турбують. Тому пересаджувати їх треба тільки при гострій необхідності.

  Є такі особливості, про які повинен знати початківець садівник:

  • Пересаджуючи пальму, діяти треба акуратно, так як дуже легко пошкодити коріння.
  • Рекомендується при пересадці використовувати перевалочний спосіб.
  • Коріння рослини досить довгі, тому горщик повинен бути глибоким.
  • Пересаджуючи молоде рослина, важливо використовувати вазон, який буде на 3-4 сантиметри більше попереднього.
  • Часто буває таке, що грунт виснажується, тому, щоб не турбувати рослина, можна акуратно зняти верхній шар і замінити його новим субстратом. Дану маніпуляцію рекомендується робити не частіше одного разу на 6 місяців.

  Фінікова пальма в домашніх умовах: особливості вирощування та рекомендації

  Прикорм

  Для того щоб фінікова пальма в домашніх умовах росла здоровою і красивою, треба обов’язково підгодовувати її. Якщо цього не робити, тоді зростання помітно сповільнюється, листя втрачають свій колір, стаючи дуже світлими, можуть з’являтися бронзові плями. Для того щоб уникнути таких неприємностей, рекомендується використовувати добрива, вносячи їх приблизно один раз в 14 днів. Для цих цілей відмінно підходять комплексні засоби, розроблені спеціально для квітучих рослин. Починати прикорм необхідно з середини весни – у квітні. Останню дозу вносять в листопаді, після чого рослина переходить у стан спокою.

  Читайте також:  Фунгіциди для рослин: список і дія засобів захисту

  Температурний режим

  Вирощуючи фінікову пальму з кісточки, важливо забезпечити в кімнаті правильний температурний режим. Молоде рослина відмінно розвивається в умовах з помірним кліматом (до +25 °C). Таку температуру необхідно забезпечувати у весняно-літній період. З приходом осені рекомендується поступово знижувати її. До листопада краще всього, якщо в приміщенні вже буде не вище ніж +15…+18 °C. Дивно, але є такі види пальм, які можуть зимувати і при більш низьких температурах (+8…+10 °C). Головне – захистити рослину від протягів.

  Вологість

  Особливих вимог до рівня вологості немає. Проте взимку, коли включається опалення, бажано подалі прибирати пальму від приладів. Також потрібно регулярно протирати листя вологою м’якою ганчіркою. Це допоможе не тільки додатково зволожити рослина, але і стане відмінною профілактикою від комах. Влітку дереву влаштовують теплі ванни. Під час цієї процедури стовбур пальми надійно вкривають щільною плівкою, щоб волога не потрапила всередину. Це допоможе запобігти гниттю дерева.

  Фінікова пальма в домашніх умовах: особливості вирощування та рекомендації

  Обрізка листя

  Доглядаючи за фінікової пальмою, потрібно навчитися правильно підрізати листя. Робити це треба дуже акуратно, щоб не пошкодити рослину. Обрізають тільки засохлі або пошкоджені листя. Також можна видалити і ті, які схиляються дуже низько.

  У декоративної пальми повинен бути тільки один стовбур. Тому при появі бічних пагонів їх відразу ж обрізають. Це вплине не тільки на зовнішній вигляд, але і допоможе повноцінно розвиватися дереву. Важливо при обрізанні не пошкодити основний стовбур, так як це призведе до загибелі рослини.

  Нижні гілки пальми жовтіють. Це цілком нормально. Однак обрізати їх поспішати не треба, поки вони зовсім не засохнуть. Справа в тому, що деякий час дерево витягує з них корисні речовини. Також є і ще один важливий момент: за рік можна обрізати листя більше, ніж зросло нових.

  Чому пальма не росте?

  Чому не росте фінікова пальма? Умови догляду однозначно були не дотримані, якщо з’явилася така проблема. Порушити процес розвитку може недотримання температурного режиму. Зупинка росту коренів і уповільнення діяльності відбуваються, якщо в приміщенні досить прохолодно (+16-17 ºC). Ще одна причина, яка може призвести до таких наслідків, – кислотність грунту. Коли її рівень значно підвищується, утворюється дефіцит заліза і марганцю. Оптимальний показник рН – нижче семи одиниць.

  DvaGusya